wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Trixie Dropsy mleczne - 3 x 350 g

  27.80

  Hills Feline Kitten, kurczak - 10 kg

  169.80

  Adaptil Collar, obroża - Dł. 45 cm

  99.80

  Animonda vom Feinsten Select, 6 x 85 g - Filety z kurczaka z małżami

  17.80
 • Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem i z rybą, 12 x 400g - Delikatny drób z wołowiną

  39.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g - Wołowina z czarniakiem

  36.80

  Animonda vom Feinsten Select, 6 x 85 g - Filety z kurczaka z doradą

  17.80

  Whiskas 1+ saszetki, 24 x 100 g - Kurczak w galarecie

  32.80
 • Korzystny pakiet Rinti Nature´s Balance 12 x 400 g - Jagnięcina, ryż i świeże jajko

  59.80

  Applaws w galarecie, 6 x 70 g - Tuńczyk

  29.80

  Lilys Kitchen Organic, ryba - 16 x 100 g

  79.80

  Zabawka Doggy Brain Train 2 w 1 - Dla małych ras: Ø 25 cm

  39.80
 • Animonda mięsne paski - 100 sztuk

  29.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g - Kurczak z ryżem & Kaczka z ziemniakami

  119.80

  Małe opakowanie Royal Canin Size w super cenie! - Medium Adult, 4 kg

  54.80

  Materac Brownbay - 100 x 75 x 15 cm

  149.80
 • Pakiet próbny Schesir Wariacje 6 x 70 g / 75 g / 85 g - W bulionie z rybą, 6 x 70 g

  19.80

  Purizon Adult dla kota, kurczak i ryba - 400 g

  12.80

  Catpoint zbrylający się żwirek dla kota - 5 l (4,4 kg)

  14.80

  Royal Canin Renal Veterinary Diet, 12 x 85 g - Kurczak, 24 x 85 g

  74.80
 • Megapakiet Schesir w saszetkach, 24 x 100g - Filet z kurczaka z labraksem

  66.00

  Uszy wieprzowe - 1000 g

  54.80

  Myszka Baldi świąteczna zabawka dla kota - 3 szt.

  29.80

  Wiszący domek Janne - 21 x 25 x 24 cm

  39.80
 • Legowisko Sleepy Time, szare - 80 x 65 x 30 cm

  169.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g - Dziczyzna

  25.80

  Royal Canin Maine Coon Adult - 10 kg

  172.80

  20 + 4 gratis! GranataPet DeliCatessen, 24 x 100 g - Cielęcina z kurczakiem

  59.20
 • Cat Mate poidełko fontanna - Białe

  129.80

  Korzystny pakiet Catessy Chrupiący przysmak, 3 x 65 g - Mieszany, 3 różne smaki

  6.80

  Mata do bagażnika, Coverall deluxe - 120 x 110 x 60 cm

  259.80

  Ballistol Animal - 500 ml

  59.80
 • Butelka do picia - 500 ml

  6.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g - Wołowina z zielonymi żwaczami

  36.80

  24 x 100 g Miamor Feine Filets w puszkach w super cenie! - Tuńczyk z jajkiem przepiórczym

  67.80

  2,5 kg + 500 g gratis! Concept for Life, 3 kg - Maine Coon Adult

  49.80
 • Legowisko Cozy Ocean, ciemnoniebieskie/ turkusowe - 80 x 60 x 24 cm

  99.80

  Feline Porta 21, 6 x 90 g - Tuńczyk z krewetkami

  22.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki w sosie, 12 x 100 g - Kurczak z indykiem

  32.80

  Yarrah Bio Wellness Pâté, 6 x 150 g - Wołowina ze spiruliną

  21.80
 • Dwupak Bosch - Senior, 2 x 12,5 kg

  169.80

  Rafiné Cross Kurczak, łosoś i krewetki - 15 kg

  119.80

  Chappi, 12 x 1200 g - Kurczak

  89.80

  15 kg Purina Cat Chow + bransoletka ""I love my cat"" gratis! - Adult Rabbit & Liver, królik z wątróbką

