2020-02-16 20:13

Wypadnięcie pochwy

Choroby ginekologiczne dotyczą również zwierząt. Wypadnięcie pochwy to schorzenie, które występuje u wszystkich gatunków ssaków. Brak leczenia może zagrażać zdrowiu i życiu samic.

Trudny poród

Wypadnięcie pochwy u większości gatunków zwierząt jest powiązane z akcją porodową, a raczej jej zakończeniem. Występuje zaraz po wyparciu płodu, w chwili, gdy skurcze porodowe ustępują i dochodzi do rozluźnienia tkanek pochwy. Uważa się, że tego typu komplikacjom szczególnie sprzyjają trudne porody, np. duży rozmiar płodów.

Zmiany hormonalne – estrogeny

W fazie przedrujowej u suk występuje najwyższe stężenie estrogenów, następnie poziom hormonu znacznie obniża się w trakcie trwania rui. Tego typu zmiany hormonalne dotyczą jedynie psowatych. Zupełnie inaczej sprawa wygląda u pozostałych gatunków zwierząt. Okazuje się, że u innych gatunków zwierząt, cykliczny wzrost poziomu estrogenów występuje w trakcie rui. W chwili gdy samica jest gotowa do zapłodnienia, wydzielany zostaje Estradiol, który pobudza rozbudowę błony śluzowej pochwy. Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do przerostu błony śluzowej i jej wypadnięcia do kanału pochwy lub na zewnątrz. Zwykle wypadnięcie dotyczy dolnej lub bocznej ściany pochwy. Predysponowane do tego typu schorzenia są psy młode i dużych ras. Można wyodrębnić trzy stopnie wypadnięcia pochwy, które są spowodowane hormonami:

I. Obserwuje się jedynie uwypuklenie fragmentu przerośniętej błony śluzowej pochwy.
II. Fałd pochwy widoczny jest na zewnątrz sromu.
III. Wypadnięcie całej ściany pochwy, która narażona jest na uszkodzenia mechaniczne,
zakażenia, a także mogące pojawić się zmiany martwicze.

Wypadnięcie pochwy najczęściej występuje na skutek trudnego porodu, a także zmian hormonalnych. Jednak nie są to jedyne powody. Do rzadkich przyczyn występowania tego schorzenia należą:
• wypadnięcie pochwy w trakcie ciąży
• wypadnięcie pochwy po zabiegu sterylizacji
• wypadnięcie pochwy na skutek zmian rozwojowych lub urazów

Leczenie

Metoda leczenia wypadnięcia pochwy u zwierząt zależy od jego stopnia. Możliwe jest cofnięcie zmian w obrębie dróg rodnych dzięki terapii farmakologicznej. W przypadku wystąpienia trzeciego stopnia wypadnięcia pochwy, konieczna może się okazać ingerencja chirurgiczna.

data publikacji artykułu: 2020-02-16

Popularne teraz

Komentarze