Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Pedigree

  Junior, z kurczakiem i ryżem, 2 x 15 kg
  179.80

  Royal Canin Ageing +12 w galaretce

  6 x 85 g
  19.80

  10+2 kg gratis! Optimanova karma

  Large Adult Kurczak & Ryż
  124.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe, 10 kg + Eko torba gratis!

  Dla kastratów
  129.80
 • Purina ONE Adult, kurczak ze zbożem pełnoziarnistym

  800 g
  11.80

  Mera Dog Softdiner

  12,5 kg
  89.80

  Eukanuba Sterilised / Weight Control Adult

  3 kg
  79.80

  Integra Protect Renal

  6 x 600 g
  39.80
 • Taste of the Wild High Prairie Canine

  13,6 kg
  175.80

  Savic Nestor kuweta dla kota

  Filtr zapasowy, 1 szt.
  7.80

  JBL NovoTab Pokarm w tabletkach - - 250 ml

  39.80

  10/12kg Royal Canin Breed + Piłka- jeżyk gratis!

  Rottweiler Adult, 12 kg
  179.80
 • Dirt Devil Fello szczotka do usuwania sierści

  Dirt Devil Fello szczotka
  99.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Kurczak z młodymi sardynkami
  34.80

  Legowisko Lille

  50 x 45 x 21 cm
  39.80

  Tetra AquaArt Explorer Line - zestaw akwariowy

  60 L
  499.80
 • Puppy Trainer Starter Set, kuweta i wkładki

  50 podkładek M
  24.80

  Hills Feline Adult, królik

  2 x 10 kg
  374.80

  Herrmanns Bio uzupełnienie diety, 6 x 200 g

  Bez mięsa
  37.80

  14 / 15 kg Beneful + 2 x 130 g przysmaku Beneful gratis!

  Tasty Choice 2 w 1, 14 kg
  94.80
 • Integra Sensitive 6 x 100 g - - Jagnięcina i ryż

  19.80

  Royal Canin Maxi Adult Body Condition

  12 kg
  159.80

  Royal Canin Breed Yorkshire Terrier Adult

  7,5 kg
  139.80

  Royal Canin w galarecie, 1 x 85 g

  Intense Beauty w galarecie
  4.80
 • Hunter szelki dla kotów i szczeniąt

  110 x 1 cm
  15.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Menu, 24 x 150 g

  Drób z makaronem
  59.80

  Hugro podściółka z bawełny

  40 l
  44.80

  Rocco Chings Spring

  Kurczak z marchewką, 2 x 70 g
  8.80
 • Rocco Chings Chrupiące filety

  4 x 250 g
  52.80

  Supreme Tumblefresh podściółka z celulozy

  8,5 l
  39.80

  Royal Canin Breed Bichon Frise Adult

  1,5 kg
  49.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Bażant
  64.80
 • Pakiet 8in1 Delights kości z kurczakiem

  S , 7 x 35 g
  54.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki, 12 x 405 g - - Kurczak w sosie

  69.80

  Korzystny pakiet Schmusy Fish, 12 x 185 g

  Czerwony okoń
  27.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g

  Tuńczyk z krabami
  74.80
 • Zabawka Doggy Brain Train Cube

  32 x 32 x 5 cm
  79.80

  JBL CristalProfi greenline filtr zewnętrzny

  e701, do 200 litrów
  329.80

  Trixie Jerrik domek dla małych zwierząt

  40 x 23 x 21 cm
  49.80

  Megapakiet Lukullus Junior, 24 x 400 g

  Pakiet mieszany
  99.80
 • Purina ONE Sensitive

  1,5 kg
  19.80

  Catit Design Senses Tempo, szyna do zabawy

  Dł. 110 cm
  39.80

  Suszone ścięgna z karczku wołowego

  1000 g
  31.80

  Przysmaki dla kota Dreamies 2 smaki, 60 g

  Wołowina z serem
  6.80
 • Trixie 2 małe plakietki do szelek

  OUT OF CONTROL
  8.80

  Bozita Paté, 6 x 635 g - - Żwacz

  39.80

  11,5 + 1 kg gratis! Exclusion Diet, 12,5 kg

  Ryba z ziemniakami
  210.60

  Purina Pro Plan Adult 7+

  2 x 3 kg
  129.80
 • Chip zooplus do wózków sklepowych z karabińczykiem

  zooplus design
  7.80

  Megapakiet Bozita w sosie, 24 x 370 g

  Krewetki
  84.80

  Orijen Puppy

  13 kg
  259.80

  Hill´s Prescription Diet Canine u/d

  12 x 370 g
  129.80
 • Hills Mature Adult 7+ Active Longevity Tuńczyk

  2 x 2 kg
  124.80

  Animonda Carny Kitten, 6 x 200 g

  Cielęcina z kurczakiem
  17.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Jagnięcina
  4.80

  Poidełko Catit Small Water Fountain

  Komplet (poidełko, 3 x zapasowy filtr)
  89.80
 • Naturalna kolacja dla papużki falistej

  3 x 750 g
  52.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Light 1 - Low Carb

  2 x 12,5 kg
  299.80

  Mieszany pakiet próbny Mięsne rolki, 2 x 3 sztuki

  Drób i ryż / jagnięcina i ryż
  17.80

  Mieszany pakiet przysmaków, kawałki mięsa 4 x 200 g

  Królik, dziczyzna, jagnięcina, drób
  49.80
 • Wonderland Bogie Wheel Drewniany kołowrotek

  Ø 29 cm, wys. 32 cm
  54.80

  Spray Beaphar na pasożyty 100 ml

  100 ml
  34.80

  Hills Feline Adult, ryba morska - - 6 x 156 g

  34.80

  Pakiet próbny Catz Finefood, 6 x 200 g

  Zestaw II
  29.80
 • Animonda Carny Adult, 6 x 800 g

  3 smaki
  47.80

  Hills Natures Best Canine Adult Large / Giant - - 12 kg

  189.80

  Wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa

  8 x 3 m
  129.00

  Royal Canin Pure Feline Beauty

  1,5 kg
  49.80
 • Tigeria dropsy dla kota Lucky Grass

  50 g
  4.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 800 g

  Cielęcina & królik z cukinią, dynią i olejem lnianym
  57.80

  ROGZ Alpinist nylonowe szelki , limonkowe

  L: obwód klatki piersiowej: 44 - 74 cm, szer. 20 mm
  69.80

  Whiskas Mini, 6 x 50 g

  Kurczak i marchewka, pstrąg, królik i groszek
  6.80
 • Szlachetny, jasny żwirek kwarcowy

  15 kg
  69.80

  Sweterek Trixie ""Król psów""

  Dł. grzbietu: 25 cm
  34.80

  Grau puszka dla Łasucha, bez zboża 6 x 100 g

  Indyk i jagnięcina
  24.80

  Transporter Marchioro Clipper - - 50 x 33 x 32 cm

  99.80
 • Sheba Filets, 6 x 80 g

  Filety z piersi drobiowej
  19.80

  Schesir Kitten w saszetkach, 6 x 100 g - - Tuńczyk

  19.80

  Zestaw nawozowy Dennerle Perfect Plant System

  3- częściowy zestaw na 1600 l
  69.80

  Frolic Complete Mini z drobiem

  2 x 1 kg
  21.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa