ile razy w roku odrobaczasz swojego pupila
wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Oryginalny FURminator deLuxe dla kota

  Duże koty / długość sierści powyżej 5 cm
  119.00

  Hugro podściółka z konopi

  30 l
  44.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Cielęcina z królikiem
  49.80

  Benek Super Crystal żwirek dla kota

  3,8 l
  19.80
 • JBL AquaBasis Plus - - 5 l dla 100 l akwarium

  49.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Jagnięcina z królikiem
  89.80

  Pakiet próbny Felix Sensation: karma mokra, sucha i przysmak

  Rybna różnorodność
  29.80

  TetraPond Sticks dla rybek stawowych

  4000 ml
  29.80
 • 8in1 Fillets Pro Breath, 80 g

  3 x S
  24.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Salmon & Potato

  12 kg
  179.80

  Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g

  Intestinal, 24 x 100 g
  69.80

  12 x 800 g Lukullus + Barkoo wołowe kości do żucia gratis!

  Dziki królik i indyk
  89.60
 • Dwupak Forza 10, 2 x 15 kg

  Puppy Junior, ryba
  379.80

  Jumbo XXL drapak - słupek dla kota

  Jasnoszary
  99.80

  Herrmanns Bio uzupełnienie diety, 6 x 200 g

  Kociołek warzyw
  37.80

  Sanabelle No Grain

  2 x 10 kg
  289.80
 • Czterokątny kojec Parcour

  216 cm x 116 cm x 65 cm
  249.00

  Greenwoods, mokra karma dla fretek

  24 x 200 g
  89.80

  Nullodor żwirek silikonowy dla małych zwierząt

  1,5 kg (3 l )
  19.80

  Royal Canin Selection Croc

  15 kg
  124.80
 • Perfect Care Furmaster

  6,5 cm
  34.80

  Trixie legowisko dla królików

  35 x 28 cm
  49.80

  Trixie Denta Fun Veggies

  2 x 11 cm (60 g)
  4.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Filet z tuńczyka
  22.80
 • Happy Cat La Cuisine, ryba morska z drobiem

  2 x 4 kg
  189.80

  Tetra WaferMix Pokarm w tabletkach - - 1000 ml

  149.80

  CANIBIT, Uszy wołowe

  15 sztuk
  22.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 60 g

  Łosoś
  5.80
 • Herrmanns Bio-Mięso, 6 x 800 g

  Indyk
  99.80

  Hills Feline Adult, kurczak

  15 kg
  239.80

  Korzystny pakiet Applaws Cat Pot, 12 x 60 g

  Smaczne sardynki z makrelą
  39.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g

  Kurczak
  74.80
 • Komplet Heim: smycz i obroża (brąz/koniak)

  Smycz, obroża 50 x 2,0 cm
  119.00

  Pakiet Sheba Classics, 32 x 100 g

  Classics, łosoś
  69.80

  Schmusy Nature w puszkach, 6 x 190 g

  Wołowina, drób i ryż
  19.80

  Duże opakowanie Hills Feline + zabawka pasjans gratis!

  Young Adult Sterilised Cat, 8 kg
  179.80
 • Mieszanka przysmaków z mięsa konia

  400 g
  29.80

  Jumbo XXL drapak - słupek dla kota

  Jasnoszary
  99.80

  Oxydator Söchting - - Oxydator A

  219.80

  Grau Excellence Premium Mix Basis-płatki zbożowe

  5 kg
  69.80
 • Rocco Chings Filet z kaczki

  4 x 170 g
  41.80

  Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - - Czysty tuńczyk i małe sardele z ryżem

  19.80

  2 +1 gratis! Meradog Fein Gemacht, Mix

  3 x 400 g
  15.60

  Mieszany pakiet Terra Canis Menu, 12 x 400 g

  Menu, 6 smaków
  119.80
 • Grau puszka dla Łasucha, bez zbóż 6 x 800g

  Kurczak i cielęcina
  69.80

  Megapakiet Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100g - - Kurczak z pstrągiem

  57.80

  Cats Best EcoPlus, żwirek zbrylający

  40 l (ok. 18 kg)
  79.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g - - Jagnięcina

  29.80
 • Hills Feline Kitten, kurczak - - 10 kg

  174.80

  Korzystny pakiet Rinti Nature´s Balance 12 x 400 g

  Jagnięcina, ryż brunatny, drożdze piwne i zioła
  59.80

  Nutram Adult

  7 kg
  149.80

  Bosch Adult Fish & Potato, ryba i ziemniak - - 2 x 15 kg

  194.80
 • Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g

  Dziczyzna z okoniem czerwonym
  29.80

  Porta 21 Feline Finest Sensible, bez zbóż

  10 kg
  139.80

  38 + 10 gratis! Animonda vom Feinsten, 48 x 150 g

  Classic: Indyk z jagnięciną
  112.60

  10 kg Royal Canin dla kota + potrójne punkty bonusowe!

  Indoor Long Hair
  169.80
 • Acana Adult Large Breed

  18 kg
  239.80

  Kattovit Diabetes / Weight

  1,25 kg
  29.80

  400 g Bozita + 2 x 190 g Bozita w korzystnej cenie!

  Sensitive Diet & Stomach
  17.80

  19 + 5 gratis! Schesir w bulionie, 24 x 70 g

  Tuńczyk z sardynkami
  62.60
 • Catit Łopatka do żwirku

  szara
  9.80

  Dwie miski ze stali szlachetnej z podstawką

  2 x 750 ml, Ø 16 cm
  19.80

  Purina Pro Plan Adult Digestion, jagnięcina i ryż

  2 x 14 kg
  319.80

  Pakiet próbny Miamor Feine Filets, 6 x 100 g

  6 różnych smaków
  21.80
 • Arcadia Ellipse Nano lampa kompaktowa do akwariów

  Original Tropical, 35 cm, 1 x 11 W
  169.80

  Whiskas Adult z kurczakiem

  2 x 4 kg
  69.80

  Porta 21 Feline Finest Kitten

  2 kg
  34.80

  Duże opakowanie Bosch + Pakiet przysmaków Bosch gratis!

  Light, 12,5 kg
  99.80
 • Trixie Natura woliera

  Czerwonobrązowy, dł. x szer. x wys. 75 x 78 x 180
  699.00

  Gerty Guinea pokarm dla świnek morskich

  12,5 kg
  99.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, z kaczką

  12 x 5 cm
  11.80

  Trixie Tcoat Orléans płaszczyk

  Dł. grzbietu: 50 cm
  32.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  4 smaki, Mieszany pakiet 1
  52.80

  Gimpet ShinyCat Kitten, 6 x 85 g

  Kurczak
  15.80

  GranataPet Symphonie, 6 x 200 g

  Krewetki z indykiem
  44.80

  Meradog Fein Gemacht, Mix

  400 g
  7.80
 • Hugro podściółka z konopi

  30 l
  44.80

  Gimpet Schnurries z tauryną i kurczakiem - - 220 sztuk

  14.80

  Animonda GranCarno Senior, 6 x 400 g

  Cielęcina z jagnięciną
  24.80

  Orijen Cat & Kitten, kurczak

  6,8 kg
  159.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa
0