wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g - Jagnięcina z ryżem

  114.80

  Briantos Adult Light - 3 kg

  22.80

  Bosch Bio Puppy, kurczak - 11,5 kg

  135.80

  Backstage Rampa - Dł. x szer x wys .: 160 x 40 x 6 cm

  129.80
 • Czworokątny kojec - 4 elementy: 115 x 52 cm

  119.00

  Nullodor żwirek silikonowy dla kotów - 1,5 kg (3 l)

  19.80

  3 kg Concept for Life + 6 x 70 g Cosma Nature gratis! - Indoor Cats

  59.80

  5 + 1 gratis! MAC´s Cat karma dla kota, 6 x 200 g - Drób & żurawina

  21.40
 • Karma Nutrivet Instinct Dietetic & Care - 12 kg

  179.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g - Renifer

  94.80

  Animonda Integra Protect Renal - Kurczak, 24 x 100 g

  65.80

  Korzystny pakiet Royal Canin Breed, 24 x 85 g - Dachshund

  62.80
 • Tigerino Canada żwirek dla kota - zapach pudru dziecięcego - 15 kg (ok. 14,9 l)

  42.80

  Royal Canin Light Weight Care 40 - 12 kg

  188.80

  Pakiet mieszany Felix Party Mix, 4 smaki - 12 x 60 g

  49.80

  Pakiet GranataPet DeliCatessen, 12 x 200 g - Okoń czerwony z kurczakiem

  54.80
 • Pakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g - Cuisine, tuńczyk w sosie

  49.80

  Animonda Integra Protect Struvit - Kurczak, 24 x 100 g

  65.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Label, 24 x 55 / 70 g - Green Label Raw: Makrela, 55 g

  65.80

  150 + 50 g gratis! Przysmaki FutterBar, 200 g - Łosoś z ryżem i cukinią

  11.60
 • Pojnik Source - 600 ml

  39.80

  Gourmet Gold Délicatesse en Sauce, 12 x 85 g - Wołowina i kurczak w sosie pomidorowym

  19.80

  Royal Canin Mini Adult - 2 x 8 kg

  206.80

  Megapakiet Grau Przysmak Łakomczucha, 24 x 400 g - Jagnięcina z ryżem pełnoziarnistym

  189.80
 • Bramka Ograniczająca Dog Barrier 2 z drzwiczkami dla kota - Wysokość 107 cm, szerokość 75 - 84 cm

  229.80

  Sweterek z norweskim wzorem - Dł. grzbietu: 40 cm

  44.80

  Hill´s Prescription Diet Feline w/d - 5 kg

  133.80

  3 kg Concept for Life + 6 x 70 g Cosma Nature gratis! - Outdoor Cats

  59.80
 • Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, 6 x 10 cm - Z jagnięciną

  29.80

  1 + 1 gratis! Concept for Life, 2 x 400 g - All Cats

  14.80

  Pakiet mieszany Iams Delights Adult, 24 x 85 g - Pakiet mieszany w galarecie

  42.80

  9 + 3 gratis Felix, 12 x 400 g - Kąski w galarecie, kaczka z drobiem

  26.60
 • JBL Algol - 250 ml na 1.000 l

  49.80

  Tiny Friends Farm Russel Rabbit pokarm dla królika - 2,5 kg

  42.80

  CANIBIT Przełyki wołowe - 300 g

  34.80

  Almo Nature Bio Paté, 6 x 100 g - Kurczak z warzywami

  17.80
 • Hunter szczotka-biedronka - 10 cm

  22.80

  Schesir Filety z kurczaka, 6 x 150 g - Filet z kurczaka z szynką

  27.80

  Miamor Pastete, 12 x 85 g - Królik

  23.80

  Royal Canin Maxi Digestive Care - 15 kg

  171.80
 • Feline Porta 21, 6 x 156 g - Sensitive Kurczak i ryż

  34.80

  Pedigree Classic, 24 x 400 g - Junior: drób i ryż

  74.80

  Gaya, róg bawoła indyjskiego - 3 x Rozm. L

  139.80

  Briantos Adult, jagnięcina & ryż - 14 kg

  69.80
 • Petsafe obroża antyszczekowa Commander ze sprayem i pilotem - Bateria alkaliczna, 6 V

  15.80

  Pro Plan Large Adult Robust Optihealth, kurczak i ryż - 14 + 2,5 kg gratis!

  164.80

  Nutro Natural Choice Adult, indyk - 4 kg

  99.80

  Rocco Chings Double, 200 g - Kurczak i jagnięcina

  17.80
 • Pojemnik na pokarm - do 10 kg suchej karmy

  29.80

  Almo Nature Classic, 6 x 55 g - Tuńczyk i kurczak

  16.80

  Rinti Sensible, 1 x 400 g - Kaczka z ziemniakami

  5.80

  Trainer Natural Sterilised, indyk - 12 x 85g

  44.80
 • Trixie Natura buda z przedsionkiem - M: szer. x gł. x wys. 100 x 82 x 90 cm

  549.80

  Royal Canin Miniature Schnauzer Junior - 2 x 1,5 kg

  89.80

  Mieszany pakiet Animonda GranCarno Original Adult, 6 x 400 g - Pakiet 2

  22.80

  Korzystny pakiet Hills Canine, 12 x 370 g - Adult, Kurczak

  75.80
 • Dwupak Pedigree - German Shepherd, z drobiem i ryżem, 2 x 15 kg

  157.80

  Tetra TabiMin Pokarm w tabletkach - 3 x 275 tabletek

  99.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Label, 24 x 55 / 70 g - Green Label Raw: Kurze udka, 55 g

  65.80

  Almo Nature Bio Paté, 6 x 100 g - Wołowina z warzywami

  17.80
 • Nutro Choice Adult Light, jagnięcina i ryż - 10 kg

  139.80

  Royal Canin Babydog Milk - 2 kg (5 woreczków po 400 g)

  119.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg - Light

  194.80

  Whiskas Senior 7+ saszetki, 4 x 100 g - Wybór dań drobiowych w galarecie

  5.80
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g - Kurczak z aloesem

  79.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g - Jagnięcina z królikiem

  49.80

  Schmusy Nature Vollwert Flakes, 22 x 100 g - Indyk i ryż

  39.80

  Megapakiet Pedigree DentaStix, 112 sztuk w super cenie! - Dla dużych psów, 4320 g

  89.80
 • Mieszany pakiet próbny Rocco, 6 x 800 g - Menu

  32.80

  Greenwoods Adult karma , Kurczak i brązowy ryż - 6 x 395 g

  26.80

  Applaws w galarecie, 6 x 70 g - Kurczak z wołowiną

  29.80

  Fitmin Program Maxi Senior - 15 kg

  144.80
 • Purina Pro Plan Housecat - 1,5 kg

  42.80

  Granatapet Feinis, przysmaki dla kota - Kaczka z kocimiętką, 3 x 50 g

  12.80

  Catessy Kawałeczki z warzywami, 4 różne smaki - 12 x 100 g

  12.80

  Korzystny pakiet Smilla Mrrrau, 40 x 400 g - Wołowina

  129.80
 • Taste of the Wild Pacific Stream Canine - 13 kg

  189.80

  Nutro Choice Puppy Large Breed - 2 x 12 kg

  349.80

  Liofilizowane przysmaki Thrive ProReward - Wątroba, 3 x 60 g

  44.80

  Pakiet próbny Felix Fantastic: karma mokra, sucha i przysmak - Mięsne smaki

  29.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa