wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Środek przeciwko pasożytom Beaphar

  100 ml
  34.80

  Dwupak Eukanuba Breed

  West Highland White Terrier, 2 x 2,5 kg
  89.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 480 g

  Łoś
  129.80

  Wolters skórzana smycz Terranova, czarna/mango

  Dł.: 200 cm, szer.: 15 mm
  179.80
 • Vitakraft Menu Vital dla królików miniaturowych

  5 kg
  54.80

  Söchting Carbonator Bio CO² - - Carbonator

  129.80

  Kocyk dla szczeniąt First Buddy

  100 x 70 cm
  22.80

  Eukanuba Daily Care Senior 9+

  2 x 12 kg
  289.80
 • Happy Cat La Cuisine, ryba morska z drobiem

  1,8 kg
  59.80

  Dwupak Eukanuba Puppy

  Medium Breed, 2 x 15 kg
  284.80

  Trixie Eat on Feet zestaw ceramicznych misek

  2 x 300 ml, Ø 12 cm
  39.80

  Royal Canin Pure Feline Slimness

  1,5 kg
  49.80
 • Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g

  Śledź z krewetkami
  29.80

  Royal Canin Kitten Instinctive w galarecie

  12 x 85 g
  39.80

  Wolters Magic Flowers zimowy płaszczyk

  Dł. grzbietu 48 cm
  169.80

  Cat´s Paws drapak dla kota

  Beżowy w brązowe łapki
  139.80
 • Catessy Miseczki Delikatne Paszteciki

  32 x 100 g
  27.80

  Wątróbka z konia

  1200 g
  66.80

  Greenwoods karma Puppy, Indyk i ryż

  12 kg
  149.80

  Brit Premium Adult S

  2 x 8 kg
  139.80
 • Kamizelka Illume Nite Neon

  Dł. grzbietu: 35 cm
  49.80

  Gimpet pasta serowa dla kota, z biotyną

  50 g
  11.80

  Mieszany pakiet Tigeria, 7 sztuk

  35 g
  4.80

  Pakiet próbny Kitekat, 3 x 900 g

  3 x 900 g
  18.80
 • Megapakiet Rocco Menu, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet II
  129.80

  Vitakraft Krakersy dla papużek falistych

  2 x 3 Kiwi/Figa/Banan
  12.80

  Royal Canin Indoor +7

  400 g
  16.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z sercami drobiowymi
  129.80
 • JR Birds piłeczka wiklinowa z przysmakami

  Ø 15 cm
  24.80

  Bozita Junior 25/12

  2 x 12,5 kg
  249.80

  Smilla pasta multiwitaminowa

  2 x 200 g
  34.80

  Mieszany pakiet Rinti Pur, 6 x 800 g

  3 różne rodzaje
  49.80
 • JR Farm- specjał ziołowy

  2 x 500 g
  22.80

  Pakiet próbny Applaws 8 x 70 g

  Fish Deluxe
  29.80

  Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, 6 x 10 cm

  Z jagnięciną
  29.80

  Animonda vom Feinsten Select, 6 x 85 g

  Filety z kurczaka z małżami
  17.80
 • Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g

  Królik w sosie marchewkowym
  22.80

  Rinti Gold Mini, 6 x 100 g

  Jeleń z wołowiną
  12.80

  Megapakiet Cesar Mini Filets, 48 x 150 g

  Drób z warzywami
  149.80

  Zestaw PetTec Funk Trainer ze sprayem Citronella i pilotem

  Spray o zapachu trawy cytrynowej, 75 ml
  49.80
 • Laserowa zabawka dla kota FroliCat Bolt

  Biała
  119.80

  Trixie owalna szczotka drewniana - - 22 x 5 cm

  11.80

  Integra Sensitive 6 x 100 g - - Jagnięcina i ryż

  17.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Duck & Potato

  2 x 12 kg
  379.80
 • TubiDOG pasta w tubce o smaku wątróbki

  3 x 75 g
  19.80

  400 g Bozita + 2 x 190 g Bozita w korzystnej cenie!

  Large
  17.80

  ROGZ Beltz Bronze nylonowa obroża , brązowa

  Obwód szyi: 32-50 cm
  42.80

  GimCat Nutri Pockets

  Taurin-Beauty-Mix, 3 x 150 g
  19.80
 • Kong Extreme, kolor czarny

  XXL
  64.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Czysty żwacz

  44.80

  Royal Canin Sphynx 33

  10 kg
  199.80

  Rocco wyprzedaż sezonowa, 6 x 800 g

  Rocco Podróże ""Norwegia""
  29.80
 • Dwupak Bozita

  Junior, 2 x 12,5 kg
  249.80

  Hills Prescription Diet Canine Gastrointestinal Health i/d

  2 x 12 kg
  409.80

  Almo Nature Bio Paté, 9 x 300 g

  Z cielęciną i warzywami
  54.80

  3,5/4 kg Royal Canin + zabawka mała żyrafa dla kota gratis!

  Exigent 35/30 - specjalna struktura, 4 kg
  99.80
 • TetraCichlid Pokarm w pałeczkach dla pielęgnic - - 1000 ml

  64.80

  Budka Royal Pet Black, czarne

  45 x 45 x 45 cm
  99.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Łosoś z drobiem
  34.80

  Brit Premium, Jagnięcina i ryż

  2 x 15 kg
  249.80
 • Royal Canin Indoor 27

  12 kg
  174.80

  Rinti Pur Senior, 6 x 400 g - - Kurczak

  29.80

  Loft, klatka drewniana

  Naturalna: dł. x gł. x wys.: 80 x 50 x 60 cm
  349.80

  Pedigree DentaFlex

  Dla średnich psów, 80 g
  5.80
 • GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 800 g

  Cielęcina & królik z cukinią, dynią i olejem lnianym
  57.80

  Sanicat Oxygen Power żwirek zbrylający się

  10 l
  23.80

  Kattovit Urinary

  Tuńczyk, 6 x 175 g
  24.80

  Beaphar Dieta na nerki, 6 x 100 g

  Pierś kurczaka
  22.80
 • Happy Cat Fit & Well Adult, z jagnięciną

  2 x 10 kg
  279.80

  Versele Laga Chinchilla Nature dla szynszyli

  10 kg
  99.80

  Trixie Denta Fun Veggies

  15 cm (130 g)
  5.80

  Beneful Healthy Weight

  2 x 15 kg
  169.80
 • Mieszany pakiet próbny Smilla z rybą, 4 różne smaki

  6 x 185 g
  15.80

  Purina ONE Urinary Care

  2 x 800 g
  24.80

  Opakowanie próbne Bozita dla kotów, 400 g

  Diet & Stomach - Sensitive
  12.80

  Trixie kolorowe piłki do zabawy

  3 sztuki, średnica 6 cm
  14.80
 • Canina Barfers Best

  500 g
  69.80

  Pedigree Schmackos, z kurczakiem

  20 sztuk
  6.80

  Smycz Flexi Vario L antracytowa, 8 m

  Pasek LED-Flash, L
  39.80

  FURminator + Chusteczki Furminator gratis!

  FURminator do krótkiej sierści S
  99.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Dogid

 Dogid - to metalowy identyfikator przytwierdzany psu do obroży, potwierdzający fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją tele-adresową lecznicy, w której..

Jedziemy do Anglii

 Wielu właścicieli zwierząt trapi jedno pytanie: jakie warunki należy spełniać, aby przewieźć ukochanego pupila do Wielkiej Brytanii lub Irlandii? Niektórzy rezygnują z wyjazdów..

oddam psa