wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Puppy Kong - S, niebieski

  16.80

  Feline Porta 21, 6 x 90 g - Tuńczyk z krewetkami

  22.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Mini Afryka, 2 x 4 kg

  189.80

  Pet Head Lifes An Itch, szampon dla zwierząt - 475 ml

  54.80
 • Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 24 x 400 g - Wołowina

  159.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 200 g - Jagnięcina i królik

  24.80

  Pakiet mieszany przysmaków Bosch - Pakiet mieszany

  44.80

  Mieszany pakiet Prestige Sticks dla papug - 4 x 2 sztuki (560g)

  34.80
 • Pakiet próbny Lukullus, 2 x 1,5 kg - Wołowina charolaise z pstrągiem oraz kurczak z łososiem z Morza Północnego

  45.80

  Klatka dla chomików Savic Spelos - 42,5 x 38 x 24 cm

  119.80

  Animonda Rafiné Soupé, 24 x 100 g - Adult, kurczak w jajku

  42.80

  Bozita Naturals Pate, 6 x 410 g - Indyk

  33.80
 • Dwupak Lukullus, 2 x 15 kg - Wołowina charolaise i pstrąg

  299.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g - Serca drobiowe

  64.80

  zoolove legowisko Sweet Home - 75 x 60 x 24 cm

  149.80

  Concept for Life Medium Light - 6 kg

  99.80
 • Dog’s Favorit Okruchy - 15 kg

  49.80

  Pakiet Porta 21 Holistic, 12 x 156 g - Wołowina z kurczakiem, krewetkami, warzywami i owocami

  57.80

  Kattovit Niere/Renal - Kurczak, 6 x 175 g

  24.80

  Concept for Life Medium Senior - 1,5 kg

  29.80
 • Miska ze stali szlachetnej Cocker - 0,9 l, Ø 25 cm

  19.80

  Lillebro Kuleczka dla dzikich ptaków - 6 x 90 g

  4.80

  Poidełko Catit Design Fresh & Clear - Pompa zapasowa

  45.80

  Herrmanns Menu, konina ze słodkim ziemniakiem - 12 x 400 g

  89.80
 • Hunter podwójna czarna smycz - 200 x 2 cm

  69.80

  Mata dla gryzoni Hansepet - Dwupak (2 x 2 maty)

  34.00

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, ryba, 12 x 70 g - Tuńczyk, kurczak i ser

  33.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Light, 12 x 50 g - Tuńczyk Tonggol

  27.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g - Konina

  94.80

  Herrmanns Bio uzupełnienie diety, 6 x 200 g - Bez mięsa

  34.80

  O´Canis karma dla kota, 6 x 400 g - Królik, kurczak i olej z łososia

  54.80

  Royal Canin Hepatic Feline Veterinary Diet - 2 x 2 kg

  149.80
 • Bunny Bed o´Linum naturalna podsciółka lniana - 35 l

  46.80

  Almo Nature Green Label Filets, 6 x 55 g - Pierś z kurczaka i krewetki

  17.80

  Schesir Adult w galarecie, 6 x 100 g - Tuńczyk

  19.80

  Megapakiet Rinti Bio, 22 x 150 g - Wołowina

  62.80
 • Kattovit Urinary, z kurczakiem - 1,25 kg

  29.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry - 6 x ok. 13 cm

  15.80

  Purina ONE Sterilised, 6 x 85 g - Łosoś z marchewką

  14.80

  Mieszany pakiet próbny Cosma Nature - 6 x 70 g

  19.80
 • Mieszany pakiet próbny Cosma Glory w galarecie - 6 x 85 g

  15.80

  Karma Nutrivet Instinct AtlanticTen Fish - 12 kg

  219.80

  Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż - 10 kg

  164.80

  Buda z tworzywa sztucznego Ferplast Dogvilla - Dł. x gł. x wys.: 73 x 59 x 53 cm

  249.80
 • Legowisko Sweet Dreams - 90 x 60 x 23 cm

  119.80

  Zestaw Hydor Prime, filtr zewnętrzny + pompa przepływowa - Prime 20, filtr zewnętrzny+ Koralia Nano 900, pompa przepływowa

  349.80

  Purina Dog Chow Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż - 2 x 14 kg

  194.80

  Animonda GranCarno Sensitive, 6 x 400 g - Wołowina z ziemniakami

  32.80
 • Hills Canine Healthy Mobility Small Breed, kurczak - 3 kg

  59.80

  Forza 10 Active Line - Dermo Active - 10 kg

  199.80

  Happy Dog Supreme Mini Irlandia - 2 x 4 kg

  134.80

  zoolove domek dla kota Home z matą do drapania - 50 x 26 x 36 cm

  19.80
 • Greenies Regular przysmak pielęgnujący zęby, 170 g - 3 x 6 szt.

  99.80

  Mieszany pakiet próbny GranataPet, 3 x 400 g - Kaczka, krewetki, drób

  44.80

  Adaptil Happy Home dyfuzor z feromonem uspokajającym - Dyfuzor i flakonik na miesiąc (48 ml)

  109.80

  Duże opakowanie Bosch + piłka Crackle Ball gratis! - Adult Menu, drób, 15 kg

  89.80
 • JR Grainless Mix Chinchilla - 650 g

  15.80

  Pakiet próbny GranataPet, 6 x 400 g - Pakiet próbny II

  49.80

  Brit Premium Junior L - 15 kg

  94.80

  Pakiet próbny Wolf of Wilderness, karma sucha i mokra - Zestaw II

  219.80
 • Pakiet próbny Lukullus, 2 x 1,5 kg - Kaczka piżmowa z jagnięciną i kurczak z łososiem z Morza Północnego

  45.80

  JBL CristalProfi greenline filtr zewnętrzny - e1901, do 800 litrów

  799.80

  Fluval Edge I akwarium - Kolor cynkowy, dł. x szer. x wys.: 43 x 26 x 22,4 cm

  529.80

  Royal Canin Gastro Intestinal Low Fat LF22 - 12 kg

  209.80
 • 8in1 Fillets Pro Dental, 80 g - S

  9.80

  Royal Canin Mini Digestive Care - 2 x 10 kg

  316.80

  Lukullus Junior Kurczak i łosoś z Morza Północnego - 15 kg

  169.80

  1,8 kg Happy Cat w super cenie! - La Cuisine Land, drób

  54.80
 • Megapakiet Rocco Menu, 24 x 800 g - Wołowina i kurczak z warzywami i ryżem

  129.80

  Royal Canin Club Junior - 15 kg

  122.80

  Karma dla kota Applaws Cat Layer, 6 x 70 g - Kurczak z pomidorami

  27.80

  Feringa Adult, indyk - 2 kg

  49.80
 • Tiny Friends Farm Gerty Guinea Pig pyszny miks - 2,5 kg

  39.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet - Gastro Intestinal GI 25, 2 x 14 kg

  429.80

  Cosma Nature, 6 x 280 g - Tuńczyk

  49.80

  Leo drapak dla kota - Dł. x Ø : 65 x 37 cm

  89.80
 • Trixie kołowrotek Ø 28 cm - Ø 28 cm x 7 cm

  34.80

  Royal Canin Energy - 10 x 50 g

  26.80

  La Digue drapak dla kota - Beżowy

  369.80

  Pedigree, 4 x 100 g - 2 x 100 g wołowina, 2 x 100 g drób

  5.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Jeże

 Piękna Polska złota jesień. Przyroda, która nas otacza przygotowuje się na przywitanie zimy. Dni stają się coraz chłodniejsze, co wiąże się z tym, że brak jest owadów i..

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Dogid

 Dogid - to metalowy identyfikator przytwierdzany psu do obroży, potwierdzający fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją tele-adresową lecznicy, w której..

oddam psa