wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Korzystny pakiet Terra Canis bez zbóż, 12 x 800 g - Kurczak z pasternakiem, dmuchawcem i rumiankiem

  189.80

  Catit Jumbo kuweta dla kota - Pokrywa szara

  99.80

  Almo Nature Daily Menu 6 x 170 g - Tuńczyk z ryżem

  14.80

  Royal Canin Skin Care - 12 kg

  199.80
 • Animonda Carny Senior, 6 x 200 g - Wołowina z sercami indyczymi

  15.80

  Exclusion Diet, kaczka z ziemniakami - 12 x 400 g

  89.80

  Lillebro Mącznik suszony - 2 x 500 g

  59.80

  Korzystny pakiet zooplus Selection, 12 x 800 g - Adult Active, kurczak

  114.80
 • Trixie Tran z dorsza z dodatkiem oleju z ostu - 250 ml

  17.80

  Mieszany pakiet Animonda GranCarno Original Adult, 6 x 400 g - Pakiet 1

  22.80

  Podkładka pod miskę Simons Cat - 43 x 28 cm

  15.80

  Iams Delights Adult Rybne smaki, 24 x 85 g - Rybne smaki w sosie

  42.80
 • Dwupak Mera Dog - Care High Premium Junior 2, 2 x 12,5 kg

  233.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g - 4 smaki, Mieszany pakiet I

  69.80

  Podwójna miska ze stali szlachetnej, czarny metallic - 2 x 0,75 l, Ø 16 cm

  39.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 12 x 85 g - Kurczak, wołowina, łosoś i pstrąg w pasztecie

  16.80
 • Korzystny pakiet Yarrah Bio Wellness Pâté, 12 x 100 g - Łosoś z algami morskimi

  29.80

  Szelki Julius-K9 Power, limonkowe - Rozm. 1

  129.80

  Gourmet Fischer´s Délicatesse, 24 x 85 g - Dorsz i cukinia

  59.80

  13/15 kg Fitmin + Dokas Paski do żucia, kaczka gratis! - Program Medium Senior, 15 kg

  144.80
 • Naturalny żwirek - 2 x 15 kg

  109.80

  TetraAqua EasyBalance - 500 ml

  49.80

  Iams Delights Adult Mięsne smaki, 12 x 85 g - Mięsne smaki w sosie

  23.80

  Iams Delights Adult Mięsne smaki, 24 x 85 g - Mięsne smaki w sosie

  42.80
 • Hagen Fluval filtr wewnętrzny Seria U - U2 od 45 do 110 l

  129.80

  Nylonowa torba transportowa Free-Fly - 28 x 28 x 31 cm

  69.80

  Wolf of Wilderness "Blue River" - łosoś - 2 x 12 kg

  379.80

  Felix Inhome Sensations - 2 kg

  19.80
 • Tetra AquaSafe Preparat do uzdatniania wody - 5000 ml

  149.80

  Bozita Robur Genuine 23/13, jagnięcina i ryż - 2 x 12,5 kg

  339.80

  Catessy Kawałeczki w galarecie, 4 różne smaki - 24 x 100 g

  21.80

  10 + 2 kg gratis! Nutrivet Instinct, 12 kg - Instinct Dietetic & Care

  149.80
 • Gourmet Gold Kawałki w Pasztecie, 12 x 85 g - Kurczak

  19.80

  Almo Nature Legend, ryba, 6 x 70 g - Tuńczyk (Pacyfik)

  17.80

  Zee.Dog obroża Stardust - Obwód szyi: 35,5 - 51 cm

  16.80

  Barkoo kości do gryzienia z nadzieniem ze żwaczy wołowych - 6 x ok. 17 cm

  44.80
 • Royal Canin Mini Adult - 2 x 8 kg

  206.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Active Longevity, kurczak - 10 kg

  169.80

  Dwupak Eukanuba Adult Large Breed - Jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg

  253.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 280 g - Kurczak i łosoś

  89.80
 • Kong Classic, kolor czerwony - L, ok. 10 cm

  29.80

  Dog’s Favorit Okruchy - 15 kg

  49.80

  Trixie, uchwyt na owoce i warzywa - 20 cm

  6.80

  Zabawka mała żyrafa dla kota - 1 szt.

