wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Żwirek Extreme Classic dla kota, o zapachu lawendy - 15 kg

  59.80

  DogMio Barkis, półwilgotny przysmak - Wiaderko, 500 g

  12.80

  Sanabelle Adult, kurczak - 2 x 10 kg

  194.80

  Dwupak Concept for Life - Large Junior, 2 x 12 kg

  249.80
 • Belka oświetleniowa Juwel T5 High-Lite - 2 x 24 Watt T5, 55 cm, pasuje do Trigon 350

  399.80

  Pro Plan Large Puppy Robust Optistart, kurczak i ryż - 2 x 12 kg

  299.80

  Megapakiet Bozita, puszki 20 x 410 g - Łosoś

  74.80

  3 + 1 gratis! Przysmaki Thrive, 3 x 15 g + 15 g gratis! / 3 x 25 g + 25 g gratis! - Kurczak, 4 x 25 g

  48.80
 • Sanabelle Sterilized - 10 kg

  129.80

  MAC´s Cat karma dla kota, 6 x 800 g - Wołowina

  55.80

  Miamor Feine Bissen z kurczakiem - 300 g

  7.80

  10 + 2 gratis! GranataPet DeliCatessen, 12 x 400 g - Czysty kurczak

  83.00
 • Nozdrza wołowe - 500 g

  32.80

  Bob Martin Spot On dla psów - Duże psy (powyżej 15 kg)

  19.80

  Porta 21 Feline Finest Kitten - 2 kg

  36.80

  1,5 kg Lukullus w super cenie! - Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  20.80
 • GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g - Łosoś i indyk

  26.80

  Pakiet Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry - 12 x ok. 21 cm

  69.80

  10 + 2 gratis! Wolf of Wilderness Adult, 12 x 800 g - Oak Woods, dzik

  116.20

  Markus-Mühle Rotwild z kaczką piżmową i jeleniem - 5 kg

  87.80
 • Zawieszka do kluczy "I love animals" - z filcu

  9.80

  Korzystny pakiet Schesir, 12 x 150 g - Tuńczyk

  52.80

  Rinti Gold, 12 x 185 g - Serca drobiowe

  39.80

  Smilla Adult Sterilised, 300 g - 300 g

  4.80
 • Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - Łosoś

  43.80

  Feline Porta 21, 6 x 156 g - Tuńczyk i szprotki

  34.80

  Greenwoods Adult karma dla kota, ryba - 300 g

  9.80

  Hills Prescription Diet c/d Urinary Stress Reduced Calorie - 8 kg

  199.80
 • Dwupak Bosch - Young & Active, kurczak, 2 x 12,5 kg

  299.80

  Rinti Gold Mini, 6 x 100 g - Jeleń z wołowiną

  11.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 375 g - Kurczak z wołowiną

  46.80

  Concept for Life Labrador Retriever Adult - 1,5 kg

  39.80
 • Agility Fun & Sport Drążki do slalomu - 12 sztuk

  129.80

  Bosch Goodies Light, przysmak - 450 g

  11.80

  Mieszany pakiet Catz Finefood w saszetkach, 12 x 85 g - Pakiet 1

  44.80

  Vitakraft Dental 3in1 medium - 4 x 180 g

  22.80
 • Schmusy Nature w saszetkach, 12 x 100 g - Wołowina, drób, ryż i ekstrakt z granatu

  22.80

  Smilla pasta słodowa - 50 g

  5.80

  Rocco Chings Double, 200 g - Kurczak i wątróbka

  15.80

  Pakiet: 3 x 5l Tigerino Crystals + Concept for Life 400 g - British Shorthair

  44.80
 • Perfect Fit Junior, z kurczakiem - 12 x 85 g

  33.80

  Eukanuba Adult Premium Performance Working & Endurance - 15 kg

  152.80

  Korzystny pakiet Catessy Chrupiący przysmak, 3 x 65 g - Wołowina z witaminami i słodem

  6.80

  Pakiet Barkoo Natur kości do żucia z supełkiem, wołowe - 12 x ok. 16 cm

  74.80
 • Korzystny pakiet Terra Faelis Mięsne Menu, 12 x 200 g - Królik z brokułami & kocimiętką

  89.80

  Markus-Mühle Black Angus Junior - 15 kg

  179.80

  Fitmin Dog Solution Lamb & Rice, jagnięcina i ryż - 13 kg

  139.80

  20 + 4 gratis! GimCat ShinyCat w galarecie, 24 x 70 g - Tuńczyk i kurczak

  66.00
 • Rinti Sensible, 6 x 400 g - Kurczak z ziemniakami

  29.80

  Sera spirulina pokarm w tabletkach - 100 tabletek

  29.80

  Legowisko Mond - 70 x 45 x 30 cm

  79.80

  Podwójne punkty bonusowe: Rocco Junior, 6 x 400 g - Wołowina z wapniem

  21.80
 • Korzystny pakiet Smilla Kitten, 12 x 200 g - Z kurczakiem

  29.80

  Pakiet próbny: Vilmie Siano z górskich łąk + pokarm dla gryzoni - 2,5 kg Siano z górskich łąk + 1 kg pokarm dla królika miniaturowego

  26.80

  Feringa karma mokra dla kociąt, 12 x 200 g - Kurczak i cielęcina

  44.80

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 12 x 400 g / 375 g - Pakiet mieszany 12 x 400 g / 375 g

  119.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Original Adult, 24 x 400 g - Mieszany pakiet 1

  87.80

  Perfect Fit Active, z kurczakiem - 2 x 1,4 kg

  36.80

  Dwupak Concept for Life - Sensitive Cats (2 x 10 kg)

  269.80

  Korzystny pakiet Sheba Fresh & Fine, 12 x 50 g - Kurczak, wołowina, kaczka

  15.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g - Tuńczyk z serem

  69.80

  Taste of the Wild Canyon River Feline - 2 kg

  49.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Senior, indyk - 2 x 10 kg

  329.80

  1 + 1 gratis! Happy Dog Supreme, 2 kg - Sensible Karaiby

  24.80
 • Trainer Fitness 3 Puppy Medium/Maxi, ryba i ryż - 12,5 kg

  189.80

  Szelki Julius-K9 Power Black - Rozm. 1

  129.80

  Concept for Life British Shorthair Adult - 3 kg

  65.80

  Korzystny pakiet MACs Adult, 12 x 800 g - Głowizna i marchew

  99.80
 • JR Birds Pick n Fun krakersy dla ptaków - Dla papug

  17.80

  Komplet Heim Stars obroża + smycz - Obwód szyi: 26-37 cm + smycz

  139.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 200 g - Jagnięcina i królik

  44.80

  Applaws Adult z owocami morza i łososiem - 1,8 kg

  49.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w saszetkach, 24 x 100 g - Tuńczyk z pomidorami

  64.80

  Exotic Fruit - mieszanka owocowa dla papug - 600 g

  19.80

  Royal Canin Medium Digestive Care - Sterilised, 2 x 12 kg

  312.80

  Hills Canine Mature Adult 7+ Light, kurczak - 2 x 12 kg

  294.80
 • Pakiet mieszany Whiskas 1+, 3 x 3,8 kg - 3 smaki

  104.80

  Lilys Kitchen Bedtime Biscuits - 3 x 100g

  39.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Urinary Tract Health - 15 kg

  145.80

  20 + 4 gratis! GimCat ShinyCat w galarecie, 24 x 70 g - Tuńczyk

  66.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa