Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • 10 kg Sanabelle + Prezent Niespodzianka Gratis!

  Sterilized
  139.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Pierś z kurczaka z serem
  79.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Sensitive

  4,5 kg
  54.80

  Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g

  Duszony drób
  59.80
 • Megapakiet Gourmet Gold Délicatesse en Sauce, 48 x 85 g

  Królik i wątróbka w sosie beszamelowym
  74.80

  O´Canis karma dla kota, 6 x 400 g

  Indyk, przepiórka i olej z łososia
  59.80

  Smilla Adult XXL-krokiety, kurczak

  10 kg
  99.80

  Domek dla kota Hearts & Roses XL

  58 x 36 x 41cm
  29.80
 • Miamor Milde Mahlzeit, 6 x 100g

  Senior, Wołowina i kurczak
  15.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Śledź z krewetkami
  34.80

  Megapakiet Cosma Glory, 3 różne smaki

  24 x 85 g
  59.80

  RollCare, szczotka do usuwania sierści

  On the Go
  34.80
 • Royal Canin Exigent 33 - wyostrzony zmysł powonienia

  2 x 10 kg
  334.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g

  Tuńczyk z kalmarami
  74.80

  Whiskas Supreme (Naturstücke), 12 x 85 g

  Mięsne Specjały w sosie
  16.80

  Felix Fantastic 2 smaki (So gut...), 12 x 100 g

  Mięsny Mix
  19.80
 • Kitekat saszetki, 20 + 4 gratis

  Uczta myśliwego
  19.00

  Applaws Cat Patè, 6 x 100 g

  Ryba morska
  17.80

  Beaphar Dieta na nerki, 6 x 100 g

  Pierś kurczaka
  22.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Łoś
  84.80
 • Sanabelle Vitality Snack

  12 x 20 g
  17.80

  Purina ONE Urinary Care

  800 g
  12.80

  Benek Super Compact żwirek dla kota

  10 l (ok. 8,8 kg)
  23.80

  4 + 1 gratis! Whiskas przysmak dla kota, 5 x 60 / 50 g

  Zdrowa sierść, 5 x 50 g
  23.20
 • Megapakiet Schesir w saszetkach, 24 x 100g - - Filety z kurczaka

  69.80

  Perfect Fit Junior, z kurczakiem

  24 x 85 g
  67.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 48 x 85 g

  Kurczak, wołowina, łosoś i pstrąg w sosie
  59.80

  Purina Pro Plan Adult, kurczak i ryż

  2 x 10 kg
  280.00
 • GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Cielęcina z kurczakiem
  49.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Wołowina i serca
  32.80

  Catessy Sticks, 15 sztuk

  Bar-B-Q Z pyszną kaczką
  6.80

  Megapakiet Animonda Carny Exotic, 24 x 85 g

  3 smaki, Mieszany pakiet
  69.80
 • Bozita Feline w galarecie, 6 x 190 g

  Hair & Skin - Sensitive
  19.80

  Miamor Kawałeczki w sosie, 12 x 85 g

  Indyk w sosie pomidorowym
  24.80

  GranataPet Adult, kurczak

  2 x 10 kg
  439.00

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Kurczak i kaczka
  17.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Instinctive w galarecie
  69.80

  2 x 15 kg żwirku dla kota Tigerino Canada w super cenie!

  Nieperfumowany
  69.80

  Almo Nature Legend, Ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk i krewetki
  19.80

  Bozita Feline Outdoor & Active

  10 kg
  169.80
 • Atlas drapak dla kota

  Beżowy
  269.00

  Royal Canin Urinary S/O High Dilution UHD 34

  3,5 kg
  116.80

  Megapakiet Bozita w sosie, 24 x 370 g

  Krewetki
  84.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 200 g

  Pstrąg i kurczak z ziemniakami i pietruszką
  24.80
 • Purizon Adult 2,5 kg w super cenie!

  Ryba
  64.80

  Almo Nature Classic Jelly w galarecie, 6 x 55 g

  Tuńczyk i sola
  14.80

  Sanabelle Urinary

  400 g
  12.80

  La Digue drapak dla kota

  75 x 60 x 167 cm
  279.00
 • Miamor Milde Mahlzeit, 6 x 100g - - Kurczak z ryżem

  15.80

  Podkładka Cats Favorite Dinner

  44 × 28 cm
  6.80

  Yarrah Cat Food Bio z rybą

  10 kg
  199.80

  Mieszany pakiet próbny Grau, 6 x 200 g

  Bez zbóż
  34.80
 • Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki w sosie, 12 x 100 g

  Kurczak z wołowiną
  32.80

  Pakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g

  Cuisine, wołowina w sosie
  49.80

  Whiskas Indoor z kurczakiem

  2 x 1,75 kg
  41.80

  Almo Nature Jelly 6 x 70g

  Tuńczyk i sola
  19.80
 • Roladki serowe Gimpet

  50 g
  7.80

  Megapakiet Cosma Original, 24 x 85 g

  Pakiet mieszany
  49.80

  19 + 5 gratis! Schesir w bulionie, 24 x 70 g

  Tuńczyk z doradą
  62.60

  18 x 85 g Gimpet Shiny Cat, 15 + 3 gratis!

  Tuńczyk & Kurczak
  44.40
 • Royal Canin Urinary S/O High Dilution UHD 34

  3,5 kg
  116.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g

  Wątróbka
  74.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g

  Tuńczyk z krabami
  74.80

  Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Tuńczyk
  22.80
 • Schesir Fruit, 6 x 75 g

  Tuńczyk z mango
  19.80

  Royal Canin Indoor +7

  1,5 kg
  49.80

  Felini Tauryna

  2 x 200 g
  139.00

  Pakiet Cosma Original Snackies XXL, 5 tubek

  Tuńczyk, 125 g
  44.80
 • Feliway rozpylacz i spray z feromonem F3

  Rozpylacz z flakonem 48 ml
  99.80

  Acana Grasslands

  6,8 kg
  164.80

  Cat & Clean de Luxe o zapachu waniliowym

  15 kg
  44.80

  Perfect Fit Adult, z dużą ilością łososia

  750 g
  12.80
 • Feringa Menu 2 smaki, 6 x 400 g

  Pstrąg i kurczak z ziemniakami i pietruszką
  44.80

  Wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa

  2 x 3 m
  39.80

  Gimpet MULTIwitamina pasta dla kota

  2 x 200 g
  57.80

  Pakiet mieszany Applaws Kurczak i łosoś oraz Kurczak

  2 x 2 kg
  99.80
 • Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Drób
  49.80

  Catessy Kawałeczki z warzywami, 4 różne smaki

  12 x 100 g
  11.80

  Porta 21, 6 x 90 g - - Tuńczyk i surimi

  22.80

  Purina Pro Plan Adult, kurczak i ryż

  1,5 kg
  39.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

oddam psa
0