wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

  • Kamizelka Illume Nite Neon - Dł. grzbietu: 65 cm

    104.80

    Pojemnik na pokarm - do 10 kg suchej karmy

    29.80

    Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g - Junior kawałki kurczaka

    64.80

    zoolove jutowy hantel zabawka - 25 x 7 cm

    16.80
  • Pharos drapak dla kota - 60 x 35 x 110 cm

    149.80

    Nutro Choice Adult Light, jagnięcina i ryż - 10 kg

    139.80

    Trixie Sammy legowisko dla kota, czarno / beżowe - 50 cm

    34.80

    Defu Bio Junior - 2 x 3 kg

    129.80
  • Josera SensiPlus Adult Sensitive - 15 kg

    134.80

    Pakiet próbny Miamor Ragout Royale, 12 x 100 g - Kawałeczki w sosie

    19.80

    Megapakiet Almo Nature Classic, 24 x 95g - Skip Jack tuńczyk

    79.80

    Purina Veterinary Diets OM Obesity Management - 14 kg

    229.80
  • Megapakiet Greenwoods Adult , 24 x 395 g - Łosoś i brązowy ryż

    89.80

    Taste of the Wild Pacific Stream Canine karma mokra - 1 x 374 g

    9.80

    3 kg Purina Pro Plan + bransoletka ""I love my cat"" gratis! - Housecat

    74.80

    Heim Smycz skórzana z ""wplecionym"" karabińczykiem, brązowa - 200 x 1,8 cm

    49.80
  • Grau puszka dla Łasucha, bez zbóż 6 x 800g - Kurczak i cielęcina

    69.80

    Tigeria Sticklettis, tuńczyk - 50 g

    4.80

    Carefresh Natural podściółka dla gryzoni - 14 l

    24.80

    Mera Dog Active - 2 x 12.5 kg

    179.80
  • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g - Tuńczyk z wołowiną

    79.80

    Almo Nature Daily Menu 6 x 170 g - Tuńczyk i kurczak

    14.80

    Donut Basic okrągłe legowisko - Ø 50 x H 13 cm

    39.80

    TetraPro Colour Pokarm w płatkach - 250 ml

    22.80
  • Spirala dla ptaków do siedzenia - Ø 15 mm

    24.80

    Gimpet rybne tabletki dla kota z biotyną - 350 sztuk

    19.80

    Purizon Adult dla kota, kurczak i ryba - 400 g

    12.80

    Pakiet próbny, Dreamies przysmaki dla kota, 4 x 60 g - Ulubione smaki

    17.60
  • Megapakiet Animonda vom Feinsten Senior, 30 x 100 g - 3 smaki, Mieszany pakiet

    67.80

    Mieszany megapakiet Miamor Ragout Royale, 24 x 100 g - Kawałeczki w sosie

    35.80

    Miamor Ragout Royale Cream, 6 x 100 g - Cielęcina w kremie z pomidorów

    14.80

    JR Farm piramida do drapania - 2 sztuki

    29.80
  • Happy Dog Supreme Sensible Irlandia - 12,5 kg

    184.80

    Pakiet Cosma Thai, 12 x 400 g - Pakiet mieszany

    89.80

    zoolove obroża dla kota Diamond Hearts - Czarna

    9.80

    Cesar Feines wybór w sosie, 2 smaki - 8 x 100 g

    13.80
  • Ferplast klatka dla ptaków Palladio 04 - 59,5 x 33 x 70,5 cm

    219.00

    Pakiet Porta 21 Holistic, 12 x 156 g - Tuńczyk ze słodkimi ziemniakami, warzywami i owocami

    55.60

    JR Farm Farmys Grainless XXL - 2 x 450 g

    34.80

    2 kg Royal Canin + Dreamies z serem, 3 x 60 g gratis! - Sphynx 33

    79.80
  • JBL NovoBel Pokarm W Płatkach - 1000 ml

    34.80

    Miamor Cat Confect pasta słodowa o smaku sera - 66 x 15 g

    49.80

    Concept for Life All Cats 10+ - 3 kg

    64.80

    Dwupak Briantos - Adult, łosoś & ryż (2 x 14 kg)

    169.80
  • Natural Home II drapak dla kota - 60 x 48 x 99,5 cm

    319.80

    Mera Dog Softdiner - 2 x 12,5 kg

    169.80

    GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 400 g - Łosoś i Indyk

    41.80

    10 + 2 gratis! Terra Canis bez zbóż, 12 x 800 g - Wołowina z cukinią, dynią i oregano

    166.20
  • Dwupak Hills, 2 x 12 kg - Adult, kurczak, 2 x 12 kg

    289.80

    Trixie Kość z farszem ze żwaczy - 22 cm. 230 g

    11.80

    Royal Canin Mother & Babycat - 2 kg

    59.80

    Feline Porta 21 w saszetkach 6 x 100 g - Tuńczyk i surimi

    21.80
  • Puppy Trainer Starter Set, kuweta i wkładki - L, kuweta i 7 podkładek

    79.80

    Długi kombinezon - Dł. grzbietu: 45 cm

    69.80

    Trixie Dummy z uchwytem - 30 x 5 cm

    14.80

    Podwójna miska ceramiczna Replus Meshidai, tabak - M: 2 x 0,9 l

    189.80
  • DogMio Bonies, przysmak - 1 kg

    12.80

    Dwupak Fitmin Dog for Life, 2 x 15 kg - Junior Large Breed

    179.80

    26 + 6 gratis! Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g - Wątróbka drobiowa

    56.60

    Trixie Tcoat Orléans płaszczyk - Dł. grzbietu: 55 cm

    34.80
  • Hills Prescription Diet Feline Dental Health t/d - 2 x 5 kg

    269.80

    Animonda GranCarno Original Adult, 6 x 800 g - Wołowina z kurczakiem

    39.80

    Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g - Renal, indyk, 24 x 100g

    69.80

    Trixie Tcoat Orléans płaszczyk - Dł. grzbietu: 45 cm

    29.80
  • Royal Canin British Shorthair Adult - 400 g

    16.80

    Applaws Selection, 12 x 70 g - Kurczak i dziki ryż

    45.80

    Piłka do zabawy Bonce-n-Play, jasnoniebieska - Ø ok. 11,5 cm

    34.80

    Dibo mieszanka warzywno-owocowa - 3 x 1 kg

    109.80
  • Hills Canine Healthy Mobility Medium Breed, kurczak - 12 kg

    169.80

    Royal Canin Ageing +12 - 2 kg

    64.80

    Simpsons Premium Sensitive Adult Chicken & Potato - 12 kg

    179.80

    20 + 4 gratis! Royal Canin w sosie lub galaretce, 24 x 85 g - Sterilised w galarecie

    66.40
  • Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g - Wątróbka

    19.80

    2 + 1 gratis! 3 x 400 g Josera karma sucha dla kotów - SensiCat Adult Sensitive

    25.60

    Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g - Senior kurczak z ryżem

    65.80

    Megapakiet Sheba, 36 x 85 g - Finesse Mousse, łosoś

    79.80
  • Akwarium Juwel Rekord 800 - zestaw - Ok. 110 l, czarne

    599.80

    Piłka Kong Stuff-A - L

    39.80

    Karlie: Łóżko OrthoBed Oval, brązowe - Ok. dł. x szer. x wys.: 100 x 65 x 24 cm

    349.80

    Mera Dog Senior - 2 x 12,5 kg

    239.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa