wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Mucki trawa dla ptaków

  Opakowanie uzupełniające
  4.80

  Hills Natures Best Feline Adult, tuńczyk

  2 x 2 kg
  129.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 12 x 800 g

  Indyk
  139.80

  Trixie Laslo kocyk

  Dl. x szer.: 100 x 70 cm
  34.80
 • Sanicat Professional Multipet Fine Fresh

  3,8 l
  14.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Duża ilość kurczaka
  84.80

  Dog Pool basen

  Ø x wys.: 160 x 30 cm
  229.80

  Sanabelle Sensitive, drób

  400 g
  10.80
 • Buda Spike Komfort z plastikowymi drzwiczkami

  M: dł. x szer. x wys.: 88 x 78 x 81 cm
  239.00

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g

  Tuńczyk i kurczak
  49.80

  Orijen Cat Snack Regional

  3 x 35 g
  54.80

  Pakiet próbny pasta dla kotów Smilla, 50 g

  Pasta słodowa
  5.80
 • Trixie Y drążek do siedzenia

  35 cm
  19.80

  Rocco Classic 6 x 400 g

  Wołowina z czarniakiem
  19.80

  Orijen Adult

  2,27 kg
  69.80

  Almo Nature Light 6 x 50 g

  Tuńczyk Bonito
  15.80
 • Purina Pro Plan Adult Light

  2 x 3 kg
  135.80

  Megapakiet: Greenwoods Adult mokra karma 24 x 70 g

  Tuńczyk i krewetki
  59.80

  Lillebro serce z ziaren

  550 g
  11.80

  10 + 2 gratis! Catz Finefood w puszce, 12 x 200 g

  Drób z krewetkami
  49.60
 • Trixie My Home obroża dla kota

  Czarna
  9.80

  Megapakiet Rocco Junior, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet
  129.80

  Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Duża ilość kurczaka
  24.80

  Bozita Original 21/10 - - 15 kg

  119.80
 • Purina ONE Adult, łosoś ze zbożem pełnoziarnistym

  2 x 1,5 kg
  37.80

  Świetlówki: Juwel Nature High-Lite T5

  45 W, długość 89,5 cm pasująca do akwariów Juwel
  79.80

  Yarrah Bio kawałki kurczaka w sosie

  6 x 820 g
  72.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Mieszanka owoców morza
  36.80
 • Hills Canine Adult 1-6 Mini Light

  2 x 2,5 kg
  99.80

  Drewniany kojec Outback Springtime, duży

  150 x 150 x 50 cm
  379.00

  Aikiou miska i zabawka na inteligencję

  34,5 x 37 x 7,5 cm
  69.80

  Pro Plan Dental Plus

  3 x 1,5 kg
  129.80
 • Mera Dog Pure, indyk i ziemniaki

  2 x 12,5 kg
  379.80

  Purina ONE Junior

  800 g
  12.80

  8in1 Delights kości z wołowiną

  XS, 7 x 12 g
  14.80

  SnuggleSafe Ręcznik z mikrofazy

  140 x 76 cm
  44.80
 • Easy Life Voogle

  500 ml
  49.80

  Skyline, woliera dla ptaków Loretto XL

  78 x 75 x 175 cm
  1599.00

  Zabawka Bomber

  11,5 cm
  39.80

  Duże opakowanie Hills Canine + worki na odchody gratis!

  Adult 1-5 Large Breed, jagnięcina i ryż, 12 kg
  142.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Ultra Light w sosie
  69.80

  Trixie Kość z farszem z penisów wołowych, 15 cm

  12 sztuk
  44.80

  Forza 10 Active Line - Dermo Active

  2 x 10 kg
  379.80

  zoolove jutowy hantel zabawka

  20 x 6 cm
  14.80
 • Buda Spike Special

  L: dł. x szer. x wys.: 132 x 85 x 86 cm
  399.80

  Korzystny pakiet Schesir, 12 x 150 g

  Filet z kurczaka z wołowiną
  54.80

  Pedigree DentaStix

  Dla małych psów, 110 g, 7 szt.
  5.80

  9 + 3 gratis! Whiskas przysmak dla kota, 12 x 60 / 50 g

  Temptations, indyk, 12 x 60 g
  61.20
 • Nova Foods Trainer Natural Mini Light

  2 kg
  41.80

  Sera Viformo Pokarm w tabletkach

  700 (250 ml)
  39.80

  Megapakiet Rocco Real Hearts, 24 x 800 g

  Kurczak z całymi sercami kurczaka
  159.80

  10 kg Royal Canin dla kota + 12 x 85 g Royal Canin gratis!

  Kitten + Kitten Instinctive w sosie
  176.80
 • Dwupak Happy Cat Supreme Fit & Well, 2 x 10 kg

  Adult Sterilised
  279.80

  Kółko z liny bawełnianej, wiszące

  Ø ok. 20 cm
  14.80

  Megapakiet Cesar Classic, 48 x 150 g

  Cielęcina z drobiem
  149.80

  Smycz Flexi New Classic S czarna, 5 m

  Antracytowy pojemnik Multibox
  19.80
 • Domek z trawy XL

  37 x 30 x 28 cm
  59.80

  Rocco Senior, 6 x 400 g

  Jagnięcina z prosem
  21.80

  Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak

  2 x 7,5 kg
  295.80

  JR Farm Basic Food karma dla szczurów

  2,5 kg
  39.80
 • Bosch Biscuit Jagnięcina & Ryż, ciasteczka

  5 kg
  44.80

  Cavia Nature

  2 x 10 kg
  159.80

  Mieszany pakiet próbny Cosma Nature

  6 x 140 g (3 różne smaki)
  29.80

  Megapakiet Felix Fantastic 2 smaki (So gut...), 48 x 100 g

  Mięsny Mix
  59.80
 • Rinti Sensible, 6 x 400 g

  Kurczak z ziemniakami
  32.80

  Animonda Carny Senior, 6 x 200 g

  Wołowina z sercami indyczymi
  16.80

  JBL NovoBel W Opakowaniu Zapasowym

  135 g (750 ml)
  19.80

  Maszynka do strzyżenia Moser Rex

  Maszynka z głowicą
  299.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Senior, 30 x 100 g

  Z wołowiną
  59.80

  Korzystny pakiet Exclusion Diet, 12 x 400 g

  Ryba z ziemniakami
  109.80

  DeliBest Vital Natura przysmak z zielonych małży

  2 x 200 g
  27.80

  Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 12 x 100 g

  Mięsne i rybne smaki z warzywami
  17.80
 • Bunny BASIC- Marzenie świnki morskiej

  4 kg
  84.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałki, 12 x 150 g

  Wegetariańskie kawałeczki z warzywami
  39.80

  Barkoo Natur kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 16 cm
  19.80

  Trixie tunel z naturalnego drewna

  Rozmiar M: dł. x szer. x wys.: 20 x 17 x 7,5 cm
  19.80
 • Taste of the Wild Wetlands Canine

  2 x 13,6 kg
  349.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałki, 12 x 150 g

  Wegetariańskie kawałeczki z warzywami
  39.80

  Sanabelle Grain Free, przysmak dla kota bez zbóż

  3 x 200 g
  19.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 12 x 185 g

  Tuńczyk z ryżem
  56.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa