wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Royal Canin Obesity Management DP 34

  2 x 14 kg
  454.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g

  Wołowina i ryż
  69.80

  Dwupak Applaws, 2 x 7,5 / 12,5 kg

  All Breed Adult Lite, kurczak, 2 x 12,5 kg
  469.00

  Bozita Paté, 6 x 635 g

  Kurczak i ryż
  39.80
 • Dwupak Almo Nature, 2 x 12 kg

  Medium, jagnięcina z ryżem, 2 x 12 kg
  299.00

  Exclusion Diet, konina z ziemniakami

  12 x 400 g
  129.00

  12 kg + 2 kg gratis! Royal Canin Breed

  Boxer Adult
  179.00

  Rocco Chings Filet z kaczki

  170 g
  11.80
 • Yarrah Bio Biszkopciki

  500 g
  14.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 400 g

  Łosoś i Indyk
  41.80

  Hunter Zabawka ""Butelka pełna snaków""

  21 cm
  49.80

  Serce pojemnik z woreczkami na odchody

  Pojemnik z woreczkami, dł. x szer.: 7 x 8 cm
  12.80
 • Frolic Cornaro Zbożowa przekąska

  8 szt.
  4.80

  Dwupak Eukanuba Adult Large Breed

  Kurczak, 2 x 15 kg
  299.80

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg

  High Energy
  285.00

  Dwupak Bosch, różne smaki

  Sensible Renal & Reduction, 2 x 11,5 kg
  279.80
 • Transporter samochodowy Atlas Car Mini

  72 x 41 x 51 cm
  249.00

  Yarrah Bio z kurczakiem i zbożami

  15 kg
  219.00

  Integra Protect Adipositas

  6 x 150 g
  19.80

  10+2 gratis, pakiet Schesir, 12 x 150 g

  Tuńczyk
  53.00
 • 2 + 1 gratis! 3 x 100 g Happy Dog Fitness Snack

  Snack, chrupiące herbatniki
  10.80

  Trainer Natural w korzystnej cenie!

  Medium, kurczak, ryż i aloes, 12,5 kg
  129.00

  Dwupak Hills

  Medium Mature Adult 7+, kurczak, 2 x 12 kg
  295.00

  Transporter Gulliver

  Rozm 4: dł. x szer. x wys.: 72 x 52 x 51 cm
  229.00
 • Trixie legowisko Sammy

  Ø 50 cm
  39.80

  Smycz flexi Comfort Long Large, 8 m

  Czarna
  79.80

  Eukanuba Healthy Biscuits Senior

  3 x 200 g
  32.80

  Josera Kids Junior Zestaw startowy, 1,5 kg

  Kids
  39.80
 • Mera Dog Sztabki do chrupania

  10 kg
  79.80

  Kliker

  3 sztuki
  12.80

  Dwupak Orijen, 2 x 13 kg

  Adult
  499.00

  Trixie Tcoat Orléans płaszczyk

  Dł. grzbietu 60 cm
  39.80
 • Hunter - Torba na biodra

  Nylon Inlay
  34.80

  Applaws Dog Paté, 6 x 150g

  Wołowina z warzywami
  24.80

  10 + 2 gratis!12 x 400 g / 800 g Lukullus menu zimowe

  Kaczka z dynią, 12 x 400 g
  83.00

  Happy Dog NaturCroq Wołowina i ryż

  15 kg
  129.00
 • 12,5 kg Mera Dog Pure + 600g Mera Dog pure Snack gratis

  Senior, indyk i ryż + Snack Indyk i ziemniaki
  179.00

  Sweterek z norweskim wzorem

  Rozm. M: dł. grzbietu 30 cm
  29.80

  Suszone mięso Dibo premium

  500 g
  41.80

  Animonda GranCarno Adult Mięso Plus, 6 x 800 g

  Czarniak ze szpinakiem
  44.80
 • Skórzana obroża Buffalo, koniakowa

  Rozm. 60: obw. 45 - 55 cm
  59.80

  Markus-Mühle karma sucha bliska naturze

  2 x 15 kg
  249.00

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  2 smaki, Mieszany pakiet II
  169.00

  Przysmak Rocco Bar-B-Q, 12 sztuk

  Kaczka
  6.80
 • Dibo Olej z łososia

  2 x 500 ml
  48.00

  Korzystny pakiet Almo Nature Dog Bio Paté, 12 x 100 g

  Wołowina & warzywa
  34.80

  Podwójna miska ze stali szlachetnej

  2 x 200 ml, Ø 13 cm
  29.80

  Canibit Fedelinis, paluszki

  60 g
  8.80
 • Beneful Happy Maturity 7+

  3 kg
  27.80

  Psi bar z dwiema metalowymi miskami

  2 x 1,6 l / ø 21 cm
  119.00

  Trixie zestaw rowerowy, uchwyt i smycz

  Zestaw
  94.80

  Transporter Gulliver

  Rozm 6: dł. x szer. x wys.: 92 x 64 x 64 cm
  319.00
 • Royal Canin Breed French Bulldog Adult

  10 kg
  199.00

  Bosch Sensitive Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  3 kg
  39.80

  Rinti Chicko, 250 g

  Kaczka, 3 x 250 g
  47.80

  Dwupak Bosch, różne smaki

  Junior Lamb & Rice, jagnięcina i ryż, 2 x 15 kg
  199.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Kurczak
  169.00

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Adult Sensitive, kaczka

  10 kg
  199.00

  Heim Smycz Buffalo, koniakowa

  200 x 1,8 cm
  79.80

  8in1 Fillets Pro Skin & Coat, 80 g

  3 x S
  27.80
 • Polarowy kombinezon

  Rozm. L: dł. grzbietu 55 cm
  69.80

  Mera Dog Univit

  12,5 kg
  99.80

  Hills Prescription Diet Canine C/D

  12 kg
  209.00

  Trixie Walker Care Comfort buty

  Rozm. XXXL, 4 szt.
  64.80
 • Eukanuba Jack Russell Terrier

  2 kg
  44.80

  Purina Pro Plan Performance Original, kurczak i ryż

  2 x 14 kg
  319.00

  Zestaw podróżny ""Dog on Tour""

  Zestaw podróżny
  34.80

  Obroża Hunter Ecco Sport Vario Basic, czerwona

  Rozm. S: dł. x szer.: 30 - 45 x 1,5 cm
  11.80
 • HURTTA płaszczyk zimowy , niebieski

  Dł. grzbietu: ok. 50 cm
  219.00

  Rinti Extra Chicko z kurczakiem

  Chrupiące paski kurczaka, 250 g
  17.80

  Trixie Denta Fun Chipsy

  Light ze spiruliną, 100 g
  7.80

  Orijen Regional Red

  2 x 13 kg
  599.00
 • TubiDOG pasta w tubce o smaku łososia

  3 x 75 g
  21.80

  Terra Canis Karma dla szczeniąt, 6 x 400 g

  Jagnięcina z cukinią, koprem włoskim i chudym jogurtem
  64.80

  Obroża Hunter Ecco Sport Vario Basic, czerwona

  Rozm. M: dł. x szer.: 35 - 53 x 2 cm
  14.80

  Trixie Czosnek granulowany

  3 kg
  59.80
 • Sweterek Trixie ""Król psów""

  Rozm. M: dł. grzbietu 45 cm
  39.80

  Royal Canin Selection 7

  2 x 15 kg
  289.00

  Dwupak Happy Dog Natur, 2 x 10/15 kg

  Pełnowartościowe płatki, 2 x 10 kg
  199.00

  Dwupak Bozita Robur, 2 x 12,5/15 kg

  Breeder & Puppy XL 30/14, 2 x 12,5 kg
  359.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

Pies w mieszkaniu

 Czy nie od zawsze marzyłeś, żeby mieć w domu psa? Czy nie od zawsze błagałeś rodziców, by pozwolili Ci przyjąć pod dach nowego przyjaciela? Zapewne tak. Godziny, dni i tygodnie..

oddam psa
0