wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Stojak dla papug - Antyczny, wymiary: dł. x szer. x wys.: 51 x 49 x 129 cm

  199.80

  JR Farm Granulki karma dla szynszyli - 3 x 5 kg

  82.80

  Mieszany pakiet Prestige Sticks dla papużek falistych - 4 x 2 sztuki (240g)

  16.80

  Wolf of Wilderness "High Valley" - uszy wołowe z sierścią - 120 g (3 sztuki)

  19.80
 • Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem i z rybą, 12 x 400g - Delikatny drób z sercami drobiowymi

  39.80

  Purina DeliBakie Stars - 3 x 320 g

  17.80

  Pro Plan Delicate Nutrisavour - Indyk, 12 x 85 g

  39.80

  40 + 8 gratis! Royal Canin mokra karma dla kota, 48 x 85 g - Urinary Care w sosie

  116.00
 • DogMio Duos, przysmak - 5 kg

  34.80

  Royal Canin Mini Adult Light - 12 x195 g

  56.80

  Megapakiet Rinti Feinest, 22 x 150 g - Drób z warzywami

  62.80

  Fitmin Program Maxi Performance - 2 x 15 kg

  274.80
 • Schesir w bulionie, 6 x 70 g - Tuńczyk z kurczakiem

  19.80

  Royal Canin Medium Light Weight Care - 2 x 13 kg

  312.80

  Concept for Life All Cats 10+ - 3 kg

  64.80

  Duże opakowanie Bozita + Racice cielęce, 10 szt. gratis! - Original, 12 kg

  103.80
 • Yarrah Bio kawałeczki, 6 x 405 g - Kurczak w sosie

  37.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g - Kaczka ze szpinakiem

  69.80

  Korzystny pakiet, MAC´s Cat karma dla kota, 12 x 800 g - Wołowina

  105.80

  Chipsi Ultra Podściółka granulowana - 3 x 10 l (13,5 kg)

  59.80
 • Happy Dog Supreme Sensible Nowa Zelandia - 4 kg

  62.80

  19 + 5 gratis! Bozita Naturals, 24 x 410 g - Makrela

  107.00

  3 kg Royal Canin Pure Feline w super cenie! - Slimness

  74.80

  Megapakiet Bozita w sosie, 16 x 370 g - Łosoś

  57.80
 • Happy Cat Adult, z łososiem atlantyckim - 1,4 kg

  36.80

  Happy Cat Sensitive Grainfree, ryba - 4 kg

  104.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g - Wołowina z kaczką

  89.80

  Duże opakowanie Bozita Robur + dwie miski ze stali szlachetnej z podstawką, 2 x 1,65 l, gratis! - Performance 33/20

  199.80
 • Korzystny pakiet Terra Canis bez zbóż, 12 x 800 g - Dziczyzna z ziemniakami, jabłkiem i żurawiną

  189.80

  Applaws Cat Pot, 10 x 60 g - Soczysty tuńczyk z mięsem krabim

  35.80

  Taste of the Wild High Prairie Canine, karma mokra - 1 x 374 g

  11.80

  Applaws Adult z kurczakiem i jagnięciną - 2 kg

  49.80
 • 2 + 1 gratis! Smilla Toothies lub Hearties, 3 x 125 g - Toothies

  11.60

  Animonda Integra Protect Sensitive, tacki - Jagnięcina i ryż, 6 x 100 g

  16.80

  Buda Woody z płaskim dachem i drzwiczkami - S: dł. x szer. x wys.: 85 x 57 x 58 cm

  219.80

  Whiskas Adult, puszki, 12 x 400 g - Drób w galarecie

  33.80
 • Pakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g - Cuisine, kurczak w sosie

