Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Smycz Hunter Round & Soft, czarna

  200 x 1 cm
  149.00

  Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g

  Duszony drób
  59.80

  Optimanova Medium Adult Kurczak & Ryż

  2 x 12 kg
  289.80

  Hills Feline Adult, 6 x 85 g

  Wołowina
  21.80
 • Bosch Young & Active, kurczak

  12,5 kg
  169.80

  Gimborn - przysmak dla gryzoni

  3 x 50 g
  35.60

  Zestaw Vitakraft Nature Dinner dla ptaków + Krakersy gratis!

  Dla papużek falistych
  52.80

  Chipsi Family Podściółka- granulat kukurydziany

  Podwójne opakowanie 2 x 20 litrów
  54.80
 • 8in1 Fillets Pro Digest, 80 g

  3 x S
  24.80

  Royal Canin Urinary S/O LP 18

  14 kg
  239.80

  Royal Canin w galarecie, 1 x 85 g

  Canin Kitten Instinctive w galarecie
  4.80

  Royal Canin Selection Croc +

  15 kg
  139.80
 • Maszynka do strzyżenia Pet Clipper 9000

  Zestaw
  149.00

  8in1 Delights Grills Chicken

  80 g
  9.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g - - Tuńczyk z surimi

  34.80

  Hill´s Prescription Diet Canine u/d

  2 x 12 kg
  449.80
 • Legowisko Cozy Ocean, ciemnoniebieskie/ turkusowe

  80 x 60 x 24 cm
  89.80

  Quiko pokarm jajeczny

  2 x 500 g
  24.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g

  Kaczka
  49.80

  Hills Natures Best Feline Adult, tuńczyk - - 2 kg

  64.80
 • Dwupak Bozita Robur

  Genuine 20/10, łosoś & ryż, 2 x 12,5 kg
  379.80

  Rinti Extra Chicko z kurczakiem

  90 g
  5.80

  Hills Prescription Diet Feline Renal Health k/d

  5 kg
  149.80

  Sanabelle No Grain

  2 x 10 kg
  289.80
 • Domek dla gryzonia Outback Basic

  42 x 50 x 43 cm
  139.80

  Applaws z kurczakiem

  2 x 7,5 kg
  294.80

  Trixie Barney kocyk z flauszu - - 150 x 100 cm (czarna z beżowymi łapkami)

  15.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Biała ryba z wątróbką z dziczyzny
  29.80
 • Podkładka pod miskę Loving Cats

  43 x 28,5 cm
  4.80

  Mieszany pakiet próbny Rocco, 6 x 800 g

  Classic
  29.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g

  Pakiet mieszany
  79.80

  18 + 6 gratis! Rinti Pur, 24 x 400 g

  Kaczka
  89.40
 • Hunter Calcium Milk Bone Kość z wapniem

  55 g
  5.80

  TubiDOG pasta w tubce o smaku wątróbki

  3 x 75 g
  19.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Kurczak

  49.80

  Gimpet, pasta z tauryną

  3 x 50 g
  34.80
 • Dwupak Hills Feline

  Adult, jagnięcina, 2 x 10 kg
  374.80

  5 + 1 gratis! Lilys Kitchen Organic tacki, 6 x 100g

  Jagnięcina
  27.20

  Trixie Suszone ryby, przysmak dla kota

  3 x 50 g
  12.80

  10 kg Josera + Ceramiczna miska gratis!

  Culinesse Adult, z łososiem
  149.80
 • Miamor Feine Filets Naturelle, 6 x 80 g

  Kurczak z szynką
  19.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Kurczak z krewetkami
  29.80

  Porta 21 Feline Finest Cats Heaven

  2 kg
  34.80

  Vitakraft Cat Stick Mini

  Pstrąg i łosoś, 6 x 6 g
  7.80
 • Litter Champ

  Wkład, 3 szt.
  39.80

  Royal Canin Ageing +12

  400 g
  16.80

  Royal Canin Mini Adult - - 2 kg

  49.80

  Miamor Feine Filets Naturelle, 6 x 80 g

  Kurczak
  19.80
 • Torba transportowa Easy Go

  Rozm. L: dł. x szer. x wys.: 77 x 57 x 63 cm
  129.00

  Almo Nature Green Label Raw, 6 x 55 g

  Kurczak z filetem z tuńczyka
  19.80

  5 + 1 gratis! Almo Nature Daily Menu, 6 x 375 g

  Kurczak z wołowiną
  24.80

  Pakiet Barkoo kości do żucia z sezamem

  12 x ok. 16 cm
  69.80
 • Bozita Robur Active & Sensitive 22/16 - - 15 kg

  199.80

  20+4 gratis! Hills Canine, 20 x 370 g - - Adult Wołowina

  182.60

  O´Canis karma dla kota, 6 x 200 g

  Kurczak, łosoś i olej szafranowy
  39.80

  Pakiet mieszany: Greenwoods Adult mokra karma 6 x 70 g

  6 x 70 g
  19.80
 • Rinti Sensible, 6 x 400 g

  Jagnięcina
  32.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  159.80

  Bozita Feline Hair & Skin - Sensitive

  2 kg
  49.80

  Aquatlantis EasyLED Universal, świetlówki do wody słodkiej

  44 W, 895 mm
  699.80
 • Iams pakiet próbny, 4 x 100 g

  Kitten
  12.80

  Lampa stojąca AvianSun Deluxe

  szer. x wys.: 22 x 176,6 cm
  229.00

  Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g

  Tuńczyk
  34.80

  Almo Nature Daily Menu 6 x 170 g

  Tuńczyk z ryżem
  14.80
 • Terra Canis bez zbóż, 6 x 800 g

  Dziczyzna z ziemniakami, jabłkiem i żurawiną
  99.80

  Söchting Carbonator Bio CO² - - Carbonator

  129.80

  Benek Super Zielony Las żwirek dla kota

  10 l (ok. 8 kg)
  22.80

  Korzystny pakiet Hills Canine, 12 x 370 g

  Mature Adult 7+, Kurczak
  99.80
 • Hunter norweskie szelki Krazy Skull Flower

  Rozm. XL
  89.80

  Hills Feline Young Adult Sterilised, 6 x 85 g

  Kurczak
  21.80

  Royal Canin Norwegian Forest Cat

  2 x 10 kg
  354.80

  Megapakiet zoolove, 24 x 800 g

  Drób, 24 x 800 g
  149.80
 • Sheba Filets, 6 x 80 g

  Filety z piersi kurczaka
  19.80

  Grau Excellence Premium Mix Basis-płatki zbożowe

  2 x 5 kg
  129.80

  Purina Dog Chow Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  2 x 14 kg
  194.80

  Nullodor Color kolorowy żwirek dla kota

  Niebieski, 3 x 1,8 kg
  69.00
 • TetraTest 6 w 1 Paski do testowania jakości wody

  Dwupak 2 x 25 pasków
  89.80

  Nova Foods Trainer Natural Mini, kurczak, ryż i aloes

  2 x 7,5 kg
  249.80

  Eukanuba Adult Weight Control Medium Breeds

  2 x 15 kg
  314.80

  Sera przysmaki dla karpia koi i innych rybek ogrodowych - - 20 sztuk

  19.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Dogid

 Dogid - to metalowy identyfikator przytwierdzany psu do obroży, potwierdzający fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją tele-adresową lecznicy, w której..

Jedziemy do Anglii

 Wielu właścicieli zwierząt trapi jedno pytanie: jakie warunki należy spełniać, aby przewieźć ukochanego pupila do Wielkiej Brytanii lub Irlandii? Niektórzy rezygnują z wyjazdów..

oddam psa