wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Felix Sensation w galarecie, 24 x 100 g

  Rybna różnorodność
  37.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 170 g

  Tuńczyk i makrela
  29.80

  Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g

  Filety z kurczaka
  39.80

  Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g

  Kurczak i wątróbka
  22.80
 • Royal Canin Sensitivity Control SC 27

  2 x 3,5 kg
  214.80

  Perfect Fit In-Home, z drobiem w galarecie

  24 x 85 g
  67.80

  10 + 2 gratis! Schmusy Fish, 12 x 185 g

  Tuńczyk
  24.60

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Biała ryba z wątróbką z dziczyzny
  29.80
 • 2 kg Josera Emotion + Cosma Thai Snackies gratis!

  Carismo Adult Senior/Renal
  49.80

  Integra Protect Struvit

  Wołowina, 24 x 100 g
  69.80

  Whiskas Senior

  2 x 1,75 kg
  37.80

  Animonda Rafiné Cross, 15 kg + Animonda Cat Snack gratis!

  Kurczak, łosoś i krewetki
  129.00
 • Megapakiet Schesir w saszetkach, 24 x 100g - - Tuńczyk

  79.80

  Applaws Selection, 12 x 70 g

  Tuńczyk i sardele
  42.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 280 g

  Pierś z kurczaka i tuńczyk
  84.80

  Schmusy Nature w puszkach, 6 x 190 g

  Kurczak, łosoś i makaron
  19.80
 • Pakiet Stuzzy Cat w saszetkach, 24 x 100 g

  Wołowina
  45.80

  Iams Adult, 6 x 100 g

  Kurczak w sosie
  17.80

  Perfect Care ręcznik z mikrofazy

  Wymiary: 50 x 60 cm
  12.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g

  Łosoś i indyk z cukinią i rukwią wodną
  79.80
 • Karma dla kota Porta 21 Holistic 6 x 156 g

  Wołowina z kurczakiem, krewetkami, warzywami i owocami
  37.80

  Wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa

  6 x 3 m
  89.80

  Odblaskowa obroża dla kota

  Z dzwoneczkiem
  9.80

  Rolln Clean Omega Paw kuweta samoczyszcząca

  Szaro-brązowa
  199.00
 • Drapak Oaza

  44 x 33 x 71 cm
  99.80

  Kitekat saszetki w sosie, 48 x 85 g

  Ryba w sosie
  29.80

  Schesir Kitten w saszetkach, 6 x 100 g - - Tuńczyk

  22.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe Grandis

  10 kg
  129.00
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten dla kastratów, 30 x 100 g

  Indyk z łososiem
  64.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 48 x 85 g

  Kurczak, drób, indyk i kaczka w sosie
  52.80

  Integra Protect Renal

  Indyk, 6 x 100 g
  17.80

  Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Tuńczyk z aloesem
  57.80
 • Royal Canin Fit 32

  2 x 10 kg
  349.00

  Trixie Kołdra Beany

  Beżowa z łapkami
  12.80

  Korzystny pakiet Hills Feline Adult, 12 x 85 g

  Drób
  39.80

  Almo Nature Green Label Mini Food

  Kurczak, 25 x 3 g
  34.80
 • 10 + 2 gratis! Miamor Feine Filets, 12 x 100 g

  Kurczak z szynką i ryżem
  32.80

  Korzystny pakiet Lilys Kitchen, 12 x 100 g

  Indyk
  59.80

  Tunel dla kota Royal Pet White XXL, biały

  50 x 35 x 28 cm
  59.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Kurczak z dynią
  22.80
 • Wahre Liebe dla władcy domu

  2 x 4 kg
  169.00

  Legowisko Cozy Ocean, ciemnoniebieskie/ turkusowe

  60 x 55 x 22 cm
  69.80

  Pakiet Gourmet Perle Delicate Meats Duo, 24 x 85 g

  Cielęcina z kaczką
  44.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Jagnięcina z mięsem z bawołu
  54.80
 • Royal Canin Sterilised +7

  1,5 kg
  51.80

  Applaws z kurczakiem i łososiem

  7,5 kg
  159.00

  Megapakiet Animonda Rafiné Soupé Senior, 40 x 100 g - - Indyk i kaczka z szynką

  69.80

  Whiskas Temptations, indyk

  3 x 60 g
  15.80
 • Megapakiet Miamor Ragout Royale Cream, 24 x 100 g

  Kaczka w kremie ziołowym
  49.80

  Pakiet Gourmet Gold Mus, 24 x 85 g

  Pstrąg z pomidorem
  35.80

  Dwupak Animonda vom Feinsten Deluxe, 2 x 10 kg

  Adult z pstrągiem
  245.00

  Pakiet Schmusy Nature Kitten w puszkach, 12 x 190 g

  Cielęcina z drobiem, makaronem i sieminiem lnianym
  34.80
 • 1 kg suchej karmy Smilla w wyjatkowej cenie!

  Adult Kurczak
  9.80

  3 kg Royal Canin Feline + Sheba Fresh & Fine w sosie gratis!

  Slimness
  87.80

  Pro Plan Dental Plus

  3 x 1,5 kg
  129.00

  Megapakiet Almo Nature Daily Menu, 24 x 70 g

  Kurczak i łosoś
  59.80
 • Pakiet Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 24 x 85 g

  4 różne smaki
  39.80

  Megapakiet Miamor Mild, 24 x 100g - - Kurczak i ryż

  52.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Drób z krewetkami
  49.80

  Schmusy Fish, 6 x 100 g

  Tuńczyk i wątróbki drobiowe
  12.80
 • Sheba Filets, 6 x 80 g

  Mini-Filety z wołowiną
  19.80

  Korzystny pakiet Schesir Kitten dla kociąt, 12 x 85 g

  Kurczak z aloesem
  39.80

  Applaws Kitten

  2 x 7,5 kg
  299.00

  Beaphar Malt Bits - - 150 g

  9.80
 • 5 l Tigerino Crystals w super cenie!

  Crystals Flower-Power
  12.80

  Royal Canin Norwegian Forest Cat

  10 kg
  195.00

  Sanabelle Urinary

  2 kg
  49.80

  Karma Schmusy Fish, 6 x 185 g

  Sardynki
  14.80
 • Grau Kitty Puszka dla Łasucha, indyk z marchewką

  6 x 200 g
  35.80

  Hills Mature Adult 7+ Active Longevity Tuńczyk - - 2 kg

  64.80

  Catz Finefood Snackz, przysmaki dla kota

  Drób, królik i ziemniaki, 75 g
  9.80

  Sanabelle Sensitive, drób

  2 x 10 kg
  229.00
 • Kattovit Low Protein

  Ryba morska, 24 x 175 g
  89.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 400 g

  Tuńczyk z aloesem
  109.00

  Pakiet próbny Applaws karma dla kota, 12 x 70 g

  Kurczak
  39.80

  Sanicat Professional Aloe Vera 7 Days

  5 x 4 l
  39.80
 • Whiskas mleko dla kota

  12 x 200 ml
  37.80

  Pakiet Gourmet Gold Mus, 24 x 85 g

  Kurczak
  35.80

  1,5 / 2kg Royal Canin + duża tuba Cosma Snackies gratis!

  Exigent 35/30 - specjalna struktura, 2 kg
  65.80

  Royal Canin Mother & Babycat

  2 x 4 kg
  194.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

Tomografia komputerowa w weterynarii

 Tomografia komputerowa (TK) jest metodą obrazowania bazującą na tomografii rentgenowskiej. Pozwala ona uzyskać obrazy przekrojowe ciała zwierzęcia przy użyciu aparatu emitującego..

Rezonans magnetyczny w weterynarii

 Rezonans magnetyczny (MRI, z ang. magnetic resonance imaging ) to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii). Jest ona szeroko stosowana w medycynie, staje się także..

Kolonoskopia u zwierząt

 Badania endoskopowe zapoczątkowane zostały w XIX w. we Frankfurcie. Dużą rolę w rozwoju tej metody diagnostycznej odegrał polski profesor Mikulicz, który nieustannie pracował nad..

oddam psa
0