wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Piłka Meteor Nite Ize LED - Ø 6

  59.80

  Taste of the Wild Wetlands Canine - 13,6 kg

  179.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Renal RF 14 - 14 kg

  239.80

  Sanicat Selection Mediterranea, żwirek zbrylający się - 2 x 15 l

  59.80
 • Bosch Goodies Light, przysmak - 450 g

  11.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g - Kurczak z młodymi sardynkami

  34.80

  Natural Heaven II drapak dla kota - 60 x 40 x 107 cm

  249.80

  Juwel Tło do akwarium w formie płytki - Wymiary: 60 x 50 cm

  89.80
 • Pakiet próbny Purizon Adult, 3 x 400 g - Pakiet II

  29.80

  Pakiet mieszany Felix Crispies, 3 smaki - 3 x 45 g

  14.80

  Stojak z dwiema miskami stalowymi - 2 x 1,6 l, Ø 21 cm, wysokość do 38 cm

  64.80

  Lillebro Mącznik suszony - 500 g

  39.80
 • Akwarium Juwel Vision 450 - zestaw - białe

  4499.80

  Drewniany kołowrotek Speedy - Ø 20 cm x gł. 7 cm

  44.80

  Eheim Karbon wkład węgla aktywnego 1,0 l

  19.80

  12 kg / 2 x 7,5 kg Royal Canin + zestaw odblaskowy gratis! - Bulldog Junior, 12 kg

  194.80
 • Torba transportowa Easy Go - Rozm. M: dł. x szer. x wys.: 65 x 49 x 50 cm

  129.80

  Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g - Instinctive w sosie

  69.80

  Royal Canin Pug Adult - 3 kg

  77.80

  JR Farm Chipsy bananowe - 150 g

  6.80
 • Megapakiet Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100g - 4 smaki, Mieszany pakiet

  57.80

  Kattovit Urinary, z kurczakiem - 400 g

  9.80

  Royal Canin Sterilised w galarecie - 12 x 85 g

  39.80

  Chappi, wołowina i drób - 2,7 kg

  17.80
 • Hill´s Prescription Diet Canine Skin Support d/d - 12 kg

  219.80

  Applaws Cat Patè, 6 x 100 g - Kurczak

  17.80

  Hunter obroża dla kota Silver Velvet - Czarna

  17.80

  Żwirek kwarcowy naturalny ciemny - 3 x 5 kg

  99.80
 • Karlie: Łóżko OrthoBed Oval, brązowe - Ok. dł. x szer. x wys.: 118 x 72 x 24 cm

  429.80

  Hugro podściółka z bawełny - 2 x 40 l

  74.80

  Mieszany pakiet próbny Lukullus - 6 x 400 g

  24.80

  Bob Martin obroża przeciw insektom dla psów - Dla małych psów i kotów, dł. 35 cm, 3 szt.

  39.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg - Mini Mature Adult 7+, kurczak, 2 x 12 kg

  254.80

  Materac Wellness z sztucznej gładkiej skóry - 100 x 70 x 6 cm

  129.80

  Megapakiet Rocco Sensitive, 24 x 400 g - Indyk i ziemniaki

  79.80

  Zabawka w kształcie wąsów - 2 sztuki

  9.80
 • Crock Complete - 50 g, jabłko

  6.80

  Hill´s Prescription Diet Feline Metabolic - 2 x 4 kg

  249.80

  Smycz Flexi New Classic M/L czerwona, 5 m - Czerwony pojemnik Multibox

  19.80

  24 x 100 g Miamor Feine Filets w puszkach w super cenie! - Tuńczyk z kalmarami

  67.80
 • Tetratec® IN Komfort Plus Filtr wewnętrzny, 600, 800 i 1000 - IN 1000, do 200 l

  199.80

  Sheba Duett w pasztecie, 6 x 85 g - Łosoś

  14.80

  Purina Veterinary Diets Urinary - UR - 2 x 14 kg

  454.80

  Sanabelle No Grain - 2 kg

  69.80
 • Pick-Up- Rolka do czyszczenia ubrań z sierści - Kompletny zestaw, 2 zapasowe rolki

  7.80

  Przysmak Dibo Premium gardziele drobiowe - 250 g

  12.80

  Purizon Adult , ryba - 400 g

  11.80

  Zabawka - miska Karlie Flamingo NORTHMATE ® Catch - Pasujące uzupełnienie: 400 g Purizon Adult dla kota, kurczak i ryba

  12.80
 • Dwupak Purina Veterinary Diets, 2 x 14 kg - Joint Mobility - JM

  454.80

  Korzystny pakiet Defu Bio Sensitive, 12 x 820 g - Sensitive, wołowina

  179.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 200 g - Królik i indyk

  24.80

  Petlife Safebed podściółka z włókien roślinnych - 3 x 800 g

  49.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 95 g - Cielęcina z szynką

  22.80

  Dwupak Eukanuba Breed - Yorkshire Terrier, 2 x 2 kg

  76.80

  Serce pojemnik na worki na odchody - 7 x 8 cm

  9.80

  Beaphar Urinary Bits na pęcherz - 3 x 150 g

  27.80
 • Bunny Basic - Marzenie królika - 1,5 kg

  39.80

  Kaganiec Baskerville Ultra - Rozm. 2

  34.80

  Gourmet Fischer´s Délicatesse, 24 x 85 g - Łosoś i szpinak

  54.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g - Kurczak z ryżem

  119.80
 • Schmusy Nature w puszkach, 6 x 190 g - Kurczak, łosoś i makaron

  19.80

  Buty S & P Boots - Rozm. M

  49.80

  Zestaw: Buda Woody z izolacją i drzwiczkami - Rozm. L: szer. x gł. x wys.: 115 x 76 x 80 cm

  469.80

  Pakiet Feline Porta 21 w saszetkach 12 x 100 g - Tuńczyk z krewetkami

  39.80
 • Sera zestaw do pielęgnacji wody 2 x 500 ml - 2 x 500 ml

  109.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet - Hypoallergenic DR 21, 2 x 14 kg

  489.80

  Podwójna miska ceramiczna Replus Meshidai, tabak - M: 2 x 0,9 l

  189.80

  Duże opakowanie Bosch + przysmaki Dokas, 3 x 70 g gratis! - Adult Fish & Potato, ryba i ziemniak, 15 kg

  99.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g - Tuńczyk z jajkiem przepiórczym

  74.80

  Nutro Choice Adult Sensitive, kurczak i ryż - 12 kg

  179.80

  Cat´s Paws drapak dla kota - 58 x 40 x 102 cm

  159.80

  Klatka dla królika Outback Kompakt z kojcem - 116 x 63 x 92 cm

  399.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g - Tuńczyk z kalmarami

  74.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Active Longevity, kurczak - 10 kg

  169.80

  Orijen Regional Red przysmak - 3 x 56,7 g

  59.80

  22 + 2 gratis! Applaws karma , 24 x 156 g - Kurczak i wątróbka wołowa z warzywami

  138.60
 • Almo Nature Azul Label, 6 x 70 g - Tuńczyk i łosoś

  15.80

  Higieniczne legowisko , granit - 100 x 80 cm

  179.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet - Mobility MS 25, 2 x 14 kg

  469.80

  Megapakiet Cosma Thai, 24 x 170 g - Kurczak z tuńczykiem

  99.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa