wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Korzystny pakiet Schesir Fruit, 12 x 150 g - Kurczak i ananas

  52.80

  Eukanuba Top Condition 1+ Adult - 2 x 4 kg

  194.80

  Porta 21 Feline Finest Kitten - 2 x 2 kg

  67.80

  Happy Dog Supreme Mini Light Low Fat - 4 kg

  69.80
 • Animonda Integra Protect Sensitive, tacki - Indyk i ziemniak, 24 x 100 g

  65.80

  Pro Plan Sterilised Nutrisavour - Wołowina, 12 x 85 g

  39.80

  9 + 3 gratis! Greenwoods Adult karma dla kota, 12 x 70 g - Tuńczyk

  26.60

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 6 x 400 g / 375 g - No. 107, kangur (6 x 400 g)

  64.80
 • Animonda Integra Protect Sensitive, puszki - Indyk i ryż, 24 x 200 g

  89.80

  zoolove zabawka dla kota serce Wellness - 1 sztuka

  12.80

  Bozita Naturals w galarecie, 6 x 370 g - Pakiet mieszany: łosoś, kurczak i ryż, renifer

  29.80

  Duże opakowanie Brit + Corwex przysmak z filetu z kurczaka gratis! - Care Adult Large Breed, 12 kg

  135.80
 • Trixie Valencia drapak dla kota - 44 x 33 x 71 cm

  99.80

  Animonda Integra Protect Adipositas - 6 x 150 g

  17.80

  12,5/11,5 kg Bosch HPC/ LPC + pojemnik na karmę z pokrywką gratis! - LPC Bosch Life & Care, kurczak, 12,5 kg

  159.80

  Pakiet Próbny Royal Canin Kitten Box - 1 szt.

  19.80
 • Wieprzowe małżowiny uszne - 5000 g

  129.00

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet - Urinary S/O Moderate Calorie UMC 20, 2 x 12 kg

  424.80

  Mera Dog Puppy Milk - 2 x 2 kg

  129.80

  Briantos Adult, jagnięcina & ryż - 3 kg

  22.80
 • Dwupak Animonda Rafiné Cross, 2 x 15 kg - Kaczka, indyk i kurczak

  224.80

  Animonda Integra Protect Sensitive, saszetki - Mięso kangurze z amarantem, 6 x 85 g

  19.80

  Kattovit Urinary w saszetkach - Kurczak, 6 x 85 g

  16.80

  Pakiet Sheba Delicato, 24 x 85 g - Delikatne Duo, królik i drób

  49.80
 • Animonda Integra Protect Renal, tacki - 6 x 150 g

  17.80

  Sanabelle Adult, pstrąg - 2 kg

  38.80

  Rinti Sensible Pur, 6 x 400 g - Konina

  29.80

  Korzystny pakiet Barkoo Dental Snacks - Dla małych psów, 120 g, 28 szt.

  15.80
 • Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 156 g - Tuńczyk i surimi

  62.80

  Royal Canin German Shepherd Adult - 12 kg

  164.80

  Smycz Flexi Vario M brązowa, 8 m - Pasek LED-Flash, S/M

  27.80

  Dwupak Wolf of Wilderness, 2 x 12 kg - Green Fields - jagnięcina

  379.80
 • Megapakiet Cosma Thai, 24 x 85 g - Tuńczyk z krabami

  54.80

  Feel Free szelki - XS

  19.80

  Barkoo Natur pałeczki do żucia - 3 x ok. 29 cm

  22.80

  2 x 12 kg Wolf of Wilderness w 2 smakach 50 zł taniej! - Green Fields, jagnięcina + Blue River, łosoś

  349.80
 • Prestige Crock, z kurczakiem - 50 g

  6.80

  Rocco Menu, 6 x 800 g - Wołowina i jagnięcina z warzywami i ryżem

  34.80

  19 + 5 gratis! Bozita Naturals, 24 x 410 g - Kurczak i jagnięcina

  107.00

  Duże opakowanie Brit + Corwex przysmak z filetu z kurczaka gratis! - Premium Adult L, 15 kg

  88.80
 • Juwel - idealne do filtra pompy Eccoflow i Bioflow - Eccoflow 1000

  199.80

  Schmusy Nature Vollwert Flakes, 22 x 100 g - Łosoś i ryż

  39.80

  8in1 Delights kości z kurczakiem w super cenie! - L, 7 x 85 g

  79.80

  Kości do żucia z prasowanej końskiej skóry - 6 x 12 cm

  39.80
 • Korzystny pakiet Feringa Menu, 12 x 400 g - Kurczak z dynią i kocimiętką

  99.80

  Rinti Feinest Adult, 11 x 150 g - Drób z łososiem

  32.80

  Mieszany pakiet Greenwoods Adult 6 kg, w super cenie! - 3 x 2 kg

  105.80

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 12 x 400 g / 375 g - No. 113, owca (12 x 400 g)

  119.80
 • Purina ONE Senior 7+ - 2 x 800 g

  24.80

  Purina ONE Adult, wołowina ze zbożem pełnoziarnistym - 800 g

  11.80

  Poduszka Cozy Mocca - Dł. x szer. x wys. ok.: 104 x 68 x 8 cm

  99.80

  Smycz Flexi Vario S turkusowa, 8 m - Lampka LED-Lighting-System

  49.80
 • Kong Aqua - L

  44.80

  Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 100 g - Tuńczyk i surimi

  74.80

  Royal Canin Renal w puszkach - 24 x 410 g

  274.80

  12,5 kg/15 kg Happy Dog Supreme + 2 x 1 kg gratis! - Sensibile Afryka, 12,5 kg

  244.80
 • Beaphar Multi Vitamin pasta dla kota, z tauryną - 250 g

  22.80

  Royal Canin Maxi Ageing 8+ - 2 x 15 kg

  312.80

  Megapakiet Lukullus Junior, 24 x 800 g - Serca indycze z jagnięciną

  149.80

  Mieszany pakiet próbny Royal Canin, 4 x 85 g - 2 x Sterilised w sosie + 2 x Sterilised w galaretce

  7.80
 • Royal Canin Ageing +12 - 400 g

  16.80

  Element mocujący drapak do ściany - Ok. 35 cm

  17.80

  Hills Feline Oral Care, kurczak - 5 kg

  119.80

  Rinti Max-i-mum, kurczak - 2 x 12 kg

  329.80
 • 8in1 Delights Strong kości do żucia - XS, 7 x 20 g

  15.80

  Petsafe obroża antyszczekowa Commander ze sprayem i pilotem - Obroża antyszczekowa z wkładem cytrynowym

  369.80

  Megapakiet Sheba Filets, 48 x 80 g - Filety z kurczaka

  134.80

  13/15 kg Fitmin + Dokas Paski do żucia, kaczka gratis! - Dog for Life Adult, 15 kg

  99.80
 • Klatka dla królika Outback All-Seasons z wybiegiem - 123 x 66,5 x 114,5 cm*

  649.80

  20 + 4 gratis! Karma dla kota Grau bez zbóż, 24 x 200 g - Bez zbóż

  99.80

  20 + 4 gratis! Rocco mokra karma , 24 x 800 g - Wołowina z zielonymi żwaczami

  122.60

  18 + 2 gratis! Bozita w galarecie, 20 x 410 g - Kurczak

  71.20
 • Bosch Goodies Dental, przysmak - 450 g

  10.80

  Felix Sensations w sosie, 24 x 100 g - Mięsna różnorodność

  32.80

  Hunter Softie Alu-Strong obroża , czarna - Obwód szyi: max. 55 cm

  69.80

  12 kg / 2 x 7,5 kg Royal Canin + Trixie wysokotonowy, bezdźwiękowy gwizdek na psa gratis! - Bulldog Junior, 12 kg

  189.80
 • Megapakiet Whiskas Adult, puszki, 24 x 400 g - Drób w galarecie

  65.80

  GimCat ShinyCat, 6 x 70 g - Tuńczyk i anchois

  22.80

  Megapakiet Grau Przysmak Łakomczucha, 24 x 400 g - Dziczyzna z warzywami i makaronem

  189.80

  Concept for Life Mini Adult - 1,5 kg

  29.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Jeże

 Piękna Polska złota jesień. Przyroda, która nas otacza przygotowuje się na przywitanie zimy. Dni stają się coraz chłodniejsze, co wiąże się z tym, że brak jest owadów i..

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Dogid

 Dogid - to metalowy identyfikator przytwierdzany psu do obroży, potwierdzający fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją tele-adresową lecznicy, w której..

oddam psa