wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Royal Canin Ageing +12 w sosie - 12 x 85 g

  32.80

  Royal Canin X-Small Junior - 3 kg

  79.80

  Sera vipan płatki - Duże płatki 1000 ml

  37.80

  Wolf of Wilderness Junior - Wild Hills - 2 x 12 kg

  399.80
 • Ferplast drewniana klatka Cottage - 108 x 59 x 102,5 cm

  899.80

  Numaxes Canicalm, obroża i spray antyszczekowy - Zestaw: obroża + 2 x spray cytrynowy

  379.80

  Cats Best Green Power - 2 x 8 l (6,4 kg)

  45.80

  Klatka transportowa Ferplast Viaggio - 51 x 37,5 x 40 cm

  179.80
 • Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245) - Ostrze 7 mm

  169.80

  Koszyk z poduszką Cities - Rozm. 6, dł. x szer. x wys.: 70,5 x 52 x 23,5 cm

  129.80

  Fitmin Program Maxi Maintenance - 15 kg

  149.80

  Duże opakowanie Brit + Hunter Calcium Milk Bone Kość z wapniem gratis! - Premium Junior M, 15 kg

  92.80
 • Animonda mięsne pałeczki - 200 sztuk

  49.80

  Whiskas Temptations, łosoś - 60 g

  4.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g - Królik i indyk

  79.80

  Perfect Fit Active, z kurczakiem - 2 x 1,4 kg

  36.80
 • Hunter Round & Soft obroża - Obwód szyi: max. 50 cm

  79.80

  Hunter Miska ze stali szlachetnej - 1,1 l, Ø 17 cm

  22.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 800 g - 3 smaki

  84.80

  Bosch Adult Menu, drób (nowa receptura) - 15 kg

  99.80
 • Bozita Feline w galarecie, 6 x 190 g - Outdoor & Active

  18.80

  Vitakraft, paseczki wołowe - 3 x 80 g

  17.80

  Pro Plan Small & Mini Puppy Sensitive Optiderma, łosoś i ryż - 2 x 3 kg

  115.80

  Duże opakowanie Nutro Choice + Pluszowa zabawka Dotti gratis! - Senior, kurczak i ryż, 10 kg

  159.80
 • Torba transportowa Pet Home - M: dł x szer x wys: 76 x 50,5 x 48 cm

  209.80

  Royal Canin Sphynx 33 - 2 kg

  79.80

  Vitakraft Cat Yums - Pasztet, 40 g

  4.80

  Lilys Kitchen Chicken Parfait, 12 x 400 g - 12 x 400 g

  124.80
 • Josera SensiCat Adult Sensitive - 2 x 10 kg

  219.80

  Dwupak Hills, 2 x 12 kg - Sensitive Skin, kurczak, 2 x 12 kg

  314.80

  Rocco Przełyki wołowe - 500 g

  21.80

  Concept for Life Golden Retriever Adult - 1,5 kg

  39.80
 • Megapakiet Almo Nature Bio Paté, 24 x 100g - Cielęcina & warzywa

  65.80

  Greenwoods Siano łąkowe, 1 kg - Marchew, 1 kg

  13.80

  Silikonowa miska podróżna - 500 ml, Ø 13 cm

  7.80

  Smycz Flexi Vario S antracytowa, 8 m - Antracytowa smycz

  59.80
 • Smilla Puszki z drobiem i z rybą, 6 x 400 g - Edycja limitowana: Delikatny drób z cielęciną

  22.80

  Bozita Feline Outdoor & Active - 2 x 10 kg

  299.80

  Royal Canin Veterinary Diet Dental DSO 29 - 1,5 kg

  59.80

  Pakiet próbny Alpha Spirit - 2 x 9,45 kg

  379.80
 • Royal Canin Persian Adult - 2 kg

  58.80

  Trixie Barney kocyk z flauszu - 150 x 100 cm (beżowa z czarnymi łapkami)

  22.80

  JBL Novo GranoMix Click - 250 ml

  29.80

  Podwójne punkty bonusowe: 10 kg Josera - Marinesse, z łososiem, 10 kg

  149.80
 • Purina Cat Chow Adult Special Care Hairball Control - 4,5 kg

  59.80

  Dwupak Concept for Life - Medium Light, 2 x 12 kg

  259.80

  400 g Applaws sucha karma dla kota w super cenie! - Z kurczakiem

  10.80

  Dennerle Catappa Leaves - 8 sztuk

  34.80
 • Josera Miniwell Adult Mini/Sensitive - 4 kg

  55.80

  Frolic z wołowiną - 200 g

  4.80

  Zestaw akwariowy Aquatlantis Aquadream 60 - Czarny

  399.80

  Dreamies przysmaki na zdrowie kota, 55 g - 8 witamin, 4 x 55 g

  19.80
 • Akwarium Juwel Lido 120 - ciemnobrązowe

  1599.80

  Taste of the Wild Canyon River Feline - 7 kg

  129.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g - Kurczak z tuńczykiem

  49.80

  JBL Novo PlecoChips Pokarm w tabletkach - 1,0 l

  79.80
 • Dwupak Happy Cat, 2 x 10 kg - Sensitive Grainfree, renifer, 2 x 4 kg

  199.80

  Schesir w galarecie, 6 x 85 g - Tuńczyk z szynką

  19.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 70 g - Kurczak i mango

  33.80

  Tubidog pasta w tubce o smaku drobiowym - 75 g

  6.80
 • Trixie Turbinio zabawka dla kota - 1 sztuka

  24.80

  Whiskas Gelenk-Bits, przysmak wspomagający stawy - 50 g

  4.80

  2 kg GranataPet + GimCat Malt-Soft Extra pasta dla kota gratis! - Symphonie No. 3, struś

  89.80

  Easy-Life Ferro - 500 ml

  39.80
 • Megapakiet Wolf of Wilderness, 24 x 800 g - Wild Hills - kaczka

  259.80

  Royal Canin Breed Dachshund - 6 x 85 g

  16.80

  Felix Meaty Sensations z drobiem - 3 x 2 kg

  54.80

  5 + 1 gratis! Feringa Menu 2 smaki, 6 x 200 g - Jagnięcina i królik

  20.60
 • Rinti Extra Chicko Mini - 2 x 225 g

  34.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 400 g - Królik

  19.80

  Felix Sensations w sosie, 24 x 100 g - Mięsna różnorodność

  32.80

  Bosch HPC Soft Kurczak & banan - 2,5 kg

  45.80
 • Przyczepka rowerowa No Limit Doggy Liner Paris de Luxe - 148 x 90 x 88 cm / do 50 kg

  849.80

  Gaya, róg bawoła indyjskiego - Rozm. L

  59.80

  Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, 6 x 10 cm - Z jagnięciną

  29.80

  Catnip Fletcher zabawka z kocimiętką dla kota - 1 sztuka

  9.80
 • Happy Dog NaturCroq, jagnięcina i ryż - 350 g

  8.80

  Płaszcz Grizzly II - Dł. grzbietu: ok. 50 cm

  59.80

  Zestaw: Buda Woody z izolacją i drzwiczkami - Rozm. M: szer. x gł. x wys.: 104 x 66 x 70 cm

  389.80

  2 kg Hill’s Ideal Balance + zabawka dla kota Migający jeż gratis! - Mature, kurczak i ryż

  69.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa