Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Agility Fun & Sport Zestaw przeszkód

  Zestaw (kółko, tunel, płotki, drążki)
  299.00

  Dwupak Mera Dog

  Senior, indyk & ryż, 2 x 12,5 kg
  259.80

  Megapakiet Cosma Original, 24 x 170 g

  Pakiet mieszany
  94.80

  Zestaw do nawożenia wody Dennerle 300 Quantum

  Do 300 l
  699.80
 • Akwarium Juwel Rio 300 - zestaw

  białe
  3499.00

  Royal Canin Maine Coon Kitten

  400 g
  17.80

  Royal Canin Sphynx 33

  2 kg
  74.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w sosie, 24 x 100 g

  Kurczak z papają
  64.80
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 100 g

  Tuńczyk i surimi
  81.20

  Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż

  1,5 kg
  39.80

  Legowisko Home Office

  100 x 80 x 28 cm
  249.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 110 g

  Kurczak
  8.80
 • Bunny BASIC Marzenie chomika

  600 g
  27.80

  Perfect Fit Diva, kurczak

  1,4 kg
  22.80

  Hagen Aqua-Glo Świetlówka

  15 W, dł. 43,74 cm
  59.80

  Przysmaki Thrive, biała ryba

  3 x 15 g
  34.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Kurczak
  99.80

  Duże opakowanie karmy Bosch + Rolka do czyszczenia a gratis!

  Adult, ryba i ziemniak, 15 kg
  104.80

  Tetra EX Plus, Wkłady filtracyjne

  Filtr węglowy CF ( do wszystkich wielkości)
  59.80

  8 + 4 gratis! Sanabelle przysmaki dla kota, 12 x 20 g

  Hairball Snack
  13.20
 • Catit kuweta dla kota

  Biało-jasnoniebieska
  69.80

  Pakiet próbny Tigerino Crystals żwirek dla kota, 3 x 5 l

  3 x 5 l (ok. 6,3 kg)
  39.80

  Basenik dla papug długoogonowych

  23 x 15 x 24 cm
  39.80

  Yarrah Bio, wegetariańskie ciasteczka

  250 g
  11.80
 • Hills Natures Best Canine Adult Large / Giant - - 12 kg

  189.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Tuńczyk (Pacyfik)
  36.80

  Pakiet mieszany przysmaków Bosch 3 x 1 kg w super cenie!

  3 x 1 kg
  34.80

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 400 g

  Drób z ryżem pełnoziarnistym
  49.80
 • Tigeria dropsy dla kota Happy Hearts

  50 g
  4.80

  Crispy Musli dla świnek morskich

  2,75 kg
  17.80

  Fitmin Dog Solution Rabbit & Rice, królik i ryż

  13 kg
  159.80

  Legowisko termiczne Relax

  Białe
  24.80
 • Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 12 x 85 g

  Grilowany drób
  16.80

  Purina Pro Plan Adult Light Original, kurczak i ryż

  14 kg
  164.80

  Numaxes Canifugue Pro, Druciany system ogradzający

  Zestaw
  749.80

  26 + 6 gratis! Felix miseczki, 32 x 100 g

  Mięsne Kawałeczki w galarecie, Łosoś z flądrą
  40.40
 • Cesar Mini Filets, 24 x 150 g

  Indyk z wołowiną
  74.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Kitten, 12 x 200 g

  Cielęcina z kurczakiem
  32.80

  Trixie łopatka do kuwet kocich - - 1 sztuka

  2.80

  Maszynka do strzyżenia Moser 1400

  Maszynka z głowicą
  149.80
 • Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Śledź z krewetkami
  49.80

  2,5 kg Grau Miezelinos + Pasta Grau gratis!

  Kitten, z drobiem i rybą
  89.80

  14l żwirku dla kota Biokats Soft Fresh w super cenie!

  14 l
  39.80

  Royal Canin Pure Feline Vitality

  1,5 kg
  49.80
 • Kitekat saszetki w sosie, 24 x 100 g - - Piknik w sosie

  22.80

  Purina Pro Plan Duo Délice, wołowina z ryżem

  2 x 10 kg
  269.80

  Canibit Zestaw przysmaków Top Seller

  4 rodzaje
  39.80

  Gimpet Creme Gourmet, serowy

  Ser, 75 g
  9.80
 • Purina Pro Plan Senior Sensitive 7+ Salmon&Rice, łosoś i ryż

  14 kg
  164.80

  Vitakraft Multipack krakersy dla szynszyli - - 5 x zioła (2 szt. w opakowaniu)

  23.80

  5 + 1 gratis! Thrive Complete, 6 x 75 g

  Tuńczyk
  20.40

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 185 g

  Tuńczyk z ryżem
  29.80
 • Acana Wild Prairie

  2 x 6,8 kg
  269.80

  Megapakiet Rocco Sensible, 24 x 400 g

  Jagnięcina i ryż
  79.80

  JBL PlanktonPur

  S5 (8 x 5 g)
  37.80

  Drzwiczki Staywell 740 lub 760

  Typ 740 - 35,2 cm x 29,4 cm
  99.80
 • Wieprzowe małżowiny uszne

  1000 g
  31.80

  Ostrza wymienne do maszynek Oster

  Nr. 7 (dł. 3,2 mm)
  99.80

  Dokas paski do żucia, pierś z kurczaka

  3 x 200 g
  39.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Kawałki wołowiny
  34.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Adult, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  266.80

  Liofilizowane przysmaki Thrive ProReward

  Wątroba, 3 x 60 g
  49.80

  2 kg Sanabelle + 2 x 70 g Dokas Sandwich z kurczaka gratis!

  Light
  39.80

  Versele-Laga Exotic Nuts

  750 g
  14.80
 • Professional Classic Żwirek z pochłaniaczem zapachów

  15 kg
  44.80

  Torba transportowa Sandy

  46 x 44 x 35 cm
  179.00

  Bunny HERBS- Marzenie królika

  2 x 4 kg
  219.00

  Trixie Premio Chicken Cubes

  50 g
  2.80
 • Dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Ryba
  399.80

  Terra Canis Świąteczne smakołyki

  250 g
  27.80

  DeliBest Premium Beef Twister

  2 x 150 g
  19.80

  Sanabelle, 10 kg + Perfect Care ręcznik z mikrofazy gratis!

  Sensitive, drób
  119.80
 • Gimpet dropsy dla kota, Mascarpone i Biotyna

  3 x 350 sztuk
  54.80

  Perfect Fit Senior, z kurczakiem

  3 x 750 g
  34.80

  Drzwi Pet Mate, 4 sposoby zamykania - - kolor biały

  89.80

  Duże opakowanie Eukanuba + 2 x200 g Healthy Biscuits gratis!

  Adult Light Large Breeds, 15 kg
  159.80
 • Grau Miezelinos Adult pH, drogi moczowe

  2,5 kg
  99.80

  Sweterek Trixie ""Król psów""

  Dł. grzbietu: 35 cm
  39.80

  Feel Free szelki

  XS
  19.80

  Smycz Flexi New Classic M/L czerwona, 5 m

  Lampka LED-Lighting-System
  49.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa
0