ile razy w roku odrobaczasz swojego pupila
wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Miamor Feine Filets Naturelle, 6 x 80 g

  Kurczak z szynką
  19.80

  Feringa Menu, 6 x 200 g

  Królik z pasternakiem i kocimiętką
  44.80

  Klatka transportowa Double Door z wygodną poduszką

  78 x 55 x 61 cm
  149.00

  Pakiet Catessy Kawałeczki w sosie, 12 x 400 g

  Mieszany pakiet, 2 smaki
  22.40
 • Acana Pacifica karma

  2,27 kg
  65.80

  Suszone mięso Dibo premium

  500 g
  41.80

  Luposan Plaquex - ochrona zębów Twojego psa

  750 g
  99.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Biała ryba z wątróbką z dziczyzny
  49.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 95 g

  Wołowina z szynką
  24.80

  PetSafe Obroża antyszczekowa ze sprayem

  Zestaw: obroża + 2 x spray bezwonny + bateria
  229.00

  Benek Super Zielony Las żwirek dla kota

  25 l (ok. 20 kg)
  44.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g

  Filet kurczaka
  49.80
 • Happy Cat Fit & Well Light

  10 kg
  149.80

  Tigeria Sticklettis, kurczak

  50 g
  4.80

  Korzystny pakiet Porta 21, 12 x 156 g - - Tuńczyk z wołowiną

  54.80

  Josera Minette Kitten

  400 g
  14.80
 • Żołądki z konia

  1200 g
  74.80

  Buda Woody z płaskim dachem i drzwiczkami

  S: dł. x szer. x wys.: 85 x 57 x 58 cm
  199.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g

  4 smaki
  74.80

  Hunter Listeczki miętowe

  S, 15 sztuk
  17.80
 • Applaws Cat Pot, 6 x 60 g

  Soczysty tuńczyk z mięsem krabim
  22.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g

  Kurczak
  74.80

  Megapakiet Cesar Senior Vital 10+, 48 x 150 g

  Kurczak z ryżem
  139.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe, 10 kg + drapaczka gratis!

  Adult z pstrągiem
  129.80
 • Agility Fun & Sport tunel z workiem

  Długość 5 m
  99.80

  Gimpet ShinyCat, 6 x 85 g - - Tuńczyk

  17.80

  Pakiet Sheba Duett w pasztecie, 24 x 85 g

  Kurczak
  49.80

  GranataPet Kitten, kurczak

  2 x 10 kg
  439.00
 • Prestige pokarm dla papużek falistych

  4 kg
  29.80

  Megapakiet Grau, 24 x 200 g

  Bez zbóż
  119.00

  Royal Canin Vet Care Nutrition Neutered Young Female

  10 kg
  199.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Renal z tuńczykiem

  24 x 85 g
  74.40
 • Eukanuba Adult Weight Control Medium Breeds

  15 kg
  159.80

  Zabawka dla ptaków Pilucco

  34 cm
  14.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Pstrąg i tuńczyk
  36.80

  JR Farm chipsy jabłkowe

  2 x 250 g
  23.80
 • Acana Wild Prairie karma

  6,8 kg
  139.80

  Dokas Rolki do żucia z kurczaka

  90 g
  5.80

  Grau puszka dla Łasucha, bez zboża 6 x 100 g

  Królik, wołowina, kaczka
  24.80

  Sanabelle Hairball Snack

  12 x 20 g
  17.80
 • Sera Odmulacz

  1 sztuka
  34.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Wołowina i kurczak
  29.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 185 g

  Tuńczyk z ryżem
  29.80

  Dennerle Trocal T5 Longlife Amazon Day, 2 świetlówki

  2 x 39 W, dł. 84,9 cm
  186.40
 • Kattovit Gastro

  Kaczka, 24 x 85 g
  49.80

  Legowisko Dreambay, piaskowe

  120 x 95 x 28 cm
  369.80

  Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Jagnięcina z zieloną fasolą
  22.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Renifer

  69.80
 • Almo Nature Bio Paté, 9 x 300 g

  Z cielęciną i warzywami
  54.80

  Gourmet Gold Suflet Jajeczny, 12 x 85 g

  Kurczak
  22.80

  Trixie Valencia drapak dla kota - - 44 x 33 x 71 cm

  99.80

  Rocco Sensible, 6 x 400 g

  Indyk i ziemniaki
  22.80
 • Orijen Regional Red

  6,8 kg
  209.80

  Mera Dog Pure Senior, indyk i ryż

  2 x 12,5 kg
  259.80

  Royal Canin Sterilised Appetite Control

  400 g
  17.80

  Pakiet próbny Greenwoods 2 x 2 kg + 6 x 70 g gratis!

  Ryba
  79.60
 • Bozita Feline Hair & Skin - Sensitive

  400 g
  13.80

  Eheim Professionel II Komplet wkładów filtracyjnych - - 2026 / 2126

  134.00

  Miamor Feine Filets w sosie, 6 x 100 g

  Kurczak z ananasem
  17.80

  12 kg + 2 kg gratis! Greenwoods sucha karma , 14 kg

  Senior / Light, Indyk i ryż
  149.80
 • Dwupak Pedigree

  Adult, z drobiem, 2 x 15 kg
  179.80

  Trixie szczotka z elementem czyszczącym - - 13 x 6 cm

  7.80

  Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż

  1,5 kg
  39.80

  Animonda Rafiné Cross, 15 kg + Animonda Cat Snack gratis!

  Kurczak, łosoś i krewetki
  129.80
 • 10+2 gratis! Bozita, 12 x 635 g

  Królik
  66.20

  Tunel dla kota Paw

  Dł. 100 cm x Ø 25 cm
  27.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Adult, drób

  2 x 10 kg
  329.80

  Almo Nature Legend, Mięso, 6 x 70 g

  Kurczak z dynią
  19.80
 • Uszy wieprzowe w wiaderku

  2500 g
  74.80

  Vetbed® Premium kocyk , szary

  150 x 100 cm
  149.00

  Dibo Olej z łososia

  2 x 500 ml
  52.80

  Applaws Karma dla kota, 6 x 156 g

  Pierś z kurczaka z serem
  34.80
 • Spray do rozczesywania psiej sierści Karlie Perfect Care

  250 ml
  19.80

  Vitakraft - Krakersy dla papug

  2 x 2 sztuki
  19.80

  Integra Sensitive - - Indyk i ziemniaki, 6 x 200 g

  24.80

  Royal Canin w galarecie, 1 x 85 g

  Ultra Light w galarecie
  4.80
 • Akwarium Juwel Rio 180

  czarne
  1499.00

  Animonda vom Feinsten Adult, 6 x 100g

  Wątróbka drobiowa
  14.80

  Pedigree Junior Maxi, z kurczakiem i ryżem

  2 x 15 kg
  179.80

  Korzystny pakiet Catessy Chrupiący przysmak, 3 x 65 g

  Łosoś
  6.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa
0