wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Mera Dog Brocken

  2 x 12,5 kg
  189.00

  CANIBIT Ciasteczka ze strusia i jelenia

  275 g
  11.80

  Royal Canin Breed Sterilised Retriever Adult

  12 kg
  185.00

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 400 g

  Czysta wołowina
  89.80
 • Rinti Extra Chicko czosnkowe trójkąty

  80 g
  7.40

  Royal Canin Maxi Adult Body Condition

  2 x 12 kg
  329.00

  Barkoo skręcane rurki do żucia natur

  300 x 12,5 cm
  109.00

  Płaszcz Grizzly II

  Dł. grzbietu 70 cm
  69.80
 • Grau Excellence Adult Sensibel z jagnięciną

  5 kg
  119.00

  Rocco Chings Winter, z jabłkiem lub serem

  Kaczka z jabłkiem, 70 g
  4.80

  Hunter Calcium Milk Bone Kość z wapniem

  6 x 24 g
  14.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Menu, 24 x 150 g

  Drób z makaronem
  67.80
 • Dwupak Royal Canin Club/Selection, 2 x 15 kg

  Selection Croc, 2 x 15 kg
  235.00

  Animonda GranCarno Exotic, 6 x 125 g

  Kangur
  24.80

  Royal Canin Giant Puppy Active

  2 x 15 kg
  419.00

  Zabawka Silly Bums Baboon

  19 x 38 x 10 cm
  24.80
 • Platinum Pets miska ze stali szlachetnej, czarna

  175 ml, Ø 15 cm
  19.80

  Animonda vom Feinsten Senior, 6 x 150 g

  Drób z jagnięciną
  17.80

  Torba transportowa

  L: dł. x szer. x wys.: 52 x 26 x 29 cm
  99.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Kawałki mięsa jagnięcego
  72.80
 • Dwupak Hills

  Healthy Mobility Medium Breed, kurczak, 2 x 12 kg
  324.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem

  3 x 180 g
  24.80

  Bozita w galarecie, 6 x 480 g

  Kurczak i ryż
  34.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 400 g

  Czysta wołowina
  24.80
 • Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g

  Kurczak i ryż
  69.80

  Pick-Up- Rolka do czyszczenia ubrań z sierści

  Kompletny zestaw, 2 zapasowe rolki
  12.80

  Zabawka kość - Soft-TPR

  ok. 14 cm
  12.80

  Purina Pro Plan Senior Sensitive 7+ Salmon&Rice, łosoś i ryż

  14 kg
  165.00
 • Yarrah Bio Biszkopciki

  3 x 500 g
  41.80

  Megapakiet Rocco Menu, 24 x 800 g

  Kurczak z warzywami i ryżem
  129.00

  Royal Canin Breed Poodle Adult

  7,5 kg
  169.00

  Trainer Natural Puppy & Junior Medium, 6 x 400 g

  Kurczak, ryż i kukurydza
  49.80
 • Miękkie szelki , czarne

  Rozm. S
  14.80

  Luposan Plaquex - ochrona zębów Twojego psa

  750 g
  99.80

  Royal Canin Breed Jack Russell Adult

  2 x 7,5 kg
  339.00

  Miska ze stali szlachetnej Big Belly

  450 ml, Ø 20 cm
  9.80
 • Dwupak Bosch, różne smaki

  Special Light, drób i ryż, 2 x 12,5 kg
  199.00

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg

  Festival
  299.00

  Rinti Sensible, 6 x 185 g

  Wołowina z ryżem
  21.80

  Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245)

  Ostrze nr 7F (Oster). 3,2 mm
  119.00
 • Meradog Chrupiące ciasteczka: tandemy, sztabki i biszkopty

  Mieszanka ciastek, 25 kg
  189.00

  Animonda vom Feinsten Senior, 6 x 150 g

  Drób z jagnięciną
  17.80

  Acana Puppy & Junior

  18 kg
  229.00

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 400 g

  Mieszany pakiet II
  99.00
 • Pet Head Puppy Fun, szampon dla zwierząt

  475 ml
  49.80

  Happy Dog Supreme 4 kg + pokrowiec na telefon gratis!

