Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Bozita Feline Outdoor & Active

  2 x 10 kg
  334.80

  Bozita Katty, z anchois - - 15 kg

  129.80

  Korzystny pakiet Porta 21, 12 x 156 g - - Tuńczyk i wodorosty

  54.80

  Megapakiet Animonda Carny Exotic, 24 x 85 g

  Kangur
  69.80
 • Royal Canin Indoor Long Hair

  400 g
  16.80

  Transporter Nobby Avior

  57 x 39 x 40 cm
  59.80

  Professional Classic Żwirek o zapachu pudru

  2 x 15 kg
  74.80

  Kattovit Urinary

  Cielęcina, 12 x 85 g
  26.80
 • Perfect Fit Junior, z kurczakiem

  750 g
  11.80

  Royal Canin British Shorthair Kitten

  2 x 10 kg
  354.80

  Perfect Fit Adult, z dużą ilością kurczaka

  2,9 kg
  39.80

  Almo Nature Orange Label Bio Pouches, 6 x 70 g

  Wołowina z kurczakiem
  19.80
 • Royal Canin Ultra Light w sosie

  6 x 85 g
  19.80

  Korzystny pakiet Schesir Fruit, 12 x 75 g

  Tuńczyk z ananasem
  34.80

  Szelki dla kociąt

  Czarne
  9.80

  Felix Party Mix Grill

  60 g
  5.40
 • Bozita Feline Diet & Stomach - Sensitive

  2 x 10 kg
  354.80

  Purina Pro Plan Adult 7+

  2 x 3 kg
  129.80

  Mieszany pakiet próbny Cosma Thai w saszetkach

  6 x 100 g
  14.80

  Almo Nature Legend, Mięso, 6 x 70 g - - Kurczak i krewetki

  19.80
 • Dirt Devil Fello szczotka do usuwania sierści

  Dirt Devil Fello szczotka
  99.80

  10 kg Hill´s Feline + 12 x 85 g Hill´s saszetki gratis!

  Sterilised Cat Young Adult, 8 kg
  179.80

  Catessy Adult Mix Mięso

  1 kg
  5.80

  Megapakiet Gimpet ShinyCat, 24 x 85 g

  Kitten Kurczak
  59.80
 • Felix Sensation Crunchy Crumbles, 20 x 100 g + 80 g posypki!

  Rybna rożnorodność
  29.80

  Torba transportowa SturdiBag czarna

  L: dł. x szer. x wys.: 46 x 30,5 x 30,5 cm
  269.00

  Biokats Duo Active Fresh żwirek dla kota

  14 l
  39.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g - - Tuńczyk z małymi sardelami

  34.80
 • Megapakiet Gourmet Gold Suflet Jajeczny, 48 x 85 g

  Kurczak
  74.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g

  Tuńczyk z krewetkami
  74.80

  Whiskas Senior saszetki, 12 x 100 g

  W soczystej galarecie
  16.80

  Royal Canin British Shorthair Kitten

  2 kg
  74.80
 • 10 kg Animonda vom Feinsten w niskiej cenie!

  Adult z pstrągiem
  109.80

  Hills Feline Hairball Control Adult, kurczak

  2 x 5 kg
  264.80

  Dwupak Royal Canin Care Nutrition

  Oral Sensitive 30, 2 x 8 kg
  334.80

  Pakiet próbny Granatapet 6 x 200 g

  Pakiet próbny
  29.80
 • 5 + 1 gratis! GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Kaczka z drobiem
  14.80

  Sanabelle Grande

  2 x 10 kg
  259.80

  Schmusy Nature w miseczkach, 12 x 100 g

  Kurczak, łosoś ,makaron i drożdże piwne
  27.80

  Royal Canin Sterilised w galarecie

  24 x 85 g
  69.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g

  Tuńczyk z serem
  74.80

  Hills Feline Adult Light, kurczak - - 10 kg

  174.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mix Kawałków w Sosie, 48 x 85 g

  Wołowina i kurczak
  74.80

  Almo Nature Green Label Filets, 6 x 55 g

  Filet z tuńczyka z krewetkami
  19.80
 • GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Czarniak z indykiem
  29.80

  Applaws Nature´s Calling żwirek dla kota

  2 x 6 kg
  89.80

  Rosewood leżanka na kaloryfer 2 in 1, kremowa

  Ø x dł.: 23 x 45 cm
  59.80

  Animonda Carny Ocean, 6 x 80 g

  Łosoś z młodymi sardynkami
  22.80
 • Royal Canin Urinary S/O Moderate Calorie UMC 34

  2 x 3,5 kg
  214.80

  Applaws Kitten karma dla kociąt

  6 x 70 g
  22.80

  Vitakraft Cat Stick Mini

  Wołowina i tauryna, 6 x 6 g
  7.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g - - Tuńczyk z kurczakiem

  34.80
 • 10 kg Sanabelle + Trixie Cuddly legowisko gratis!

  Sensitive, jagnięcina
  124.80

  3 kg + 500 g gratis! Iams, 3,5 kg

  3,5 kg
  54.80

  Multipak Almo Nature Holistic, 5 x 2 kg

  Kitten Kurczak z ryżem
  189.80

  Smilla Adult XXL-krokiety, kurczak

  1 kg
  12.80
 • Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Jagnięcina z królikiem
  49.80

  Sheba Cuisine, 6 x 85 g

  Cuisine, wołowina w sosie
  14.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki, 12 x 405 g - - Kurczak w sosie

  69.80

  Purina Cat Chow Adult Chicken & Turkey, kurczak i indyk

  15 kg
  129.80
 • Duży pakiet Whiskas

  6 różnych produktów
  104.80

  Felix Party Mix Grill

  3 x 60 g
  14.80

  Miamor Cat Confect pasta słodowa o smaku sera

  66 x 15 g
  49.80

  Dwupak Trainer

  Personal Beauty, 2 x 2 kg
  129.80
 • Royal Canin Pure Feline Vitality

  3 kg
  84.80

  Whiskas Sterile

  2 x 1,75 kg
  37.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Śledź z krewetkami
  49.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Cielęcina z kurczakiem
  17.80
 • GranataPet Adult, kurczak

  2 kg
  69.80

  15 kg Purina Cat Chow + przysmaki Dreamies, 55 g gratis!

  Adult Special Care Sterilised
  144.80

  Pitti trawa dla kotów w szalce - - 100 g

  6.80

  Purina Pro Plan Adult, kurczak i ryż

  10 kg
  149.80
 • Royal Canin Ageing +12

  2 x 4 kg
  199.80

  Beaphar wiążący zapach dezodorant - - 100 ml

  19.80

  Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 100 g

  Tuńczyk i surimi
  81.20

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Mielone mięso wołowe
  84.80
 • Kattovit Niere/Renal

  Ryba morska, 6 x 175 g
  24.80

  Miamor Milde Mahlzeit, 6 x 100g

  Senior, Wołowina i kurczak
  15.80

  Hills Feline Hairball Control Adult, kurczak

  1,5 kg
  54.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Drób
  49.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

oddam psa
0