  7.80
 • Eukanuba Adult Small Breed, kurczak - 3 kg

  44.80

  Mieszany pakiet próbny Greenwoods Adult, 6 x 70 g - 6 x 70 g

  17.80

  2 / 3,5 kg Royal Canin + Wędka dla kota z kolorowymi piórkami gratis! - Exigent 35/30 - specjalna struktura, 2 kg

  58.80

  Biokats Micro żwirek dla kota - 2 x 14 l

  49.80
 • Happy Cat Fit & Well Adult, z łososiem atlantyckim - 10 kg

  159.80

  Eheim Classic, filtr zewnętrzny - Classic 350, do 350 l

  349.80

  Hills Prescription Diet c/d Urinary Stress Reduced Calorie - 8 kg

  199.80

  Pasta dla kota GimCat, 200 g w super cenie! - MULTIwitamina Extra

  27.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g - Szynka

  159.80

  Acana Adult Large Breed - 17 kg

  269.80

  Natural Home IV drapak dla kota - 60 x 57 x 192 cm

  559.80

  Trixie budka dla kota, montowanie ścienne - 44 × 29 × 30 cm

  119.80
 • Rinti Sensible, 6 x 400 g - Kurczak z ryżem

  29.80

  Vetbed® Isobed SL Fale koc, kremowo-brązowy - 100 x 75 cm

  79.80

  Rocco Classic 6 x 400 g - Czysta wołowina

  19.80

  Pfiffikus Zestaw Ptasi bufet - Zestaw 3-częściowy

  24.80
 • Korzystny pakiet Terra Canis bez zbóż, 12 x 800 g - Kurczak z pasternakiem, dmuchawcem i rumiankiem

  189.80

  Megapakiet Animonda Integra Protect, 24 x 85/100/200 g - Renal, wieprzowina, 24 x 100 g

  65.80

  Pakiet Bozita Naturals w galarecie, 12 x 370 g - Junior: delikatny kurczak

  55.80

  Animonda Integra Protect Intestinal - 6 x 100 g

  16.80
 • Terra Canis, 6 x 400 g - Indyk z ryżem naturalnym i świeżym mniszkiem lekarskim

  69.80

  Cookie´s Delikatess Paseczki z kurczakiem, półwilgotne - 200 g

  12.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 800 g - Cielęcina & królik z cukinią, dynią i olejem lnianym

  99.80

  Mieszany pakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia - Kurczak, Kaczka, Jagnięcina, Wołowina (każdy 12 x 5 cm)

  39.80
 • Dokas Rurki do żucia o dł. 1 m - Kurczak

  22.80

  Hills Prescription Diet Feline Weight Loss - Diabetic m/d - 2 x 5 kg

  259.80

  Hills Prescription Diet Canine Urinary c/d - 12 kg

  199.80

  Gourmet Fischer´s Delikatesse, 12 x 85 g - Tuńczyk

  34.80
 • Josera SensiCat Adult Sensitive - 2 x 10 kg

  219.80

  Taste of the Wild Southwest Canyon - 6 kg

  114.80

  Wolf of Wilderness, 6 x 800 g - Green Fields - jagnięcina

  69.80

  Schesir Small w galarecie, 6 x 50 g - Tuńczyk

  14.80
 • TetraTec GS 45 Skrobak do szyb - Kompletny

  59.80

  Pakiet oszczędnościowy dla fretek Totally Ferret Active - 3 elementy

  74.80

  Smycz Flexi Vario M antracytowa, 8 m - Antracytowy pojemnik Multibox

  24.80

  3 x 22 g Cosma Thai Snackies w super cenie! - Kurczak z wątróbką i ryżem

  24.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa