wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Rocco Żwacze wołowe, zielone

  5000 g
  149.00

  Korzystny pakiet Trixie Kość z farszem ze żwaczy - - 5 x 22 cm. 1150 g

  46.80

  Mera Dog Senior

  2 x 12,5 kg
  259.00

  Szelki Julius-K9 Power Red

  Rozm. 0
  119.00
 • Royal Canin Giant, 2 x 15 kg, korzystne dwupaki

  Junior Active
  389.00

  Trixie Premio Sushi Light Rolki z białej ryby

  100 g
  7.80

  Dwupak Mera Dog

  Pure Junior, indyk i ryż, 2 x 12,5 kg
  259.00

  Royal Canin Breed Bulldog Junior

  2 x 12 kg
  389.00
 • Dwupak Purina Pro Plan

  Adult Original, kurczak i ryż, 2 x 14 kg
  309.80

  Oster Golden A5 Maszynka do strzyżenia

  Ostrze nr 5 (długość 6,3 mm, Skip Tooth)
  129.00

  Dwupak Hills

  Healthy Mobility Large Breed, kurczak, 2 x 12 kg
  329.00

  Rinti Extra Chicko z kurczakiem

  250 g
  15.80
 • Obroża brąz/ koniak

  40 x 1,6 cm
  34.80

  Schesir Tuńczyk, 6 x 150 g

  Tuńczyk
  31.80

  Bosch Goodies Dental, przysmak

  3 x 450 g
  27.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet, 2 x 4 / 12 / 14 kg

  Obesity Management DP 34, 2 x 14 kg
  469.80
 • Hunter melaminowa miska na pokarm koloru czarnego

  0,16 l, Ø 11 cm
  24.80

  Agility Fun & Sport kółko do skakania

  Kółko Ø ok. 55 cm
  79.80

  Premio pasztet z wątróbki w tubce

  3 x 110 g
  19.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Pur Sensitive, 6 x 400 g

  Bawół
  59.80
 • Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245)

  Ostrze 5 mm
  149.00

  Chewies Kosteczki Mini, półwilgotne

  Łosoś, 125 g
  7.80

  Eat on Feet zestaw misek ze stojakiem

  2 x 1,6 l/ Ø 20 cm
  79.80

  2 kg suchej karmy Applaws + kosteczki Chewies gratis!

  All Breed Adult Lite, kurczak
  59.80
 • Duże opakowanie 13,5 kg Purizon 40 zł taniej!

  Adult, jagnięcina i łosoś
  179.00

  Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i serca drobiowe
  67.80

  Happy Dog Supreme Irlandia

  2 x 12,5 kg
  329.00

  Hills Canine Adult, kurczak

  2 x 12 kg
  279.00
 • Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 400 g

  Mieszany pakiet 2
  89.80

  Dibo Premium podgardla wieprzowe

  500 g
  19.80

  Buda Polly z tworzywa sztucznego

  XS: dł. x szer. x wys.: 60 x 74 x 66 cm
  149.00

  Barkoo but do gryzienia

  6 x ok. 12 cm
  8.80
 • Purina Veterinary Diets Joint Mobility - JM

  14 kg
  239.80

  Dwupak Almo Nature, 2 x 12 kg

  Medium, łosoś z ryżem, 2 x 12 kg
  299.00

  Poduszka do klatek

  XL: 109 x 69 x 10 cm
  129.00

  Applaws All Breed Adult Lite, kurczak

  2 kg
  59.80
 • Kawałki drobiowe

  600 g
  31.80

  Mieszany pakiet próbny Yarrah Bio, 6 x 150 g

  5 różnych smaków
  22.80

  Orijen Original przysmak

  3 x 56,7 g
  61.20

  HURTTA płaszczyk zimowy , niebieski

  Dł. grzbietu: ok. 50 cm
  199.00
 • Oster Golden A5 Maszynka do strzyżenia

  Ostrze nr 4 (długość 9,5 mm)
  139.00

  Eukanuba Mature & Senior Large Breed

  2 x 15 kg
  309.00

  CANIBIT Ciasteczka ze strusia i jelenia

  275 g
  11.80

  Obroża skórzana Heim Łapa

  Rozm. 45: obw. 33 - 41 cm
  79.80
 • Duże opakowanie Bosch + Bosch Biscuit 1 kg gratis!

  Life & Care, kurczak, 12,5 kg
  169.00

  Markus-Mühle karma sucha bliska naturze - - 5 kg

  54.80

  Łącznik Art Sportiv Plus

  M: 30 x 2 cm
  19.80

  Platinum Pets miska ze stali szlachetnej, czarna

  950 ml, Ø 26 cm
  39.80
 • Royal Canin Club Junior

  2 x 15 kg
  269.00

  Pedigree Schmackos, 4 smaki

  40 sztuk
  13.80

  Lilys Kitchen Dinner bez zbóż, 6 x 400 g

  Z bażantem i dziczyzną
  67.80

  Purina Pro Plan Performance Original, kurczak i ryż

  14 kg
  159.80
 • Pedigree Schmackos, 4 smaki

  40 sztuk
  13.80

  Trixie: Pas bezpieczeństwa dla psów - - Rozm. M: obwód 50 - 70 cm

  19.80

  Mieszany pakiet próbny Yarrah Bio, 6 x 150 g

  5 różnych smaków
  22.80

  Pedigree Jumbone Large - - Wołowina, 210 g

  7.80
 • Buty S & P Boots

  Rozm. XXL
  39.80

  Pitti Boris Aktiv, jagnięcina z ryżem

  15 kg
  49.80

  Psi bar z dwiema metalowymi miskami

  2 x 1,6 l / ø 21 cm
  119.00

  Hunter szelki dla kotów i szczeniąt

  110 x 1 cm
  19.80
 • Trixie Tcoat Orléans płaszczyk

  Dł. grzbietu 60 cm
  44.80

  Animonda ""Gut für dich"", przysmak

  21 sztuk
  14.80

  Hills Canine Performance, kurczak

  2 x 12 kg
  329.00

  Długi kombinezon

  Rozm. XL: dł. grzbietu 65 cm
  79.80
 • Trixie Rolka do żucia ze skóry wołowej

  5 sztuk
  19.80

  Rinti Extra Chicko Mini

  5 x 80 g
  32.80

  Pedigree Complete Adult, z drobiem - - 15 kg

  99.80

  Beneful wyśmienity przysmak Mleko i Wapń

  3 x 130 g
  21.80
 • Bosch FSC Goodies, bez dodatku zbóż przysmak

  450 g
  11.80

  Frolic Rodeo

  105 g
  3.80

  Długi kombinezon

  Rozm. M: dł. grzbietu 40 cm
  59.80

  8in1 Delights pałeczki z wołowiną

  9 x 25 g
  34.80
 • Okrycie ochronne do samochodu Bridge - - 167 x 138 cm

  349.00

  Nutram Puppy

  15 kg
  199.00

  Podwójna plastikowa miska Party 0,7 l

  czerwona
  9.80

  Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Żwacze, 4 x 200 g
  29.80
 • Lupo Natural Szwajcarskie mięso z kury

  15 kg
  239.00

  Dogz Finefood, 12 x 400 g

  Wołowina
  109.00

  Rinti Bio, 11 x 150 g - - Wołowina

  34.80

  Pedigree Complete Adult Maxi, z wołowiną - - 15 kg

  99.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

Pies w mieszkaniu

 Czy nie od zawsze marzyłeś, żeby mieć w domu psa? Czy nie od zawsze błagałeś rodziców, by pozwolili Ci przyjąć pod dach nowego przyjaciela? Zapewne tak. Godziny, dni i tygodnie..

oddam psa
0