wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Whiskas Junior w saszetkach, 12 x 100 g - Wybór dań mięsnych w sosie

  15.80

  Chip zooplus do wózków sklepowych z karabińczykiem - zooplus design

  7.80

  Terra Canis, 1 x 400 g - Jagnię z cukinią, prosem i koperkiem

  12.80

  Megapakiet MACs w saszetkach, 24 x 100 g - Kurczak

  77.80
 • Dwupak Happy Dog Supreme - Irlandia, 2 x 12,5 kg

  329.80

  Sanabelle Sensitive, drób - 2 x 10 kg

  192.80

  Hill´s Prescription Diet Canine c/d - 12 x 370 g

  99.80

  Savic Aseo XXL, kuweta dla kota z wysokim rantem - Jasnoszaro-biała

  49.80
 • Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 400 g - Drób i jagnięcina

  99.80

  Nullodor Color kolorowy żwirek dla kota - Różowy, 1,8 kg

  22.80

  Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, 6 x 10 cm - Z kurczakiem

  29.80

  Pro Plan Sterilised Nutrisavour - Kurczak, 12 x 85 g

  39.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g - Kaczka

  159.80

  Zestaw Hydor Prime, filtr zewnętrzny + pompa przepływowa - Prime 20, filtr zewnętrzny+ Koralia Nano 900, pompa przepływowa

  349.80

  Filtr Tetratec EasyCrystal 250 - Do akwariów o pojemności 15 - 40 l

  99.80

  Oster Golden A5 maszynka do strzyżenia - Ostrze nr 5 (długość 6,3 mm, Skip Tooth)

  139.80
 • Trixie metalowy grzebień - 6,5 cm

  19.80

  Ferplast transporter samochodowy Atlas Car 80 - 82 x 51 x 61 cm

  299.80

  Mieszany pakiet próbny Briantos Adult, 3 x 3 kg - 3 x 3 kg

  62.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 85 g - Mus z indykiem

  17.80
 • Dwupak Pedigree - Junior Maxi, z kurczakiem i ryżem, 2 x 15 kg

  169.80

  KONG Scrunch Knots Lis - S/M

  24.80

  19 + 5 gratis! Rocco Classic, 24 x 800 g - Wołowina z sercami drobiowymi

  116.40

  Korzystny pakiet Royal Canin Breed, 24 x 85 g - Chihuahua

  57.80
 • Komplet Hunter Freestyle czarny obroża + smycz - Obwód szyi: max. 50 cm + smycz

  109.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio Wellness Pâté, 12 x 150 g - Kurczak z algami morskimi

  39.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Fit & Well Medium Adult, 2 x 12,5 kg

  289.80

  Prestige Premium Piasek dla ptaków - 5 kg

  19.80
 • Royal Canin Mini Digestive Care - 2 x 10 kg

  316.80

  Nutrivet Instinct Dog Treat Regional Beef - 250 g

  14.80

  Concept for Life Large Junior - 2 x 12 kg

  249.80

  Concept for Life Large Adult - 1,5 kg

  29.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g - Ultra Light w sosie

  65.80

  Purizon Puppy , kurczak z rybą - 12 kg

  189.80

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 6 x 400 g / 375 g - Pakiet mieszany 6 x 400 g / 375 g

  64.80

  14 kg Briantos karma + Flashing Monkey 2in1 frisbee gratis! - Adult Light

  79.80
 • Royal Canin Shih Tzu Junior - 1,5 kg

  53.80

  4 +1 gratis! Vilmie Siano z górskich łąk, 5 kg - 5 kg

  44.80

  Vitakraft Dental 3in1 medium - 4 x 180 g

  22.80

  Greenwoods Nuggets, kurczak - 2 x 100 g

  23.80
 • Purina Cat Chow Adult Special Care Hairball Control - 1,5 kg

  19.80

  Optimanova Sterilised - 2 kg

  49.80

  Miska ceramiczna Me to You - 300 ml, Ø 13 cm

  24.80

  Poduszka Technicolor - 100 x 70 x 10 cm

  149.80
 • Biokats Micro Fresh żwirek dla kota - 2 x 14 l

  54.80

  Legowisko ze sztucznej skóry - Dł. x szer. z wys.: 90 x 65 x 30 cm

  159.80

  Fitmin Program Maxi Performance - 2 x 15 kg

  274.80

  Pakiet próbny Stuzzy Cat w saszetkach, 4 x 100 g - Sterilized, kurczak / indyczka

  6.80
 • Gourmet A la Carte, 24 x 85 g - Indyk z warzywami

  44.80

  21 + 3 gratis! Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100 g - Senior, Królik i kurczak

  51.80

  10 kg / 2 x 4 kg Happy Cat Supreme / Sensitive + 1,4 kg gratis! - Adult, z jagnięciną, 11,4 kg

  154.80

  4 kg Almo Nature + Myszki do zabawy Greeny, 4 szt. gratis! - Sterilised, wołowina i ryż

  99.60
 • Trixie miseczki ceramiczne dla gryzoni - Ø 11 cm, 250 ml, dla świnki morskiej

  11.80

  Feline Porta 21, 6 x 156 g - Tuńczyk z wołowiną

  34.80

  Megapakiet Rinti Filetto, 24 x 420 g - Kurczak i szynka w sosie

  169.80

  JR Farm sałatka owocowa - 2 x 500 g

  24.80
 • Royal Canin Maine Coon Adult - 12 kg

  184.80

  Eukanuba Adult Large Breed, jagnięcina i ryż - 12 kg

  134.80

  Megapakiet MAC´s Cat karma dla kota, 24 x 400 g - Łosoś & kurczak

  129.80

  19 + 5 gratis! Smilla Puszki z drobiem i z rybą, 24 x 400 g - Drób z sercami drobiowymi

  72.20
 • Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 140 g - Tuńczyk i kurczak

  59.80

  Zestaw rowerowy Dogrunner, uchwyt i smycz - Zestaw

  129.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g - Cielęcina

  59.80

  Smycz Flexi Vario S antracytowa, 8 m - Lampka LED-Lighting-System

  39.80
 • Feline Porta 21, 6 x 90 g - Tuńczyk i wodorosty

  22.80

  Greenwoods Senior/Light, karma , indyk i ryż - 2 x 12 kg

  279.80

  Smycz Flexi Vario S turkusowa, 8 m - Turkusowa smycz

  59.80

  Korzystny pakiet Applaws Cat Pot, 20 x 60 g - Wykwintny tuńczyk z krewetkami

  67.80
 • Buda Spike Standard - XL: dł. x szer. x wys.: 111 x 86 x 99 cm

  349.80

  Royal Canin Senior Consult Stage 1 - Vet Care Nutrition - 10 kg

  219.80

  Legowisko ze sztucznej skóry - Dł. x szer. z wys.: 90 x 65 x 30 cm

  159.80

  Concept for Life Large Senior - 6 kg

  89.80
 • Royal Canin Sterilised Retriever Adult - 12 kg

  169.80

  Bozita Feline w galarecie, 6 x 190 g - Kitten

  18.80

  Mieszany pakiet próbny Wolf of Wilderness Adult, 4 smaki - 6 x 400 g

  35.80

  10 + 2 gratis! Royal Canin Breed, 12 x 85 g - Dachshund

  28.00
 • Perfect Fit Sensitive, z kurczakiem - 1,4 kg

  19.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g - 4 smaki, Mieszany pakiet

  69.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 12 x 185 g - Tuńczyk z kalmarami

  56.80

  Concept for Life Mini Junior - 1,5 kg

  35.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa