Kupując karmę kieruję się
wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Puppy Trainer Starter Set, kuweta i wkładki

  Medium, kuweta i 57 podkładek
  64.80

  13 kg Orijen + 200 g Mix przysmaków z jelenia gratis!

  Regional Red
  299.00

  Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czarne

  Obroża rozm. S, smycz 110 cm
  12.80

  CANIBIT Paski z dzika

  150 g
  19.80
 • Buda Trixie Natura o spiczastym dachu

  M: dł. x szer. x wys.: 88 x 77 x 82 cm
  279.00

  Hills Canine Mini, kurczak

  7 kg
  129.00

  11,5 + 2 kg gratis! Purizon, 13,5 kg

  Jagnięcina z łososiem
  186.40

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g

  Serca z indyka i gęś
  149.00
 • Korzystny pakiet Applaws Dog Paté, 12 x 150g

  Ryba oceaniczna z warzywami
  44.80

  Mieszany pakiet próbny Happy Dog Pure, 6 x 800 g

  5 różnych smaków
  79.80

  Integra Sensitive, 6 x 150 g

  Indyk i ziemniak
  19.80

  Exclusion Diet, ryba z ziemniakami

  12 x 400 g
  129.00
 • Korzystny pakiet Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  24 x ok. 15 cm
  55.20

  Pakiet mieszany przysmaków Bosch 3 x 1 kg w super cenie!

  3 x 1 kg
  34.80

  Sweterek Trixie ""Król psów""

  Rozm. S: dł. grzbietu 30 cm
  34.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Pur Sensitive, 6 x 400 g

  Bawół
  59.80
 • Purina Pro Plan Performance Original, kurczak i ryż

  14 kg
  159.80

  15 + 1,5 kg gratis! Lukullus sucha karma , 16,5 kg

  Kurczak i łosoś z Morza Północnego
  159.00

  Gryzak Kong Squeezz

  M
  29.80

  Exclusion Diet, konina z ziemniakami

  6 x 400 g
  69.80
 • Dwupak Bosch

  Bio Puppy, kurczak , 2 x 11,5 kg
  259.80

  Taste of the Wild Pacific Stream Puppy

  2 x 13,6 kg
  389.00

  Hunter smycz nylonowa Ecco Sport, czarna

  110 x 1,5 cm
  9.80

  Purina Pro Plan Puppy Large Robust, kurczak i ryż

  2 x 14 kg
  299.80
 • Forza 10 Medium Maintenance, ryba

  15 kg
  159.00

  Trixie Tcoat Orléans płaszczyk

  Dł. grzbietu 35 cm
  29.80

  Materac Brownbay

  120 x 90 x 16 cm
  179.00

  Royal Canin Mini Adult - - 8 kg

  119.80
 • Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Żwacz

  69.80

  Szuszone ryby

  1000 g
  59.80

  Kocyk dla szczeniąt Quaxie

  40 cm
  14.80

  Rinti Sensible, 6 x 400 g

  Jagnięcina
  32.80
 • Hills Prescription Diet Canine Mobility J/D

  2 x 12 kg
  429.00

  Rocco Chings Chrupiące filety

  2 x 250 g
  27.80

  Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g

  Wołowina z marchewką, jabłkiem i ryżem naturalnym
  119.00

  Rocco Żwacze wołowe, zielone

  5000 g
  149.00
 • Happy Dog Supreme Maxi Baby GR 29

  2 x 15 kg
  339.00

  Royal Canin Gastro Intestinal GI 25

  2 kg
  67.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  6 x ok. 15 cm
  14.80

  Pitti Boris, krokiety, dieta wegetariańska

  2 x 15 kg
  219.00
 • 10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Wołowina z kurczakiem, 6 x 400 g
  89.80

  Dwupak karmy Beneful

  Happy Senior 7+, 2 x 15 kg
  169.00

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 375 g

  Kurczak z wołowiną
  54.80

  Hagen Dogit duże automatyczne poidło

  Dogit duże poidło
  219.00
 • Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  3 x ok. 22 cm
  22.80

  Nutro Choice Adult Sensitive, kurczak i ryż

  12 kg
  179.00

  Happy Dog Mieszanka Płatków

  10 kg
  99.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 400 g

  Mieszany pakiet 2
  89.80
 • Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 800 g

  Cielęcina z płatkami owsianymi
  129.80

  Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak

  2 x 7,5 kg
  339.00

  Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czarne

  Obroża rozm. M, smycz 200 cm
  19.80

  Dwupak Eukanuba Small & Medium Breed

  Small & Medium Breed, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  274.80
 • Barkoo Natur kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 16 cm
  19.80

  Royal Canin Breed Bulldog Junior

  2 x 12 kg
  389.00

  Oryginalny FURminator do długiej sierści L

  Szerokość grzebienia 10,2 cm
  169.00

  Tigeria dropsy dla kota Finest Cheese

  3 x 50 g
  12.80
 • TubiDOG kuleczki mięsne

  120 g
  11.80

  Multipak Lukullus kości do gryzienia z kaczką

  36 x 5 cm
  27.80

  Dwupak Pitti Boris, 2 x 15 kg

  Aktiv jagnięcina z ryżem
  94.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  3 x ok. 32 cm
  39.80
 • Pedigree Kaumix

  2 x 4 sztuki
  6.80

  Zestaw Heim Smycz Łapa+ Skórzana obroża Łapa

  Obroża rozm. 45, Smycz 200 cm
  159.00

  Vitakraft, paseczki wołowe

  80 g
  6.80

  Pakiet Próbny Dogz Finefood

  12 x 400 g
  109.00
 • Royal Canin Club Trad - - 15 kg

  139.00

  Duże opakowanie Hills + Eko Torba Zooplus gratis!

  Puppy, jagnięcina i ryż, 12 kg
  149.00

  Chewies Kosteczki Mini, półwilgotne

  Kurczak, 125 g
  7.20

  Hills Canine Puppy Large Breed, kurczak

  16 kg
  199.00
 • Happy Dog Supreme Fit & Well Adult Medium

  4 kg
  59.00

  Duże opakowanie Royal Canin Size + plecak gratis!

  Medium Sensible, 15 kg
  189.00

  Duże opakowanie Hills + Eko Torba Zooplus gratis!

  Puppy, jagnięcina i ryż, 12 kg
  149.00

  13 kg Acana + Dibo Olej z łososia gratis!

  Ranchlands
  259.00
 • Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g

  Jagnięcina z owsem i warzywami
  9.80

  14 + 2,5 kg gratis! Purina Pro Plan, 16,5 kg

  Adult Large Athletic, jagnięcina i ryż
  154.80

  Mieszany pakiet Granata Pet Lieblings Mahlzeit

  12 x 400 g
  79.80

  Zabawka kość - Soft-TPR

  ok. 14 cm
  6.80
 • Dwupak Royal Canin Maxi

  Starter Mother & Babydog, 2 x 15 kg
  394.80

  Bosch Light - - 2 x 12,5 kg

  169.80

  Acana Puppy Large Breed

  18 kg
  239.00

  Odblaskowa obroża Łapka, szara

  S-M: obw. 30 - 45 cm, szer. 1,5 cm
  9.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

Pies w mieszkaniu

 Czy nie od zawsze marzyłeś, żeby mieć w domu psa? Czy nie od zawsze błagałeś rodziców, by pozwolili Ci przyjąć pod dach nowego przyjaciela? Zapewne tak. Godziny, dni i tygodnie..

oddam psa
0