Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Bozita Katty, z kurczakiem

  2 x 15 kg
  249.80

  Opakowanie próbne Sanabelle, 400 g

  Adult, kurczak
  7.80

  4 + 2 gratis! Pakiet mieszany Feringa, 6 x 200 g

  Królik z pasternakiem i kocimiętką
  29.80

  Royal Canin British Shorthair Adult

  10 kg
  177.80
 • Podkładka pod miskę Loving Cats

  43 x 28,5 cm
  4.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Light Kurczak

  1,5 kg
  51.80

  Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - - Drób z wątróbką

  45.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Kurczak i kaczka
  29.80
 • Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Pakiet mieszany
  69.80

  Drzwi Pet Mate, 4 sposoby zamykania - - kolor biały

  89.80

  Banana Leaf Paradise Duo drapak dla kota

  58 x 103 x 158 cm
  599.00

  Megapakiet Whiskas Supreme (Naturstücke), 48 x 85 g

  Mięsne Specjały w galarecie
  64.80
 • Bozita w sosie, 1 x 370 g

  Łosoś
  4.80

  Legowisko na kaloryfer Yumi

  49 x 37 x 24 cm, beżowe
  29.80

  Porta 21 Holistic Cat, kaczka i ryż

  10 kg
  179.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - - Tuńczyk z kalmarami

  19.80
 • 10 + 2 gratis! Animonda Carny, 12 x 200 g

  Kitten: Cielęcina z kurczakiem
  29.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 140 g

  Tuńczyk
  49.80

  Bozita Feline Large

  2 kg
  49.80

  10 kg + 1,8 kg gratis! Happy Cat Fit & Well, 11,8 kg

  Fit & Well Light
  149.80
 • Wędka dla kota Crunchy Feather

  1 sztuka
  44.80

  Miamor Feine Filets Naturelle, 6 x 80 g

  Tuńczyk z krabami
  19.80

  Żwirek Golden Pine

  8 kg
  49.80

  Pakiet próbny Kitekat, 3 x 900 g

  3 x 900 g
  17.80
 • 1,5 kg Royal Canin Pure Feline w super cenie!

  Slimness
  45.80

  Pakiet Sheba Sauce, 32 x 100 g

  Selection, pularda
  69.80

  Pakiet próbny Felix Fantastic: karma mokra, sucha i przysmak

  Mięsne smaki
  29.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Kurze udka
  34.80
 • Megapakiet Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100g - - Kurczak z warzywami

  51.60

  Hills Prescription Diet Feline Urinary Tract C/D, saszetki

  12 x 85 g
  39.80

  Kitekat saszetki, 20 + 4 gratis

  Mieszanka w galarecie
  19.00

  Iams Kitten & Junior, z dużą porcją kurczaka

  10 kg
  139.00
 • Hunter obroża dla kota Flashlight

  Żółta
  14.80

  Purina Pro Plan Adult, kurczak i ryż

  2 x 10 kg
  280.00

  Whiskas Sterile

  1,75 kg
  19.80

  Sanicat Professional żwirek zbrylający się

  10 l
  22.80
 • Integra Protect Diabetes

  2 x 1,75 kg
  74.80

  Megapakiet Herrmanns Bio-Menu, 24 x 85 g

  Bio-kurczak z pszenicą kamut
  79.80

  Beaphar Vit-Bits

  150 g
  9.80

  Gimpet, pasta z tauryną

  50 g
  12.80
 • Kitekat, wołowina i warzywa

  2 x 900 g
  12.80

  Schmusy Nature w miseczkach, 12 x 100 g

  Indyk, królik, ryż i ziemia mineralna
  24.80

  Schmusy Fish w saszetce, 24 x 100 g

  Tuńczyk
  39.80

  Royal Canin Kitten Instinctive w galarecie

  6 x 85 g
  19.80
 • Nutram Indoor

  7 kg
  149.80

  Schesir w galarecie, 6 x 85 g - - Tuńczyk z młodymi sardelami

  19.80

  Catit Design Senses, masażer

  Ø x wys.: 24 x 8 cm
  39.80

  Multipak Almo Nature Holistic, 5 x 2 kg

  Kurczak z ryżem
  189.80
 • GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Biała ryba z wątróbką z dziczyzny
  49.80

  Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż

  10 kg
  149.80

  Granatapet Feinis, przysmaki dla kota

  Kaczka z kocimiętką, 50 g
  4.80

  Almo Nature Daily Menu 6 x 170 g

  Tuńczyk z ryżem
  14.80
 • Big Filzi budka dla kota, szara

  53 x 41 x 45 cm
  69.80

  Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Tuńczyk z wołowiną
  57.80

  Smilla Adult Sterilised

  10 kg
  99.80

  Mieszany pakiet próbny Cosma Nature

  6 x 280 g (3 różne smaki)
  45.80
 • Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g

  Indyk i kaczka
  9.80

  Gimpet rybne tabletki dla kota z biotyną

  3 x 350 sztuk
  54.80

  Yarrah Bio kawałeczki, 6 x 405 g - - Kurczak i Wołowina

  37.80

  Porta 21, 6 x 156 g - - Tuńczyk z wołowiną

  29.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten dla kastratów, 30 x 100 g

  5 smaków, Mieszany pakiet
  64.80

  Catessy Miseczki Delikatne Paszteciki

  8 x 100 g
  7.80

  Pakiet oszczędnościowy Catessy Sticks, 45 sztuk

  Bar-B-Q Z pyszną kaczką
  18.80

  Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g

  Wołowina
  22.80
 • Pakiet Schmusy Nature w puszkach, 12 x 190 g

  Indyk, królik i ryż
  34.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Dziczyzna z okoniem czerwonym
  89.80

  Smilla Kitten pakiet startowy + legowisko

  1 kg suchej karmy+ 6 x 200 g mokrej karmy z kurczakiem
  39.80

  Korzystny pakiet Perfect Fit, 24 x 85 g

  Sensitive, z kurczakiem w sosie
  67.80
 • Sheba Fresh & Fine w sosie, 6 x 50 g

  Kurczak z groszkiem, indyk z marchewką, drób
  7.80

  20 + 4 gratis! Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Mielone mięso wołowe
  82.60

  Trixie Alicante drapak dla kota - - Antracyt

  179.00

  Animonda vom Feinsten Adult, 6 x 100g

  Wołowina z ziemniakami
  14.80
 • Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Ryba morska
  22.80

  Kattovit Urinary, z kurczakiem

  4 kg
  79.80

  Dwupak Royal Canin Outdoor, 2 x 10 kg

  Outdoor 30
  344.80

  Almo Nature Rouge Label Filets, 6 x 55 g

  Kurczak z surimi
  19.80
 • Animonda vom Feinsten Kitten, 6 x 100 g - - Z wołowiną

  14.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 60 g

  Wołowina
  5.80

  GranataPet Kitten, kurczak

  10 kg
  229.80

  1,5 kg Royal Canin Pure Feline w super cenie!

  Slimness
  45.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

oddam psa
0