Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • 8in1 Delights kość do żucia z kurczakiem

  L, 85 g
  15.80

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Fit & Well Senior, 2 x 12,5 kg
  289.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Bio Paté, 18 x 300 g

  Z kurczakiem i ziemniakami
  89.80

  Bozita Robur Breeder & Puppy XL 30/14

  15 kg
  199.80
 • Hill`s Natures Best Canine Puppy Mini / Medium - - 12 kg

  189.80

  Torba transportowa

  L: dł. x szer. x wys.: 52 x 26 x 29 cm
  79.80

  Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245)

  Ostrze 9 mm
  159.00

  11,5 + 1 kg gratis! Exclusion Diet, 12,5 kg

  Ryba z ziemniakami
  210.60
 • Bosch Goodies Hair & Skin, przysmak

  450 g
  11.80

  Beneful Senior 7+

  2 x 15 kg
  169.80

  Forza 10 Active Line - Dermo Active

  2 x 10 kg
  379.80

  Royal Canin Breed Sterilised Retriever Adult

  2 x 12 kg
  359.80
 • Royal Canin Sensitivity Control SC 21

  7 kg
  159.80

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg

  Festival
  279.80

  ROGZ Alpinist Classic nylonowa smycz w kolorze malinowym

  Rozm. M
  59.80

  Barkoo piłki do żucia z wypełnieniem

  6 x ok. 4,7 cm
  9.80
 • Duże opakowanie Eukanuba + 2 x przysmaki Eukanuba gratis!

  German Shepherd, 12 kg
  144.80

  Materac Wellness z imitacji zamszu

  120 x 90 x 6 cm
  179.00

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet IV
  149.80

  Hills Canine Adult Light, 6 x 370 g

  Kurczak
  54.80
 • Royal Canin Breed Shih Tzu Adult

  7,5 kg
  159.80

  Kawałki z jagnięciny

  200 g
  12.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet

  Urinary S/O LP 18, 2 x 14 kg
  469.80

  Purina Pro Plan Puppy Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  2 x 14 kg
  299.80
 • Eukanuba Daily Care Senior 9+

  2 x 12 kg
  294.80

  CANIBIT Przełyki wołowe

  300 g
  34.80

  Torba transportowa Vario

  Rozm. 20: dł. x szer. x wys.: 61 x 43 x 46 cm
  179.00

  Bosch Junior Maxi - - 15 kg

  114.80
 • DogMio Bonies, przysmak

  1 kg
  12.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Junior, drób

  2 x 10 kg
  329.80

  Almo Nature Adult Large, kurczak z ryżem

  12 kg
  169.80

  Happy Dog Light Snack

  3 x 100 g
  12.80
 • Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g

  Kurczak z amarantem, pomidorami i bazylią
  119.80

  Royal Canin Babydog Milk

  2 kg (5 woreczków po 400 g)
  119.80

  Hunter Listeczki miętowe

  M, 3 sztuki
  7.80

  Trixie Walker Care Comfort buty

  Rozm. M, 2 szt.
  19.80
 • Trixie Laslo kocyk

  150 x 100 cm
  49.80

  Mieszany dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Kurczak z rybą i ryba
  399.80

  Royal Canin Mini Sensible

  2 x 10 kg
  314.80

  Lindo ciemnobrązowy kosz

  Rozm. 3: dł. x szer. x wys.: 74 x 52 x 27 cm
  49.80
 • Duże opakowanie Royal Canin Breed + RC puszka gratis!

  Golden Retriever Junior
  179.80

  14 kg Purina Dog Chow + Animonda Aus der Heimat gratis!

  Mature Adult, kurczak
  89.80

  14 kg Purina Dog Chow + Animonda Aus der Heimat gratis!

  Puppy Large Breed Turkey, indyk
  99.80

  Beneful Doskonała Nagroda

  126 g
  7.80
 • Acana Puppy & Junior

  13 kg
  179.80

  Dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Ryba
  399.80

  Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Jagnięcina, 4 x 200 g
  29.80

  Hills Canine Puppy, kurczak - - 3 kg

  62.80
 • Animonda vom Feinsten Junior, 6 x 150 g

  Wątróbka drobiowa
  17.80

  Transporter Gulliver

  Rozm 4: dł. x szer. x wys.: 72 x 52 x 51 cm
  229.00

  Purizon Adult , jagnięcina z łososiem

  2 x 13,5 kg
  399.80

  Taste of the Wild High Prairie Puppy

  2,27 kg
  42.80
 • Megapakiet Cesar Mini Filets, 48 x 150 g

  Drób z warzywami
  139.80

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Toskania, 2 x 12,5 kg
  329.80

  Royal Canin Medium Junior

  4 kg
  79.80

  Multi-Kliker

  1 sztuka
  19.80
 • Zestaw pierwszej pomocy

  Apteczka , czerwona
  19.80

  Purina Pro Plan Duo Délice, kurczak z ryżem

  2,5 kg
  54.80

  Taste of the Wild Pacific Stream Puppy

  2 x 13,6 kg
  389.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Maxi Junior, 15kg
  174.80
 • Rocco Classic 6 x 400 g

  Wołowina z reniferem
  19.80

  Rocco Junior, 6 x 800 g

  Indyk i serca cielęce z wapniem
  37.80

  Karlie: Łóżko OrthoBed Oval, brązowe

  Ok. dł. x szer. x wys.: 118 x 72 x 24 cm
  399.00

  Kamizelka Illume Nite Neon

  Dł. grzbietu: 45 cm
  59.80
 • Smycz Flexi Comfort Long Medium, 8 m

  Czarna
  59.80

  Bosch Junior Mini, drób - - 3 kg

  32.80

  Trixie Czosnek granulowany - - 3 kg

  49.80

  Orijen Regional Red

  2,27 kg
  89.80
 • pitti Rollis - dropsy dla gryzoni 75 g

  Pięciopak Jogurt (5 x 75 g)
  14.80

  Lilys Kitchen Bedtime Biscuits

  100g
  13.80

  Heim BioThane okrągła smycz linka, pomarańczowa

  Dł. 10 m, Ø 8 mm
  169.00

  Simpsons Premium Sensitive Adult Chicken & Potato

  12 kg
  179.80
 • Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z reniferem
  36.80

  Royal Canin Medium Starter Mother & Babydog

  2 x 12 kg
  334.80

  Rocco Junior, 6 x 800 g

  Kurczak i dziczyzna z ryżem i wapniem
  37.80

  Pedigree Complete Senior

  2 x 13 kg
  174.80
 • Purina Dog Chow Large Breed Turkey, indyk

  14 kg
  99.80

  Buda Spike Komfort z plastikowymi drzwiczkami

  S: dł. x szer. x wys.: 76 x 72 x 76 cm
  169.80

  Korzystny pakiet Schesir, 12 x 150 g

  Tuńczyk
  57.80

  Black Angus Junior

  5 kg
  69.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

Pies w mieszkaniu

 Czy nie od zawsze marzyłeś, żeby mieć w domu psa? Czy nie od zawsze błagałeś rodziców, by pozwolili Ci przyjąć pod dach nowego przyjaciela? Zapewne tak. Godziny, dni i tygodnie..

oddam psa
0