Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Yarrah Bio

  2 x 15 kg Yarrah Bio z kurczakiem i zbożami
  429.80

  Bramka Ograniczająca Dog Barrier Outdoor

  Wysokość 95 cm, szerokość 84 -154 cm
  299.80

  Eukanuba Puppy Large Breed, kurczak

  3 kg
  54.80

  Heim Smycz , nitowana, potrójnie regulowana

  240 x 2 cm
  59.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Forest, 24 x 150 g

  2 smaki
  67.80

  Korzystny pakiet Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  12 x ok. 22 cm
  79.80

  CANIBIT Top Snack Mini mieszanka z wołowiny Angus

  1000 g
  35.80

  5 + 1 gratis! Pakiet mieszany Lukullus, 6 x 800 g

  6 różnych smaków
  33.00
 • Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, z kurczakiem

  36 x 5 cm
  31.80

  Frolic Complete Mini z wołowiną

  2 x 1 kg
  21.80

  Dokas Przysmak z kurczaka i jabłka

  70 g
  6.80

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg

  Balance
  269.80
 • Dwupak Fitmin

  Dog Solution Lamb & Rice, jagnięcina i ryż, 2 x 13 kg
  299.80

  Rocco, 1 x 400 g

  Classic: Wołowina z kurczakiem
  3.80

  Megapakiet Rinti Pur Junior, 24 x 800 g / 400 g

  Wołowina (400 g)
  99.80

  Atlas Car 80 II

  82 x 51 x 61 cm
  299.00
 • Applaws All Breed Adult Lite, kurczak

  12,5 kg
  229.80

  Nova Foods Trainer Natural Mini Junior&Puppy

  2 kg
  41.80

  Royal Canin Sensitivity Control SC 21

  2 x 14 kg
  469.80

  Happy Dog Supreme Young Maxi Baby (Faza 1)

  15 kg
  179.80
 • Racice wołowe

  50 sztuk
  79.80

  Royal Canin Maxi Ageing 8+

  15 kg
  179.80

  Oster szczotka ze stalowym włosiem, mała

  Dł. x szer. x wys. 22 x 9,5 x 7,5 cm
  44.80

  Happy Dog NaturCroq Balance - - 15 kg

  119.80
 • Exclusion, królik z ziemniakami

  12,5 kg
  229.80

  Royal Canin Breed Dalmatian Junior

  2 x 12 kg
  434.80

  Rocco Chings Winter, z jabłkiem lub serem

  Kaczka z jabłkiem, 12 x 70 g
  54.80

  Royal Canin Club Junior - - 15 kg

  139.80
 • Skórzana obroża i smycz Buffalo, koniakowe - - Smycz, obroża 60 x 2,5 cm

  129.00

  Racice wołowe

  50 sztuk
  79.80

  Pakiet próbny Pro Plan Duo Délice, 3 x 2,5 kg

  Kurczak, Wołowina i Łosoś
  149.80

  Oryginalne psie spaghetti Carnello

  180 g
  24.80
 • Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z reniferem
  129.80

  Lupo Natural Szwajcarskie mięso z kury

  5 kg
  99.80

  Kong Snugga Wubba

  S
  17.80

  Klatka Savic Dog Residence z poduszką

  118 x 76 x 88 cm
  529.00
 • Royal Canin Hypoallergenic DR 21

  2 x 14 kg
  494.80

  Mera Dog Agility

  12,5 kg
  129.80

  Tartan Poduszka

  110 x 80 x 7 cm
  69.80

  Orijen Adult

  2,27 kg
  74.80
 • Bosch Sensitive Lamb & Rice, jagnięcina i ryż - - 3 kg

  39.80

  Mieszany pakiet próbny Orijen, 2 x 2,27 kg

  Adult + Adult 6-Fish
  149.80

  Dwupak Bozita

  Original Plus, 2 x 15 kg
  239.80

  Tigeria dropsy dla kota Finest Cheese

  3 x 50 g
  12.80
 • Rocco Uszy wołowe, naturalne

  10 sztuk
  14.80

  Defu Bio Sensitive, 6 x 820 g

  Sensitive, indyk
  99.80

  Pakiet próbny Lukullus w saszetkach, 6 x 300 g

  3 różne smaki
  19.80

  Grau Mączka z wodorostów

  400 g
  27.80
 • Hunter Outdoor transporter

  M: dł x szer x wys: 76 x 50,5 x 48 cm
  279.00

  Nova Foods Trainer Natural Medium Light

  12,5 kg
  169.80

  Dwupak Royal Canin Medium

  Ageing 10+, 2 x 15 kg
  354.80

  Exclusion, kaczka z ziemniakami

  2 x 12,5 kg
  449.80
 • Pedigree DentaStix Fresh, 7 sztuk

  Dla małych psów, 110 g
  6.80

  Royal Canin Breed Shih Tzu Adult

  1,5 kg
  44.80

  13 + 2,5 kg gratis! Fitmin, 15,5 kg

  Dog Solution Salmon & Potato, łosoś i ziemniaki
  169.80

  Buda Polly z tworzywa sztucznego

  S: dł. x szer. x wys.: 72 x 87 x 75 cm
  199.00
 • Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet II
  129.80

  Royal Canin Mini Adult Light

  12 x195 g
  64.80

  Mata ochronna do samochodu Allside Comfort

  Dl. x szer. x wys.: 155 x 140 x 50 cm
  299.00

  Hunter melaminowa miska na pokarm koloru czarnego

  0,16 l, Ø 11 cm
  24.80
 • Pedigree Complete German Shepherd, z drobiem i ryżem - - 15 kg

  92.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Kurczak
  169.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z czarniakiem
  36.80

  Miękkie szelki , czarne

  Rozm. L
  9.80
 • Dwupak Trainer - Nova Foods Trainer Natural Medium, wołowina ryż i żeń-szeń, 2 x 12,5 kg

  279.80

  Hunter obroża Swiss

  Rozm. 60 cm
  129.00

  Pedigree Adult Mini, z drobiem

  2 x 1,5 kg
  27.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  129.80
 • Rinti Pur w miseczkach, 9 x 300 g

  Serca drobiowe z makaronem
  39.80

  Happy Dog Pure, 6 x 400 g

  Indyk
  44.80

  Zestaw Wolters Terravita smycz + obroża

  Rozm. 60: 52 - 56 cm + smycz
  306.40

  Terra Canis, 1 x 400 g

  Kurczak z amarantusem, pomidorami i bazylią
  12.80
 • 8in1 Delights pałeczki z kurczakiem

  75 g
  12.80

  Vitakraft Beef-Stick®, 25 x 12g

  Jagnięcina
  36.80

  13 kg Acana + CANIBIT, Uszy wołowe, 15 szt. gratis!

  Sport & Agility
  199.80

  Dwupak Bosch

  Maxi, drób, 2 x 15 kg
  194.80
 • Happy Dog Supreme Young Maxi Junior ( Faza 2)

  2 x 15 kg
  339.80

  Eukanuba Adult Large Breed, kurczak

  15 kg
  144.80

  Buty S & P Boots

  Rozm. XL
  39.80

  Wolters skórza smycz Terranova, czarna/mango

  Dł.: 200 cm, szer.: 20 mm
  249.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

Pies w mieszkaniu

 Czy nie od zawsze marzyłeś, żeby mieć w domu psa? Czy nie od zawsze błagałeś rodziców, by pozwolili Ci przyjąć pod dach nowego przyjaciela? Zapewne tak. Godziny, dni i tygodnie..

oddam psa
0