ile razy w roku odrobaczasz swojego pupila
wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Purina ONE Adult, łosoś ze zbożem pełnoziarnistym

  800 g
  11.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Kitten, 12 x 200 g

  Cielęcina z kurczakiem
  32.80

  Defu Bio Senior

  12,5 kg
  219.80

  Pakiet przysmaków: 2 x pasta Smilla + Smilla Hearties

  525 g
  39.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Healthy Mobility Large Breed, kurczak, 2 x 12 kg
  334.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g - - Kurczak z dynią

  34.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Kurczak z mięsem z bażanta
  89.80

  DeliBest Vital Natura przysmak z zielonych małży

  2 x 200 g
  27.60
 • Beaphar Błyszcząca sierść - szampon dla szczeniąt

  250 ml
  14.80

  2 + 1 gratis! Catz Finefood Snacks, 3 x 75 g

  Drób, wątróbka i ziemniaki
  19.60

  Perfect Fit Sensitive, z kurczakiem w sosie

  6 x 85 g
  17.80

  Original Carnello ""Guma do żucia""

  2 x 90 g
  19.80
 • Pakiet Cosma Original, 12 x 400 g

  Sardynki
  79.80

  Megapakiet Cosma Thai w saszetkach, 24 x 100 g

  Kurczak z tuńczykiem
  49.80

  Barkoo Natur kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 24 cm
  29.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 400 g

  Łosoś i indyk z cukinią i rukwią wodną
  44.80
 • Myszka do drapania Jumbo

  42 cm
  34.80

  Klatka transportowa Double Door z wygodną poduszką

  78 x 55 x 61 cm
  149.00

  Almo Nature Legend, Ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk z muszlami Veneridae
  19.80

  Mieszany dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Jagnięcina z łososiem i wołowina Black Angus z indykiem
  419.80
 • Dwupak Purina Pro Plan

  Duo Délice, łosoś z ryżem, 2 x 10 kg
  269.80

  Pakiet Gourmet Perle, 24 x 85 g

  Królik
  44.80

  Integra Sensitive

  Indyk i ziemniaki, 24 x 200 g
  89.80

  Eukanuba German Shepherd

  12 kg
  144.80
 • Hills Prescription Diet Feline Urinary Tract c/d, saszetki

  6 x 85 g
  22.80

  Purizon Puppy , kurczak z rybą

  2 x 13,5 kg
  379.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z jagnięciną
  36.80

  CANIBIT paski z indyka

  150 g
  19.80
 • Cuni Nature Re-Balance pokarm dla królików miniaturowych

  10 kg
  99.80

  Beaphar Błyszcząca sierść - szampon dla szczeniąt

  250 ml
  14.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Drób
  54.80

  Pakiet Dreamies 2 smaki przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Łosoś z serem
  31.80
 • Hills Feline Oral Care, kurczak

  2 x 5 kg
  264.80

  Royal Canin Sterilised 7+ Appetite Control

  2 x 3,5 kg
  174.80

  Almo Nature Jelly 6 x 70g - - Tuńczyk

  19.80

  Skyline: Fun Area Leon klatka dla gryzoni

  67 x 36,5 x 65 cm
  299.00
 • Dwupak Purina Pro Plan

  Senior Original 7+, kurczak i ryż, 2 x 12 kg
  294.80

  Josera Family Reproduction & Puppy 29/17

  2 x 15 kg
  269.80

  FutterBar Puppy dla szczeniąt + Lukullus Junior, 6 x 400 g

  2,5 kg + Kurczak z cielęciną
  59.80

  38 + 10 gratis! Animonda vom Feinsten, 48 x 150 g

  Classic: Drób z cielęciną
  112.60
 • Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Śledź z krewetkami
  89.80

  Platinum Pets miska ze stali szlachetnej, czarna

  700 ml, Ø 21,5 cm
  19.80

  Purina DeliBakie Rolls

  320 g
  8.80

  Duże opakowanie Bozita Robur , 2,5 kg gratis!

  Maintenance 27/15, 12,5 + 2,5 kg
  166.40
 • Royal Canin Breed Chihuahua Adult

  2 x 3 kg
  149.80

  Whiskas Junior saszetki, 12 x 85 g

  Delikatnie grillowany
  16.80

  TetraCichlid Pokarm w pałeczkach dla pielęgnic - - 500 ml

  39.80

  Pasta Beaphar Multi Vitamin z biotyną

  250 g
  24.80
 • Pedigree Complete Senior

  2 x 13 kg
  174.80

  Catessy Kawałeczki w galarecie, 4 różne smaki

  48 x 100 g
  41.80

  Whiskas Temptations, 105 g

  Wołowina, 3 x 105 g
  24.80

  Świetlówki: Dennerle Trocal T8 Special Plant SuperColorPlus

  2 x 38 W, dł. 104,7 cm
  189.80
 • Hills Feline Kitten, kurczak - - 2 kg

  61.80

  Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g

  Sensitive, Indyk i ziemniaki, 24 x 200 g
  89.80

  Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g

  Pakiet mieszany
  51.80

  Hill´s Ideal Balance Adult, kurczak i ryż

  2 x 4 kg
  259.80
 • 10 + 2 gratis! Lukullus Seasonal Menu

  Delikatna sarnina, 12 x 400 g
  44.40

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 200 g

  Wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  34.80

  Benek Super Compact Zapachowy żwirek dla kota

  10 l
  23.80

  Paśnik z siedziskiem

  20 x 17 x 20 cm
  29.80
 • Vitakraft - Krakersy dla papug

  2 x 2 sztuki
  19.80

  Korzystny pakiet Lilys Kitchen, 12 x 100 g

  Indyk
  59.80

  Zestaw przysmaków drobiowych

  3 różne przysmaki
  29.80

  Izolowany domek dla gryzoni 4-Seasons

  Wymiary: 130 x 62,5 x 110 cm
  749.00
 • Purina Pro Plan Small Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  2 x 3 kg
  99.80

  Korzystny pakiet Trixie Kość z farszem ze żwaczy - - 5 x 17 cm. 575 g

  29.80

  Kawałeczki koniny

  600 g
  37.80

  Tixie Preydummy zabawka

  Średnica 8 cm, dł. 20 cm
  14.80
 • Cosma Original Snackies, duża tuba

  Wołowina, 23 g
  9.80

  Royal Canin Hepatic HF 16

  6 kg
  134.80

  Tigeria Sticklettis, tuńczyk

  3 x 50g
  11.80

  Optimanova Large Puppy Kurczak & Ryż

  2 x 12 kg
  289.80
 • Kong Traxx

  M/L: Ø ok. 11,5 cm
  59.80

  O´Canis karma dla kota, 6 x 400 g

  Kurczak, łosoś i olej szafranowy
  59.80

  Dwupak Purina Dog Chow, 2 x 14 kg

  Puppy Chicken, kurczak
  174.80

  Wędka dla kota - ryba egipska

  3 sztuki
  24.80
 • Royal Canin Instinctive +7 w galaretce

  6 x 85 g
  19.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Sterilized
  259.80

  Legowisko Lille

  50 x 45 x 21 cm
  39.80

  Sanabelle, 10 kg + Perfect Care Furmaster gratis!

  Dental
  149.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa
0