wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Miska ze stali szlachetnej z mocowaniem na śrubę - 0,15 l, Ø 7 cm

  5.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Label, 24 x 55 / 70 g - Azul Label: Tuńczyk i łosoś, 70 g

  44.80

  12,5 kg/15 kg Happy Dog Supreme + 2 x 1 kg gratis! - Sensibile Nowa Zelandia, 12,5 kg

  169.80

  Atlas drapak dla kota - Beżowy

  349.80
 • Royal Canin Chihuahua Junior - 1,5 kg

  49.80

  Smilla Adult Drób - 1 kg

  12.80

  Pakiet Rinti Chicko, 3 x 170 g - Wołowina

  47.80

  Dwupak Bozita Naturals - Flavour Plus, 2 x 12 kg

  199.80
 • Trixie szelki i smycz dla kota z zamknięciem na zatrzask - Czarne

  13.80

  Royal Canin Mini Adult 8+ - 2 kg

  49.80

  Josera YoungStar - 1,5 kg

  32.80

  Felix Ocean Sensations z rybą - 2 kg

  19.80
 • Chewies Kosteczki, półwilgotne - Jagnięcina, 4 x 200 g

  29.80

  Fluval Edge Biomax - Materiał piankowy i zestaw Biomax

  24.80

  Miamor Milde Mahlzeit, 6 x 100g - Kurczak z pstrągiem

  14.80

  Tetra EX Plus Filtr zewnętrzny - Tetra EX 1200 Plus, do 250 - 500 litrów

  599.80
 • Szeleszczący tunel dla kota, biało/ zielony - Ø x dł.: 24 x 100 cm

  16.80

  Royal Canin Medium Digestive Care - Junior , 2 x 15 kg

  349.80

  Podwójne punkty bonusowe! Purina Pro Plan, 10 kg - Housecat

  179.80

  Dennerle Trocal de Luxe T8 Amazon Day Świetlówka - 30 W, dł. 89,5 cm

  99.80
 • Bozita Feline Outdoor & Active - 10 kg

  153.80

  Kosz , jasnobrązowy - 100 x 80 x 28 cm

  149.80

  Pakiet Schmusy Nature w puszkach, 12 x 190 g - Kurczak, łosoś i makaron

  31.80

  Hills Ideal Balance Adult Large Breed, kurczak i ryż - 2 x 12 kg

  349.80
 • Pasta Kong Stuff´n Easy Treat - O smaku wątróbki

  19.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 185 g - Tuńczyk z krewetkami

  29.80

  Natural Paradise XL Compact drapak dla kota - Granatowy

  499.80

  TetraPond Colour Sticks Pokarm dla rybek stawowych - 4000 ml

  44.80
 • Przysmak odkłaczający Smilla Hearties - 125 g

  5.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g - Mus z tuńczykiem i kurczakiem

  9.80

  Smycz Flexi Vario M antracytowa, 5 m - Antracytowy pojemnik Multibox

  17.80

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 170 g - Kurczak z tuńczykiem

  27.80
 • Hill´s Feline Perfect Weight - 8 kg

  189.80

  Pakiet Barkoo kości do żucia z sezamem - 12 x ok. 11 cm

  29.80

  Rocco Sensitive, 6 x 400 g - Dziczyzna z makaronem

  22.80

  Mieszany pakiet próbny, Wolf of Wilderness, 2 x 1 kg - Sunny Glade, dziczyzna

  34.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg - Mini Mature Adult 7+, kurczak, 2 x 12 kg

  224.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Kitten, 30 x 100 g - 3 smaki, Mieszany pakiet

  59.80

  Miamor Cat Confect pasta słodowa o smaku sera - 24 x 15 g

  19.80

  zooplus Selection Adult Active, kurczak - 6 x 800 g

  69.80
 • Dwupak Bosch - Sensible Renal & Reduction, 2 x 11,5 kg

  299.80

  Yarrah Bio Senior, bezglutenowa - 2 x 10 kg

  399.80

  Rinti Chicko Maxi, kurczak - 2 x 250 g

  34.80

  Whiskas Dentabites - Łosoś, 5 x 40 g

  22.80
 • Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g - Kurczak z mięsem z bażanta

  34.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Junior, drób - 2 x 10 kg

  289.80

  5 + 1 gratis! Smilla Puszki z drobiem, 6 x 400 g - Drób z jagnięciną

  19.00

  Animonda vom Feinsten Deluxe Kitten - 10 kg

  109.80
 • Dwupak Trainer - Personal Beauty, 2 x 2 kg

  114.80

  Feline Porta 21, 6 x 156 g - Tuńczyk i szprotki

  34.80

  Alu Deluxe składany transporter nylonowy - M, dł. x szer. x wys.: 76 x 51 x 48 cm

  279.80

  12 + 3 kg gratis! Concept for Life, 15 kg - Golden Retriever Adult

  159.80
 • Rinti Extra Chicko Mini - 80 g

  6.80

  Tigerino Crystals Fun kolorowy żwirek dla kota - Błękitny, 3 x 5 l (ok. 6,3 kg)

  54.80

  GranataPet Symphonie No. 3, struś - 4 kg

  149.80

  Dennerle Trocal T5 Longlife Amazon Day, 2 świetlówki - 2 x 39 W, dł. 84,9 cm

  189.80
 • Rinti Pur Senior, 6 x 400 g - Kurczak

  24.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 12 x 85 g - Kurczak, wołowina, łosoś i pstrąg w pasztecie

  16.80

  Chappi, drób - 500 g

  3.80

  22 + 2 gratis! Applaws Karma dla kota, 24 x 156 g - Filet z tuńczyka z krewetkami

  123.80
 • Royal Canin Starter Mousse Mother & Babydog - 12 x 195 g

  59.80

  Legowisko Home Office - 100 x 80 x 28 cm

  269.80

  13/15 kg Fitmin + Dokas Paski do żucia, kaczka gratis! - Program Maxi Performance, 15 kg

  153.80

  Original Carnello "Guma do żucia" - 2 x 90 g

  17.80
 • Felini Complete Pełnowartościowy dodatek do pokarmu - 125 g

  49.80

  Smilla Puszki z drobiem i z rybą, 6 x 400 g - Tuńczyk

  24.80

  Hills Feline Adult, kurczak - 15 kg

  224.80

  Miamor Cat Confect pasta dla kota, z wątróbką - 6 x 15 g

  5.80
 • Dokas Rolki do żucia z kurczaka - 90 g

  5.80

  Purina ONE Sterilised, 6 x 85 g - Indyk z zieloną fasolką

  14.80

  Pakiet próbny pasta dla kotów Smilla, 50 g / 75 g - Pasta słodowa

  5.80

  Happy Dog Supreme Baby Grainfree - 12,5 kg

  219.80
 • Pasta łososiowa Tubifrett - 75 g

  12.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 156 g - Tuńczyk i surimi

  62.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Diabetic DS 37 - 12 kg

  193.80

  Megapakiet Rinti Sensible Pur, 24 x 800 g - Wołowina

  229.80
 • Royal Canin Chihuahua Adult - 3 kg

  77.80

  Opti Life Puppy Maxi - 2 x 12,5 kg

  309.80

  Schesir Kitten dla kociąt, 6 x 85 g - Kurczak z aloesem

  19.80

  14 kg Briantos karma sucha + Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe 6 x ok. 11 cm gratis! - Adult Sensitive, jagnięcina & ryż

  99.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa