Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Whiskas Temptations, kurczak z serem

  60 g
  5.80

  Hill´s Prescription Diet Canine i/d Low Fat

  24 x 360 g
  254.80

  Royal Canin Indoor Long Hair

  400 g
  16.80

  Akwarium Tetra AquaArt 30 l

  Wymiary: 35 x 35 x 25 cm
  349.80
 • Środek przeciwko pasożytom Beaphar

  2 x 100 ml
  54.80

  Purina Cat Chow Kitten Chicken, kurczak

  4,5 kg
  54.80

  Mieszany pakiet: Przysmaki FutterBar, 3 x 100 g

  3 smaki
  19.80

  2 x 15 kg żwirku dla kota Tigerino Canada w super cenie!

  O zapachu pudru
  75.80
 • Cosma Original w galarecie, 6 x 400g

  Tuńczyk
  46.80

  Royal Canin Siamese Adult - - 4 kg

  109.80

  Purina ONE Coat & Hairball

  1,5 kg
  19.80

  Podwójne punkty bonusowe: Duże opakowanie Hills Canine

  Sensitive Stomach, kurczak, 12 kg
  169.80
 • Opakowanie próbne Bozita dla kotów, 400 g

  Indoor & Sterilised
  12.80

  Opakowanie próbne Bozita dla kotów, 400 g

  Feline Large
  12.80

  Bozita w sosie, 1 x 370 g

  Krewetki
  4.80

  15 kg Purina Cat Chow + Wełniana Myszka gratis!

  Adult Chicken & Turkey, kurczak i indyk
  129.80
 • Mucki Premium Pick pokarm dla kury domowej

  3,5 kg
  29.80

  Josera Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami

  2 kg
  49.80

  Herrmanns Bio-Menu karma dla kota, 6 x 85 g

  Bio wołowina z marchewką i makaronem
  22.80

  Visán Optima Ferret

  2 x 2 kg
  99.80
 • GimCat Nutri Pockets

  Taurine-Beauty-Mix, 150 g
  7.80

  Kattovit Convalescence

  6 x 175 g
  24.80

  Almo Nature Light 6 x 50 g

  Tuńczyk Skip Jack
  15.80

  Trixie poduszka dla kota z owczej wełny

  45 x 45 cm
  69.80
 • Almo Nature Adult Medium, jagnięcina z ryżem

  2 x 12 kg
  299.80

  Komplet Hunter Freestyle czarny obroża + smycz

  Obwód szyi: max. 60 cm + smycz
  114.80

  Mieszany pakiet Purina Pro Plan, 3 x 1,5 kg

  Kurczak, Delicate i Dental
  114.80

  Original Carnello Spaghetti pakiet treningowy

  300 g
  31.80
 • Kong Aqua

  L
  39.80

  Josera Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami

  2 x 10 kg
  279.80

  Sheba Duett w pasztecie, 6 x 85 g

  Indyk
  14.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Filet z kurczaka, 280 g
  54.80
 • Kolba do chrupania Mr. Woodfield - pełnoziarnista

  1 sztuka
  13.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Forest, 24 x 150 g

  2 smaki
  67.80

  Pakiet Dreamies przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Tuńczyk
  31.80

  8 + 4 gratis! Sanabelle przysmaki dla kota, 12 x 20 g

  Vitality Snack
  13.20
 • Royal Canin Sterilised Appetite Control

  400 g
  17.80

  Gimpet: serowy zestaw przysmaków dla kota: pasta + roladki

  50 g pasty serowej + 400 szt. serowych pałeczek
  31.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 48 x 85 g

  Kurczak, wołowina, jagnięcina i indyk w pasztecie
  59.80

  10 kg Sanabelle + Światełko LED Pointer gratis!

  Kitten
  119.80
 • Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 24 x 100 g

  Mięsne smaki
  37.80

  Trixie szelki i smycz dla kota z zamknięciem na zatrzask

  Fioletowe
  14.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 55 cm
  49.80

  Duże opakowanie Purina Pro Plan + Kurczak - zabawka gratis!

  Duo Délice, wołowina z ryżem, 10 kg
  139.80
 • Rinti Extra Chicko Mini

  225 g
  19.80

  Terra Canis Smaki ogrodu, mix warzyw i owoców

  12 x 400 g
  99.80

  3,5/4 kg Royal Canin + Rękawica do sierści gratis!

  Maine Coon Kitten, 4 kg
  104.80

  Rocco Junior, 6 x 400 g

  Serca kurze z ryżem i wapniem
  21.80
 • Przysmaki dla kota Dreamies 2 smaki, 60 g

  Łosoś z serem
  5.80

  Royal Canin Persian Adult

  2 x 10 kg
  354.80

  Platrorma z plastiku Rip Uni

  42-64 x 26,5 x 2 cm
  44.80

  O´Canis karma dla kota, 6 x 400 g

  Gęś, kurczak i olej szafranowy
  59.80
 • Hagen Fluval E Grzałka akwariowa

  50, 50 W, na ok. 60 l
  129.80

  Bosch Junior Maxi - - 15 kg

  114.80

  Royal Canin Medium Light

  2 x 13 kg
  334.80

  ROGZ Beltz Bronze nylonowa obroża

  Obwód szyi: 32-50 cm
  42.80
 • Penelope drapak dla kota

  Ciemnoszary
  179.00

  Applaws Kitten karma dla kociąt

  6 x 70 g
  22.80

  Dwupak Fitmin Dog for Life, 2 x 15 kg

  Adult
  189.80

  Mieszany dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Ryba i wołowina Black Angus z indykiem
  419.80
 • Legowisko Sleepy Time , szare

  120 x 95 x 30 cm
  299.00

  Eukanuba Mature & Senior Large Breed

  15 kg
  149.80

  JR Grainless Mix dla królików miniaturowych

  1,7 kg
  39.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Tuńczyk z kalmarami
  36.80
 • Korzystny pakiet Animonda Rafiné Ragout, 12 x 100 g

  Kurczak w sosie mleczno-jogurtowym
  29.80

  Greenwoods Siano łąkowe, 1 kg

  Dzikie jabłko, 1 kg
  13.80

  JR Farm Witamina C, z papryką

  15 kg
  79.80

  Wave drapak dla kota

  50 x 29 x 17 cm
  39.80
 • Akwarium Juwel Rio 125

  bukowe
  1499.00

  Akwarium Juwel Lido 120

  czarne
  1399.00

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  6 x ok. 17 cm
  19.80

  Sera Wels-Chips Pokarm w tabletkach

  250 ml
  19.80
 • Animonda GranCarno Adult Mięso Plus, 6 x 800 g

  Jeleń z jabłkiem
  44.80

  Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g

  Sensitive, Indyk i ryż, 24 x 200 g
  89.80

  Duże opakowanie Eukanuba + szampon Trixie Aloe Vera gratis!

  Adult Large Breed, jagnięcina i ryż, 12 kg
  139.80

  Barkoo kości do żucia ze spiruliną

  12 x ok. 12 cm
  66.40
 • Pola kuweta dla kota

  Kremowa nakrapiana
  24.80

  Purina Cat Chow Kitten Chicken, kurczak

  1,5 kg
  19.80

  400 g Bozita + 2 x 190 g Bozita w korzystnej cenie!

  Large
  17.80

  Rinti Sensible, 6 x 185 g

  Jagnięcina z ryżem
  19.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Dogid

 Dogid - to metalowy identyfikator przytwierdzany psu do obroży, potwierdzający fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją tele-adresową lecznicy, w której..

Jedziemy do Anglii

 Wielu właścicieli zwierząt trapi jedno pytanie: jakie warunki należy spełniać, aby przewieźć ukochanego pupila do Wielkiej Brytanii lub Irlandii? Niektórzy rezygnują z wyjazdów..

oddam psa