wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Zabawka dla kota Motyl

  3 sztuki
  19.80

  Whiskas Anti-Hairball

  3 x 60 g
  13.80

  Transporter Capri

  Jasnoszaro-niebieski
  49.80

  Podwójne punkty bonusowe: Cosma Snackies

  Original: Kurczak, 5 x 26 g
  39.80
 • Purina Pro Plan Adult Łosoś i ryż

  10 kg
  179.00

  Dwupak Royal Canin Breed

  Sphynx 33, 2 x 10 kg
  385.00

  Almo Nature Orange Label Bio Pouches, 6 x 70 g

  Kurczak z warzywami
  19.80

  Drapak Pookie

  42 x 24 x 16,5 cm
  29.80
 • Cat Mate poidełko fontanna

  zapasowa pompa
  49.80

  Herrmanns Bio-Menu karma dla kota, 6 x 85 g

  Ryba ze szpinakiem i ryżem
  22.80

  Dwupak Purina Cat Chow, 2 x 15 kg

  Adult Special Care Hairball Control
  284.80

  Royal Canin Norwegian Forest Cat

  400 g
  19.80
 • Happy Cat Fit & Well Adult, z jagnięciną

  2 x 10 kg
  299.00

  Premium kabanosy dla kota

  3 szt. z mięsa strusia
  6.80

  Felix Crispies, Mięso z warzywami

  45 g
  5.40

  Porta 21 Feline Finest Cats Heaven

  2 kg
  34.80
 • Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Wołowina i jagnięcina
  29.80

  Megapakiet Animonda Carny Exotic, 24 x 85 g

  Kangur
  69.80

  Poidełko Catit Small Water Fountain

  Pompa zapasowa
  35.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Active Longevity, kurczak

  10 kg
  189.00
 • Pakiet Dreamies przysmaki dla kota, 6 x 110 g

  Łosoś
  47.20

  Almo Nature Adult Kurczak

  750 g
  29.80

  Drapak Coco Palm

  70 x 50 x 146 cm
  269.00

  Animonda Carny Exotic, 6 x 85 g

  Kangur
  19.80
 • Smilla Kitten, 6 x 200 g

  Z kurczakiem
  15.80

  Royal Canin Veterinary Diet Renal, z tuńczykiem

  12 x 100 g
  49.80

  Megapakiet Gourmet Gold Suflet Jajeczny, 24 x 85 g

  Łosoś
  39.80

  Vet Care Nutrition Neutered Young Male

  2 x 10 kg
  409.00
 • Cats Best Nature Gold

  20 l
  59.80

  10 + 2 gratis! Schmusy Nature, 12 x 190 g

  Kurczak, łosoś i makaron
  33.00

  Brelok identyfikacyjny z tworzywa sztucznego

  1 szt.
  1.80

  Kuweta narożna

  Antracyt/ kremowy nakrapiany
  27.80
 • Miamor Mild, 6 x 100g

  Kurczak i szynka
  15.80

  Grau Miezelinos Adult pH, drogi moczowe

  2,5 kg
  99.80

  Almo Nature Legend, Ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk, kurczak i ser
  22.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Sarna i borówki
  32.80
 • Tigeria dropsy dla kota Happy Hearts

  50 g
  5.80

  Catz Finefood, przysmaki dla kota

  Drób, łosoś i ziemniaki, 3 x 75 g
  24.80

  Przysmaki Thrive, wołowina

  18 g
  12.80

  Korzystny pakiet Lilys Kitchen, 12 x 100 g

  Jagnięcina
  59.80
 • Cosma Original Snackies, duża tuba

  Kaczka, 21 g
  9.80

  Porta 21, 6 x 156 g

  Kurczak i ryż (Sensitive)
  29.80

  Sheba Cuisine, 6 x 85 g

  Lekko podduszone fileciki z łososia w sosie
  14.80

  Eukanuba 3 lub 4 kg+ Dokas Paski do żucia z kaczki gratis!

