wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Applaws Selection, 12 x 70 g

  Kurczak i dziki ryż
  45.80

  Lukullus Summer Menu, wykwintne serca cielęce

  6 x 800 g
  44.80

  Royal Canin Satiety Support SAT 34

  2 x 3,5 kg
  234.80

  O´Canis karma dla kota, 6 x 400 g

  Gęś, kurczak i olej szafranowy
  59.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Ultra Light w sosie
  69.80

  Pakiet próbny Tigerino Crystals żwirek dla kota, 3 x 5 l

  3 różne rodzaje
  39.80

  Grau Noodle Mix Pasta+ - - 5 kg

  59.80

  O´Canis karma dla kota, 6 x 400 g

  Indyk, przepiórka i olej z łososia
  59.80
 • Rocco Chings Pierś z kurczaka, sucha

  4 x 250 g
  52.80

  Trixie sęp Gustav zabawka

  28 cm
  29.80

  10 + 2 gratis! Rocco Classic, 12 x 800 g

  Wołowina z kurczakiem
  61.20

  Ikaros drapak dla kota

  Dł. x. szer. x wys.: 65 x 40 x 157 cm
  259.80
 • Pakiet Stuzzy Cat w saszetkach, 24 x 100 g

  Wołowina
  45.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g

  Tuńczyk z jajkiem przepiórczym
  19.80

  Lillebro Orzeszki ziemne siekane

  1 kg
  14.80

  2 + 1 gratis! Lillebro Karma niezawierająca łusek, 3 x 4 kg

  3 x 4 kg
  59.60
 • Tetra PlecoMin Pokarm w tabletkach - - 3 x 275 tabletek

  84.80

  Mieszany megapakiet Miamor Ragout Royale, 24 x 100 g

  Królik, kurczak i tuńczyk
  35.80

  Zabawka mała żyrafa dla kota

  1 szt.
  7.80

  Hills Canine Mini Mature Adult 7+, kurczak

  7,5 kg
  129.80
 • Royal Canin X-Small Adult

  3 kg
  79.80

  Trixie piłka gumowa na sznurku

  3 sztuki
  19.80

  Smycz Flexi New Classic S czerwona, 5 m

  Lampka LED-Lighting-System
  49.80

  Koc Basic

  Dł. x szer: 100 x 70 cm
  29.80
 • Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  6 x ok. 15 cm
  17.80

  Canibit penisy cielęce, długie

  1320 g
  169.80

  Hills Canine Adult Perfect Weight Large Breed

  12 kg
  239.80

  4 kg Josera Emotion + 1,5 kg gratis!

  Balance Senior/Light
  59.80
 • Część łącząca pasy bezpieczeństwa dla psów

  Szerokość pasa 25 mm, reg. dł. 53-85 cm
  19.80

  Herrmanns Bio-Menu karma dla kota, 6 x 85 g

  Bio-wołowina z dynią i komosą ryżową
  22.80

  Taste of the Wild Southwest Canyon

  12,73 kg
  199.80

  Sanabelle Adult, struś

  10 kg
  129.80
 • Hills Canine Healthy Mobility Small Breed, kurczak

  2 x 3 kg
  134.80

  Taste of the Wild Canyon River Feline

  6,8 kg
  119.80

  Ceramiczna miska dla kota Simons Cat

  250 ml, Ø 14 cm
  24.80

  Almo Nature Holistic Indyk z ryżem

  12 kg
  169.80
 • Pojnik dla królików

  1000 ml
  17.80

  Dwupak Porta 21, 2 x 10 kg

  Feline Finest Cats Heaven
  319.80

  Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Kurczak z aloesem
  59.80

  Exclusion, jeleń z ziemniakami

  2 x 12,5 kg
  449.80
 • Frolic z drobiem

  200 g
  4.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat

  3,5 kg
  99.80

  Royal Canin Medium Adult Sterilised

  2 x 12 kg
  335.80

  8/10 kg Happy Cat + Mata do drapania Welle gratis!

  La Cuisine, królik, 2 x 4 kg
  214.80
 • Filtr wewnętrzny Eheim Biopower

  200
  189.80

  Animonda vom Feinsten Classic, bezzbożowa, 6 x 150 g

  Wołowina z sercami indyczymi
  16.80

  JR Farm Individual dla papug szarych

  2 x 950 g
  29.80

  10 + 2 gratis! Bozita w sosie, 12 x 370 g

  Kurczak i indyk w sosie
  41.20
 • Pokarm dla dzikich ptaków Versele-Laga 4 sezony

  20 kg
  79.80

  Pedigree Complete Light, z drobiem

  2 x 13 kg
  169.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 156 g - - Tuńczyk i surimi

  62.80

  Dennerle Trocal T5 Longlife Special Plant + Color Plus

  2 x 39 W, dł. 84,9 cm
  199.80
 • Schesir Small Natural, 6 x 50 g

  Tuńczyk z ryżem
  14.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 400 g

  Koktajl wielomięsny
  24.80

  Pet Head Lifes An Itch, szampon dla zwierząt

  475 ml
  49.80

  Rinti Feinest Junior, 11 x 150 g

  Kurczak z dorszem
  34.80
 • Bosch Cake, ciasteczka

  1 kg
  12.80

  Almo Nature Green Label Raw, 6 x 55 g

  Filet kurczaka z szynką
  19.80

  Steppenlemmings Wellness, pakiet przysmaków

  2 x 6 sztuk, 180 g
  34.80

  Nutram Sensitive

  2 x 2 kg
  99.80
 • Bosch Musli, ciasteczka

  1 kg
  12.80

  Sanicat Professional Multipet Fine Fresh

  3,8 l
  16.80

  Transporter Gulliver

  Rozm 5: dł. x szer. x wys.: 79 x 58 x 60 cm
  249.80

  Megapakiet Cosma Thai, 24 x 170 g

  Tuńczyk z krabami
  99.00
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Menu, 24 x 150 g

  Drób z makaronem
  59.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g

  Ryba morska
  25.80

  Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, 3 x 15 cm

  Z kurczakiem
  29.80

  Tigerino Nuggies Fresh - zbrylający żwirek dla kota

  14 kg (ok. 14 l)
  29.80
 • Trixie kołowrotek Ø 28 cm

  Ø 20 x 6 cm
  24.80

  Pakiet próbny Purizon Adult, 3 x 400 g

  Pakiet III
  27.80

  3 + 1 gratis! Pakiet mieszany Hills Optimal Care, 4 x 400 g

  4 x 400 g
  48.20

  20 + 4 gratis! Felix Fantastic (So gut wie...), 24 x 100 g

  Mięsne i rybne smaki z warzywami
  27.20
 • Animonda vom Feinsten Deluxe Adult z pstrągiem

  2 x 10 kg
  239.80

  Sera toxivec

  500 ml
  59.80

  Pro Plan Duo Délice Small Breed, kurczak i ryż

  2,5 kg
  49.80

  Duże opakowanie Bosch + przysmaki Dokas, 3 x 70 g gratis!

  HPC Plus Struś & ziemniaki, 12,5 kg
  174.80
 • Royal Canin Instinctive w galaretce

  12 x 85 g
  39.80

  Schmusy Nature w saszetkach, 12 x 100 g

  Wołowina, drób, ryż i ekstrakt z granatu
  24.80

  Trixie klatka do transportu psa - - 93 x 62 x 69 cm

  199.80

  Forza 10 Active Line - Intestinal Active

  10 kg
  199.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa