wróć

Pielęgnacja kota

 

Aby Twój kot czuł się szczęśliwy i abyś nie miał w całym mieszkaniu kłębków kociej sierści powinieneś nieco pomoc w pielęgnacji swojemu pupilowi. Nie jest to zajęcie trudne ani czasochłonne, gdyż koty są zwierzętami nadzwyczaj czystymi i same doskonale potrafią zadbać o higienę. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak pomóc kotu w pielęgnacji.

Pielęgnacja sierści kotów krótkowłosych

Koty, już w drugim, trzecim tygodniu życia zaczynają naukę higieny. Uczą się myć i wylizywać sierść. Już w tym czasie możesz zacząć przyzwyczajać kociaka do szczotki i grzebienia. Koty krótkowłose wystarczy raz, dwa razy w tygodniu wyczesać miękką szczotką z włosia. Następnie przeczesz sierść gęstym drucianym grzebieniem i na koniec możesz wygładzić wyczesane futerko wilgotną szmatką. Ważne jest, aby nie czesać kota, gdy on tego nie chce. Nie próbuj pielęgnować go na siłę, gdyż zniechęci się do zabiegów, za każdym razem będzie trudniej, a nawet możesz zrobić krzywdę wyrywającemu się kociakowi.

Pielęgnacja sierści kotów długowłosych

Szczotkowanie kotów długowłosych jest nieco trudniejsze i bardziej czasochłonne. Powinieneś czesać swojego pupila codziennie, gdyż długa sierść, nie szczotkowana po kilku dniach może ulec sfilcowaniu i w takiej sytuacji można ją jedynie obciąć. Do szczotkowania kotów długowłosych najlepszy jest grzebień z rzadkimi zębami (obrotowymi) i drugi z zębami gęstymi. Sierść należy szczotkować partiami, z włosem i pod włos. taki sposób szczotkowania nada jej puszystości. Najpierw należy wyczesać kota rzadkim grzebieniem, następnie dobrze jest posypać go specjalnym talkiem lub pudrem tak, aby dotarł aż do nasady włosia. Po kilku minutach należy wyczesać puder gęstym grzebieniem. W sezonie grzewczym sierść kotów długowłosych może ulegać przesuszeniu, zaczyna się elektryzować , co bardzo utrudnia lub wręcz uniemożliwia pielęgnację pupila. Warto wówczas kupić środek przeciw elektryzowaniu się sierści przeznaczony wyłącznie dla kotów.

Szczotkowanie kotów ma również duże znaczenie dla ich zdrowia. Koty podczas lizania sierści połykają martwe włosy, które w ich przewodzie pokarmowym zbijają się w kule zakłócając trawienie. Aby zminimalizować powstawanie kul z włosia można podawać kotu świeżą trawę, która ułatwia zwracanie połkniętych włosów. Można też kotu podawać specjalne pasty rozpuszczające kule sierści.

Higiena uszu

Kot sam nie potrafi zadbać o higienę wnętrza ucha, dlatego w powinieneś mu w tym pomóc. Nie należy jednak robić tego na zapas. Gdy stwierdzisz nadmiar woskowiny w uchu kota, usuń ją bardzo delikatnie miękkim wacikiem. Do pielęgnacji uszu mogą się również przydać specjalne płyny, dostępne w gabinetach weterynaryjnych lub sklepach zoologicznych. W zależności od rodzaju, płyn taki wstrzykuje lub wkrapla się do ucha, lekko masuje i po kilku minutach bardzo łatwo usunąć zanieczyszczenia. Ciemna wydzielina, strupy, zaczerwienienie, ból w uchu drapanie uszu czy częste potrząsanie przez kota głową powinny Cię zaniepokoić i powinieneś natychmiast udać się ze swoim pupilem do weterynarza. Takie objawy mogą świadczyć o pojawieniu się infekcji. Kotom wychodzącym, które mają jasną sierść należy zabezpieczyć końcówki uszu kremem z filtrem aby zapobiec poparzeniu promieniami słonecznymi.

Pielęgnacja oczu

Codziennie należy kontrolować stan oczu kota. Gdy tylko zauważysz w kącikach wydzielinę, usuń ją czystym, zwartym wacikiem, który możesz nasączyć ciepłą, przegotowaną wodą, esencją herbacianą, roztworem soli fizjologicznej lub naparem ze świetlika lekarskiego. W gabinecie weterynaryjnym lub sklepie zoologicznym kupisz także specjalny płyn do przemywania oczu. W przypadku dużych ilości wydzieliny z oka, zaczerwienienia lub innych, niepokojących objawów koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Pielęgnacja zębów

Szczególnie u kotów żywionych mokrą karmą często pojawia się na zębach kamień, który sam w sobie nie jest szkodliwy ale podrażnia dziąsła, co może z czasem doprowadzić do stanu zapalnego. Kamień nazębny można usunąć tylko w gabinecie weterynaryjnym, jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Dlatego lepiej zapobiegać powstaniu kamienia nazębnego. Pomocne w tym będzie podawanie kotu suchej karmy o dużych chrupkach, która podczas jedzenia oczyszcza zęby. Można również czyścić zęby kota specjalną szczoteczką i pastą przeznaczoną do tego celu. Nie należy używać ludzkich szczoteczek, które mogą bardzo podrażnić kocie dziąsła. Ludzkie pasty natomiast zawierają związki, które mogą być dla Twojego pupila szkodliwe.

Pielęgnacja pazurów

Koty same dbają o swoje pazury. W tym celu powinieneś zapewnić pupilowi drapak, na którym będzie mógł regularnie ścierać pazury. Czasem jednak niezbędna przy skracaniu pazurów jest pomoc opiekuna. Bardzo pomocne do tego będą specjalne nożyczki lub obcinaczka do pazurów. Aby odsłonić pazur, naciśnij jednocześnie na górną i dolną powierzchnię kociego palca, odsłania się wtedy pazur. Można przyciąć tylko jego jasną, białą lub przezroczystą część. Różowa część pazura stanowi tzw. tworzywo palca. Jest to żywa tkanka, silnie unerwiona i ukrwiona. Jej uszkodzenie spowoduje bolesne zranienie kota.
Koty nie przepadają za obcinaniem pazurów, dlatego też dobrze jest przyzwyczajać kociaka do tego zabiegu od młodego wieku, wykonywać zabieg w spokoju, lub nawet podczas snu. Warto również pierwszy zabieg przeprowadzić pod okiem kogoś doświadczonego, na przykład lekarza weterynarii.

Kocia kąpiel

Koty krótkowłose, przebywające w zamknięciu same dbają o czystość i kąpanie ich jest zabiegiem zbędnym, który jest dodatkowo ogromnym stresem dla kota. Koty długowłose powinny częściej być poddawane temu zabiegowi a ponieważ większość z nich nie przepada za wodą, bardzo przydatna będzie pomoc drugiej osoby. Napełnij miskę lub wanienkę ciepłą wodą (38,6 stopni Celsjusza) do wysokości około 10 cm. Zwilż sierść kota przy pomocy gąbki, następnie rozprowadź na niej rozcieńczony szampon przeznaczony specjalnie dla kotów, masuj a na koniec spłucz czystą wodą. Uważaj, aby woda nie dostała się do oczu, uszu i pyszczka kota. Owiń kota ręcznikiem. Koty ras krótkowłosych mogą schnąć same, kot długowłosy schnie długo, dlatego warto podsuszyć go suszarką, aby zapobiec jego wychłodzeniu. Persów nie należy wycierać, gdyż można bardzo splątać sierść, dlatego dobrze jest wyczesać kota krotko po kąpieli. Nie wolno czesać u persów ogona, gdyż wyrwany z niego włos odrasta rok a czasem wcale!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Royal Canin Urinary S/O High Dilution UHD 34

  2 x 3,5 kg
  229.00

  Pakiet Cosma Original Snackies XXL, 5 tubek

  Tuńczyk, 125 g
  44.80

  Acana Pacifica Cat & Kitten

  2,27 kg
  72.80

  Almo Nature Jelly 6 x 70g - - Tuńczyk i sardynki

  19.80
 • Dwupak Trainer

  Natural Adult, z tuńczykiem, 2 x 10 kg
  319.00

  Porta 21 Holistic Cat, kaczka i ryż

  2 x 10 kg
  319.00

  Pakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g

  Mieszany pakiet Cuisine, 4 smaki
  49.80

  5 + 1 gratis! Schesir w galarecie, 6 x 85 g

  Tuńczyk z szynką
  19.00
 • Whiskas Katzinis, dla kociąt - - 50 g

  5.80

  Feliway rozpylacz i spray z feromonem F3

  Rozpylacz z flakonem 48 ml
  99.80

  Royal Canin Babycat mleko dla kociąt

  300 g (3 torebki po 100 g)
  54.80

  Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g

  Łosoś i kurczak
  22.80
 • Drapak Kerbl Olymp

  Brązowy / beżowy
  399.00

  5 + 1 gratis! Purina ONE, 6 x 85 g

  Sterlised, Indyk z zieloną fasolką
  12.40

  Korzystny pakiet Smilla Kitten, 12 x 200 g

  Z kurczakiem
  29.80

  6 x 200 g Grau Puszka dla Łasucha + Piłki- jeże gratis!

  Puszka dla łasucha, wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  35.80
 • Tigerino Nuggies zbrylający żwirek dla kota

  14 kg (ok. 14 l)
  29.80

  Megapakiet Cosma Thai, 24 x 170 g

  Tuńczyk z krabami
  96.80

  Schmusy Fish, 6 x 100 g

  Tuńczyk, ryż i raki
  12.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Active Longevity, kurczak - - 2 kg

  61.80
 • Miamor Pastete Sterilised, 12 x 85 g

  Kurczak z tuńczykiem
  24.80

  O´Canis karma dla kota, 6 x 400 g

  Kurczak, łosoś i olej szafranowy
  59.80

  Iams Adult Multi-Cat

  3 kg
  59.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Hairball Control

  2 x 1,5 kg
  109.80
 • Felix Sensation w galarecie, 24 x 100 g

  Mięsna różnorodność
  37.80

  Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g

  Indyk z kaczką
  22.80

  Catit Łopatka do żwirku

  szara
  9.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Czysta wołowina
  29.80
 • Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 185 g

  Tuńczyk z kalmarami
  29.80

  Almo Nature Green Label Mini Food

  Tuńczyk, 5 x 3 g
  7.80

  Vitakraft Cat Liquid pasta dla kota, z kurczakiem i tauryną

  6 x 15 g
  6.80

  Integra Protect Intestinal

  6 x 100 g
  19.80
 • Gourmet Gold Kawałki w Sosie+Wyśmienita Różnorodność gratis!

  Wołowina
  22.80

  7,5 kg Applaws + 3 x 5g Almo Nature Azul Label gratis!

  Applaws, Kitten
  159.00

  Drinkwell Platinum poidełko fontanna dla kotów i psów

  Filtr zapasowy (3 szt.)
  17.80

  Porta 21 Feline Finest Adult Cat

  2 x 10 kg
  219.00
 • Purina Pro Plan Adult Łosoś i ryż

  10 kg
  179.00

  Megapakiet Whiskas Senior saszetki, 48 x 100 g

  2 smaki, mieszany pakiet
  67.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Drób z krewetkami
  34.80

  18 x 85 g Gimpet Shiny Cat, 15 + 3 gratis!

  Kitten: tuńczyk
  44.40
 • Ceramiczna miska Cat Princess

  180 ml, Ø 12 cm
  22.80

  Cosma Original w galarecie, 6 x 400g

  Sardynki
  46.80

  Dreamies przysmaki na zdrowie kota, 55 g

  Przeciw kłaczkom
  6.80

  Ceramiczna miska z motywem

  300 ml
  6.80
 • Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Menu, 14 x 85 g

  7 różnych smaków
  46.80

  Purina ONE, z formułą Indoor

  800 g
  12.80

  10 + 2 gratis! Sheba, 12 x 85 g

  Cuisine, wołowina w sosie
  24.60

  Korzystny pakiet Yarrah Bio Wellness Pâté, 12 x 100 g

  Łosoś z algami morskimi
  32.80
 • Felix Sensation w galarecie, 24 x 100 g

  Mięsna różnorodność
  37.80

  Nova Food Trainer Personal Beauty

  2 x 2 kg
  129.00

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Senior, 30 x 100 g

  3 smaki, Mieszany pakiet
  64.80

  Marchioro kuweta dla kota Freecat Maxi CL

  Niebieska
  139.00
 • Gourmet Gold Kawałki w Sosie+Wyśmienita Różnorodność gratis!