  124.80
 • Schmusy Nature w puszkach, 6 x 190 g - Kurczak, łosoś i makaron

  17.80

  Sera Goldy Pokarm w płatkach - 1000 ml

  39.80

  Megapakiet Rinti Sensible Pur, 24 x 400 g - Konina

  119.80

  Mieszany pakiet próbny GimCat ShinyCat, 6 x 70 g - Tuńczyk

  22.80
 • Żwirek Extreme Classic, o zapachu pudru - 15 kg

  59.80

  Royal Canin Sensible 33 - 4 kg

  89.80

  Nożyczki zooplus - 1 szt.

  19.80

  GranataPet Symphonie No. 2, łosoś - 400 g

  24.80
 • Kitekat saszetki w sosie, 24 x 100 g - Kolorowa różnorodność w sosie

  19.80

  Nożyczki do sierści na łapach i pysku psa - Dł. x szer. 9 x 6 cm

  9.80

  Porta Pellis granulat ze słomy - 60 l (ok. 25 kg)

  59.80

  Dennerle Trocal de Luxe T8 Special Plant , 2 świetlówki - 2 x 18 W, dł. 59 cm

  129.80
 • Dokas Przysmak z kurczaka i jabłka - 210 g

  15.80

  Royal Canin Pug Adult - 2 x 3 kg

  149.80

  Integra Sensitive - Jagnięcina i ryż, 6 x 200 g

  24.80

  Nullodor Color kolorowy żwirek dla kota - Niebieski, 1,8 kg

  26.80
 • Catit Jumbo kuweta dla kota - Filtry zapasowe, 2 x 2 szt.

  22.80

  Nullodor żwirek silikonowy dla małych zwierząt - 1,5 kg (3 l )

  23.80

  Schesir Natural w sosie, 6 x 70 g - Tuńczyk z labraksem

  19.80

  Dennerle S7 VitaMix - 100 ml, na 3.200 l wody

  39.80
 • Animonda vom Feinsten Adult, 6 x 100g - Serca indycze

  14.80

  Poidełko Catit Design Fresh & Clear - Filtry zapasowe, 3 sztuki

  24.80

  Applaws Cat Pot, 6 x 60 g - Smaczne sardynki z makrelą

  22.80

  Kerbl Ambiente drapak dla kota - Szer. x wys, x gł.: 96 x 100,5 x 86 cm

  349.80
 • Applaws z kurczakiem - 2 x 7,5 kg

  304.80

  Pedigree Adult Classic, 12 x 800 g - 3 rodzaje drobiu

  77.80

  Pakiet Bozita Naturals Pate, 12 x 410 g - Kurczak

  74.80

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 170 g - Kurczak z krewetkami

  27.80
 • Akwarium Juwel Vision 450 - zestaw - czarne

  4499.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g - Kurczak z szynką

  74.80

  Megapakiet Bozita Feline w galarecie , 24 x 190 g - Outdoor & Active

  69.80

  Yarrah Bio Wellness Pâté, 6 x 150 g - Wołowina ze spiruliną

  21.80
 • Royal Canin X-Small Adult 8+ - 2 x 3 kg

  144.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g - Cielęcina

  25.80

  Bosch Junior Mini, drób - 15 kg

  115.80

  Hills Canine Adult Large Breed Light, kurczak - 12 kg

  152.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Dogid

 Dogid - to metalowy identyfikator przytwierdzany psu do obroży, potwierdzający fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją tele-adresową lecznicy, w której..

Jedziemy do Anglii

 Wielu właścicieli zwierząt trapi jedno pytanie: jakie warunki należy spełniać, aby przewieźć ukochanego pupila do Wielkiej Brytanii lub Irlandii? Niektórzy rezygnują z wyjazdów..

oddam psa