wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Korzystny pakiet Herrmanns Menu, 12 x 400 g - Ryba z kamutem, owocami i warzywami

  84.80

  Dwupak Briantos Protect + Care - Sensitive Digestion & Care, 2 x 14 kg

  219.80

  Hills Prescription Diet Canine t/d Dental Care Mini - 3 kg

  89.80

  Hills Prescription Diet Feline d/d - alergie pokarmowe - 1,5 kg

  59.80
 • Perfect Fit Senior, z kurczakiem - 3 x 750 g

  32.80

  Herrmanns Menu, 1 x 400 g - Ryba z kamutem, owocami i warzywami

  8.80

  Purizon Adult dla kota, kurczak i ryba - 2,5 kg

  69.80

  Dirt Devil Fello M 221 turboszczotka do usuwania sierści - Szczotka

  69.80
 • Happy Cat Sensitive, drób - 4 kg

  104.80

  Megapakiet Rinti Pur Junior, 24 x 800 g - Kurczak

  159.80

  JR Farm mieszanka dropsów - 3 x 75 g

  12.80

  Trixie łóżko do samochodu - 95 x 75 cm; Kolor: czarno- szary

  149.80
 • Whiskas Junior z kurczakiem - 950 g

  12.80

  Megapakiet Whiskas Adult, puszki, 24 x 400 g - Pasztet z wołowiny

  69.80

  4 kg Wahre Liebe + kocyk Wahre Liebe gratis! - Dla szarej eminencji

  79.80

  Trixie Chickies przekąska niskotłuszczowa z wapniem - 100 g

  8.80
 • Dibo Premium suszone uszy wieprzowe - 10 sztuk

  47.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult ryby, 32 x 100 g - Łosoś z krewetkami

  65.80

  Herrmanns Bio Mięso, 6 x 800 g - Wołowina

  99.80

  Smilla Light - 4 kg

  39.80
 • Herrmanns Menu, 6 x 400 g - Indyk z owocami i warzywami (bezzbożowy)

  46.80

  Dwupak Bosch - Junior Mini, drób (nowa receptura), 2 x 15 kg

  229.80

  Wolf of Wilderness Adult, 6 x 800 g - Green Fields, jagnięcina

  69.80

  3 + 1 gratis! Tigeria dropsy dla kota, 4 x 50 g - Finest Cheese

  10.80
 • Mata ochronna do samochodu Allside Comfort - Dl. x szer. x wys.: 155 x 140 x 50 cm

  299.80

  Legowisko Vanilla - 50 x 45 x 12 cm

  45.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g - Drób

  59.80

  10 + 2 gratis! Pakiet Animonda GranCarno Original, 12 x 400g - Pakiet 1

  41.20
 • Dwupak Bosch - Reproduction, karma dla suk szczennych i karmiących (nowa receptura), 2 x 7,5 kg

  99.80

  Trixie FreshnEasy żwirek silikonowy - 5 l (ok. 2,3 kg)

  19.80

  Orijen Cat Six Fish, 6 ryb - 2,27 kg

  116.80

  GranataPet Symphonie, 6 x 200 g - Czysty kurczak

  44.80
 • Mieszany pakiet Smilla Adult karma dla kota - 3 x 4 kg

  99.80

  Cookie´s Delikatess Paseczki z kurczakiem, półwilgotne - 2 x 200 g

  24.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry wieprzowej - 24 x ok. 13 cm

  56.80

  Almo Nature Holistic, kurczak z ryżem - 2 kg

  39.80
 • Royal Canin Sensible 33 - 4 kg

  81.80

  Rocco Classic 6 x 400 g - Wołowina z kurczakiem

  19.80

  Bosch HPC Soft Mini Sarnina & ziemniak - 3 x 2,5 kg

  199.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult w saszetkach, 36 x 50 g - Pakiet mieszany

  114.80
 • Almo Nature Adult Medium, łosoś z ryżem - 2 x 12 kg

  299.80

  Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - Czysty kurczak i wołowina z ryżem

  19.80

  Hill´s Prescription Diet Canine r/d - 12 x 350 g

  94.80

  Trixie Friends on Tour torba transportowa na rower - 35 x 29 x 28 cm

  79.80
 • Pedigree DentaStix - Dla średnich psów, 180 g, 7 szt.

  7.80

  Royal Canin Babycat Instinctive Mousse - 6 x 195 g

  37.80

  Rinti Feinest Adult, 11 x 150 g - Drób z szynką

  32.80

  Korzystny pakiet Schesir w bulionie, saszetki, 12 x 70 g - Tuńczyk z szynką

  34.80
 • Korzystny pakiet Herrmanns Bio Menu bezzbożowa, 12 x 800 g - Wołowina z batatem i dynią (bezzbożowa)

  179.80

  Catessy Chrupiący przysmak, 65 g - Wołowina z witaminami i słodem

  2.80

  Hills Ideal Balance Adult, kurczak i ryż - 2 kg

  39.80

  4 kg Wahre Liebe + kocyk Wahre Liebe gratis! - Dla władcy domu

  79.80
 • Tunel do zabawy Savic Giant Tube - Ø 11 cm

  29.80

  Hills Canine Performance, kurczak - 12 kg

  155.80

  Kocyk z pokrowcem - 98 x 70 cm

  49.80

  10 kg/12,5 kg/15 kg Happy Dog Supreme + 2 x 1 kg gratis! - Sensible Karaiby, 12,5 kg

  256.80
 • Korzystny pakiet Herrmanns Menu, 12 x 400 g - Kurczak z prosem i warzywami (bezglutenowy)

  84.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Hairball Control - 4,5 kg

  59.80

  10 kg/12,5 kg/15 kg Happy Dog Supreme + 2 x 1 kg gratis! - Sensibile Toskania, 12,5 kg

  179.80

  Klatka dla królika Outback Kompakt z kojcem - 104 x 52 x 92 cm

  329.80
 • Dwupak Bozita Robur - Genuine 20/10, łosoś & ryż, 2 x 12,5 kg

  349.80

  Kostka minerałowa z kwiatami dla ptaków Quiko - 2 sztuki

  14.80

  DeliBest Mięsne roladki Sensi, konina - 12 x 400 g

  99.80

  Grau Przysmak Łakomczucha, 24 x 800 g - Jagnięcina z ryżem pełnoziarnistym

  269.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g - Tuńczyk z krewetkami

  69.80

  Torba transportowa na rower - Friends on Tour de Luxe - Dł.x szer. x wys.: 41 x 26 x 26 cm

  159.80

  Happy Dog NaturCroq dla szczeniąt - 2 x 15 kg

  252.80

  Josera FamilyPlus - 2 x 15 kg

  269.80
 • Mera Dog Pure, indyk i ziemniaki - 2 x 12,5 kg

  389.80

  Trainer Fitness 3 Adult Mini, jagnięcina i ryż - 7,5 kg

  129.80

  Korzystny pakiet Schesir Natural z ryżem, 12 x 85 g - Czysty tuńczyk i małe sardele z ryżem

  34.80

  Nutro Choice Adult Large Breed, jagnięcina i ryż - 12 kg

  169.80
 • Royal Canin Gastro Intestinal GI 25 - 2 kg

  59.80

  Happy Dog Arthro Forte - 2 x 0,7 kg

  264.80

  20 + 4 gratis! Applaws, 24 x 156g - Kurczak z warzywami

  122.60

  Megapakiet Wolf of Wilderness Adult, 24 x 400 g - Green Fields, jagnięcina

  144.80
 • Mera Dog Puppy & Training Ciasteczka - 10 kg

  89.80

  JR Farm - koszyk dla gryzoni - 1 sztuka

  13.80

  Purina ONE Indoor Formula, 6 x 85 g - Tuńczyk z zieloną fasolką

  14.80

  Pakiet mieszany Whiskas 1+ saszetki, 40 x 100 g - Wybór dań mięsnych w sosie

  44.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa