Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Przysmak Rinti Extra Bits, 100 g

  Kurczak z marchewką i szpinakiem
  7.80

  Nylonowy kojec dla zwierząt

  Duży: 116 x 116 x 58 cm (zamek błyskawiczny)
  149.00

  Megapakiet Lukullus Junior, 24 x 800 g

  Serca indycze z jagnięciną
  149.80

  Optimanova Adult Obesity Kurczak & Ryż

  12 kg
  149.80
 • Żwirek Golden Pine

  2 x 8 kg
  94.80

  Trixie Sammy legowisko - - Ø 70 cm

  44.80

  Pakiet Dreamies 2 smaki przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Wołowina z serem
  31.80

  Josera Léger Adult Light

  2 x 10 kg
  279.80
 • Smilla Puszki z rybą, 6 x 400 g

  Tuńczyk
  22.80

  Eheim Classic, filtr zewnętrzny

  Classic 600, do 600 l
  469.00

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Kaczka
  99.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Koktajl wielomięsny
  29.80
 • Dokas Paski do żucia, półwilgotne

  3 x 70 g (królik, jagnię, kaczka)
  17.80

  JR Farm uczta dla myszy

  600 g
  12.80

  Catit Jumbo kuweta dla kota

  Pokrywa szara
  79.80

  Trixie Jesper domek narożny dla małych zwierząt

  42 x 30/30 x 15 cm
  34.80
 • Royal Canin Ultra Light w sosie

  24 x 85 g
  69.80

  Classy Cat żwirek dla kota

  15 kg
  49.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  3 x ok. 21 cm
  17.80

  Dennerle Trocal de Luxe T8 Amazon Day Świetlówka

  30 W, dł. 89,5 cm
  99.80
 • Dwupak Eukanuba Puppy

  Large Breed, kurczak, 2 x 15 kg
  294.80

  Animonda Rafiné Cross, 15 kg + Animonda Cat Snack gratis!

  Kurczak, łosoś i krewetki
  129.80

  Miamor Ragout Royale Cream, 6 x 100 g

  Cielęcina w kremie z pomidorów
  15.80

  10 + 2 gratis! Hills Feline, 12 x 85 g

  Kitten, drób i ryba
  36.20
 • Materac Wellness z imitacji zamszu

  100 x 70 x 6 cm
  129.80

  Gourmet Gold Mix Kawałków w Sosie, 12 x 85 g

  4 różne smaki
  22.80

  Trixie Tran z dorsza z dodatkiem oleju z ostu - - 250 ml

  17.80

  Gimpet Płatki witaminowe dla kota

  200 g
  14.80
 • Trixie ceramiczna miseczka z motywem łapek, brązowa

  1,4 l / Ø 20 cm
  19.80

  Legowisko Prince

  45 x 40 x 30 cm
  69.80

  Bosch Junior Medium - - 15 kg

  119.80

  Dennerle Trocal de Luxe T8 Amazon Day Świetlówka

  38 W, dł. 104,7 cm
  109.80
 • Kratka ochronna do samochodu Roadmaster XL

  124 - 180 cm
  449.00

  Rocco Penisy wołowe, 12 cm

  50 sztuk
  69.80

  Gimpet Schnurries z tauryną i kurczakiem

  3 x 220 sztuk
  39.80

  Optimanova Exquisite

  2 kg
  49.80
 • Wonderland Bogie Wheel Drewniany kołowrotek

  Ø 29 cm, wys. 32 cm
  54.80

  Buda Sylvan Basic

  S: szer. x gł. x wys.: 56 x 76 x 68 cm
  199.00

  Royal Canin Norwegian Forest Cat

  2 x 10 kg
  354.80

  Stojak z dwiema miskami stalowymi

  2 x 2,8 l, Ø 25 cm, wysokość do 50 cm
  69.80
 • Poduszka Cozy Mocca

  Dł. x szer. x wys. ok.: 104 x 68 x 8 cm
  109.00

  Megapakiet mieszany Lukullus Winter Menu Natural

  24 x 800 g
  159.80

  Purina Veterinary Diets Urinary - UR

  2 x 14 kg
  454.80

  34,2 l + 3,8l gratis! Benek Super Crystal

  Crystal Lawenda
  99.80
 • Trainer Fitness 3 Adult Med/Maxi, jagnięcina z ryżem

  12,5 kg
  199.80

  Hills Canine Adult Light, 6 x 370 g

  Kurczak
  54.80

  Tetra EX Plus Filtr zewnętrzny

  Tetra EX 800 Plus, do 100 - 300 litrów
  349.80

  Bozita Paté, 1 x 635 g

  Żwacz
  7.80
 • Felix Kąski w galarecie, 6 x 400 g

  Wołowina z drobiem
  19.80

  Animonda GranCarno Senior, 6 x 400 g

  Cielęcina z jagnięciną
  24.80

  Purina Cat Chow Adult Rabbit & Liver, królik z wątróbką

  15 kg
  129.80

  Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Kurczak i ryż - Sensitive
  57.80
 • Felix Kąski w galarecie, 6 x 400 g

  Wołowina z drobiem
  19.80

  Trixie Laslo kocyk

  150 x 100 cm
  49.80

  Trixie pluszowy ser z myszką i piłeczkami

  36 x 19 x 31 cm
  19.80

  Grau Cat CarePlus żołądkowo-jelitowa pasta dla kota, ziołowa

  100 g
  34.80
 • Hunter melaminowa miska na pokarm koloru czarnego

  0,70 l, Ø 17,5 cm
  34.80

  Pedigree Adult Plus, 12 x 800 g

  Plus kość szpikowa - wołowina
  77.80

  Mieszany pakiet Purina Pro Plan, 3 x 1,5 kg

  Adult, Delicate, Dental Plus
  114.80

  Royal Canin Pure Feline Beauty

  1,5 kg
  49.80
 • White Tiger XXL drapak dla kota

  biały
  699.00

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 24 x 400 g

  Indyk
  159.80

  13+2 kg gratis! Forza 10 karma

  Maxi Maintenance z rybą, 15 kg
  138.40

  Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Tuńczyk i wodorosty
  57.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten dla kastratów, 30 x 100 g

  Indyk z łososiem
  59.80

  Pokarm Greenwoods dla świnek morskich

  3 kg
  45.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Gastro Intestinal S/O GI 32

  2 kg
  87.80

  Obroża skórzana Heim Łapa

  Obwód szyi: 32-40 cm
  69.80
 • 10 kg Porta 21 + Pałeczki Yarrah Bio Natures Finest gratis!

  Feline Finest Sensible, bez zbóż
  139.80

  Greenwoods karma dla kota Adult, Ryba

  10 kg
  169.80

  Hill´s Feline Perfect Weight

  2 x 8 kg
  379.80

  Applaws w galarecie, 6 x 70 g

  Tuńczyk z makrelą
  29.80
 • Iams pakiet próbny, 4 x 100 g

  Kitten
  12.80

  Vitakraft Crispy Crunch

  Drób, 60 g
  6.80

  Podwójne punkty bonusowe: Duże opakowanie Hills Canine

  Performance, kurczak, 12 kg
  169.80

  Whiskas Adult saszetki, 24 x 100 g

  Pożywne ragout w sosie
  24.80
 • Crispy Pellets, pokarm dla szynszyli i koszatniczek

  1 kg
  11.80

  Pakiet próbny Catz Finefood, 6 x 400 g

  Zestaw II
  49.80

  Purina Veterinary Diets Urinary - UR

  14 kg
  229.80

  Royal Canin Intense Beauty w galaretce

  24 x 85 g
  69.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa