Kupując karmę kieruję się
wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Słupek do drapania XXL Nature

  55 x 55 x 120 cm
  169.00

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Sarna i borówki
  32.80

  Drapak Enio

  35 x 35 x 55 cm
  39.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Indyk i królik
  17.80
 • Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Wołowina i kurczak
  17.80

  Drapak Trixie Valencia - - 44 x 33 x 71 cm

  99.80

  Drapak Bear Paw

  50 x 50 x 90 cm
  129.00

  Klatka Essegi Baffy 120, trzypiętrowa

  Dł. x szer. x wys. 120 x 54 x 150 cm
  999.00
 • Drapak Olga

  40 x 40 x 82 cm
  39.80

  Drapak Natural Paradise L

  Kremowy
  499.00

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Kurczak i kaczka
  32.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Dorsz i korzeń pietruszki
  17.80
 • Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Filet z tuńczyka z krewetkami
  22.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  4 smaki, Mieszany pakiet 2
  52.80

  Drapak La Digue

  75 x 60 x 167 cm
  259.00

  Drapak Księżniczka Roszpunka

  Beżowy (2 paczki*)
  349.00
 • Drapak Premium XXL

  Kremowy
  149.00

  Drapak - wieża Natural Paradise XXL

  kremowy
  349.00

  Drapak Jaskinia niedźwiadka

  55 x 55 x 118 cm
  219.00

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Filet z tuńczyka z serem
  22.80
 • Drapak dla kota Karlie Outdoor III

  Brązowo-beżowy
  799.00

  Drapak Trixie Valencia - - 44 x 33 x 71 cm

  99.80

  Klatka Essegi Baffy 100, trzypiętrowa

  100 x 53 x 150 cm
  799.00

  Drapak White Tiger XXL

  biały
  649.00
 • Drapak Trixie Amelia

  80 x 51 x 93 cm
  219.00

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Kurczak z dynią
  79.80

  Drapak Olga

  40 x 40 x 82 cm
  39.80

  Forza 10 Puppy Junior, ryba

  15 kg
  199.00
 • Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Filet z tuńczyka
  79.80

  Drapak latające pszczółki

  42 x 38 x 54 cm
  49.80

  Skyline: Maxi XXL klatka dla królików i świnek morskich

  Ciemnoniebieska kuweta
  219.00

  Forza 10 Active Line - Intestinal Active

  10 kg
  179.00
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Czysta wołowina
  32.80

  Simpsons Premium 80/20 Mixed - Meat & Fish

  2 x 12kg
  439.00

  Duże opakowanie Forza 10 + Pojemnik na odchody gratis!

  Medium Maintenance, jeleń i ziemniaki, 15 kg
  179.00

  Dwupak Forza 10, 2 x 15 kg

  Puppy Junior, ryba
  379.00
 • Drapak Trixie Julio

  bezowo- brązowy
  569.00

  Animonda Carny Adult, 6 x 800 g

  3 smaki
  47.80

  Forza 10 Maxi Maintenance, ryba

  15 kg
  159.00

  Ferplast Rabbit 120 klatka dla królików i świnek morskich - - Jasnoszara kuweta

  299.00
 • Living World Green Eco Habitat klatka dla gryzoni

  98,5 x 58,5 x 61 cm
  799.00

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Wołowina i serce
  29.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Pierś z kurczaka z serem
  22.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Filet z tuńczyka z krewetkami
  79.80
 • Drapak Księżniczka Roszpunka

  Beżowy (2 paczki*)
  349.00

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Wołowina i serca
  32.80

  Drapak Natural Paradise L

  Kremowy
  499.00

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Indyk i królik
  52.80
 • Ferplast Rabbit 120 klatka dla królików i świnek morskich - - Jasnoszara kuweta

  299.00

  Drapak Trixie Filippo

  Czarny / antracyt
  499.00

  Mieszany pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 800 g

  3 smaki
  84.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Indyk i krewetki
  32.80
 • Drapak Nautilus

  45 x 35 x 47 cm
  49.80

  Drapak Summer Feeling

  50 x 24 x 13,5 cm
  11.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Wołowina i jagnięcina
  52.80

  Drapak Księżniczka Roszpunka

  Beżowy (2 paczki*)
  349.00
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Indyk i królik
  52.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Kurczak i kaczka
  52.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Ryba morska
  79.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Wołowina i jagnięcina
  52.80
 • Drapak Ikaros

  Dł. x. szer. x wys.: 65 x 40 x 157 cm
  199.00

  Forza 10 Medium dieta, ryba

  12 kg
  159.00

  Duże opakowanie Forza 10 + Pojemnik na odchody gratis!

  Maintenance Light, z tuńczykiem i ryżem, 15 kg
  159.00

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Filet z tuńczyka z serem
  22.80
 • Forza 10 Puppy Junior, ryba

  2 x 15 kg
  379.00

  Drapak Nautilus

  45 x 35 x 47 cm
  49.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Koktajl wielomięsny
  32.80

  Forza 10 Medium Maintenance, ryba

  2 x 15 kg
  299.00
 • Drapak Olga

  40 x 40 x 82 cm
  39.80

  Forza 10 Medium Maintenance, ryba

  15 kg
  159.00

  Living World Green Eco Habitat klatka dla gryzoni

  118,5 x 78,5 x 61 cm
  999.00

  Drapak Domek z piernika XXL

  113 x 120 x 175 cm
  499.00
 • Dwupak Forza 10, 2 x 15 kg

  Medium Maintenance Light, tuńczyk i ryż
  299.00

  Living World Green Eco Habitat klatka dla gryzoni

  98,5 x 58,5 x 61 cm
  799.00

  Drapak Oaza

  44 x 33 x 71 cm
  79.80

  XXL Drapak - słupek Jumbo

  Jasnoszary
  89.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Koktajl wielomięsny
  52.80

  Drapak Ajax

  50 x 35 x 116 cm
  119.00

  Living World Green Eco Habitat klatka dla gryzoni

  118,5 x 78,5 x 61 cm
  999.00

  Drapak Trixie Nerja

  77 x 41 x 99 cm
  199.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Dogid

 Dogid - to metalowy identyfikator przytwierdzany psu do obroży, potwierdzający fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją tele-adresową lecznicy, w której..

Jedziemy do Anglii

 Wielu właścicieli zwierząt trapi jedno pytanie: jakie warunki należy spełniać, aby przewieźć ukochanego pupila do Wielkiej Brytanii lub Irlandii? Niektórzy rezygnują z wyjazdów..

Paszporty dla zwierząt

 Wielu z nas nie wyobraża sobie spędzenia urlopu bez ukochanego zwierzaka. Z drugiej strony znaleźć dobrą opiekę jest równie ciężko. Hotele dla zwierząt są drogie, znajomi i..

Gdy zaginie

 Pewnego dnia Twój ukochany czworonóg nagle znika. Zrobiłbyś wszystko, żeby go odzyskać. Ale co tak naprawdę możesz zrobić? My podpowiemy, jakimi sposobami należy szukać naszych..

oddam psa
0