wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Pakiet Cosma Thai, 12 x 400 g - Kurczak z tuńczykiem

  89.80

  Vitakraft, krążki z kurczaka - 3 x 80 g

  17.80

  Herrmanns Bio Mięso, 1 x 400 g - Kurczak

  9.80

  Miamor Pastete w saszetkach, 12 x 85 g - Drób z łososiem

  23.80
 • Megapakiet Herrmanns Menu, 24 x 85 g - Gęś z jogurtem, pomidorami i cukinią

  79.80

  Acana Sport & Agility - 13 kg

  219.80

  Greenwoods Adult, filet z kurczaka - 6 x 70 g

  17.80

  Concept for Life Mini Adult - 4 kg

  64.80
 • Taste of the Wild High Prairie Canine - 6 kg

  112.80

  Megapakiet Lukullus Junior, 24 x 400 g - Pakiet mieszany

  99.80

  Szelki Julius-K9 IDC® Power Black - Rozm. 2

  134.80

  24 + 6 gratis! Applaws, 30 x 156g - Pakiet mieszany

  147.20
 • 20+4 gratis Schesir, 24 x 150g - Puppy, Filety z kurczaka z aloesem

  92.60

  Mera Dog Pure, śledź, kryl i ziemniaki - 4 kg

  79.80

  Wolf of Wilderness Adult Wild Hills, kaczka - 1 kg

  19.80

  Sheba Classic Soup, 4 x 40 g - Filety rybne i warzywa

  7.80
 • Mera Dog Pure Goody Snacks, 600 g - Łosoś i ryż

  16.80

  Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - 6 różnych smaków

  42.80

  Korzystny pakiet Schesir Kitten dla kociąt, 12 x 85 g - Kurczak z aloesem

  34.80

  Yarrah Bio Wellness Pâté, 6 x 150 g - Kurczak z algami morskimi

  21.80
 • Royal Canin Obesity Management DP 42 - 3,5 kg

  104.80

  Pakiet mieszany Royal Canin w sosie i galarecie, 24 x 85 g - Sterilised

  64.80

  Duże opakowanie Happy Dog Natur + 350 g Croq Snack gratis! - Senior, 15 kg

  114.80

  750 g + 750 g gratis! Concept for Life karma sucha , 1,5 kg - Mini Senior

  17.80
 • Wieprzowe małżowiny uszne - 5000 g

  129.00

  Royal Canin Maxi Adult Sterilised - 2 x 12 kg

  294.80

  Purina Pro Plan Delicate - 2 x 10 kg

  364.80

  Eyenimal obroża LED, zielona - Obwód szyi: 34-45 cm

  44.80
 • Chewies Kosteczki, półwilgotne - Drób, 4 x 200 g

  29.80

  Korzystny pakiet Trainer Natural Medium, 12 x 400 g - Adult , Wołowina, ryż i żeń-szeń

  89.80

  14 + 2,5 kg / 12 + 2 kg gratis! Duże opakowanie Purina Pro Plan - Large Adult Athletic Optihealth, kurczak i ryż, 14 kg + 2,5 kg gratis

  159.80

  14 + 4 gratis! Almo Nature Daily Menu, 18 x 400 g - Królik

  46.20
 • Oryginalny FURminator deShedding Waterless Spray - 250 ml

  29.80

  Dwupak Royal Canin Mini - Starter Mother & Babydog, 2 x 8,5 kg

  254.80

  Tetra PlecoMin Pokarm w tabletkach - 275 tabletek

  29.80

  Applaws karma w galarecie dla kota, 6 x 70 g - Senior: tuńczyk z łososiem

  22.80
 • Whiskas Crunch z kurczakiem, indykiem i kaczką - 100 g

  5.80

  Royal Canin Gastro Intestinal GI 25 - 2 x 14 kg

  439.80

  Tetra Selection 4in1, pokarm uniwersalny - 2 x 250 ml

  64.80

  12 x 400 g Animonda GranCarno Original Junior/Senior w super cenie! - Senior, 2 smaki

  41.80
 • Hills Feline Young Adult Sterilised Cat, kurczak - 300 g

  13.80

  Lukullus Menu Gustico, z jagnięciną - 6 x 800 g

  66.80

  Happy Cat Sensitive, kaczka - 2 x 4 kg

  194.80

  Purina Pro Plan Duo Délice, wołowina z ryżem - 2 x 10 kg

  284.80
 • Miamor Cat Confect Malt-Cream pasta ze słodem - 24 x 15 g

  19.80

  Lilys Kitchen, łosoś z indykiem i krewetkami - 6 x 400 g

  64.80

  Hill´s Prescription Diet Canine w/d - 24 x 370 g

  189.80

  Rinti Sensible Pur, 6 x 800 g - Konina

  59.80
 • Hills Prescription Diet Feline c/d Urinary Tract z kurczakiem - 6 x 156 g

  34.80

  Megapakiet Applaws w galarecie, 32 x 70 g - Kurczak z wątróbką

  114.80

  Mera Dog Chrupiące tandemy - 2 x 10 kg

  129.80

  JR Farm Ostropest dla szynszyli - 500 g

  24.80
 • Pakiet Gourmet Perle, 24 x 85 g - Łosoś

  39.80

  Grau Puszka dla Łasucha, bez zbóż, 6 x 200 g - Drób i ryba morska

  29.80

  Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g - Dziczyzna z amarantusem, dynią i borówkami

  129.80

  Catessy Adult Mix Mięso w super cenie! - 4 kg

  18.80
 • Royal Canin Maine Coon Adult - 10 kg

  172.80

  Feline Porta 21, 6 x 90 g - Tuńczyk i szprotki

  22.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Dog Bio Paté, 12 x 100 g - Wołowina z warzywami

  29.80

  Royal Canin Hypoallergenic w puszkach - 12 x 200 g

  77.80
 • Tigerino Crystals Flower-Power żwirek dla kota - 30 l (ok. 12,6 kg)

  74.80

  8in1 Fillets Pro Skin & Coat, 80 g - S

  9.80

  Trixie De Luxe duże cążki - 16 cm

  17.80

  Bob Martin Spring podkładki do nauki czystości dla szczeniąt - 21 sztuk

  29.80
 • Lukullus Natural, dziki królik i indyk - 6 x 400 g

  27.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult ryby, 32 x 100 g - Łosoś z krewetkami

  65.80

  TetraRubin Pokarm w płatkach - 250 ml

  24.80

  Versele Laga Chinchilla Nature dla szynszyli - 2 x 10 kg

  153.20
 • Almo Nature Rouge Label Filets, 12 x 55 g - Filet z kurczaka i surimi

  34.80

  JR Farm Individual karma dla kanarków - 2 x 1 kg

  29.80

  Catit Design Senses Super Roller, szyna do zabawy - 2 podświetlane piłki wymienne

  19.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Mięso, 12 x 800 g - Kurczak

  179.80
 • Hunter Miska ze stali szlachetnej - 1,1 l, Ø 17 cm

  22.80

  18 kg Hills Science Plan - tylko w zooplus! - Mature Adult 5+ Large Breed, kurczak

  199.80

  Animonda GranCarno Original Adult, 6 x 800 g - Koktajl wielomięsny

  35.80

  24 x 200 g Animonda Carny Kitten w super cenie! - Baby-Paté (pasztet)

  57.80
 • Dwupak Mera Dog - Pure, łosoś i ryż, 2 x 12,5 kg

  259.80

  Megapakiet Cosma Original, 24 x 170 g - Pakiet mieszany

  96.80

  Megapakiet Rinti Feinest, 22 x 150 g - Drobiowy Mix II

  62.80

  29 + 3 gratis! Bozita w galarecie, 32 x 370 g - Mielone mięso wołowe

  110.20

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Jeże

 Piękna Polska złota jesień. Przyroda, która nas otacza przygotowuje się na przywitanie zimy. Dni stają się coraz chłodniejsze, co wiąże się z tym, że brak jest owadów i..

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Jedziemy do Anglii

 Wielu właścicieli zwierząt trapi jedno pytanie: jakie warunki należy spełniać, aby przewieźć ukochanego pupila do Wielkiej Brytanii lub Irlandii? Niektórzy rezygnują z wyjazdów..

oddam psa