Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Megapakiet Beaphar z tauryną

  24 x 300 g
  169.00

  Megapakiet Felix Sensation w galarecie, 48 x 100 g

  Rybna różnorodność
  59.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Calm

  2 x 4 kg
  279.80

  Koszyk z poduszką Cities

  Rozm. 6, dł. x szer. x wys.: 70,5 x 52 x 23,5 cm
  139.80
 • Heim Pomarańczowa linka treningowa

  1000 x 0.6 cm
  29.80

  Markus-Mühle karma sucha bliska naturze

  2 x 15 kg
  239.80

  Integra Protect Intestinal

  24 x 150 g
  74.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Adult Sport

  2 x 15 kg
  339.80
 • Felix Kąski w galarecie, 6 x 400 g

  Królik z kaczką
  19.80

  Mieszany pakiet: Przysmaki FutterBar, 3 x 100 g

  Łosoś z ryżem i cukinią
  19.80

  10 + 2 kg gratis! 12 kg Sanabelle

  Light
  114.80

  Bosch Bio Puppy, kurczak

  11,5 kg
  139.80
 • Hills Prescription Diet Canine Weight Loss-Low Calorie r/d

  2 x 12 kg
  389.80

  Płaszcz Legend

  Dł. grzbietu: ok. 40 cm
  39.80

  Royal Canin Renal RF 23

  2 x 4 kg
  254.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Dziczyzna z okoniem czerwonym
  34.80
 • Royal Canin Obesity Management DP 34

  2 x 14 kg
  449.80

  Trixie Alicante drapak dla kota - - Antracyt

  179.80

  Bozita Feline Large

  10 kg
  179.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z czarniakiem
  129.80
 • Smilla Puszki z drobiem, 6 x 200 g

  Drób z jagnięciną
  15.80

  Megapakiet Beaphar z tauryną

  24 x 100 g
  79.80

  Miska ze stali szlachetnej do baru

  1,6 l, Ø 21 cm
  12.80

  Acana Ranchlands

  2,27 kg
  74.80
 • Megapakiet Rocco Menu, 24 x 800 g

  Wiosenne Menu, Serca cielęce z delikatnym zielonym groszkiem
  129.80

  Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g

  Adipositas, 24 x 100 g
  69.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Kawałki wołowiny
  34.80

  Smycz Flexi Vario M antracytowa, 8 m

  Pasek LED-Flash, S/M
  39.80
 • TubiDOG pasta w tubce o smaku łososia

  3 x 75 g
  19.80

  Sera Goldy Pokarm w płatkach

  250 ml
  14.80

  Salmopet Olej z łososia

  1000 ml
  74.80

  JBL Ferropol Nawóz w płynie

  250 ml na 1000 l
  44.80
 • Heim Pomarańczowa linka treningowa

  2000 x 0.6 cm
  44.80

  3 saszetki gratis! Miamor Ragout Royale

  Kaczka z drobiem, 22 x 100 g
  30.80

  Pakiet Dreamies przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Tuńczyk
  31.80

  Kattovit Gastro, kaczka i kurczak

  24 x 175 g
  89.80
 • Żwirek Golden Pine

  2 x 8 kg
  94.80

  Almo Nature Adult Kurczak

  750 g
  29.80

  Ceramiczna miska z motywem kości

  600ml, Ø 15 cm
  14.80

  Megapakiet Catessy Kawałeczki w galarecie, 24 x 400 g

  Z kurczakiem
  44.80
 • Hunter Vario-Basic Obroża z zapięciem aluminiowym, czarna

  Obwód szyi: 45-65 cm
  59.80

  Lukullus Natural, serca z indyka i gęś

  6 x 800 g
  44.80

  Komplet Hunter Ecco Sport czarny obroża + smycz

  Obwód szyi: 41-65 cm + smycz, 200 cm
  22.80

  Royal Canin Mini Adult Beauty

  6 x 195 g
  34.80
 • Akwarium Juwel Rio 180

  ciemnobrązowe
  1699.00

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Wołowina, 290 g
  54.80

  Dwupak Fitmin Solution, 2 x 13 kg

  Salmon & Potato, łosoś i ziemniaki
  319.80

  Bosch Bio Puppy, kurczak

  11,5 kg
  139.80
 • Yarrah Bio Pałeczki

  3 x 3 sztuki
  14.80

  Cosma Original w galarecie, 6 x 85 g

  Tuńczyk
  14.80

  Eheim Classic, filtr zewnętrzny

  Classic 350, do 350 l
  349.00

  Smycz Flexi Vario L antracytowa, 8 m

  Pasek LED-Flash, L
  39.80
 • Sera Shrimps Natural Pokarm dla krabów i krewetek

  100 ml
  14.80

  Megapakiet Integra Sensitive, 24 x 150 g

  Indyk i ziemniak
  74.80

  Wolters skórzana obroża Terranova, czarna/mango

  Obwód szyi: 40-45 cm
  149.00

  Royal Canin Pure Feline Vitality

  1,5 kg
  49.80
 • Eheim Substrat Pro - - 1 l

  58.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Jagnięcina z królikiem
  49.80

  Mieszany pakiet Granata Pet Lieblings Mahlzeit

  6 x 400 g
  41.80

  Versele-Laga Crispy Pellets dla królików

  2 x 2 kg
  27.80
 • Obroża Hunter Ecco Sport Vario Basic, czarna

  Obwód szyi: 41-65 cm
  17.80

  Whiskas Zdrowa sierść

  50 g
  5.80

  Bozita Paté, 1 x 635 g

  Indyk
  7.80

  Animonda Carny Ocean, 6 x 80 g

  Tuńczyk z owocami morza
  22.80
 • Karlie łóżko OrthoBed Oval, szare

  Ok. dł. x szer. x wys.: 72 x 50 x 20 cm
  199.80

  Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Filet z kurczaka z krewetkami
  19.80

  Hills Prescription Diet Feline i/d, saszetki

  12 x 85 g
  39.80

  Whiskas Temptations, kurczak z serem

  3 x 60 g
  15.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 280 g

  Kurczak i krewetki
  49.80

  Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g

  Wołowina z batatem i dynią (bez zbóż, bezglutenowy)
  9.80

  Hill´s Prescription Diet Feline Metabolic

  2 x 4 kg
  269.80

  Dennerle Trocal de Luxe T8 Spezial Plant Świetlówka

  18 W, dł. 59 cm
  69.80
 • Litter Spinner kuweta dla kota

  Biało-szara
  279.00

  Hydor Prime, filtr zewnętrzny

  30, do 450 litrów
  399.80

  Płaszcz Wolters Softshell Basic, czarny/limonkowy

  Dł. grzbietu: 44 cm
  149.80

  Smycz Flexi Vario M czerwona, 8 m

  Czerwona smycz
  89.80
 • Natural Home I drapak dla kota

  45 x 45 x 54,5 cm
  129.80

  Rinti Sensible, 6 x 800 g

  Jagnięcina z ziemniakami
  49.80

  Integra Protect Renal

  6 x 600 g
  39.80

  Trixie Denta Fun Veggies, 24 opakowania

  24 x 12 cm (1560 g)
  79.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa