wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Buda Spike Standard

  M: dł. x szer. x wys.: 88 x 65 x 76 cm
  209.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 400 g

  Serca z indyka i gęś
  99.80

  Almo Nature Orange Label Pouches, 6 x 70 g

  Tuńczyk i drób
  15.80

  Ferplast Rabbit 120 klatka dla królików i świnek morskich - - Jasnoszara kuweta

  249.00
 • Royal Canin Club Adult CC - - 15 kg

  109.80

  Poduszka Baldini z walerianą dla kociąt

  2 sztuki
  9.80

  Smycz Flexi Vario L czerwona, 8 m

  Pasek LED-Flash, L
  39.80

  SureFeed automat na karmę na mikrochip

  Zawieszka RFID do obroży (2 sztuki)
  39.80
 • Tabletki na stawy Ebi-vet Gelenk Aktiv

  125 g (ok. 200 tabletek)
  14.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry wieprzowej

  6 x ok. 13 cm
  15.80

  Lukullus Junior Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  15 kg
  169.80

  11,4 / 13 kg Acana + kocyk ""Green Love"" gratis

  Adult Dog, 13 kg
  169.80
 • Bosch Cake, ciasteczka

  5 kg
  49.80

  Exclusion Diet, królik z ziemniakami

  6 x 400 g
  59.80

  Smilla Adult Sterilised

  4 kg
  39.80

  Cosma Nature, 1 x 70 g

  Filet z kurczaka
  3.80
 • Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Wołowina z kaczką
  55.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g

  Jagnięcina z ryżem
  119.80

  Nutro Natural Choice Adult, indyk

  1,5 kg
  69.80

  Gourmet Perle, 48 x 85 g w super cenie!

  Kurczak
  74.80
 • Płaszcz Legend

  Dł. grzbietu: ok. 40 cm
  39.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Pakiet mieszany
  69.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z zielonymi żwaczami
  36.80

  Barkoo Natur pałeczki do żucia

  12 x ok. 29 cm
  84.80
 • Kolba do chrupania Mr. Woodfield - pełnoziarnista

  1 sztuka
  13.80

  Lilys Kitchen Forget Me Nots

  3 x 100 g
  39.80

  Zee.Dog szelki Driver

  Rozm. S
  29.80

  Megapakiet Gourmet A la Carte, 48 x 85 g

  Indyk z warzywami
  84.80
 • Grau puszka dla Łasucha, bez zbóż 6 x 800g

  Indyk i jagnięcina
  69.80

  Belka oświetleniowa Juwel T5 High-Lite

  2 x 24 Watt T5, 55 cm, pasuje do Trigon 350
  399.80

  Cookie´s Delikatess Paseczki z kurczakiem, półwilgotne

  2 x 200 g
  24.80

  15 + 1 kg gratis! Black Angus, 16 kg

  Adult
  179.80
 • Royal Canin Kitten Instinctive w sosie

  24 x 85 g
  69.80

  Hunter melaminowa miska na pokarm koloru czarnego

  0,16 l, Ø 11 cm
  24.80

  Tiny Friends Farm Gerty Guinea Pig pyszny miks

  12,5 kg
  129.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 280 g / 290 g

  Cielęcina z szynką, 290 g
  89.80
 • Happy Dog Pure, 6 x 400 g

  Jagnięcina
  44.80

  Porta 21 Feline Finest Cats Heaven

  10 kg
  164.80

  Megapakiet Rocco Real Hearts, 24 x 400 g

  Wołowina z całymi sercami kurczaka
  89.80

  Trixie Premio Chicken Filet Bites

  3 x 50 g
  13.80
 • Gimpet ShinyCat, 6 x 85 g - - Kurczak & Krewetki

  17.80

  Miamor Cat Confect pasta multiwitaminowa dla kota

  6 x 15 g
  4.80

  Przysmaki dla kota Dreamies 2 smaki, 60 g

  Wołowina z serem, 4 x 60 g
  19.80

  Royal Canin Oral Care 30

  8 kg
  169.80
 • Cookie´s Delikatess Filety z kurczaka, półwilgotne

  4 x 200 g
  47.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 400 g

  Wołowina z reniferem
  74.80

  Smilla Adult Drób

  4 kg
  39.80

  Trixie Winny poduszka - - Dł x szer.: 120 x 75 cm

  139.80
 • Acana Grasslands

  2,27 kg
  79.80

  Pakiet próbny Rocco Chings, mieszane smaki

  Mix 1, 4 smaki
  44.80

  Almo Nature Light 6 x 50 g

  Tuńczyk Tonggol
  15.80

  Josera YoungStar

  2 x 15 kg
  389.80
 • Bosch Goodies Light, przysmak

  450 g
  11.80

  Purina Pro Plan Adult Łosoś i ryż

  3 kg
  74.80

  Buda z tworzywa sztucznego Ferplast Dogvilla

  Dł. x gł. x wys.: 88 x 72 x 65 cm
  399.80

  Terra Canis, 6 x 800 g

  Wołowina z marchewką, jabłkiem i ryżem naturalnym
  99.80
 • Szelki Julius-K9 Power Black

  Mini-Mini
  69.80

  Fluval Wkład filtracyjny

  2 Wkłady gąbkowe do modelu 204/205/304/305
  16.80

  10 + 2 gratis! Schesir w galarecie, 12 x 85 g - - Tuńczyk z szynką

  33.00

  Feliway flakony z feromonem F3 do białego dyfuzora

  Flakon 24 ml do ponownego użycia
  65.80
 • Luposan Biotyna

  ok. 130 tabletek
  44.80

  Eukanuba Adult Weight Control Large Breed

  2 x 15 kg
  299.80

  Almo Nature Classic & Legend, mięso, 6 x 70 g

  Kurczak i wątróbka
  19.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Wołowina z szynką, 290 g
  49.80
 • Hagen Fluval filtr wewnętrzny Seria U

  U2 od 45 do 110 l
  129.80

  10 kg Smilla sucha karma w niskiej cenie!

  Urinary
  75.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Senior królik
  34.80

  Komplet ROGZ Alpinist limonkowy smycz + obroża

  Obwód szyi: 23 - 35 cm + smycz, 180 cm
  74.80
 • Almo Nature Adult Królik

  750 g
  19.80

  Hills Canine Mature Adult 7+ Light , kurczak

  2 x 12 kg
  299.80

  Hills Canine Sensitive Skin, kurczak

  2 x 12 kg
  334.80

  Szelki Julius-K9 IDC® Power, czarne

  Mini
  109.80
 • Yarrah Bio Pałeczki

  3 x 3 sztuki
  14.80

  Easy-Life Płyn filtrujący - - 5000 ml

  249.80

  Brit Premium Junior XL

  15 kg
  109.80

  Versele-Laga Complete Ferret, karma dla fretek

  2,5 kg
  59.80
 • Lukullus Natural, dziki królik i indyk

  6 x 400 g
  27.80

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 400 g

  Tuńczyk z krabami
  54.80

  Uszy wołowe Premium

  50 sztuk
  149.80

  Nutro Choice Adult Large Breed, jagnięcina i ryż

  12 kg
  169.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Dogid

 Dogid - to metalowy identyfikator przytwierdzany psu do obroży, potwierdzający fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją tele-adresową lecznicy, w której..

Jedziemy do Anglii

 Wielu właścicieli zwierząt trapi jedno pytanie: jakie warunki należy spełniać, aby przewieźć ukochanego pupila do Wielkiej Brytanii lub Irlandii? Niektórzy rezygnują z wyjazdów..

oddam psa