wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Korzystny pakiet Schesir Puppy, 12 x 150 g

  Filety z kurczaka z aloesem
  54.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 400 g

  Pstrąg i kurczak z ziemniakami i pietruszką
  44.80

  Royal Canin Sterilised 37

  2 kg
  64.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Digestion

  12,5 kg
  144.80
 • Lupo Sensitiv 20/8

  2 x 15 kg
  299.80

  Animonda vom Feinsten Senior, 6 x 100 g

  Z wołowiną
  14.80

  Aumüller Ekologiczna zabawka kość

  Rozm. L: dł. x szer. x wys.: 17 x 12 x 5 cm
  16.80

  Zestaw PetTec Funk Trainer ze sprayem Citronella i pilotem

  Spray zielony (bezwonny), 75 ml
  39.80
 • Dwupak Mera Dog

  Pure, łosoś i ryż, 2 x 12,5 kg
  254.80

  Korzystny pakiet Feringa Menu, 12 x 200 g

  Kurczak z dynią i kocimiętką
  74.80

  Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - - Czysty kurczak z ryżem

  19.80

  Poduszka Brown Dogs

  90 x 59 x 8 cm
  89.80
 • Rinti Nature´s Balance, 6 x 800 g

  Wołowina, ziemniaki i świeże jajko
  54.80

  Lillebro Ziarno słonecznika

  3 x 1 kg
  19.80

  Prestige Premium Ptaki egzotyczne

  1 kg
  14.80

  400 g Bozita + 2 x 190 g Bozita w korzystnej cenie!

  Large
  17.80
 • Pakiet próbny Cosma Glory w galarecie

  6 x 170 g
  27.80

  Odmulacz Dennerle Nano

  1 sztuka
  69.80

  JR Farm uczta dla królików miniaturowych

  15 kg
  119.00

  Obroża skórzana Heim Łapa

  Obwód szyi: 24-32 cm
  59.80
 • Josera MinisBest Junior/Adult Mini

  2 x 4 kg
  109.80

  10+2 gratis, pakiet Schesir, 12 x 150 g

  Filet z kurczaka z wołowiną
  53.00

  Stojak z dwiema miskami stalowymi

  2 x 2,8 l, Ø 25 cm, wysokość do 50 cm
  79.80

  Skacząca piłka ""z labiryntem""

  Ø 10,5 cm
  34.80
 • JR Birds smakowity łańcuch

  Duży
  17.80

  Płatki TetraPro Energy

  10 l
  349.80

  Karma dla kota Applaws Cat Layer, 6 x 70 g

  Kurczak z pomidorami
  27.80

  Sushicat, tuńczyk

  12 x 70 g
  44.80
 • Bozita Feline Large

  10 kg
  179.80

  Perfect Fit Sensitive, z kurczakiem

  2 x 1,4 kg
  39.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Kawałki cielęciny
  64.80

  JR Farm Pakiet dla papużek i kanarków

  Pakiet 3-częściowy (365 g)
  34.80
 • Royal Canin Breed 14 kg w super cenie!

  Bulldog Adult
  189.80

  Poduszka Cozy Mocca

  Dł. x szer. x wys. ok.: 104 x 68 x 8 cm
  109.00

  Cat´s Home drapak dla kota

  55 x 55 x 130 cm
  249.80

  Royal Canin Persian Adult

  12 kg
  179.80
 • Purina Dog Chow Puppy Chicken, kurczak

  2 x 14 kg
  179.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Junior wołowina
  34.80

  Greenwoods Adult karma , indyk i ryż

  2 x 12 kg
  279.80

  Piłka- jeżyk, 9 cm

  1 sztuka
  4.80
 • Komplet Hunter Round & Soft obroża + smycz

  Obwód szyi: max. 50 cm + smycz
  198.80

  Dibo Premium suszone uszy wieprzowe

  10 sztuk
  42.80

  Sanabelle Thanks Snack

  12 x 20 g
  16.80

  Vetbed® Isobed Koc , czarny/szary

  100 x 75 cm
  79.80
 • Trixie pluszowa owca

  ok. 30 cm
  29.80

  Purina Pro Plan Puppy Original, kurczak i ryż

  2 x 14 kg
  299.80

  Megapakiet Almo Nature Bio Paté, 24 x 100g

  Cielęcina & warzywa
  69.80

  Felix Crispies, Wołowina z kurczakiem

  3 x 45 g
  14.80
 • 8in1 Fillets Pro Digest, 80 g

  S
  8.80

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Toskania, 2 x 12,5 kg
  349.80

  15 kg Katty Bozita + 2 x 370 g Bozita w galarecie gratis!

  Z kurczakiem
  129.80

  Paśnik z siedziskiem

  20 x 17 x 20 cm
  32.80
 • Żwirek Golden Grey - - 14 kg

  44.80

  Dwupak Happy Dog Natur

  Natur-Croq XXL, 2 x 15 kg
  229.80

  Atlas Car 100 II

  100 x 60 x 66 cm
  379.80

  Miamor Kawałeczki w sosie, 12 x 85 g

  Drób w sosie pomidorowym
  24.80
 • Royal Canin Veterinary Diet Dental DLK 22

  14 kg
  229.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 280 g

  Kurczak i ser
  89.80

  Aumüller Ekologiczna zabawka Sowa

  16 x 6 x 15 cm
  24.80

  Olga drapak dla kota

  40 x 40 x 82 cm
  47.80
 • Animonda vom Feinsten Classic, bezzbożowa, 6 x 150 g

  Indyk z jagnięciną
  16.80

  Frolic z wołowiną - - 200 g

  4.80

  Feline Porta 21, 6 x 90 g - - Tuńczyk z aloesem

  22.80

  Dennerle Trocal T5 Longlife Special Plant + Amazon Day

  2 x 24 W, dł. 54,9 cm
  169.80
 • Happy Cat Fit & Well Adult, z łososiem atlantyckim

  4 kg
  79.80

  Animonda vom Feinsten Senior, 6 x 100 g

  Z drobiem
  14.80

  Rocco, 1 x 400 g

  Real Hearts: Wołowina z całymi sercami kurczaka
  5.80

  13/15 kg Fitmin + Hunter Miska ze stali szlachetnej gratis!

  Dog Solution Salmon & Potato, łosoś i ziemniaki, 13 kg
  169.80
 • Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Dziczyzna, 200 g
  7.80

  Pakiet próbny, Dreamies przysmaki na zdrowie kota, 3 x 55 g

  3 smaki
  15.80

  Barkoo kości do żucia z sezamem

  3 x ok. 16 cm
  14.80

  Almo Nature Bio Paté, 6 x 100 g

  Indyk
  19.80
 • Kość Cookie´s Seaside Bone

  10 x 16 cm
  44.80

  Miamor Cat Confect Sticks, pałeczki

  Kurczak i kaczka, 3 x 50 g
  17.80

  Zawieszka do kluczy ""I love animals""

  z filcu
  9.80

  Purina DeliBakie Stars

  3 x 320 g
  22.80
 • Sanicat Professional Aloe Vera 7 Days

  5 x 4 l
  39.80

  Retro Pet Nest White gniazdo dla zwierząt, białe

  Ø 60 cm
  349.00

  Integra Sensitive - - Jagnięcina i ryż, 6 x 200 g

  24.80

  Chewies przysmak poroże jelenia

  L: 120 - 160 g
  44.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa