wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Miamor Cat Confect Malt-Cream pasta ze słodem - 66 x 15 g

  49.80

  Hills Canine Mature Adult Light 7+ Mini, kurczak - 2 x 2,5 kg

  99.80

  Megapakiet Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100g - Kitten, Tuńczyk i kurczak

  56.80

  12 x 250 ml mleka dla kotów Catessy w super cenie! - 12 x 250 ml

  25.80
 • Bozita w galarecie, 6 x 370 g - Makrela

  21.80

  Yarrah Bio kawałeczki w sosie, 6 x 100 g - Kurczak z indykiem

  17.80

  Mieszany pakiet próbny Cosma Nature - 6 x 140 g

  29.80

  Orijen Cat Snack Tundra - 35 g

  19.80
 • Benek Super Lawenda żwirek dla kota - 10 l (ok. 8 kg)

  20.80

  Fitmin Dog for Life Light & Senior - 2 x 15 kg

  194.80

  Smycz Flexi New Classic M czarna, 5 m - Lampka LED-Lighting-System

  42.80

  Wild Mouse zestaw interaktywnych zabawek dla kota - Zestaw 2 zabawek

  24.80
 • Happy Dog Supreme Sensible Toskania - 12,5 kg

  167.80

  Rinti Feinest Adult, 11 x 150 g - Drób z warzywami

  32.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 400 g - Cielęcina

  34.80

  Concept for Life Medium Senior - 12 kg

  129.80
 • Chewies Kosteczki, półwilgotne - Drób, 200 g

  7.80

  Dreamies przysmaki na zdrowie kota, 55 g - 8 witamin

  5.80

  5 + 1 gratis! Yarrah Bio, 6 x 150 g - Wellness Pâté, kurczak z algami morskimi

  18.00

  Pakiet próbny Kitten: 400 g Purizon + 6 x 70 g Cosma Nature - Zestaw 2

  31.80
 • Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - Czysty kurczak z ryżem

  19.80

  Pakiet próbny Greenwoods dla królików Pokarm i siano - Pokarm i siano z dzikim jabłkiem

  27.80

  zoolove obroża dla kota Diamond Hearts - Czarna

  9.80

  Korzystny pakiet zooplus Selection, 12 x 400 g - Adult, wołowina, dziczyna i kaczka

  74.80
 • Bozita w galarecie, 6 x 370 g - Morskie skorupiaki

  21.80

  Cookie´s Delikatess Pałeczki rybne - 4 x 200 g

  45.80

  O´Canis karma dla kota, 6 x 200 g - Królik, kurczak i olej z łososia

  34.80

  Smycz Flexi New Classic M/L czerwona, 5 m - Czerwony pojemnik Multibox

  17.80
 • Modkat kuweta dla kota - Biała

  599.80

  Greenwoods Siano łąkowe, 1 kg - Mniszek lekarski, 1 kg

  13.80

  Korzystny pakiet Schesir Natural w sosie, 12 x 70 g - Tuńczyk z doradą

  34.80

  Bozita Naturals Pate, 12 x 410 g w super cenie! - Makrela

  54.80
 • Tigerino Crystals Flower-Power żwirek dla kota - 30 l (ok. 12,6 kg)

  79.80

  Schesir Kitten dla kociąt, 6 x 85 g - Tuńczyk z aloesem

  19.80

  30 + 6 gratis! Sheba tacki, 36 x 85 g - Classics, łosoś

  74.80

  Duże opakowanie RC Size + pojemnik na karmę gratis! - Giant Puppy, 15 kg

  178.80
 • Royal Canin Medium Light Weight Care - 13 kg

  159.80

  Natural Catnip Ball, zabawka dla kota - 3 sztuki

  19.80

  Trixie Premio Chicken Drumsticks Light - 30 sztuk

  37.80

  Schmusy Nature Kitten w saszetkach, 12 x 100 g - Łosoś z jagnięciną, ryżem i olejem z łososia

  22.80
 • Animonda vom Feinsten Adult, 6 x 100g - Wołowina z ziemniakami

  12.80

  Poidełko Catit Design Fresh & Clear - Filtry zapasowe, 3 sztuki

  24.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Light, kurczak - 1,5 kg

  48.80

  Sanabelle Adult, struś - 10 kg

  109.80
 • Fluval filtr zewnętrzny kubełkowy, z serii 6 - 106, do 100 litrów

  269.80

  Pedigree Jumbone Medium - Kurczak, 10 x 100g

  27.80

  Szelki Julius-K9 IDC® Power Black - Rozm. 0

  124.80

  Hagen Dogit duże automatyczne poidło - Zapasowy filtr oczyszczyjący

  14.80
 • Happy Dog Supreme Mini Light Low Fat - 2 x 4 kg

  129.80

  Korzystny pakiet Schesir Natural w sosie, 12 x 70 g - Tuńczyk z kurczakiem

  34.80

  20 + 4 gratis! Pakiet mieszany Cesar Classic, 24 x 150 g - 24 x 150 g

  56.80

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g - Kurczak

  69.80
 • TetraMin Baby Pokarm podstawowy - 66 ml

  16.80

  Nożyczki zooplus - 1 szt.

  19.80

  Hills Ideal Balance w saszetkach, 12 x 85 g - Kurczak, indyk, pstrąg i łosoś

  39.80

  Megapakiet MAC´s Cat karma dla kota, 24 x 200 g - Kitten

  89.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg - Mature Adult 7+ Light, kurczak, 2 x 12 kg

  294.80

  Herrmanns Bio-Mięso, 6 x 800 g - Kurczak

  99.80

  Feline Porta 21, 6 x 90 g - Tuńczyk i surimi

  22.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g - Tuńczyk

  34.80
 • Sera zestaw do pielęgnacji wody 2 x 500 ml - 2 x 500 ml

  109.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g - Tuńczyk

  34.80

  Catessy kawałeczki w sosie, 12 x 415 g - Łosoś i pstrąg w sosie

  24.80

  Korzystny pakiet Schesir Natural w sosie, 12 x 70 g - Tuńczyk z doradą

  34.80
 • Pluszowa zabawka Hunter kaczka - 21 cm

  34.80

  Prestige Crock, z kurczakiem - 50 g

  7.80

  Most dla gryzonia - Rozmiar S: dł. x szer.: 21 x 10 cm

  5.80

  Purizon Adult , jagnięcina z łososiem - 400 g

  11.80
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g - Tuńczyk i wodorosty

  79.80

  Crispy Musli dla świnek morskich - 20 kg

  99.80

  Pro Plan Small & Mini Adult Optihealth, kurczak i ryż - 2 x 3 kg

  109.80

  SnuggleSafe Ręcznik z mikrofazy - 140 x 76 cm

  44.80
 • Bunny BASIC- Marzenie świnki morskiej - 2 x 4 kg

  164.80

  Hills Feline Adult Light, kurczak - 2 x 10 kg

  319.80

  Pakiet mieszany Felix Crispies, 3 smaki - 12 x 45 g

  54.80

  Podwójne punkty bonusowe! Purina Pro Plan, 10 kg - Delicate

  179.80
 • Akwarium Juwel Trigon 190 - zestaw narożny - czarne

  2799.80

  Bunny proFIT balance - 400 g

  44.80

  12 kg Almo Nature + Rocco Uszy wołowe, 10 szt. gratis! - Adult Medium, kurczak z ryżem

  169.80

  Pakiet Feline Porta 21 w saszetkach 12 x 100 g - Tuńczyk z wołowiną

  39.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Jeże

 Piękna Polska złota jesień. Przyroda, która nas otacza przygotowuje się na przywitanie zimy. Dni stają się coraz chłodniejsze, co wiąże się z tym, że brak jest owadów i..

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Dogid

 Dogid - to metalowy identyfikator przytwierdzany psu do obroży, potwierdzający fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją tele-adresową lecznicy, w której..

oddam psa