  47.80

  Miamor Pastete, 12 x 85 g - Bażant

  22.80

  Korzystny pakiet zooplus Selection, 12 x 400 g - Adult Sensitive, kurczak i ryż

  74.80

  Almo Nature Holistic, indyk z ryżem - 400 g

  11.80
 • Dwupak Lukullus, 2 x 15 kg - Kaczka piżmowa i jagnięcina

  319.80

  TubiCAT pasta dla kota, o smaku pasztetowej - 3 x 75 g

  17.80

  Applaws Selection, 12 x 70 g - Kurczak i dziki ryż

  42.80

  Pro Plan Adult Performance Optipower, kurczak i ryż - 2 x 14 kg

  329.80
 • Dwupak Bosch - Bio Adult, kurczak, 2 x 11,5 kg

  229.80

  Przysmak Rinti Extra Bits, 100 g - Kaczka z ananasem i kiwi

  7.80

  Herrmanns Bio uzupełnienie diety, 12 x 200 g - Bez mięsa

  59.80

  12 x 200 g Animonda Carny Adult w super cenie! - Wołowina i sarnina z borówkami

  29.80
 • Herrmanns Menu, 6 x 400 g - Jagnięcina z płatkami owsianymi i warzywami

  46.80

  Hills Feline Kitten, tuńczyk - 2 x 2 kg

  114.80

  3 kg + 400 g gratis! Concept for Life sucha karma dla kota, 3,4 kg - Outdoor Cats

  59.80

  12,5 kg Mera Dog Pure + karma Mera Dog Pure, indyk i ziemniaki, 300 g gratis! - Indyk i ziemniaki

  199.80
 • Pedigree DentaStix - Dla średnich psów, 720 g, 28 szt.

  24.80

  Korzystny pakiet Trainer Natural Medium, 12 x 400 g - Puppy & Junior

  89.80

  Szampon Hund & Herrchen do sierści ciemnej i czarnej - 2 x 300 ml

  79.80

  4 kg Almo Nature + Myszki do zabawy Greeny, 4 szt. gratis! - Sterilised, łosoś i ryż

  99.60
 • GimCat Malt-Soft pasta dla kota - 200 g

  29.80

  Mieszany pakiet próbny Miamor Cat Confect Cream - Pakiet I

  14.80

  11 + 1,5 kg gratis! Trainer Natural Medium / Maxi, 12,5 kg - Maxi, wołowina ryż i żeń-szeń

  140.60

  Aquatlantis EasyLED Universal, świetlówki do wody słodkiej - 36 W, 742 mm

  549.80
 • Dokas paski do żucia, pierś z kurczaka - 200 g

  14.80

  19 + 5 gratis! Smilla Puszki z drobiem i z rybą, 24 x 400 g - Drób z wołowiną

  72.20

  2 x 50 g Gimpet pasta dla kota w super cenie! - Pasta MULTIwitamina

  17.80

  Royal Canin Club / Selection + Obroża Fancy Bones gratis! - Club Junior, 15 kg

  129.80
 • Royal Canin Mini Exigent - 2 kg

  48.80

  Dwupak Eukanuba Puppy - Small Breed, 2 x 7,5 kg

  169.80

  Szampon Hund & Herrchen do sierści białej i jasnej - 2 x 300 ml

  79.80

  Hunter obroża Canadian - Obwód szyi: 42-48 cm

  129.80
 • Fluval Edge I akwarium - Kolor cynkowy, dł. x szer. x wys.: 43 x 26 x 22,4 cm

  529.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g - Żwacz

  94.80

  Pakiet Rocco Chings Double - Kurczak i jagnięcina, 2 x 200 g

  32.80

  Korzystny pakiet Schesir Natural w sosie, 12 x 70 g - Tuńczyk z łososiem

  34.80
 • Dozownik na kuleczki, wypełniony - 1 dozownik z 5 kuleczkami

  9.80

  Korzystny pakiet, MAC´s Cat karma dla kota, 12 x 800 g - Kitten

  105.80

  Duże opakowanie Bosch HPC + Czarne worki na odchody psa gratis! - HPC Soft Kaczka & ziemniaki, 12,5 kg

  179.80

  Oster Golden A5 maszynka do strzyżenia - Ostrze nr 7F (długość 3,2 mm)

  129.80
 • Nullodor Color kolorowy żwirek dla kota - Zielony, 1,8 kg

  22.80

  Pakiet próbny zoolove, kurczak i tuńczyk - 3 x 70 g

  10.80

  Megapakiet Rinti Sensible Pur, 24 x 400 g - Kurczak

  114.80

  Legowisko Strong&Soft z pluszem, szare - 100 x 70 x 13 cm

  139.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa