ile razy w roku odrobaczasz swojego pupila
wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Kret - zabawka dla kota z kocimiętką i głosem

  1 sztuka
  14.80

  Hills Feline Adult, kurczak

  2 x 15 kg
  474.80

  13 + 2,5 kg gratis! Fitmin Dog Solution, 15,5 kg

  Salmon & Potato, łosoś i ziemniaki
  169.80

  Almo Nature Holistic Indyk z ryżem

  2 kg
  39.80
 • JR Farm ciasteczka w formie marchewek

  200 g
  7.80

  Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 12 x 85 g

  Grilowany drób
  16.80

  Royal Canin Breed Poodle Adult

  1,5 kg
  44.80

  Zestaw Wolters Terravita smycz + obroża

  Rozm. 55: 47 - 51 cm + smycz
  288.00
 • Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Ryba morska
  79.80

  Lampa stojąca AvianSun Deluxe

  szer. x wys.: 22 x 176,6 cm
  229.00

  JR Farm przekąska z kłosów zbóż - - Pszenica 100 g (ok. 50 szt.)

  14.80

  Zabawka dla kota Wełniana Myszka

  3 sztuki
  9.80
 • Rinti Sensible, 6 x 800 g

  Kurczak z ryżem
  49.80

  Trixie De Luxe duże cążki - - 16 cm

  17.80

  Pet Head White Party, szampon dla zwierząt

  354 ml
  44.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 200 g

  Pstrąg i kurczak z ziemniakami i pietruszką
  24.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 95 g

  Tuńczyk z kurczakiem
  24.80

  Hunter szczotka-biedronka

  10 cm
  24.80

  12,6 + 1 kg gratis! Taste of the Wild, 13,6 kg

  High Prairie Canine
  157.20

  Gourmet Perle, 12 x 85 g

  Perle Mini Fileciki w galarecie
  22.80
 • Josera Family Reproduction & Puppy 29/17

  15 kg
  139.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Hairball Control

  1,5 kg
  57.80

  Trixie Sammy legowisko - - Ø 70 cm

  44.80

  Trixie Tcoat Orléans płaszczyk

  Dł. grzbietu: 40 cm
  26.80
 • Mera Dog Agility

  2 x 12,5 kg
  249.80

  Hills Natures Best Canine Adult Mini / Medium

  2 x 12 kg
  359.80

  Transporter Feria

  Rozm. 6
  249.00

  Vitakraft Cat Stick Mini

  Dorsz i tuńczyk, 12 x 6 g
  14.80
 • Royal Canin Indoor 27

  2 kg
  57.80

  Polarowy kombinezon

  Dł. grzbietu: 40 cm
  49.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Cielęcina z kurczakiem
  29.80

  Budka dla kota Sowa

  40 x 40 x 45 cm
  79.80
 • Uchwyt do mocowania na ścianę

  Uchwyt do mocowania
  69.80

  Zestaw rowerowy Dogrunner, uchwyt i smycz

  Zestaw
  129.00

  Dwupak Happy Dog Natur

  Natur-Croq Balance, 2 x 15 kg
  229.80

  2,5 kg FutterBar + 100 g przysmaków FutterBar gratis!

  Light, Jagnięcina z gryką i jabłkiem
  44.80
 • Catessy Chrupiący przysmak 65 g

  Wołowina ze słodem
  2.80

  Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g

  Ryba z kamutem, owocami i warzywami
  9.80

  Feliway rozpylacz i spray z feromonem F3

  Spray 60 ml*
  69.80

  Marina Flexible LED Air Curtain

  Niebieska, dł. 35,5 cm
  119.80
 • Miamor Milde Mahlzeit, 6 x 100g - - Kurczak z warzywami

  15.80

  3 + 1 gratis! 4 x Rocco Chings

  Filety z kaczki, 4 x 170 g
  35.40

  10 + 2 kg gratis! Hills Natures Best +, 12 kg

  Senior Mini / Medium
  157.40

  Hill´s Prescription Diet Canine r/d

  6 x 350 g
  69.80
 • Gourmet Gold Wyśmienita Różnorodność, 4 x 85 g

  Mix Kawałków w Sosie
  7.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Makrela
  4.80

  Pakiet próbny Bozita Paté, 6 x 635 g

  6 smaków
  39.80

  10 kg Royal Canin dla kota + potrójne punkty bonusowe!

