wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Beaphar Kitty Milk mleko dla kota - 200 g

  19.80

  Mieszany megapakiet Miamor Ragout Royale, 24 x 100 g - Królik, kurczak i tuńczyk

  35.80

  Concept for Life, opakowanie próbne, 50 g - All Cats

  1.00

  Rinti Extra Chicko Plus, paluszki rybne - 80 g

  7.80
 • Sanabelle Sensitive, jagnięcina - 2 kg

  39.80

  zoolove silikonowa podkładka pod miskę - 48 x 30 cm

  39.80

  Pakiet próbny Stuzzy Cat w saszetkach, 4 x 100 g - Sterilized, kurczak / indyczka

  6.80

  zoolove przysmak dla kota, łosoś i miruna - 25 g

  12.80
 • Megapakiet Rinti Gold Mini, 24 x 100 g - Kurczak z gęsią

  45.80

  Bosch Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż - 15 kg

  94.80

  SnuggleSafe Ręcznik z mikrofazy - 92 x 46 cm

  34.80

  8/10 kg Hills Feline + Mata do drapania Sanki gratis! - Adult, jagnięcina, 10 kg

  159.80
 • Hills Canine Mini, kurczak - 2 x 7 kg

  209.80

  Komplet Hunter Freestyle czarny obroża + smycz - Obwód szyi: max. 50 cm + smycz

  109.80

  Whiskas Temptations, 105 g - Wołowina

  7.80

  GranataPet DeliCatessen, 24 x 200 g w super cenie! - Cielęcina i królik

  99.80
 • Pakiet Cosma Thai, 12 x 400 g - Pakiet mieszany

  89.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Menu, 12 x 400 g - Dziczyzna ze szpeclami, jabłkiem i żurawiną

  84.80

  12,7 kg Worlds Best Cat w super cenie! - Extra żwirek silnie zbrylający się

  119.80

  6 kg Tigerino Canada żwirek dla kota w super cenie! - Zapach pudru dziecięcego

  19.80
 • Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 140 g - Pierś z kurczaka

  59.80

  Bozita Robur Active & Sensitive 22/16 - 2 x 15 kg

  367.80

  Sera Aquatan Preparat do uzdatniania wody - 500 ml

  49.80

  Trixie pęseta do usuwania kleszczy - Tworzywo sztuczne

  4.80
 • Hills Canine Healthy Mobility Large Breed, kurczak - 12 kg

  159.80

  Kuweta narożna - Czarno-kremowa (nakrapiana)

  29.80

  20 + 4 gratis! Applaws, 24 x 156g - Kurczak z warzywami

  122.60

  Rinti Gold, 12 x 185 g - Kawałki kurczaka

  34.80
 • Ostrza wymienne do maszynek Oster - Nr. 5 (dł. 6,3 mm, Skip Tooth)

  139.80

  Purina Pro Plan Delicate - 3 kg

  77.80

  NiteDawg oblaskowy pokrowiec na obroże - 17 x 3 cm

  45.80

  Eheim filtr zewnętrzny eXperience - 150, do 150 l

  389.80
 • Komplet Hunter Freestyle czarny obroża + smycz - Obwód szyi: max. 55 cm + smycz

  119.80

  Mieszany pakiet próbny Purizon Adult dla kota - 3 x 400 g

  39.80

  Bozita Naturals w galarecie, 6 x 370 g - Łosoś

  29.80

  Podwójne punkty bonusowe! Duże opakowanie Josera - SensiPlus Adult

  129.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 280 g - Kurczak i młode sardynki

  49.80

  Megapakiet Whiskas Adult, puszki, 24 x 400 g - Pasztet z tuńczyka

  69.80

  Yarrah Bio Wellness Pâté, 6 x 150 g - Indyk z aloesem

  21.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + Dokas półwilgotne paski do żucia, pierś jagnięca gratis! - Medium Starter Mother & Babydog,12 kg

  159.80
 • Mieszany pakiet Animonda Adult, 12 x 200 g - Kreacja z wołowiną

  32.80

  Trixie Natura 2 w 1 klatka z ociepleniem dla gryzoni - 116 x 65 x 113 cm

  999.80

  Megapakiet Miamor Ragout Royale w sosie, 22 x 100 g - Kurczak z łososiem

  35.80

  Ciasteczka Bosch jagnięcina i ryż w super cenie! - Biscuit Jagnięcina & Ryż, ciasteczka

  37.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Kitte Baby Paté, 30 x 100 g - Z naturalną tauryną

  59.80

  Purina Dog Chow Mature Adult, kurczak - 2 x 14 kg

  184.80

  19 + 5 gratis! Pakiet Gourmet Perle, 24 x 85 g - Mięso i warzywa

  37.60

  Rinti Sensible, 6 x 185 g - Kurczak z ryżem

  17.80
 • JR Farm Witamina C, z papryką - 3 x 2,5 kg

  49.80

  Bob Martin obroża przeciw insektom dla psów - Dla dużych psów, dł. 60 cm, 3 szt.

  39.80

  21 + 3 gratis! Applaws karma dla kota, 24 x 156 g - Pierś z kurczaka z serem

  118.40

  Schmusy Nature Ryba w puszkach, 12 x 185 g - Tuńczyk

  34.80
 • Mieszany pakiet próbny Smilla z drobiem, 4 różne smaki - 6 x 800 g

  39.80

  Dwupak Eukanuba Daily Care, 2 x 12,5 kg - Overweight & Sterilised

  263.80

  Cosma Nature, 6 x 280 g - Tuńczyk

  49.80

  12 x 400 g Rinti Pur + 1 kg Rinti Max-i-mum, wołowina, gratis! - Wołowina

  49.60
 • Hills Natures Best Canine Adult Large / Giant - 2 x 12 kg

  284.80

  Frolic Complete z wołowiną - 7,5 kg

  59.80

  Korzystny pakiet Greenwoods Adult , 12 x 395 g - Pakiet mieszany

  46.80

  Megapakiet Almo Nature Classic, 24 x 55 g - Kurczak i młode sardynki

  59.80
 • Pakiet Purizon Adult karma dla kota - Adult, ryba (3 x 2,5 kg)

  199.80

  Fitmin Dog for Life Adult - 15 kg

  94.80

  Hills Prescription Diet Feline Metabolic - redukcja wagi - 2 x 8 kg

  389.80

  Megapakiet Gourmet A la Carte, 48 x 85 g - Ryba morska

  84.80
 • Pakiet próbny Catz Finefood, 6 x 200 g - Pakiet 1

  29.80

  Terra Canis bez zbóż, 12 x 400 g - Królik z cukinią, morelami i ogórecznikiem

  129.80

  Legowisko Memory Oval, szare - 100 x 65 x 24 cm

  349.80

  Zabawka Dla Psa Active Bone - Rozmiar M + 24 sztuki uzupełnienia

  54.80
 • Dwupak Happy Cat, 2 x 10 kg - Adult Light, 2 x 10 kg

  309.80

  Hills Canine Mature Adult 5+ Large Breed, kurczak - 18 kg - tylko w zooplus!

  199.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 375 g - Tuńczyk z ryżem

  24.80

  Purina Pro Plan Veterinary Diets Canine NF Renal Function - 2 x 12 kg

  378.80
 • Szelki Julius-K9 Power Black - Mini Mini

  69.80

  Terra Canis Smaki ogrodu, mix warzyw i owoców, 6 x 400 - 6 x 400 g

  59.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Menu, 12 x 400 g - Dziczyzna ze szpeclami, jabłkiem i żurawiną

  84.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Fit & Well Adult Mini, 2 x 4 kg

  119.80
 • Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - Kurczak

  43.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio Dinner Pâté, 12 x 400 g - Ryba

  69.80

  Hills Prescription Diet c/d Urinary Stress Reduced Calorie - 8 kg

  199.80

  Korzystny pakiet zooplus Classic, 12 x 400 g - Z kurczakiem

  35.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Jeże

 Piękna Polska złota jesień. Przyroda, która nas otacza przygotowuje się na przywitanie zimy. Dni stają się coraz chłodniejsze, co wiąże się z tym, że brak jest owadów i..

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Jedziemy do Anglii

 Wielu właścicieli zwierząt trapi jedno pytanie: jakie warunki należy spełniać, aby przewieźć ukochanego pupila do Wielkiej Brytanii lub Irlandii? Niektórzy rezygnują z wyjazdów..

oddam psa