Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Royal Canin Medium

  Sterilised, 2 x 12 kg
  334.80

  Happy Dog NaturCroq Senior - - 15 kg

  119.80

  38 + 10 gratis! Animonda vom Feinsten, 48 x 150 g

  Junior: Wątróbka drobiowa
  112.60

  Wyrzutnia piłki

  Kolor: niebieski
  14.80
 • Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g

  Łosoś
  69.80

  Purina Pro Plan Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  2 x 14 kg
  319.80

  Poduszka Cozy Cappuccino

  95 x 67 x 9 cm
  79.80

  Terra Canis, 1 x 400 g

  Indyk z brokułami, gruszką i ziemniakami
  12.80
 • Kliker

  3 sztuki
  12.80

  Smycz Heim Łapa

  200 x 1,6 cm
  119.00

  8 + 4 gratis! Lukullus Gustico kości do gryzienia, 12 x 5 cm

  Z kaczką
  9.20

  Pedigree Complete Aktiv, z kurczakiem

  15 kg
  92.80
 • Frolic z wołowiną - - 3 x 200 g

  14.80

  Taste of the Wild Sierra Mountain

  13,6 kg
  199.80

  Buda Woody z płaskim dachem i drzwiczkami

  S: dł. x szer. x wys.: 85 x 57 x 58 cm
  199.80

  Ceramiczna miska z motywem kości

  1l, Ø 19 cm
  19.80
 • Animonda mięsne pałeczki

  200 sztuk
  54.80

  Terra Canis Strolchis dla małych rozrabiaków 250 g

  Jeleń, czarny bez i miód naturalny
  17.80

  Szelki Julius-K9 Power Red

  Mini-Mini
  69.80

  Pedigree Kaumix

  4 sztuki
  3.80
 • Pakiet próbny Bozita w galarecie, 6 x 480 g

  5 smaków
  34.80

  Commander obroża antyszczekowa ze sprayem i pilotem - - Spray cytrynowy, 2 x 85 g

  69.80

  Megapakiet Rinti Pur Junior, 24 x 800 g / 400 g

  Kurczak (800 g)
  169.80

  HURTTA płaszczyk zimowy , niebieski

  Dł. grzbietu: ok. 45 cm
  199.80
 • Heim Pomarańczowa linka treningowa

  500 x 0.6 cm
  22.80

  Pedigree Complete German Shepherd, z drobiem i ryżem

  2 x 15 kg
  179.80

  Dwupak Taste of the Wild

  Southwest Canyon, 2 x 12,73 kg
  349.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Senior kurczak z makaronem
  67.80
 • Trixie Czosnek granulowany - - 3 kg

  49.80

  Pedigree DentaStix, 7 sztuk

  Dla średnich psów, 180 g
  6.80

  Dwupak Royal Canin Maxi

  Ageing 8+, 2 x 15 kg
  354.80

  Bosch HPC Plus Pstrąg & ziemniaki

  12,5 kg
  174.80
 • 13 kg Acana + CANIBIT, Uszy wołowe, 15 szt. gratis!

  Light & Fit
  184.80

  Dwupak Purina Pro Plan

  Adult Large Robust, kurczak i ryż, 2 x 14 kg
  319.80

  Acana Adult Large Breed

  13 kg
  184.80

  Duże opakowanie Bosch + miska gartis!

  Adult Menu, drób, 15 kg
  104.80
 • 3 + 1 gratis! 4 x Rocco Chings

  Wołowina, 4 x 120 g
  35.40

  Acana Ranchlands

  2 x 13 kg
  489.80

  Dwupak Mera Dog

  Senior, indyk & ryż, 2 x 12,5 kg
  259.80

  Puppy Trainer Starter Set, kuweta i wkładki

  Large, kuweta i 57 podkładek
  119.00
 • Bosch HPC Plus Pstrąg & ziemniaki

  2 x 12,5 kg
  339.80

  Mera Dog Pure Goody Snacks, 600 g

  Łosoś i ryż
  16.80

  Happy Dog Supreme Young Medium Junior (Faza 2)

  10 kg
  119.80

  Royal Canin Babydog Milk

  2 kg (5 woreczków po 400 g)
  119.80
 • Dwupak Happy Dog Supreme

  Irlandia, 2 x 12,5 kg
  329.80

  Hills Canine Adult, jagnięcina i ryż - - 3 kg

  64.80

  Duże opakowanie Bozita Robur , 2,5 kg gratis!

  Breeder & Puppy XL 30/14, 12,5 + 2,5 kg
  166.40

  Przysmak Rinti Extra Bits, 100 g

  Kurczak z pomidorami i dynią
  7.80
 • Piłka- jeżyk, 9 cm

  1 sztuka
  4.80

  CANIBIT suszone mięso jelenia

  600 g
  64.80

  Lukullus Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  15 kg
  159.80

  Acana Dog Lamb & Okanagan Apple

  2,27 kg
  59.80
 • Purina Veterinary Diets Urinary - UR

  14 kg
  229.80

  Acana Grasslands karma

  2 x 13 kg
  489.80

  Bozita w galarecie, 6 x 480 g

  Kurczak i ryż
  34.80

  Paluszki ze żwaczy wołowych

  30 sztuk
  15.80
 • Rinti Nature´s Balance, 6 x 800 g

  Kurczak, ryż i świeże jajko
  54.80

  Elky świąteczny kocyk z polaru i kota

  70 x 100 cm
  14.80

  Trixie Transporter Capri 3 Open Top

  61 x 40 x 38 cm
  99.80

  Acana Puppy Small Breed

  2,27 kg
  54.80
 • Vetbed® Premium kocyk , szary

  100 x 75 cm
  79.80

  Wolters skórzana obroża Terranova, czarna/mango

  Rozm. 55: obwód szyi: 45 - 50 cm, szer.: 40 mm
  199.00

  Ostrza wymienne do maszynek Oster

  Nr. 5 (dł. 6,3 mm, Skip Tooth)
  129.00

  Wolters miska ceramiczna Luise, kremowa w róże

  S: 0,25 l, Ø 16 cm
  49.80
 • Lukullus Menu Gustico, z cielęciną

  6 x 400 g
  46.80

  500 ml Lupoderm kuracja dla zdrowej skóry + szczotka gratis!

  500 ml
  79.80

  Dogz Finefood, 6 x 400 g

  Indyk i koza
  59.80

  Hills Canine Adult 1-5 Large Breed, kurczak

  12 + 2,5 kg gratis!
  142.80
 • Bosch HPC Soft Kaczka & ziemniaki

  2 x 12,5 kg
  359.80

  Wolters Professional Comfort obroża , mango

  Rozm. 5: obwód szyi 45 - 50 cm, szer.: 30 mm
  49.80

  Replus Meshidai, podwójna miska ceramiczna

  Rozm. M: 2 x 0,9 l
  299.80

  Buda Woody z płaskim dachem i drzwiczkami

  L: dł. x szer. x wys.: 116 x 79 x 82 cm
  299.80
 • Podwójne punkty bonusowe: 14 / 10 kg karmy Purina Pro Plan

  Duo Délice, wołowina z ryżem, 10 kg
  139.80

  Acana Ranchlands

  2 x 13 kg
  489.80

  Applaws Puppy Large Breed, kurczak

  2 x 12,5 kg
  454.80

  Hunter Vario Basic czarna smycz

  200 x 2 cm
  34.80
 • Mata na siedzenie samochodowe - - 130 cm x 70 cm

  29.80

  Mera Dog Puppy & Training Ciasteczka

  2 x 10 kg
  149.00

  Trixie Dog Activity dysk

  Ø 23 cm
  17.80

  8 + 4 gratis! Lukullus Gustico kości do gryzienia, 12 x 5 cm

  Z kaczką
  9.20

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa
0