wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Royal Canin Golden Retriever Junior

  12 kg
  179.80

  Megapakiet Bozita w sosie, 24 x 370 g

  Łosoś
  84.80

  Rolln Clean Omega Paw kuweta samoczyszcząca

  Szaro-brązowa
  169.80

  Forza 10 Active Line - Oto Active

  2 x 10 kg
  379.80
 • Royal Canin Exigent 33 - wyostrzony zmysł powonienia

  400 g
  16.80

  Eukanuba Adult Small & Medium Breed, jagnięcina i ryż

  12 kg
  144.80

  Herrmanns Bio-Menu karma dla kota, 6 x 85 g

  Bio gęś z cukinią, pomidorami i jogutrem
  22.80

  Orijen Original przysmak

  56,7 g
  22.80
 • Almo Nature Adult Medium, kurczak z ryżem

  12 kg
  169.80

  Almo Nature Classic, 6 x 55 g

  Filet kurczaka
  14.80

  Royal Canin Beagle Adult

  2 x 12 kg
  359.80

  Catessy Kawałeczki z warzywami, 4 różne smaki

  24 x 100 g
  22.80
 • Royal Canin Giant Junior Active

  15 kg
  199.80

  Animonda vom Feinsten Kitten, 6 x 100 g

  Z jagnięciną
  14.80

  Brit Premium Junior M

  15 kg
  109.80

  Happy Cat Supreme Adult Sterilised

  10 kg
  149.80
 • Obroża Hunter Ecco Sport Vario Basic, czarna

  Obwód szyi: 30-45 cm
  9.80

  Gimpet ShinyCat, 6 x 85 g - - Tuńczyk

  17.80

  Royal Canin Sporting Life Agility Small

  1,5 kg
  49.80

  Applaws, 6 x 156 g

  Kurczak i wątróbka wołowa z warzywami
  37.80
 • Bozita Katty, z kurczakiem

  2 x 15 kg
  249.80

  Almo Nature Classic, 6 x 70 g

  Kurczak i mango
  19.80

  Dwupak Trainer - Trainer Fitness 3 Adult Med/Maxi ryba i kukurydza, 2 x 12,5 kg

  349.80

  Tetra CO2 Plus

  250 ml
  34.80
 • Happy Dog Supreme Sensible Karaiby

  2 x 12,5 kg
  499.80

  Silver Line, miska ze stali szlachetnej - czarna matowa

  450 ml, Ø 20 cm
  9.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Dziczyzna
  92.80

  Purina ONE Sterilised, 6 x 85 g

  Indyk z zieloną fasolką
  14.80
 • Kattovit Low Protein

  4 kg
  79.80

  Relax drapak dla kota

  Ø 39 x wys. 14,5 cm
  29.80

  ROGZ Alpinist obroża , limonkowa

  Obwód szyi: 32-50 cm
  39.80

  FURminator + Chusteczki Furminator gratis!

  FURminator do krótkiej sierści L
  159.80
 • Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 800 g

  Jagnięcina ze słodkimi ziemniakami
  119.80

  Smilla Light

  10 kg
  79.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Duck & Potato

  12 kg
  199.80

  3,5/4 kg Royal Canin + zabawka mała żyrafa dla kota gratis!

  Sterilised 7+ Appetite Control, 3,5 kg
  86.80
 • Dwupak Purina Pro Plan

  Duo Délice, łosoś z ryżem, 2 x 10 kg
  269.80

  Pakiet Pedigree Saszetki w sosie 12 x 100 g / 24 x 100 g

  12 x 100 g
  14.80

  Opti Life Adult Maxi

  12,5 kg
  159.80

  Pakiet mieszany Cosma Thai, tuńczyk z krabami, 48 x 100 g

  Tuńczyk z krabami
  114.80
 • Megapakiet Gimpet ShinyCat, 24 x 85 g

  Tuńczyk & Krewetki
  59.80

  Nutrivet Instinct Dog Treat Farm Chicken

  3 x 250 g
  49.80

  Greenwoods Bentonite: naturalny żwirek zbrylający

  6 kg
  19.80

  13,5 kg Purizon + Rocco Żwacze wołowe, 500g gratis!

  Black Angus
  219.80
 • Bosch Age & Weight, kurczak

  11,5 kg
  159.80

  Dwupak Purina Pro Plan

  Puppy Large Robust, kurczak i ryż, 2 x 14 kg
  299.80

  Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż

  3 kg
  69.80

  Korzystny pakiet Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  9 x ok. 22 cm
  59.80
 • Gourmet A la Carte, 24 x 85 g

  Mieszane smaki II
  44.80

  Pakiet Greenwoods Adult , 12 x 395 g

  Kaczka i brązowy ryż
  46.80

  Duże opakowanie Hills Canine + worki na odchody gratis!

  Mature Adult 5+ Large Breed, kurczak, 12 kg
  154.80

  Duże opakowanie Hills Feline + automat Trixie 0,6 l gratis!

  Sensitive Skin Adult, kurczak, 5 kg
  134.80
 • Megapakiet Cosma Thai, 24 x 85 g

  Pakiet mieszany
  54.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult ryby, 32 x 100 g

  4 smaki, Mieszany pakiet
  69.80

  Pedigree Gelenk Aktiv+

  Dla dużych psów, 450 g, 21 szt.
  29.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Filet z kurczaka
  69.80
 • Trixie szelki i smycz dla kota z zamknięciem na zatrzask

  Fioletowe
  14.80

  Silver Line, miska ze stali szlachetnej - czarna matowa

  450 ml, Ø 20 cm
  9.80

  Black Angus Junior

  15 kg
  179.80

  10 + 2 gratis! Smilla Puszki, 12 x 200 g

  Kitten z cielęciną
  26.40
 • Hunter melaminowa miska na pokarm koloru czarnego

  0,16 l, Ø 11 cm
  24.80

  Rinti Pur w miseczkach, 9 x 300 g

  Kurczak z ryżem
  35.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Pierś z kurczaka
  79.80

  Megapakiet Pedigree Adult Classic, 24 x 400 g

  5 rodzajów drobiu
  79.80
 • Animonda vom Feinsten Adult, 6 x 150 g

  Wołowina z ziemniakami
  16.80

  Greenwoods karma dla kota Adult, ryba

  4 kg
  69.80

  RINTI Canine Intestinal

  4 kg
  69.80

  Pakiet próbny Cosma Thai w galarecie

  6 x 85 g
  14.80
 • Akwarium Juwel Rio 300 - zestaw

  ciemnobrązowe
  3199.80

  Bozita Young & Fit 24/12

  2 x 12,5 kg
  249.80

  Felix Mięsne Kawałeczki w galarecie, 32 x 100 g

  Łosoś z flądrą
  44.80

  20 + 4 gratis! Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z jagnięciną
  122.60
 • Pedigree Complete Light, z drobiem

  2 x 13 kg
  174.80

  20+4 gratis! Animonda GranCarno Adult, 24 x 800g

  Koktajl wielomięsny
  132.60

  Felix Party Mix Ocean

  60 g
  4.80

  Applaws Kitten karma dla kociąt

  6 x 70 g
  22.80
 • Cesar Mini Filets, 24 x 150 g

  Indyk z wołowiną
  77.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g - - Serca drobiowe

  25.80

  Felix Sensation w sosie, 12 x 100 g

  Rybna różnorodność
  17.80

  Świetlówki: Hagen Aqua-Glo + Sun-Glo

  2 x 30 W, dł. 89,5 cm
  111.60

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa