Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Tigerino Crystals Lavender żwirek dla kota

  5 l (ok. 2,1 kg)
  15.80

  JBL NovoBel W Opakowaniu Zapasowym

  3 x 135 g (3 x 750 ml)
  49.80

  Greenwoods karma , Indyk i ryż

  2 kg
  29.80

  Sera Fishtamin Witaminy

  15 ml
  34.80
 • Dwupak Almo Nature, 2 x 12 kg

  Large, jagnięcina z ryżem
  299.80

  Megapakiet Whiskas Adult saszetki, 48 x 100 g

  Pożywne ragout w sosie
  47.80

  DOGTOI® worki na odchody w etui

  12 worków w etui
  7.80

  10 + 2 gratis! Pedigree Adult, 12 x 800 g

  Plus pełne ziarno - kurczak
  64.00
 • Suszone mięso Dibo premium

  500 g
  41.80

  Porta 21 Feline Finest Kitten

  2 kg
  34.80

  Greenwoods karma Senior / Light, Indyk i ryż

  2 kg
  29.80

  Iams Adult Multi-Cat

  15 kg
  199.80
 • Dwupak Almo Nature Holistic, 2 x 12 kg

  Kurczak z ryżem
  329.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Kurczak
  169.80

  Hills Feline Adult Light, kurczak

  1,5 kg
  49.80

  Lilys Kitchen Breakfast Crunch

  2 x 800 g
  69.80
 • Felix Sensation w galarecie, 12 x 100 g

  Mięsna różnorodność
  19.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g

  Filety z kurczaka z szynką
  34.80

  Almo Nature Legend, Mięso, 6 x 70 g

  Kurze udka
  19.80

  Łóżko Smilla, pomarańczowe w białe łapki

  45 x 35 cm
  24.80
 • Felix Sensation w galarecie, 12 x 100 g

  Rybna różnorodność
  19.80

  Wahre Liebe dla subtelnych smakoszy

  2 x 4 kg
  169.80

  Nova Foods Trainer Natural Medium Senior

  12,5 kg
  169.80

  Smilla Kitten, 6 x 200 g

  Z kurczakiem
  15.80
 • JR Farm kolby kukurydziane - - 400 g

  9.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g

  Tuńczyk Skipjack
  74.80

  Komplet ROGZ Alpinist malinowy smycz + szelki

  Obwód klatki piersiowej 44-74 cm + smycz, 180 cm
  129.80

  Wiszący domek Janne

  21 x 25 x 24 cm
  39.80
 • Trixie Flash odblaskowa obroża

  Obwód szyi: 30-40 cm
  29.80

  Rocco Senior, 6 x 800 g

  Jagnięcina z prosem
  36.80

  Royal Canin Mini Adult Sterilised

  2 x 8 kg
  254.80

  11,5 + 1 kg gratis! Exclusion Diet, 12,5 kg

  Jeleń z ziemniakami
  183.00
 • Miamor Feine Filets Naturelle, 6 x 80 g

  Kurczak
  19.80

  Trixie Jerrik domek dla małych zwierząt

  40 x 23 x 21 cm
  49.80

  Sanabelle Sterilized

  2 kg
  49.80

  Tigerino Nuggies zbrylający żwirek dla kota

  2 x 14 kg (ok. 28 l)
  54.80
 • 8in1 Delights pałeczki z wołowiną

  3 x 25 g
  12.80

  Puppy Trainer Starter Set, kuweta i wkładki

  L, kuweta i 57 podkładek
  129.80

  Trixie, wygięta kratka bezpieczeństwa do samochodu

  Szer. x wys.: 85 –140 x 75–110 cm
  69.80

  Dwupak Eukanuba Daily Care, 2 x 12,5 kg

  Sensitive Joints
  284.80
 • Dwupak Pedigree

  Adult Maxi, z wołowiną, 2 x 15 kg
  179.80

  Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - - Pstrąg

  45.80

  Roladki serowe Gimpet - - 200 g

  24.80

  Royal Canin w galarecie, 1 x 85 g

  Sterilised w galarecie
  3.80
 • Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Drób z krewetkami
  89.80

  Sanabelle Urinary

  2 x 10 kg
  249.80

  9 + 3 gratis! Whiskas przysmak dla kota, 12 x 60 / 50 g

  Katzinis, dla kociąt, 12 x 50 g
  61.20

  Happy Dog Supreme Young Maxi Baby (Faza 1)

  15 kg
  179.80
 • Megapakiet Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 48 x 85 g

  Królik w sosie marchewkowym
  74.80

  Trixie Korzeń Mopani - - 3 sztuki po 35 cm - 45 cm

  89.80

  JR Farm Babka lancetowata

  2 x 500 g
  34.80

  Duże opakowanie Bosch + Hunter szczotka-biedronka gratis!

  Adult Poultry & Spelt, drób i orkisz, 15 kg
  99.80
 • Animonda Cat Snack Mięso kurczaka i siemię lniane

  45 g
  6.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g - - Tuńczyk z młodymi sardynkami

  34.80

  Kitekat, kurczak i warzywa

  2 x 900 g
  12.80

  sera Quick Test

  50 szt.
  39.80
 • Hills Prescription Diet Feline Renal Health K/D, puszki

  12 x 156 g
  54.80

  Royal Canin Mini Exigent

  2 x 2 kg
  95.80

  Skyline Marrakesz, domek dla gryzoni

  77 x 47 x 38 cm
  599.00

  Royal Canin Urban Life Large Adult

  2 x 9 kg
  349.80
 • Hokamix mieszanka ziół

  400 g
  64.80

  Integra Sensitive - - Jagnięcina i ryż, 6 x 200 g

  24.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Urinary Tract Health

  4,5 kg
  54.80

  Sanabelle Urinary

  2 x 10 kg
  249.80
 • Tetra AquaSafe 2 x 500 ml

  89.80

  Platinum Pets miska ze stali szlachetnej, czarna

  950 ml, Ø 26 cm
  24.80

  Vitakraft Cat Stick Mini

  Drób i wątróbka, 6 x 6 g
  7.80

  Świetlówki: Hagen Power-Glo + Aqua-Glo

  2 x 20 W, dł. 58,98 cm
  109.80
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 100 g

  Tuńczyk z krewetkami
  74.80

  Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Mielone mięso wołowe
  24.80

  Nova Foods Trainer Natural Medium, wołowina ryż i żeń-szeń

  2 x 12,5 kg
  279.80

  Zabawka Anakonda

  110 x 6 x 5 cm
  39.80
 • Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Kaczka
  84.80

  Cats Best EcoPlus, żwirek zbrylający

  20 l (ok. 9 kg)
  47.80

  Bob Martin Spot On dla psów

  Małe psy (do 15 kg)
  15.80

  Almo Nature Daily Menu 6 x 170 g

  Tuńczyk z ryżem
  14.80
 • Animonda Cat Snack Mięso kurczaka i mięta

  45 g
  7.80

  Dokas Rolki do żucia z kurczaka

  90 g
  5.80

  Pakiet Cosma Thai Snackies, 5 x 22 g

  Kurczak z wątróbką i ryżem, 110 g
  44.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Kaczka
  4.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Dogid

 Dogid - to metalowy identyfikator przytwierdzany psu do obroży, potwierdzający fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją tele-adresową lecznicy, w której..

Jedziemy do Anglii

 Wielu właścicieli zwierząt trapi jedno pytanie: jakie warunki należy spełniać, aby przewieźć ukochanego pupila do Wielkiej Brytanii lub Irlandii? Niektórzy rezygnują z wyjazdów..

oddam psa