  Indyk z kaczką
  22.80

  Żwirek Golden Pine

  2 x 8 kg
  94.80

  Miamor Ragout Royale w sosie, 22 x 100 g

  Tuńczyk z kurczakiem
  35.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g

  4 smaki, Mieszany pakiet II
  64.80
 • Megapakiet GranataPet DeliCatessen, 24 x 100 g

  Kaczka z drobiem
  64.80

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 400 g

  Wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  55.80

  Biokats Fresh, żwirek dla kota

  3 x 10 l
  79.80

  Megapakiet Felix Sensation w sosie, 48 x 100 g

  Mięsna różnorodność
  59.80
 • Catessy Miseczki Delikatne Paszteciki

  8 x 100 g
  7.80

  Royal Canin Outdoor 30

  2 kg
  59.80

  Cats Best EcoPlus, żwirek zbrylający - - 10 l (ok. 4,5 kg)

  25.80

  Megapakiet Cosma Thai w saszetkach, 24 x 100 g

  Tuńczyk z krabami
  49.80
 • Megapakiet Felix Sensation w galarecie, 48 x 100 g

  2 smaki (mięso i ryba)
  59.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Wołowina z kaczką
  49.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Czarniak z owocami morza
  49.80

  Smilla Puszki z rybą, 6 x 400 g

  Tuńczyk z sardynkami
  22.80
 • Applaws z kurczakiem

  7,5 kg
  159.00

  Dwupak Animonda vom Feinsten Deluxe, 2 x 10 kg

  Adult z pstrągiem
  245.00

  Poidełko Catit Design Fresh & Clear

  Komplet (poidełko, 3 x zapasowy filtr)
  89.80

  Obroża dla kota My Home

  Czarna
  12.80
 • Almo Nature Light 6 x 50 g

  Tuńczyk Bonito
  17.80

  Drinkwell Platinum poidełko fontanna dla kotów i psów

  Komplet (poidełko, 3 x filtr)
  159.00

  Royal Canin Intense Beauty w sosie

  6 x 85 g
  19.80

  Legowisko Savanna

  Ø 40 cm
  39.80
 • Miamor Pastete, 12 x 85 g - - Drób z wątróbką

  24.80

  Cats Best EcoPlus, żwirek zbrylający - - 10 l (ok. 4,5 kg)

  25.80

  Royal Canin British Shorthair Kitten

  2 kg
  74.80

  20 + 4 gratis! Royal Canin, 24 x 85 g

  Ageing +12 w galarecie
  66.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pobieranie moczu kota

 Badanie moczu jest podstawowym elementem diagnostycznym, głównie w przypadku chorób układu moczowego. Jest to proste i ekonomiczne badanie, które powinno być przeprowadzane okresowo,..

Pochodzenie kotów

 Od tysiącleci koty towarzyszą człowiekowi w codziennym życiu. Początkowo te dzikie zwierzęta zbliżały się do siedzib ludzkich jedynie z powodu wymiernych korzyści (dostęp do..

Poradnik dla właścicieli kociąt

 Dla niewtajemniczonych, świeżo upieczonych opiekunów kociąt przygotowaliśmy przewodnik. Przedstawiamy w nim najistotniejsze aspekty opieki nad malutkim zwierzakiem.

Pielęgnacja kociej sierści

 Koty to niezwykle czyste zwierzęta i z reguły same doskonale potrafią zadbać o własne futro. Często nawet bardzo brudny kot bardzo szybko doprowadza sierść do porządku. Jednak..

Wyprawka dla kota

 Decyzja o przyjęciu do naszego domu nowego członka rodziny zapadła – postanowiliśmy zaopiekować się kotem. Wiemy już, że będziemy go kochać i rozpieszczać, jednak zanim..

Jak dbać o kocie oseski bez matki

 Zdarza się, że kocie niemowlę z jakiegoś powodu traci matkę lub też matka porzuca malucha (bo np. nie może poradzić sobie z wykarmieniem wszystkich dzieci). Jeśli zdarzy się, że..

Kocia starość

 Granica wkraczania w podeszły wiek kotów została określona przez specjalistów na wiek 7 lat. W tym właśnie czasie w jego organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany, czasem bardzo..

Nowy kot w domu

 Porady przedstawione poniżej odnoszą się do wszystkich kotów, jednak dotyczą w szczególności tych dzikich, które nie umieją jeszcze mieszkać z ludźmi. Kot, który jest oswojony i ..

Niebezpieczny dom

 Człowiek bardzo rzadko zdaje sobie sprawę z tego, ile niebezpieczeństw grozi w domu lub mieszkaniu nowemu domownikowi, psu lub kotu. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić..

oddam psa
0