  Outdoor 30
  169.80
 • Terra Canis Strolchis dla małych rozrabiaków 250 g

  Jagnięcina, szpinak i parmezan
  17.80

  Litter Champ

  26 x 24 x 49,5 cm
  79.80

  Catit Zielona Zebra miska melaminowa ze stali szlachetnej

  1,6 l, Ø 11 cm
  24.80

  Pedigree Adult Classic, 12 x 400 g

  Serce, wątroba, żwacz
  39.80
 • PetSafe Obroża antyszczekowa

  Zestaw: obroża, 2 x spray bezwonny i bateria
  229.00

  Trixie Wigwam dla gryzoni - - 37 x 37 x 35 cm

  29.00

  Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 24 x 85 g

  Grilowana specjalość
  27.80

  Vitakraft Cat Stick Mini

  Kaczka i kurczak, 6 x 6 g
  7.80
 • Biokats Classic Fresh, żwirek dla kota

  10 l
  29.80

  Transporter Pico

  Dł. x szer. x wys. 30 × 21 × 23 cm
  32.80

  4 + 2 gratis! Pakiet mieszany Feringa, 6 x 200 g

  Wołowina z twarogiem i walerianą
  29.80

  Greenies Petite przysmak pielęgnujący zęby, 170 g

  10 szt.
  39.80
 • Bozita Feline Diet & Stomach - Sensitive

  2 kg
  49.80

  JBL Aqua Cristal Filtr UV - - lampa zapasowa 18 Watt

  149.80

  Royal Canin Club / Selection + Royal Canin Educ gratis!

  Club Pro Energy HE , 20 kg
  159.80

  Trixie Walker Care Comfort buty

  Rozm. XXXL, 2 szt.
  24.80
 • Royal Canin Gastro Intestinal GI 25

  2 x 14 kg
  449.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Kurczak i kaczka
  17.80

  Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i jagnięcina
  64.80

  Almo Nature Legend, Mięso, 6 x 70 g

  Pierś z kurczaka
  19.80
 • Cosma Glory w galarecie, 6 x 170 g

  Kurczak i kawior z tuńczyka
  29.80

  Szelki Julius-K9 Power Black

  Baby
  49.80

  Eheim PowerLine wkłady gąbkowe do filtrów - - 2 szt. do filtra PowerLine XL

  23.80

  Forza 10 Medium dieta, ryba

  2 x 12 kg
  299.80
 • Acana Grasslands

  2,27 kg
  74.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 400 g

  Wołowina z dziczyzną
  24.80

  Mera Dog Chrupiące biszkopty - - 5 kg

  49.80

  JR Farm Polne zioła

  200 g
  8.80
 • Happy Cat Fit & Well Adult, z wołowiną alpejską

  2 x 10 kg
  279.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe Adult z pstrągiem

  2 x 10 kg
  249.80

  Miamor Ragout Royale w galarecie, 22 x 100 g

  Łosoś
  35.80

  12 x 800 g Rinti Pur- Junior/ Sensible + Pokrywka gratis!

  Sensible, Jagnięcina z ryżem
  99.60

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Dogid

 Dogid - to metalowy identyfikator przytwierdzany psu do obroży, potwierdzający fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją tele-adresową lecznicy, w której..

Jedziemy do Anglii

 Wielu właścicieli zwierząt trapi jedno pytanie: jakie warunki należy spełniać, aby przewieźć ukochanego pupila do Wielkiej Brytanii lub Irlandii? Niektórzy rezygnują z wyjazdów..

oddam psa
0