Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Happy Cat Fit & Well Adult, z wołowiną alpejską

  4 kg
  79.80

  Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g

  Struvit, kurczak, 24 x 100 g
  69.80

  5 + 1 gratis! Porta 21 Holistic, 6 x 156 g

  Tuńczyk z kurczakiem, warzywami i owocami
  31.40

  Poduszka Champion

  120 x 80 x 10 cm
  149.80
 • Dwupak Purina Pro Plan

  Puppy Original, kurczak i ryż, 2 x 14 kg
  319.80

  Hills Canine Mature Adult Light 7+ Mini, kurczak

  2 x 2,5 kg
  99.80

  10/12kg Royal Canin Breed + Kurczak, zabawka gratis!

  German Shepherd Adult ,12 kg
  169.80

  26 + 6 gratis! Felix miseczki, 32 x 100 g

  Smakołyki w sosie, Kurczak z indykiem
  40.40
 • Royal Canin Breed Miniature Schnauzer Adult

  3 kg
  77.80

  Hills Prescription Diet Feline I/D, puszki

  12 x 156 g
  69.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Kawałki cielęciny
  34.80

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g

  Kurczak z szynką i warzywami
  69.80
 • Happy Dog NaturCroq Active

  15 kg
  119.80

  Happy Dog Supreme Sensible Irlandia - - 12,5 kg

  169.80

  15 kg Purina Cat Chow + Chip zooplus gratis!

  Adult Special Care Hairball Control
  144.80

  Miamor Feine Filets w saszetkach, 6 x 100 g

  Tuńczyk z warzywami
  17.80
 • Feringa Menu, 6 x 200 g

  Królik z pasternakiem i kocimiętką
  44.80

  Gimpet Gras Bits

  3 x 50 g
  16.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Calm

  4 kg
  124.80

  Nylonowa torebka do transportu małego psa Carry

  Dł. x szer. wys.: 45 x 21 x 24 cm (wymiary wewnętrzne)
  69.80
 • Happy Dog NaturCroq Jagnięcina i ryż

  2 x 15 kg
  229.80

  Royal Canin Oral Care 30

  400 g
  16.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g

  Drób z krewetkami
  29.80

  Pakiet Cosma Thai Snackies, 5 x 22 g

  Kaczka z wątróbką i ryżem, 110 g
  44.80
 • Smycz Flexi Neon Reflect

  S: do12 kg (lina)
  39.80

  20 + 4 gratis! Almo Nature, 24 x 70 g

  Legend, Łosoś z marchewką
  66.00

  Pakiet mieszany przysmaków Bosch 3 x 1 kg w super cenie!

  3 x 1 kg
  34.80

  Terra Canis, 6 x 800 g

  Indyk z brokułami, gruszką i ziemniakami
  99.80
 • Happy Cat Fit & Well Best Age 10+

  4 kg
  79.80

  JR Birdys Kolby dla papużek falistych

  Pakiet mieszany 3 x 2 kolby (390 g)
  27.80

  Hills Prescription Diet Canine Mobility j/d

  12 kg
  219.80

  400 g Eukanuba Adult Hairball Kurczak & Wątróbka

  Adult Hairball Kurczak & Wątróbka
  14.80
 • Ferplast drewniana klatka Cottage

  108 x 59 x 102,5 cm
  999.00

  Royal Canin Veterinary Diet - Urinary S/O LP 34

  3,5 kg
  112.80

  TetraAqua EasyBalance - - 500 ml

  49.80

  Pluszowa zabawka Dotti - - Ø 16 cm (1 sztuka)

  7.80
 • Gerri Gerbil

  850 g
  17.80

  Hills Canine Adult 1-6 Light, kurczak - - 3 kg

  62.80

  Royal Canin Mini Adult Beauty

  12 x 195 g
  64.80

  Smycz Flexi New Classic S czerwona, 5 m

  Czerwony pojemnik Multibox
  24.80
 • Hills Feline Adult, królik - - 2 kg

  59.80

  Bosch FSC Goodies, bez dodatku zbóż przysmak

  450 g
  14.80

  3,5/4 kg Royal Canin + Chip zooplusa do wózków gratis!

  Sterilised 37, 4 kg
  99.80

  Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, 3 x 15 cm

  Z jagnięciną
  31.80
 • Happy Cat Fit & Well Adult, z jagnięciną

  1,8 kg
  44.80

  Dwupak Bosch

  Junior Maxi, drób, 2 x 15 kg
  214.40

  10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Wołowina z sercami drobiowymi, 6 x 400 g
  89.80

  Pakiet próbny Yarrah Bio Pâté, 6 x 400 g

  Kurczak i ryba
  37.80
 • Rinti Nature´s Balance, 6 x 400 g

  Renifer, makaron i świeże jajko
  34.80

  Herrmanns Bio-Menu karma dla kota, 6 x 85 g

  Bio wołowina z marchewką i makaronem
  22.80

  Exclusion Diet, ryba z ziemniakami

  6 x 400 g
  69.80

  Aumüller Ekologiczna zabawka Sowa

  16 x 6 x 15 cm
  24.80
 • GranataPet Lieblings Mahlzeit Mini Adult, drób

  2 x 2 kg
  99.80

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Maxi Baby GR 29, 2 x 15 kg
  339.80

  Megapakiet Miamor Pastete Sterilised, 24 x 85 g

  Kurczak z tuńczykiem
  45.80

  Zestaw ROGZ Beltz Bronze: smycz + szelki

  Szelki L + smycz 180 cm
  169.80
 • Mera Dog Pure, indyk i ziemniaki

  12,5 kg
  199.80

  JR Farm drewienko do chrupania - - 20 sztuk

  11.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g

  Wołowina i ziemniaki
  69.80

  Trixie gwizdek z masy rogowej

  9 cm
  12.80
 • Akwarium Juwel Vision 450 - zestaw

  białe
  4499.00

  Mera Dog Pure Goody Snacks, 600 g

  Łosoś i ryż
  19.80

  11/12 kg Hills Canine + Chip zooplus gratis!

  Adult 1-6 Light, kurczak, 12 kg
  149.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  129.80
 • Przysmak Rocco żwacze wołowe w super cenie

  5000 g
  129.00

  Korzystny pakiet Schesir Fruit, 12 x 75 g

  Tuńczyk z mango
  34.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Jagnięcina
  4.80

  Duże opakowanie Bozita + 2 x 636 g Bozita Paté gratis!

  Junior 25/12, 12,5 kg
  129.80
 • Eheim Filtr zewnętrzny Professionel 3 2071

  2071
  649.00

  Animonda vom Feinsten Senior, 6 x 150 g

  Drób z jagnięciną
  17.80

  Butelka do picia

  500 ml
  6.80

  Pakiet Pedigree DentaStix Fresh, 28 sztuk

  Dla średnich psów, 720 g
  24.80
 • Orlux Insect Patee

  2 x 800 g
  64.80

  Purina Veterinary Diets Gastro Enteric - EN

  2 x 14 kg
  454.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 280 g

  Filet z kurczaka
  84.80

  Versele-Laga Complete dla szynszyli i koszatniczek

  1,75 kg
  34.80
 • Sera vipan płatki - - 1000 ml

  44.80

  Purina Pro Plan Sterilised

  2 x 3 kg
  129.80

  Purina Dog Chow Puppy Chicken, kurczak

  2 x 14 kg
  174.80

  Banana-Leaf Little Hole drapak dla kota

  56 x 56 x 93 cm
  249.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Dogid

 Dogid - to metalowy identyfikator przytwierdzany psu do obroży, potwierdzający fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją tele-adresową lecznicy, w której..

Jedziemy do Anglii

 Wielu właścicieli zwierząt trapi jedno pytanie: jakie warunki należy spełniać, aby przewieźć ukochanego pupila do Wielkiej Brytanii lub Irlandii? Niektórzy rezygnują z wyjazdów..

oddam psa
0