Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Josera Culinesse Adult, z łososiem

  400 g
  14.80

  Natural Catnip Ball, zabawka dla kota

  1 sztuka
  7.80

  Greenwoods karma dla kota Adult, Tuńczyk

  6 x 70 g
  19.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Pierś z kurczaka
  79.80
 • Kattovit Convalescence

  6 x 175 g
  24.80

  Drinkwell poidełko fontanna

  Komplet (fontanna, 3 x filtr)
  129.00

  Acana Pacifica

  2,27 kg
  74.80

  Bozita Feline, 10 kg + Bozita w galarecie, 2 x 370 g gratis!

  Large
  179.80
 • Pakiet próbny Wahre Liebe, 2 x 400 g

  2 x 400 g
  19.80

  Eukanuba Healthy Start Kitten

  2 x 4 kg
  194.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Kurczak z tuńczykiem
  49.80

  Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Filet z kurczaka z szynką
  19.80
 • Iams Light in Fat, z dużą porcją kurczaka

  10 kg
  129.80

  Royal Canin Sensitivity Control SC 27

  3,5 kg
  109.80

  4/5 kg Hills Feline w super cenie!

  Adult Light, kurczak, 5 kg
  124.80

  Pakiet Sheba Sauce, 32 x 100 g

  Selection, drób
  69.80
 • Grau puszka dla Łasucha, bez zboża 6 x 100 g

  Indyk, łosoś, makrela
  24.80

  Iams korzystny pakiet, 12 x 100 g

  Kitten
  29.80

  Kong Kickeroo

  ok. 29 cm
  15.80

  Cosma Nature, 6 x 70 g

  Łosoś
  19.80
 • Pitti Cats Dinner 20 kg

  Z drobiem
  99.80

  Hills Feline Adult, jagnięcina - - 2 kg

  59.80

  Kitekat saszetki w sosie, 12 x 85 g

  Drób w sosie
  7.80

  GranataPet Adult, kurczak

  2 kg
  69.80
 • Hills Natures Best, 4 kg + zabawka dla kota gratis!

  Adult, tuńczyk
  134.80

  Schmusy Nature w miseczkach, 12 x 100 g

  Kurczak, łosoś ,makaron i drożdże piwne
  27.80

  Trixie szelki i smycz dla kota z zamknięciem na zatrzask

  Czarne
  14.80

  Bozita Feline Kitten

  12 x 190 g
  36.80
 • Trixie Oviedo drapak dla kota

  Śred. x szer. x wys.: 47 x 70 x 105 cm
  199.00

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Senior, 30 x 100 g

  3 smaki, Mieszany pakiet
  67.80

  Cat´s Home drapak dla kota

  55 x 55 x 130 cm
  249.00

  Gimpet MULTIwitamina Extra pasta dla kota

  2 x 200 g
  57.80
 • Royal Canin Persian Adult - - 10 kg

  179.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 200 g

  Łosoś i indyk z cukinią i rukwią wodną
  44.80

  Dwupak Royal Canin Care Nutrition

  Oral Sensitive 30, 2 x 8 kg
  314.80

  Przysmak dentystyczny Smilla Toothies

  125 g
  5.80
 • Purizon Adult dla kota, kurczak i ryba

  2,5 kg
  69.80

  Odświeżacz Biokats Summerbreeze

  700 g
  22.80

  Smilla Adult, kaczka z ziemniakami i pomarańczą

  3 x 1,8 kg
  55.20

  Moderna kuweta dla kota Trendy Cat Silhouette

  Uniwersalny filtr węglowy, 3 szt.
  6.80
 • Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g

  Wołowina
  22.80

  Almo Nature Classic, 6 x 55 g

  Kurczak i łosoś
  14.80

  SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów

  SureFlap Kolor biały
  299.00

  SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów, duże

  Zapasowe zawieszki na obrożę (2 sztuki)
  39.80
 • Royal Canin Pure Feline Beauty

  3 kg
  84.80

  Korzystny pakiet Terra Faelis Mięsne Menu, 12 x 200 g

  Królik z brokułami & kocimiętką
  94.80

  Biokats Classic Fresh, żwirek dla kota

  3 x 10 l
  79.80

  Miamor Cat Confect pasta słodowa o smaku sera

  6 x 15 g
  5.80
 • Catz Finefood Snackz, przysmaki dla kota

  Drób, łosoś i ziemniaki, 75 g
  9.80

  GranataPet Adult, krewetki

  2 kg
  69.80

  Gimpet MULTIwitamina Extra pasta dla kota

  50 g
  9.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g

  Mus z jagnięciną
  9.80
 • Wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa

  8 x 3 m
  119.00

  Happy Cat Fit & Well Junior

  1,8 kg
  44.80

  Animonda vom Feinsten Select, 6 x 85 g

  Filety z kurczaka z białym tuńczykiem
  17.80

  Wahre Liebe dla władcy domu

  2 x 4 kg
  169.80
 • Purina ONE Junior

  800 g
  12.80

  Raindrop poidełko fontanna

  3 filtry zapasowe
  34.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Jagnięcina z mięsem z bawołu
  34.80

  4/5 kg Hills Feline w super cenie!

  Hairball Control Adult, kurczak, 5 kg
  129.80
 • GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Kaczka z drobiem
  49.80

  Animonda Carny Exotic, 6 x 85 g

  Kangur
  19.80

  PetPorte SmartFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów

  Przedłużenie tunelu
  32.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Mięso, 12 x 70 g

  Kurczak i wątróbka
  36.80
 • Catit Jumbo kuweta dla kota

  Pokrywa szara
  79.80

  Składana torba transportowa, kwadratowa

  Szara
  99.80

  Iams Hairball Control System

  2,55 kg
  59.80

  Cosma Original Snackies XXL

  Tuńczyk, 25 g
  9.80
 • Royal Canin w galarecie, 1 x 85 g

  Ultra Light w galarecie
  4.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Kitten, 30 x 100 g

  Z wołowiną
  59.80

  Natural Home V drapak dla kota

  60 x 57 x 240-265 cm
  399.00

  Hills Feline Adult, królik - - 2 kg

  59.80
 • Royal Canin Instinctive w sosie

  6 x 85 g
  19.80

  Iams korzystny pakiet, 12 x 100 g

  Adult, 4 smaki w sosie
  29.80

  4/5 kg Hills Feline w super cenie!

  Adult, kurczak, 5 kg
  114.80

  Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g

  Łosoś i kurczak
  22.80
 • 4 + 1 gratis! Whiskas przysmak dla kota, 5 x 60 / 50 g

  Temptations, indyk, 5 x 60 g
  23.20

  Royal Canin w galarecie, 1 x 85 g

  Sterilised w galarecie
  4.80

  Miamor Cat Confect Sticks, pałeczki

  Łosoś i pstrąg, 3 x 50 g
  19.80

  GranataPet Adult, kurczak

  400 g
  17.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

oddam psa
0