wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Wahre Liebe dla smakoszy z nadwagą - 4 kg

  79.80

  Perfect Fit Diva, kurczak - 2 x 1,4 kg

  36.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 800 g - Dziczyzna & bawół ze słodkimi kartoflami, żurawiną i olejem słonecznikowym

  99.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 16 x 370 g - Jagnięcina

  57.80
 • Megapakiet Schesir w galarecie, 24 x 100g - Tuńczyk i kurczak z krewetkami

  65.80

  Felix Sensations w galarecie, 24 x 100 g - Mięsna różnorodność

  29.80

  Terra Canis Light, 12 x 400 g - Dziczyzna z ogórkiem, brzoskwinią i mniszkiem lekarskim

  129.80

  Concept for Life Medium Adult - 12 kg

  119.80
 • Mera Dog Puppy & Training Ciasteczka - 2 x 10 kg

  149.80

  Pakiet mieszany Caniland Soft kawałeczki bez zbóż, 2 x 540 g - 2 x 540 g

  29.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g - Wątróbka

  69.80

  Bosch Adult Mini Light (nowa receptura) - 2 x 2,5 kg

  49.80
 • JBL Novo Pleco XL Pokarm w tabletkach - 1000 ml

  79.80

  Stuzzy Cat w saszetkach, 24 x 100 g - Szynka

  39.80

  Dwupak Briantos - Junior, 2 x 14 kg

  169.80

  Royal Canin Hypoallergenic Moderate Calorie HME 23 - 2 x 14 kg

  484.80
 • Klatka dla papużek falistych Ferplast Piano 6 - Szaro- czarna

  499.80

  Whiskas Adult, puszki, 12 x 400 g - Pasztet z serc

  33.80

  Pakiet Feline Porta 21 w saszetkach 12 x 100 g - Tuńczyk z wołowiną

  39.80

  24 + 4 gratis! Gourmet A La Carte, 28 x 85 g - Mieszane smaki I

  44.80
 • Pakiet próbny Lukullus, 2 x 1,5 kg - Kaczka piżmowa z jagnięciną i kurczak z łososiem z Morza Północnego

  45.80

  Pakiet mieszany Alpha Natural Menu Smakosza - 4 x 300 g

  59.80

  Beaphar Dieta na nerki - Łosoś, 12 x 100 g

  34.80

  Dennerle V30 Complete - 500 ml, wystarcza na 16.000 l wody w akwarium

  149.80
 • Dwupak Bosch - Bio Senior, kurczak, 2 x 11,5 kg

  229.80

  Eheim Pompa napowietrzająca - 100, o wydajności 100 l/h

  109.80

  14 kg Briantos karma + Trixie Dog Activity dysk gratis! - Adult Fit & Care

  119.80

  12 x 200 g Animonda Carny Adult w super cenie! - Czysta wołowina

  29.80
 • Cavia Complete pokarm dla świnek morskich - 8 kg

  119.80

  Barkoo kości do żucia z sezamem - 3 x ok. 11 cm

  7.80

  Silver Vine zabawka dla kota - 1 sztuka

  17.80

  Hagen Sun-Glo, 2 Świetlówki - 2 x 20 W, dł. 58,98 cm

  79.80
 • Whiskas 1+ Indoor z kurczakiem - 950 g

  12.80

  Bozita Naturals Pate, 6 x 410 g - Kurczak

  33.80

  Podwójne punkty bonusowe: duże opakowanie Brit - Premium Adult L, 15 kg

  88.80

  Josera Nature Cat - 10 kg

  149.80
 • Dwie miski ze stali szlachetnej z podstawką - 2 x 750 ml, Ø 16 cm

  19.80

  Eheim Classic, filtr zewnętrzny - Classic 350, do 350 l

  349.80

  2 kg Sanabelle + 2 x 55 g Sanabelle przysmak bezzbożowy gratis! - Sensitive, jagnięcina

  39.80

  Miamor Feine Filets w saszetkach, 6 x 100 g - Tuńczyk z warzywami

  17.80
 • Sanicat Professional Aloe Vera 7 Days - 10 x 4 l

  69.80

  Royal Canin Senior Ageing Sterilised 12+ - 4 kg

  89.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Fit & Well Light 1 - Low Carb, 2 x 12,5 kg

  279.80

  6 + 2 gratis! Whiskas Temptations przysmak dla kota, 8 x 60g - Temptations, indyk

  28.80
 • Royal Canin Starter Mousse Mother & Babydog - 12 x 195 g

  59.80

  Grau Puszka dla Łasucha, z ryżem pełnoziarnistym, 6 x 200 g - Drób z ryżem pełnoziarnistym

  29.80

  Vilmie pokarm dla królika miniaturowego - 1 kg

  9.80

  Royal Canin Hairball Care 34 - 2 kg

  56.80
 • Catit Design Senses, tor do zabawy - 110 x 6,5 x 5 cm

  35.80

  Smilla Puszki z drobiem i z rybą, 6 x 400 g - Drób z rybą

  22.80

  Cosma Original w galarecie, 6 x 170 g - Sardynki

  25.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem i z rybą, 12 x 400g - Tuńczyk z kurczakiem

  46.80
 • Trixie Flash odblaskowa obroża - Obwód szyi: 30-40 cm

  24.80

  Dennerle Bio-Line CO2 Zestaw Zapasowy -

  34.80

  Świecący pasek LED Flash, flexi - do smyczy flexi Vario S/M

  27.80

  Pakiet mieszany Whiskas 1+ saszetki, 24 x 100 g - Wybór dań mięsnych w sosie

  27.80
 • Happy Dog Pure, 6 x 400 g - Wołowina

  44.80

  Royal Canin German Shepherd Adult - 2 x 12 kg

  319.80

  Concept for Life Large Light - 1,5 kg

  35.80

  5+1 gratis! Karma mokra Trainer Natural, 6 x 400 g - Adult Maxi, kurczak, ryż i aloes

  41.20
 • Terra Faelis Mięsne Menue 6 x 200 g - Kurczak, dynia & kocimiętka

  49.80

  Gimpet Jogurt dla kotów - 6 x 150 g

  24.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g - Jagnięcina

  94.80

  Transporter Gulliver - Rozm 4: dł. x szer. x wys.: 72 x 52 x 51 cm

  199.80
 • Trixie Premio Sushi Light Kosteczki z białej ryby - 225 g

  15.80

  Dirt Devil Mop na parę wodną AquaClean M 318 - Mop na parę wodną

  259.80

  Gimpet Mousse Délice, Ser i Śmietana - 3 x 70 g

  32.80

  1,5 / 2 kg Royal Canin + 6 x 85 g gratis! - British Shorthair Adult, 2 kg + Breed British Shorthair

  59.80
 • Dwupak Bosch - Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż (nowa receptura), 2 x 15 kg

  189.80

  Lillebro Karma dla dzikich ptaków - 4 kg

  17.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g - 2 smaki, Mieszany pakiet

  30.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Calm - 2 kg

  78.80
 • Czysty, naturalny żwirek - 15 kg

  79.80

  Lupoderm kuracja dla zdrowej skóry i sierści - 500 ml

  99.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Mini Adult, kaczka - 2 x 2 kg

  89.80

  Barkoo kości do gryzienia z nadzieniem ze żwaczy wołowych - 3 x ok. 22 cm

  42.80
 • Legowisko Blossom, białe/ jasnoszare - Ø x wys.: 50 x 20 cm

  64.80

  Smilla Adult Sterilised - 300 g

  5.80

  Megapakiet Lilys Kitchen, 32 x 100 g - Kitten

  149.80

  Schmusy Nature w miseczkach, 24 x 100 g - Wołowina, drób, ryż i ekstrakt z granatu

  42.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa