Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Hills Feline Mature Adult 7+ Active Longevity, kurczak - - 5 kg

  115.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Łoś

  69.80

  Royal Canin Norwegian Forest Cat

  400 g
  17.80

  DeliBest Light Ścięgna konia

  200 g
  24.80
 • Komplet Hunter Ecco Sport czarny obroża + smycz

  Obwód szyi: 22-34 cm + smycz, 110 cm
  11.80

  Gimpet, pasta z tauryną

  3 x 50 g
  34.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 400 g

  Cielęcina
  19.80

  zoolove legowisko Sweet Home

  75 x 60 x 24 cm
  129.80
 • Lukullus Natural, wołowina i indyk

  6 x 400 g
  29.80

  Trixie podwójna, kolorowa linka do zabawy - - 60 cm, 500 g

  24.80

  Pedigree Adult Plus, 12 x 800 g

  Plus tran - wołowina
  77.80

  GranataPet Adult, kaczka

  10 kg
  229.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Puppy, kurczak, 2 x 12 kg
  280.00

  Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 24 x 100 g

  Mięsne smaki
  37.80

  Zee.Dog obroża Stardust

  Obwód szyi: 35,5-51 cm
  29.80

  Rocco Junior, 6 x 800 g

  Indyk i serca cielęce z wapniem
  37.80
 • Hills Natures Best Canine Adult Mini / Medium

  2 x 12 kg
  329.80

  Booda Cleanstep Petmate kuweta dla kota

  Filtr z aktywnego węgla, 3 szt.
  17.80

  Fitmin Dog for Life Light & Senior

  2 x 15 kg
  189.80

  Mieszany pakiet Terra Canis Menu, 12 x 400 g

  Menu, 6 smaków
  119.80
 • Hills Feline Mature Adult 7+, 6 x 85 g

  Kurczak
  21.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Junior, 24 x 150 g - - Drób z sercami indyczymi

  59.80

  Korzystny pakiet Hills Canine, 12 x 370 g

  Puppy Kurczak
  99.80

  Rinti Chicko Maxi, kurczak

  2 x 250 g
  34.80
 • Yummeez Ciasteczka w formie kości, 175 g

  Łosoś
  11.80

  Tetra EX Plus, Wkłady filtracyjne

  Filtr FF S (EX 400/600/700 i EX Plus 600/800)
  11.80

  Vitakraft Crispy Crunch

  Dental, 3 x 60 g
  17.80

  Maszynka do strzyżenia Moser Arco

  Olej do pielęgnacji maszynek, 200 ml
  39.80
 • Megapakiet Whiskas Adult saszetki, 48 x 100 g

  Różnorodność drobiowa w galarecie
  49.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Kurczak z krewetkami
  29.80

  Zestaw przysmaków Bunny Enjoy Nature & Crunchy Cracker

  Zestaw czteroczęściowy
  39.80

  pitti Rollis - dropsy dla gryzoni 75 g

  Pięciopak Jogurt (5 x 75 g)
  14.80
 • Happy Cat La Cuisine, ryba morska z drobiem

  4 kg
  99.80

  Tetra WaferMix Pokarm w tabletkach - - 1000 ml

  129.80

  Mera Dog Chrupiące chlebki ze żwaczy

  10 kg
  79.80

  Świetlówki: Hagen Flora-Glo + Aqua Glo

  2 x 20 W, dł. 58,98 cm
  99.80
 • Lillebro Mącznik suszony

  2 x 500 g
  69.80

  Fitmin Dog Solution Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  13 kg
  159.80

  500ml TetraCichlid Granulat + Tetra FreshDelica, 48g gratis!

  TetraCichlid Granulat i Tetra FreshDelica z krylem
  54.80

  Hagen Marina LED Zestaw: lampa biała z zasilaczem

  Zestaw: lampa biała z zasilaczem
  59.80
 • Almo Nature Green Label Raw, 6 x 55 g

  Pierś z kurczaka i filet z kaczki
  19.80

  Catessy Miseczki Delikatne Paszteciki

  8 x 100 g
  7.80

  DeliBest Mięsne roladki Sensi, kurczak

  6 x 400 g
  54.80

  Hagen Aqua-Glo Świetlówka

  30 W, dł. 89,5 cm
  69.80
 • Składana torba na ramię Melly, owalna

  Szara
  79.80

  Grau Basic Cat Care, z drobiem

  2 x 5 kg
  219.80

  Żwirek Golden Grey Master - - 2 x 14 kg

  79.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Pakiet mieszany
  69.80
 • Happy Dog Supreme Sensible Irlandia - - 12,5 kg

  169.80

  Nutro Choice Adult Light, jagnięcina i ryż

  10 kg
  139.80

  Pakiet próbny GranataPet Symphonie, 6 x 200 g

  6 różnych smaków
  46.80

  Premium kabanosy dla kota

  3 szt. z mięsa strusia
  6.80
 • Akwarium Juwel Vision 180 - zestaw

  ciemnobrązowe
  2299.00

  Perfect Fit Pro-Sterile

  2 x 1,4 kg
  39.80

  Royal Canin Mother & Babycat

  400 g
  14.80

  Dwupak Applaws

  All Breed Adult Lite, kurczak, 2 x 7,5 kg
  294.80
 • Royal Canin Hairball Care 34 - - 10 kg

  184.80

  Purina Cat Chow Kitten Chicken, kurczak

  1,5 kg
  19.80

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Maxi Junior GR 23, 2 x 15 kg
  339.80

  RollCare, szczotka do usuwania sierści

  Jumbo
  59.80
 • Megapakiet Rocco Classic, 24 x 400 g

  Czysta wołowina
  74.80

  Bozita Feline w galarecie, 6 x 190 g

  Hair & Skin - Sensitive
  19.80

  Megapakiet Bozita w sosie, 24 x 370 g

  Wołowina
  84.80

  JR Farm Pokarm - marzenie gryzonia

  2 x 200 g
  9.80
 • Eheim wkład gąbkowy do filtra Eheim classic - - do classic 600

  32.80

  Acana Puppy Small Breed

  2 x 6,8 kg
  232.80

  Dwupak Fitmin Dog for Life, 2 x 15 kg

  Adult Large Breed
  189.80

  Wolters Professional Comfort nylonowe szelki , mango

  Rozm. 2: obwód klatki: 40 - 45cm
  109.80
 • Bozita Senior 24/08

  2 x 12,5 kg
  249.80

  Bozita Feline Kitten

  2 kg
  49.80

  Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak z jagnięciną

  2 x 7,5 kg
  294.80

  Sera Vipagran Miękki granulat

  1000 ml
  49.80
 • Poduszka Branca, beżowe w czarne łapki

  Ø 83 cm
  44.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Czarniak z owocami morza
  49.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Tuńczyk
  69.80

  Świetlówki: Hagen Flora-Glo + Sun Glo

  2 x 20 W, dł. 58,98 cm
  79.80
 • Gimpet Malt-Soft pasta dla kota

  200 g
  34.80

  Catessy Kawałeczki z warzywami, 4 różne smaki

  12 x 100 g
  12.80

  Taste of the Wild Pacific Stream Puppy

  2 x 13,6 kg
  389.80

  Zee.Dog szelki Stardust

  Rozm. S
  49.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa