Kupując karmę kieruję się
wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Terra Canis, 6 x 800 g

  Kurczak z amarantem, pomidorami i bazylią
  99.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet I
  129.00

  Bosch HPC Plus Struś & ziemniaki

  2,5 kg
  41.80

  Pakiet Pedigree Saszetki w sosie 12 x 100 g / 24 x 100 g

  24 x 100 g
  29.80
 • Korzystny pakiet Exclusion Diet, 12 x 400 g

  Ryba z ziemniakami
  129.00

  Korzystny pakiet Terra Canis Sensitive, 12 x 800 g

  Czarniak (rodzaj dorsza) z pomidorami, cukinią i koprem
  179.00

  Klatka Savic Dog Residence z poduszką

  76 x 53 x 61 cm
  239.00

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  44.80
 • Eukanuba Puppy Small Breed

  3 kg
  54.80

  Higieniczne legowisko , tabac

  100 x 80 cm
  139.00

  Royal Canin Breed Bichon Frise Adult

  1,5 kg
  49.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Senior królik
  66.80
 • Royal Canin Breed Pug Adult

  1,5 kg
  49.80

  10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Wołowina z zielonymi żwaczami, 6 x 800 g
  89.80

  Torba transportowa Vario

  Rozm. 50: dł. x szer. x wys.: 99 x 71/61 x 67 cm
  379.00

  Happy Dog NaturCroq, jagnięcina i ryż

  350 g
  8.80
 • Happy Dog Supreme Medium Baby 28

  2 x 10 kg
  229.00

  Wolters, skórzana obroża Terravita

  Rozm. 65: 57 - 61 cm
  139.00

  Dwupak Happy Dog Supreme, 2 x 4/7,5/10/12,5/15 kg

  Maxi Baby GR 29, 2 x 15 kg
  339.00

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Wołowina (Oryginał)

  49.80
 • Zestaw: Buda Spike Komfort z drzwiczkami i izolacją

  M: szer. x gł. x wys.: 78 x 88 x 81 cm
  299.00

  Dibo Premium płuca jagnięce

  750 g
  49.80

  Zabawka piłka z linką

  Ø 10 cm
  12.80

  20+4 gratis! Hills Canine, 20 x 370 g

  Senior Kurczak
  182.60
 • Hunter szelki Ecco Sport Vario Rapid - czarne

  Rozm. M
  19.80

  Odblaskowa obroża Łapka, szara

  L-XL: obw. 40 - 65 cm, szer. 2,5 cm
  19.80

  Higieniczne legowisko , granit

  100 x 80 cm
  149.00

  Dwupak Mera Dog

  Pure, jagnięcina i ryż, 2 x 12,5 kg
  259.00
 • Automat do karmy TX2

  30 x 7 x 24 cm
  69.80

  Eukanuba Healthy Biscuits Senior

  3 x 200 g
  29.80

  8in1 Delights Grills Bacon

  80 g
  9.80

  Pedigree Complete Adult, 5 rodzajów mięs i warzyw - - 15 kg

  89.80
 • Legowisko Dreambay, brązowe

  120 x 95 x 28 cm
  319.00

  14 kg Pro Plan + oryginalny pojemnik na karmę gratis!

  Adult Light Original, kurczak i ryż
  154.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 400 g

  Mieszany pakiet I
  74.80

  Hunter obroża Canadian

  Rozm. 60
  139.00
 • Lilys Kitchen Organic, kurczak z warzywami

  7,5 kg
  259.00

  Duże opakowanie Hills + TubiDOG pasta gratis!

  Adult 1-6 Light, kurczak, 12 kg
  149.00

  Vetbed® Isobed Koc , czarny/szary

  75 x 50 cm
  39.80

  Applaws All Breed Senior, kurczak

  2 kg
  59.80
 • Dwupak Royal Canin Club/Selection, 2 x 15 kg

  Selection 7, 2 x 15 kg
  294.80

  Yarrah Bio Vegetarian

  2 x 10 kg
  239.00

  Rinti Extra Chicko Mini

  80 g
  7.80

  HURTTA płaszczyk zimowy , niebieski

  Dł. grzbietu: ok. 50 cm
  199.00
 • Dwupak Forza 10, 2 x 15 kg

  Maxi Maintenance, ryba
  299.00

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Serca drobiowe
  34.80

  Hunter Vario Basic czarna smycz

  200 x 2 cm
  34.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Adult Medium

  12,5 kg
  149.00
 • Trainer Fitness 3 Adult Med/Maxi ryba & kukurydza

  2 x 12,5 kg
  349.00

  Cookie´s Delikatess Pałeczki rybne

  4 x 200 g
  49.80

  Płaszcz Grizzly II

  Dł. grzbietu 70 cm
  69.80

  Buda Spike Standard

  L: dł. x szer. x wys.: 95 x 75 x 83 cm
  219.00
 • Rinti Chicko, 170 g

  Wołowina, 3 x 170 g
  47.80

  Hills Canine Mature Adult Light 7+ Mini, kurczak

  2,5 kg
  54.80

  Bosch HPC Plus Pstrąg & ziemniaki

  2 x 12,5 kg
  319.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Czysta wołowina
  129.00
 • Bosch HPC Plus Struś & ziemniaki

  2,5 kg
  41.80

  Terra Canis Strolchis dla małych rozrabiaków 250 g

  Kaczka, banan i kwiat rumianku
  17.80

  Pitti Boris, krokiety, dieta wegetariańska

  2 x 15 kg
  219.00

  Royal Canin Urban Life Large Adult

  9 kg
  169.00
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Junior, 24 x 150 g

  Wątróbka drobiowa
  59.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 24 x 400 g

  Dziczyzna
  159.00

  Nova foods Trainer Natural Medium Puppy & Junior

  12,5 kg
  169.00

  Dibo Olej z łososia

  2 x 500 ml
  52.80
 • Simpsons Premium 80/20 Fish

  12kg
  269.00

  Taste of the Wild Sierra Mountain

  13,6 kg
  199.00

  Nutrivet Instinct Dog Treat Farm Chicken

  3 x 250 g
  49.80

  Frolic Complete z wołowiną

  7,5 kg
  56.80
 • Duże opakowanie Happy Dog Natur + 350 g Croq Snack gratis!

  Happy Dog pełnowartościowe płatki, 10 kg
  109.00

  Hunter regulowana smycz nylonowa Ecco Sport, czerwona

  110 x 1,5 cm
  9.80

  Royal Canin Indoor Life Small Adult

  7,5 kg
  129.00

  Kong Water Wubba

  L
  24.80
 • Płaszcz Grizzly II

  Dł. grzbietu 40 cm
  39.80

  Royal Canin Breed Chihuahua Junior

  2 x 1,5 kg
  94.80

  Purina Pro Plan Performance Original, kurczak i ryż

  14 kg
  159.80

  Acana Grasslands karma

  13 kg
  255.00
 • Zabawka Doggy Brain Train 2 w 1

  Dla dużych ras: Ø 32 cm
  59.80

  Buda Spike Special

  L: dł. x szer. x wys.: 132 x 85 x 86 cm
  399.00

  10 + 1 gratis! Rinti Feinest, 11 x 150 g

  Drób z łososiem
  33.40

  Royal Canin Urban Life Large Adult

  9 kg
  169.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

Pies w mieszkaniu

 Czy nie od zawsze marzyłeś, żeby mieć w domu psa? Czy nie od zawsze błagałeś rodziców, by pozwolili Ci przyjąć pod dach nowego przyjaciela? Zapewne tak. Godziny, dni i tygodnie..

oddam psa
0