  Adult Jagnięcina & Wątróbka, 4 kg
  109.00
 • Royal Canin Sterilised +7

  2 x 3,5 kg
  184.00

  Cat & Clean Brilliant Plus, z silikatem

  2 x 15 kg
  94.80

  5 + 1 gratis! Almo Nature Mięso, 6 x 70 g

  Legend, Kurczak i ser
  19.00

  Porta 21, 6 x 156 g

  Kitten Kurczak z ryżem
  29.80
 • Schesir w galarecie, 6 x 85 g

  Tuńczyk
  22.80

  10 + 2 kg gratis! 12 kg GranataPet

  Adult, krewetki
  229.00

  Happy Cat Fit & Well Adult Large Breed

  10 kg
  159.00

  Hills Feline Adult, 6 x 85 g

  Wołowina
  21.80
 • 1,5 kg Purina Cat Chow w niskiej cenie!

  Adult Special Care Hairball Control
  15.80

  Siatka ochronna dla kota, transparentna

  2 x 3 m
  39.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  4 smaki, Mieszany pakiet 2
  49.80

  Purina Pro Plan Housecat

  3 kg
  79.80
 • Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g

  Diabetes, 24 x 100 g
  69.80

  Porta 21 Holistic Cat, kurczak i ryż

  10 kg
  179.00

  Purina Pro Plan Adult, kurczak i ryż

  10 kg
  155.00

  Megapakiet Miamor Mild, 24 x 100g

  Kurczak i ryż
  57.80
 • Happy Cat Fit & Well Best Age 10+

  2 x 4 kg
  149.00

  Royal Canin Sterilised w sosie

  24 x 85 g
  69.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Ryba morska
  22.80

  Siatka ochronna dla kota, transparentna

  6 x 3 m
  59.80
 • Wahre Liebe dla subtelnych smakoszy

  4 kg
  89.80

  10 + 2 gratis! Integra Protect 12 x 100 g

  Renal, wieprzowina
  33.00

  Zebra - wędka dla kota

  1 sztuka
  9.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets, 24 x 100 g

  Jasny tuńczyk i kalmary w galarecie
  74.80
 • Hills Natures Best, 4 kg + zabawka dla kota gratis!

  Adult, kurczak
  125.00

  24 x 400 g Animonda Carny Adult + 4 myszki Catnip gratis!

  Wołowina i kurczak
  119.20

  Megapakiet Miamor Feine Filets, 24 x 100 g

  Jasny tuńczyk i kalmary w galarecie
  74.80

  Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Indyk
  26.80
 • Megapakiet Beaphar Dieta na nerki, 24 x 100 g

  Kaczka
  79.80

  Iams Adult, 6 x 100 g

  Łosoś w sosie
  19.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Filet z tuńczyka z serem
  79.80

  Felix Crunchy & Soft, wołowina z kurczakiem i warzywami

  750 g
  11.80
 • Grau Cat CarePlus żołądkowo-jelitowa pasta dla kota, ziołowa

  100 g
  39.80

  Purina Cat Chow Adult Chicken & Turkey, kurczak i indyk

  15 kg
  129.80

  Royal Canin Sterilised 12+

  2 x 4 kg
  199.80

  Almo Nature Adult Indyk

  750 g
  24.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

Tomografia komputerowa w weterynarii

 Tomografia komputerowa (TK) jest metodą obrazowania bazującą na tomografii rentgenowskiej. Pozwala ona uzyskać obrazy przekrojowe ciała zwierzęcia przy użyciu aparatu emitującego..

Rezonans magnetyczny w weterynarii

 Rezonans magnetyczny (MRI, z ang. magnetic resonance imaging ) to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii). Jest ona szeroko stosowana w medycynie, staje się także..

Kolonoskopia u zwierząt

 Badania endoskopowe zapoczątkowane zostały w XIX w. we Frankfurcie. Dużą rolę w rozwoju tej metody diagnostycznej odegrał polski profesor Mikulicz, który nieustannie pracował nad..

oddam psa
0