wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Pakiet Cosma Original, 12 x 400 g

  Kurczak
  89.00

  Korzystny pakiet Animonda Carny Kitten, 12 x 200 g

  Kurczak z królikiem
  29.80

  Banana-Leaf Little Hole drapak dla kota

  56 x 56 x 93 cm
  249.80

  Trixie Tcoat Orléans płaszczyk

  Dł. grzbietu: 55 cm
  34.80
 • Hills Feline Adult Light, kurczak

  2 x 10 kg
  334.80

  Megapakiet Felix, 12 x 400 g

  Kąski w galarecie, królik z kaczką
  29.80

  Frolic Soft & Crispy z kurczakiem

  3 kg
  26.80

  Pro Plan Medium Puppy Sensitive Optidigest, kurczak i ryż

  2 x 12 kg
  329.80
 • Puppy Trainer Starter Set, kuweta i wkładki

  L, kuweta i 57 podkładek
  119.80

  Mięsna mieszanka

  1000 g
  31.80

  Purizon Puppy , kurczak z rybą

  400 g
  12.80

  Kaganiec Baskerville Ultra

  Rozm. 3
  37.80
 • Bosch Musli, ciasteczka

  1 kg
  12.80

  Pakiet Cosma Nature, 48 x 70 g

  Tuńczyk
  134.80

  Trainer Natural Adult świeży kurczak

  3 kg
  69.80

  Smycz Trixie Hands Free

  Dł. 100 - 135 cm
  49.80
 • Josera Carismo Adult Senior/Renal

  10 kg
  139.80

  Jenny Rękawica do pielęgnacji sierści - - 24 cm

  4.80

  Megapakiet Lukullus Junior, 24 x 800 g

  Kurczak z cielęciną
  149.80

  10 + 2 gratis! Applaws karma dla kota, 12 x 70 g

  Kurczak z dynią
  38.00
 • Hunter norweskie szelki Krazy Skull Flower

  Rozm. L
  79.80

  Komplet Hunter Ecco Sport czerwony obroża + smycz

  Obwód szyi: 30-45 cm + smycz, 200 cm
  19.80

  Trixie Y drążek do siedzenia

  35 cm
  11.80

  Almo Nature Classic & Legend, ryba, 6 x 70 g

  Pstrąg i tuńczyk
  19.80
 • Kattovit Gastro

  Indyk, 24 x 85 g
  49.80

  Świetlówka dla ptaków AvianSun 5.0 UVB Compact Fluorescent

  20 W
  119.00

  Trixie pasta słodowa dla kota

  2 x 100 g
  18.80

  7,5 kg karmy Applaws + podkładka Fancy Paws gratis!

  Adult Large Breed, kurczak
  149.80
 • Cosma Original w galarecie, 6 x 400g

  Pakiet mieszany
  45.00

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 280 g

  Tuńczyk
  89.80

  Rocco Sensitive, 6 x 400 g

  Indyk i ziemniaki
  22.80

  Mera Dog Active

  12.5 kg
  95.80
 • Megapakiet Rocco Classic, 24 x 400 g

  Wołowina z sercami drobiowymi
  74.80

  Hills Feline Indoor Cat Adult, kurczak

  1,5 kg
  52.80

  Purizon Adult , jagnięcina z łososiem

  13,5 kg
  219.80

  10 kg Sanabelle w super cenie!

  Adult, kurczak
  109.80
 • Bozita w sosie, 6 x 370 g

  Królik
  24.80

  Yarrah Bio kawałeczki w sosie, 6 x 100 g - - Kurczak z indykiem

  17.80

  Zabawka Świnka do masażu

  Ø ok. 8 cm
  17.80

  18 + 6 gratis! Bozita, 24 x 635 g - - Indyk

  119.40
 • Royal Canin Educ

  5 x 50 g
  13.80

  Royal Canin Hypoallergenic DR 21

  14 kg
  249.80

  Trixie Y drążek do siedzenia

  35 cm
  11.80

  CANIBIT Mini kiełbaski ze strusiego mięsa

  18 sztuk
  9.80
 • Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - - Czysty tuńczyk i małe sardele z ryżem

  19.80

  Whiskas Adult, puszki 12 x 400 g

  Pasztet z wołowiny
  34.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Urinary
  254.80

  Happy Dog Supreme Sensible Kanada

  12,5 kg
  259.80
 • Pakiet Sheba Duett w pasztecie, 24 x 85 g

  Drób
  49.80

  Bozita Original XL 22/11

  2 x 15 kg
  219.80

  Animonda vom Feinsten Select, 6 x 85 g

  Filety z kurczaka z szynką
  17.80

  10 + 2 gratis! Applaws mokra karma , 12 x 156 g

  Kurczak
  63.00
 • Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 400 g

  Królik i dziczyzna
  89.80

  Hills Feline Sensitive Skin Adult, kurczak - - 5 kg

  129.80

  Royal Canin Maxi Sensible Sensitive Digestion

  2 x 15 kg
  356.80

  9 + 3 gratis! Whiskas przysmak dla kota, 12 x 60 / 50 g

  Temptations, kurczak z serem, 12 x 60 g
  61.20
 • Zestaw akwarium Juwel Rio 400

  białe
  3999.80

  Pakiet Schmusy Nature w puszkach, 12 x 190 g

  Indyk, królik i ryż
  34.80

  Mieszany pakiet: Przysmaki FutterBar, 3 x 100 g

  Kaczka z płatkami owsianymi i buraczkami
  19.80

  Pakiet Royal Canin Urban Life, 20 x 150 g

  Senior
  74.40
 • Most dla gryzonia

  Rozmiar S: dł. x szer.: 21 x 10 cm
  5.80

  Wędka Skórzany Tancerz

  ok. 60 cm
  29.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g

  4 smaki, Mieszany pakiet I
  69.80

  Smycz Flexi Neon Reflect

  L: do 50 kg (pas)
  69.80
 • Almo Nature Adult Królik

  750 g
  19.80

  Hills Canine Sensitive Skin, kurczak

  2 x 12 kg
  334.80

  Cosma Nature, 6 x 140 g

  Kurczak i ser
  29.80

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 400 g

  Serca & wątróbki z ryżem pełnoziarnistym
  49.80
 • Chipsi Nesting BED Podściółka dla małych zwierząt

  50 g
  14.80

  8/10 kg Happy Cat + Mata do drapania Welle gratis!

  La Cuisine Land, drób, 2 x 4 kg
  214.80

  Trainer Natural Sterilised łosoś

  3 kg
  79.80

  JR Farm Farmy’s krakersy 6 sztuk

  Mniszek (6 sztuk)
  22.80
 • Zabawka dla kota Baldi Mouse

  3 sztuki
  27.80

  Megapakiet Whiskas Adult saszetki, 48 x 100 g

  Pożywne ragout w sosie
  47.80

  Vitakraft, filet z kurczaka XXL

  250 g
  17.80

  Smycz Flexi Vario L antracytowa, 8 m

  Antracytowy pojemnik Multibox
  19.80
 • Skyline, woliera dla ptaków Loretto XL

  78 x 75 x 175 cm
  1299.00

  Royal Canin Ragdoll

  400 g
  16.80

  3 + 1 gratis! 4 x Pakiet próbny Gourmet Gold, 4 x 85 g

  Mix kawałków w sosie
  23.20

  Duże opakowanie Eukanuba + Kong Classic M gratis!

  Adult Small Breeds, kurczak, 2 x 7,5 kg
  179.60

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Dogid

 Dogid - to metalowy identyfikator przytwierdzany psu do obroży, potwierdzający fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją tele-adresową lecznicy, w której..

Jedziemy do Anglii

 Wielu właścicieli zwierząt trapi jedno pytanie: jakie warunki należy spełniać, aby przewieźć ukochanego pupila do Wielkiej Brytanii lub Irlandii? Niektórzy rezygnują z wyjazdów..

oddam psa