wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Uszy jagnięce - 600 g

  42.80

  Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - Czysty tuńczyk i wołowina z ryżem

  19.80

  Happy Dog Supreme Sensible Kanada - 12,5 kg

  249.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Label, 24 x 55 / 70 g - Orange Label Bio: Kurczak z warzywami, 70 g

  65.80
 • Royal Canin German Shepherd Adult - 2 x 12 kg

  316.80

  NEEWA szelki do biegania - S

  84.80

  Legowisko Memory Oval, brązowe - 118 x 74 x 24 cm

  439.80

  2/3/4 kg Eukanuba + miska z podkładką Buttercup gratis! - Sterilised / Weight Control Adult, 3 kg

  79.80
 • Dwupak Mera Dog - Pure, łosoś i ryż, 2 x 12,5 kg

  259.80

  Miamor Cat Confect pasta słodowa o smaku sera - 66 x 15 g

  49.80

  Felix Sensations Crunchy Crumbles z posypką, 10 x 100 g - Warzywna różnorodność

  14.80

  Pakiet próbny Faelis Menu, 8 x 200 g - Wołowina, indyk, kurczak i królik

  64.80
 • Dwupak Royal Canin Maxi - Sterilised, 2 x 12 kg

  294.80

  Rinti Gold Mini, 6 x 100 g - Jeleń z wołowiną

  11.80

  Pro Plan Medium & Large 7+ Sensitive Optiderma, łosoś i ryż - 2 x 14 kg

  314.80

  Chappi, drób - 500 g

  3.80
 • Royal Canin Maxi Health Nutrition Dermacomfort - 12 kg

  159.80

  Miamor Cat Confect pasta multiwitaminowa dla kota - 24 x 15 g

  19.80

  Trainer Natural Senior Maxi - 12,5 kg

  169.80

  Zestaw Greenwoods: karma sucha + żwirek roślinny - Adult, ryba

  55.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g - Tuńczyk z ryżem

  69.80

  GimCat Mintips, 90 sztuk - 90 szt.

  9.80

  Bozita Naturals Puppy & Junior - 2 x 9 kg

  169.80

  18 + 6 gratis! Sanabelle przysmaki dla kota, 24 x 20 g - Dental Snack

  25.20
 • Rocco Uszy wołowe, naturalne - 10 sztuk

  12.80

  Tetra CO2 Plus - 250 ml

  34.80

  Rinti Sensible, 1 x 400 g - Indyk z ziemniakami

  5.80

  Duże opakowanie Bozita + Torba zooplus „I love my pet” gratis! - Flavour Plus, 12 kg

  106.80
 • Almo Nature Bio Paté, 9 x 300 g - Z cielęciną i warzywami

  44.80

  Purina Pro Plan Adult, kurczak i ryż - 2 x 10 kg

  344.80

  Cosma Original Snackies XXL - Kurczak, 30 g

  9.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Fit & Well Adult Mini, 2 x 4 kg

  114.80
 • Dwupak Bosch - Young & Active, kurczak, 2 x 12,5 kg

  299.80

  FutterBar, mieszanka płatków - 10 kg

  79.80

  Dibo płatki ziemniaczane - 3 x 1 kg

  59.80

  Pakiet Rocco Chings Season - Summer: Kurczak z mango, 2 x 70 g

  11.80
 • Cesar Senior Vital 10+, 24 x 150 g - Kurczak z ryżem

  77.80

  Wolf of Wilderness Adult Green Fields, jagnięcina - 1 kg

  19.80

  Hills Feline Adult Urinary & Sterilised, kurczak - 2 x 8 kg

  349.80

  5+1 gratis! Karma mokra Trainer Natural, 6 x 400 g - Adult Medium, kurczak, ryż i aloes

  41.20
 • Royal Canin Renal RF 23 - 2 x 4 kg

  229.80

  Royal Canin Siamese Adult - 4 kg

  109.80

  30 l Tigerino Crystals silikonowy żwirek dla kota w super cenie! - Flower-Power

  65.80

  22 + 2 gratis! Animonda GranCarno Original Adult, 24 x 800 g - Czysta wołowina

  131.20
 • Royal Canin Mini Light Weight Care - 8 kg

  124.80

  Purina Dog Chow Puppy Large Breed Turkey, indyk - 2 x 14 kg

  194.80

  Briantos Adult Sensitive, jagnięcina & ryż - 3 kg

  26.80

  Pakiet Grau Puszka dla Łasucha bez zbóż, 12 x 200 g - Drób i ryba morska

  54.80
 • Megapakiet Rocco Junior, 24 x 400 g - Wołowina z wapniem

  79.80

  Szelki Julius-K9 Power Black - Rozm. 3

  99.80

  Royal Canin Skin Care - 8 kg

  169.80

  Duże opakowanie Purina Pro Plan + przysmak Greenies gratis! - Medium Puppy Sensitive Optiderma, łosoś i ryż, 12 kg

  152.80
 • Dwupak Bosch - Junior Medium (nowa receptura), 2 x 15 kg

  209.80

  Royal Canin Bulldog Adult - 12 kg

  174.80

  Megapakiet Bozita Naturals w galarecie, 24 x 370 g - Pakiet mieszany: łosoś, kurczak i ryż, renifer

  109.80

  Yarrah Bio Sensitive, kurczak z ryżem - 2 x 10 kg

  439.80
 • Klatka dla ptaków Finca Melodia - 75,5 x 45 x 90,5 cm

  159.80

  Schesir w galarecie, 6 x 140 g - Tuńczyk z filetem wołowym w galarecie

  29.80

  Jadalny tunel Hansepet - 1 szt.

  24.80

  Applaws, 6 x 156 g - Kurczak z szynką i warzywami

  36.80
 • Royal Canin Setter Adult - 2 x 12 kg

  409.80

  Josera Carismo Adult Senior/Renal - 2 x 10 kg

  239.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg - Light

  194.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + przysmak Greenies gratis! - Maxi Adult 5+, 15 kg

  168.80
 • Almo Nature Bio Paté, 9 x 300 g - Z kurczakiem i ziemniakami

  44.80

  Almo Nature Legend, ryba, 6 x 70 g - Łosoś z marchewką

  18.80

  Whiskas mleczna przekąska dla kociąt - 5 x 55 g

  22.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 16 x 370 g - Makrela

  57.80
 • Royal Canin Exigent 42 - Protein Preference - 10 kg

  172.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Bio Menu bezzbożowa, 12 x 800 g - Wołowina z batatem i dynią (bezzbożowa)

  179.80

  26 + 6 gratis! Lilys Kitchen, 32 x 100 g - Ryba

  129.60

  Korzystny pakiet, MAC´s Cat karma dla kota, 12 x 800 g - Cielęcina & indyk

  105.80
 • Trixie Eat on Feet zestaw misek ze stojakiem - 2 x 0,6 l/ Ø 15 cm

  37.80

  Pakiet Gourmet Perle, 24 x 85 g - Wołowina

  39.80

  Megapakiet Applaws Selection, 24 x 70 g - Tuńczyk i krewetki

  82.80

  Tigerino Nuggies zbrylający żwirek dla kota, drobnoziarnisty - 2 x 14 kg (ok. 28 l)

  49.80
 • Naturalny żwirek - 2 x 15 kg

  109.80

  Dwupak Mera Dog - Care High Premium Junior 1, 2 x 12,5 kg

  233.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Bio Menu bezzbożowa, 12 x 800 g - Wołowina z batatem i dynią (bezzbożowa)

  179.80

  Zestaw: Buda Spike Komfort z drzwiczkami i izolacją - M: szer. x gł. x wys.: 78 x 88 x 81 cm

  359.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Jeże

 Piękna Polska złota jesień. Przyroda, która nas otacza przygotowuje się na przywitanie zimy. Dni stają się coraz chłodniejsze, co wiąże się z tym, że brak jest owadów i..

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Jedziemy do Anglii

 Wielu właścicieli zwierząt trapi jedno pytanie: jakie warunki należy spełniać, aby przewieźć ukochanego pupila do Wielkiej Brytanii lub Irlandii? Niektórzy rezygnują z wyjazdów..

oddam psa