wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Animonda Rafiné Cross, 2 x 15 kg

  Kaczka, indyk i kurczak
  249.80

  Applaws Cat Pot, 6 x 60 g

  Delikatna pierś z kurczaka z ryżem
  22.80

  Vitakraft Cat Yums

  Ser, 3 x 40 g
  13.20

  9/10/12kg Royal Canin Breed + pęseta Trixie gratis!

  Golden Retriever Adult, 12 kg
  179.80
 • Pakiet próbny Herrmanns Bio-Menu, 12 x 400 g

  12 smaków
  84.80

  Paluszki ze żwaczy wołowych

  10 sztuk
  5.80

  Trixie szelki i smycz dla kota z zamknięciem na zatrzask

  Fioletowe
  14.80

  Miska Bamboo, beżowa

  200 ml, dł. x szer. x wys.: 16 x 14 x 5 cm
  5.80
 • Trixie kołowrotek Ø 28 cm

  Ø 28 cm x 7 cm
  34.80

  Hills Canine Medium Mature Adult 7+, kurczak

  12 kg
  154.80

  Sofa Wellness Divan

  85 x 65 x 30 cm
  249.00

  Duże opakowanie Bosch + Rocco Chings, 250 g gratis!

  HPC Soft Kaczka & ziemniaki, 12,5 kg
  184.80
 • Forza 10 Mini Maintenance, ryba

  4 kg
  79.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Junior wołowina
  34.80

  Smycz Flexi Vario M antracytowa, 5 m

  Pasek LED-Flash, S/M
  39.80

  Klatka dla królika Outback Kompakt z kojcem

  116 x 63 x 92 cm
  349.00
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Sensitive Skin, kurczak, 2 x 12 kg
  334.80

  Catessy Kawałeczki w sosie, 6 x 400 g

  Kaczka z wątróbką
  12.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Bio Paté, 18 x 300 g

  Z wołowiną i warzywami
  99.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Adult, drób

  10 kg
  169.80
 • Perfect Fit In-Home, z kurczakiem

  1,4 kg
  22.80

  Natural Catnip Ball, zabawka dla kota

  3 sztuki
  19.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Dziczyzna z kaczką
  17.80

  Pakiet Dreamies przysmaki dla kota, 4 x 60 g

  Wołowina
  27.80
 • Głowizna wołowa extra długa

  15 sztuk
  119.00

  Korzystny pakiet Schesir Fruit, 12 x 75 g

  Tuńczyk z mango
  34.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Junior kurczak z cielęciną
  67.80

  Pojemnik Multi-Box, flexi

  turkusowy
  19.80
 • Komplet Hunter Ecco Sport czerwony obroża + smycz

  Obwód szyi: 35-53 cm + smycz, 200 cm
  19.80

  Royal Canin Mini Junior

  6 x 195 g
  34.80

  Bob Martin Spot On dla psów

  Duże psy (powyżej 15 kg)
  17.80

  Sanabelle Hair & Skin

  2 kg
  49.80
 • Ogon wołowy, cały

  1 sztuka
  7.80

  Replus Meshidai, miska ceramiczna

  Rozm. S: 0,4 l
  99.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g

  Gęś z jabłkiem
  119.80

  JR Farm Ostropest dla szynszyli

  2 x 500 g
  39.80
 • Applaws Kitten

  2 x 7,5 kg
  289.80

  Korzystny pakiet Schesir, 12 x 140 g

  Tuńczyk z filetem wołowym w galarecie
  54.80

  Dwupak Eukanuba Puppy

  All Breeds, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  284.80

  Versele-Laga Complete Ferret, karma dla fretek

  2,5 kg
  59.80
 • Orijen Senior

  2,27 kg
  69.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Digestion

  2 x 12,5 kg
  284.80

  Klatka Hagen Vision II Model S01, mała/niska

  Dł. x szer. x wys.: 46 x 36x 51 cm
  169.00

  JBL Biotopol Preparat do uzdatniania wody

  500 ml na 2000 l
  49.80
 • Felix Kąski w galarecie, 6 x 400 g

  Kaczka z drobiem
  19.80

  Sera Koi Royal Mini Granulat - - 3000 ml

  49.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 800 g

  Cielęcina & królik z cukinią, dynią i olejem lnianym
  57.80

  Almo Nature Light 6 x 50 g

  Tuńczyk Bonito
  15.80
 • Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Wołowina z jagnięciną
  42.80

  Pakiet próbny Bozita Paté, 6 x 635 g

  6 smaków
  39.80

  Trainer Personal Sensiobesity Medium / Maxi

  2 x 12,5 kg
  379.80

  10 + 2 gratis! Smilla Puszki, 12 x 200 g

  Pakiet mieszany Kitten, 2 smaki
  29.80
 • Dwupak Bozita Katty, 2 x 15 kg

  Z anchois
  249.80

  Miamor Feine Filets Naturelle, 6 x 80 g

  Tuńczyk z krabami
  19.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Kitten, cielęcina z indykiem
  29.80

  3 + 1 gratis! Eukanuba dla kota, 400 g

  Adult Jagnięcina & Wątróbka
  59.40
 • Acana Grasslands karma

  2,27 kg
  65.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 156 g

  Kurczak z dynią
  129.80

  Lukullus Menu Gustico, z kurczakiem

  6 x 400 g
  46.80

  26 + 6 gratis! Sheba tacki, 32 x 100 g

  Sauce Spéciale, indyk z warzywami
  56.80
 • Hunter Spike Bone Miętowy przysmak do gryzienia

  3 x 72 g
  16.00

  Trixie myszki pluszowe, 6 szt.

  Ok. 5 cm (6 szt.)
  9.80

  Pet Head Puppy Fun, szampon dla zwierząt

  475 ml
  49.80

  Duże opakowanie Brit + Kość Hunter ""Toothcleaner"" M gratis!

  Care Junior Large Breed, 12 kg
  149.80
 • Rinti Sensible, 6 x 400 g

  Gęś z jabłkiem
  32.80

  Megapakiet Cosma Thai, 24 x 85 g

  Tuńczyk z krabami
  54.80

  Komplet Hunter Ecco Sport czerwony obroża + smycz

  Obwód szyi: 30-45 cm + smycz, 200 cm
  19.80

  Bozita Feline w galarecie, 6 x 190 g

  Hair & Skin - Sensitive
  19.80
 • Pasta Kong Stuff´n Easy Treat

  O smaku wątróbki
  19.80

  Czarny żwirek kwarcowy

  15 kg
  69.80

  Herrmanns Bio-Menu karma dla kota, 6 x 85 g

  Bio-kurczak z pszenicą kamut i marchewką
  22.80

  Fitmin Dog Solution Rabbit & Rice, królik i ryż

  13 kg
  159.80
 • Applaws z kurczakiem

  7,5 kg
  145.80

  Nutrafin Max pokarm dla ryb w płatkach

  1000 ml
  22.80

  Royal Canin Urinary S/O Moderate Calorie UMC 34

  2 x 3,5 kg
  214.80

  Duży pakiet Whiskas

  6 różnych produktów
  104.80
 • Felix Mięsne Kawałeczki w galarecie, 32 x 100 g

  Łosoś z flądrą
  44.80

  Vitakraft Cat Stick Mini

  Indyk i jagnięcina, 6 x 6 g
  4.80

  Dennerle PlantaGold 7 Siła wzrostu

  40 kapsułek na 2000 l
  54.80

  Happy Dog Supreme Young Medium Junior (Faza 2)

  2 x 10 kg
  229.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa