wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Royal Canin Mini

  Exigent, 2 x 2 kg
  95.80

  Feather Boa wędka dla kota

  3 sztuki
  12.80

  Duże opakowanie Bozita teraz jeszcze taniej!

  Original XL, 15 kg
  99.80

  9/10/12kg Royal Canin Breed + przysmak Trixie gratis!

  French Bulldog Adult, 9 kg
  179.80
 • Mini Bee przyczepa rowerowa

  Hak holowniczy do roweru
  19.80

  Korzystny pakiet Schesir, 12 x 140 g

  Tuńczyk z filetem wołowym w galarecie
  54.80

  Korzystny pakiet Schesir, 12 x 140 g

  Filet drobiowy z szynką w galarecie
  54.80

  Barkoo but do gryzienia

  6 x ok. 12 cm
  9.80
 • Vitakraft Cat Liquid Snack, z kaczką i ß glukanami

  24 x 15 g
  23.80

  2 + 1 gratis! Sanabelle, 3 x 400 g

  Urinary
  25.60

  Hills Feline Kitten, 6 x 85 g

  Ryba morska
  21.80

  Royal Canin Golden Retriever Adult

  2 x 12 kg
  349.80
 • Dwupak Pitti Boris, 2 x 15 kg

  Aktiv jagnięcina z ryżem
  94.80

  Chipsi Granulat kukurydziany - - 10 l (ok. 4,5 kg)

  26.80

  Poduszka Aumüller Lindo

  76 x 55 x 5 cm pasuje do rozmiaru 5
  44.80

  Optimanova Exquisite

  2 kg
  49.80
 • Lukullus Natural, królik i dziczyzna

  6 x 800 g
  44.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Cielęcina z kurczakiem
  29.80

  Rocco Chings Spring

  Kurczak z marchewką, 2 x 70 g
  10.80

  RINTI Canine Weight

  400 g
  6.80
 • Pakiet Gourmet Perle, 24 x 85 g

  Tuńczyk
  39.80

  Lukullus Menu Gustico, z jagnięciną

  6 x 800 g
  66.80

  Applaws Kitten karma dla kociąt

  6 x 70 g
  22.80

  5 + 1 gratis! Feline Porta 21 Holistic, 6 x 156 g

  Tuńczyk ze słodkimi ziemniakami, warzywami i owocami
  29.80
 • Pakiet Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 48 x 100 g

  Mięsne smaki
  59.80

  Megapakiet Cosma Original, 24 x 85 g

  Kurczak
  49.80

  Korzystny pakiet Rinti Nature´s Balance 12 x 400 g

  Jagnięcina, ryż brunatny, drożdze piwne i zioła
  59.80

  Nutram Sensitive

  2 x 2 kg
  99.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Exotic, 24 x 125 g

  Struś
  74.80

  FutterBar Mini dla psów małych ras

  2,5 kg
  44.80

  Kattovit Urinary

  Tuńczyk, 24 x 175 g
  89.80

  10 + 2 gratis! Applaws karma dla kota, 12 x 70 g

  Kitten, pierś z kurczaka
  38.00
 • Bosch Young & Active, kurczak

  2 x 12,5 kg
  299.80

  Pitti kiełbaski wołowe

  8 sztuk
  5.80

  Kuweta Booda Dome Petmate

  Cappucino
  89.80

  Zestaw startowy Minimobil dla królików

  5 sztuk
  79.80
 • Royal Canin Maxi Adult 5+

  2 x 15 kg
  349.80

  JBL Novo GranoMix mini Click - - 100 ml

  17.80

  Natural Paradise drapak dla kota

  75 x 56 x 175 cm
  599.80

  Kattovit Convalescence

  24 x 175 g
  89.80
 • Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g

  Wołowina z gryką i owocami (bezglutenowy)
  9.80

  Sanabelle Grande

  2 kg
  49.80

  Duże opakowanie Hills Canine + worki na odchody gratis!

  Performance, kurczak, 12 kg
  169.80

  Hagen Elite Wata filtracyjna

  500 g
  32.80
 • JBL Haru klej uniwersalny

  80 ml, czarny
  49.80

  Wędka dla kota Crunchy Feather

  1 sztuka
  46.80

  Cosma Nature, 6 x 280 g

  Pierś z kurczaka i tuńczyk
  49.80

  Gourmet Fischer´s Délicatesse, 24 x 85 g

  Gładzica
  54.80
 • Josera Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami

  400 g
  14.80

  Royal Canin Maxi Adult - - 15 kg

  165.80

  Schesir Adult w saszetkach, 6 x 100 g

  Tuńczyk z labraksem
  19.80

  Smycz Flexi New Classic M/L czerwona, 5 m

  Lampka LED-Lighting-System
  42.80
 • Royal Canin Giant Junior Active

  15 kg
  199.80

  Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 800 g

  Jagnięcina ze słodkimi ziemniakami
  119.80

  Domek dla kota Madeira

  90 x 50 x 75 cm
  269.80

  Wątróbka z konia

  400 g
  22.80
 • Trixie Flash odblaskowa obroża

  Obwód szyi: 30-40 cm
  29.80

  Płaszcz Legend

  Dł. grzbietu: ok. 40 cm
  44.80

  2 +1 gratis! 3 x 4 kg karmy suchej Smilla

  Light
  79.60

  Sanabelle Soft, kaczka

  400 g
  11.80
 • Miamor Pastete Senior, 12 x 85 g

  Kurczak z ryżem
  24.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Sensitive, drób
  219.80

  Miska ceramiczna Me to You

  300 ml, Ø 13 cm
  24.80

  Happy Dog Supreme Young Maxi Junior ( Faza 2)

  2 x 15 kg
  339.80
 • Tigeria dropsy dla kota Finest Cheese

  50 g
  4.80

  Royal Canin Jack Russell Junior

  1,5 kg
  47.80

  Whiskas Mini, 12 x 50 g

  Kurczak, indyk, drób w sosie
  12.80

  Dennerle Trocal de Luxe T8 Special Plant , 2 świetlówki

  2 x 38 W, dł. 104,7 cm
  149.80
 • Megapakiet Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 48 x 85 g

  Kurczak z wątróbką
  69.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Kurczak z młodymi sardynkami
  34.80

  Nutram Sensitive

  2 x 2 kg
  99.80

  8in1 Minis

  Kurczak z marchewką, 4 x 100g
  19.80
 • Trixie lateksowa zabawka ""chrumkająca świnka""

  różowa, ok. 23 cm,
  17.80

  Kitty Lake, basen z zabawkami

  Ok. 30 x 10 cm
  35.80

  Kattovit Overweight

  6 x 175 g
  24.80

  9 + 3 gratis! Whiskas przysmak dla kota, 12 x 60 / 50 g

  Temptations, indyk, 12 x 60 g
  61.20
 • Megapakiet Animonda GranCarno Junior, 24 x 400 g

  2 smaki
  89.80

  Bozita Feline Indoor & Sterilised

  400 g
  12.80

  Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g

  Filety z kurczaka
  34.80

  Most wiszący dla chomika

  55 cm x 7 cm
  12.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Dogid

 Dogid - to metalowy identyfikator przytwierdzany psu do obroży, potwierdzający fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją tele-adresową lecznicy, w której..

Jedziemy do Anglii

 Wielu właścicieli zwierząt trapi jedno pytanie: jakie warunki należy spełniać, aby przewieźć ukochanego pupila do Wielkiej Brytanii lub Irlandii? Niektórzy rezygnują z wyjazdów..

oddam psa