  Fit & Well Adult Light
  62.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałki, 12 x 150 g

  Kurczak z wołowiną
  39.80

  Płaszcz Softshell

  Rozm. L: dł. grzbietu 55 cm
  44.80
 • Royal Canin Giant Starter Mother & Babydog

  2 x 15 kg
  385.00

  Trainer Natural Puppy & Junior Mini, 6 x 150 g

  Kurczak, ryż i kukurydza
  29.80

  Royal Canin Breed Bulldog Adult

  12 kg
  185.00

  Pakiet Pedigree DentaStix Fresh, 28 sztuk

  Dla średnich psów, 720 g
  32.80
 • shakeTrainer®, pomoc w wychowaniu zwierząt

  Ø 6 x H 10 cm
  79.80

  5 + 1 gratis! Naturediet Certified Holistic, 6 x 390 g

  Sensitive, łosoś z warzywami i ryżem
  20.60

  Happy Dog NaturCroq, wołowina z orkiszem

  4 x 350 g
  32.80

  Dwupak Eukanuba Breed

  Rottweiler, 2 x 12 kg
  305.00
 • Happy Dog Supreme Irlandia

  12,5 kg
  179.00

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Junior, 24 x 150 g

  Drób z sercami indyczymi
  67.80

  Dibo Premium suszone uszy wieprzowe

  10 sztuk
  42.80

  Pakiet Pedigree DentaStix Fresh, 28 sztuk

  Dla małych psów, 440 g
  25.80
 • Automat do karmy TX4 Plus

  szaro-czarny
  159.00

  Megapakiet Animonda GranCarno Junior, 24 x 400 g

  Wołowina z sercami indyczymi
  89.80

  Bozita Robur Light & Sensitive 19/07

  12,5 kg
  169.00

  Dibo Premium suszone kostki mięsa jagnięcego

  600 g
  49.80
 • Heim prażone skórki kurczaka

  250 g
  14.80

  Lukullus Menu Gustico, z łososiem

  6 x 400 g
  46.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Dzik
  169.00

  Korzystny pakiet Exclusion Diet, 12 x 400 g

  Królik z ziemniakami
  129.00
 • Korzystny pakiet Trainer Natural Mini, 12 x 150 g

  Adult , Kurczak, ryż i aloes
  54.80

  Sweterek Hamilton

  Rozm. M: dł. grzbietu 45 cm
  39.80

  Purina Pro Plan Adult Large Robust, kurczak i ryż

  2 x 14 kg
  309.00

  Mini Bee przyczepa rowerowa

  hak holowniczy do bicykla
  24.80
 • Duże opakowanie Bosch + Dysk Trixie Dog Activity gratis!

  Special Light, 12,5 kg
  115.00

  8in1 Delights Grills Chicken

  80 g
  9.80

  Karma Nutrivet Instinct Dietetic & Care

  12 kg
  189.00

  Royal Canin Breed Chihuahua Adult

  2 x 3 kg
  149.00
 • Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Kawałki wołowiny
  72.80

  5 + 1 gratis! 6 x 400 g GranataPet DeliCatessen

  Dziczyzna i bawół
  34.80

  Proszek HOKAMIX30stawy+

  700 g
  249.00

  Lindo ciemnobrązowy kosz

  Rozm. 4: dł. x szer. x wys.: 83 x 58 x 28 cm
  79.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

Pies w mieszkaniu

 Czy nie od zawsze marzyłeś, żeby mieć w domu psa? Czy nie od zawsze błagałeś rodziców, by pozwolili Ci przyjąć pod dach nowego przyjaciela? Zapewne tak. Godziny, dni i tygodnie..

oddam psa
0