Kupując karmę kieruję się
wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Whiskas Mini, 6 x 50 g

  Kurczak, indyk, drób w sosie
  5.80

  Schesir Adult w saszetkach, 6 x 100 g - - Tuńczyk z filetem z kurczaka

  19.80

  Catessy Kawałeczki z warzywami, 4 różne smaki

  12 x 100 g
  11.80

  Josera Marinesse, z łososiem

  10 kg
  169.00
 • Almo Nature Legend, Ryba, 6 x 70 g

  Łosoś z marchewką
  19.80

  Josera Culinesse Adult, z łososiem

  2 x 10 kg
  279.00

  Miamor Ragout Royale Cream, 6 x 100 g

  Kurczak w kremie z marchewek
  13.80

  Pakiet próbny Felix Sensation: karma mokra, sucha i przysmak

  Rybna różnorodność
  29.80
 • Korzystny pakiet Purina ONE, 12 x 85 g

  Sensitive, Kurczak z marchewką
  26.80

  Cosma Nature, 6 x 70 g

  Tuńczyk i krewetki
  19.80

  Purina ONE Sterilcat

  1,5 kg
  19.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Wołowina i kurczak
  32.80
 • Pakiet oszczędnościowy Catessy Sticks, 45 sztuk

  Królik z indykiem i drożdżami
  16.80

  Royal Canin Pure Feline Beauty

  1,5 kg
  51.80

  Domek Funny Stripes

  Dł. x szer. x wys: 50 x 50 x 42 cm
  79.80

  Catessy Kawałeczki w sosie, 6 x 400 g

  Kaczka z wątróbką
  11.80
 • Budka wiklinowa XXL

  Dł. x szer. x wys. 56 x 38 x 47 cm
  179.00

  Animonda vom Feinsten dla kastratów, 6 x 100 g

  Czysty indyk
  14.80

  5 + 1 gratis! Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Tuńczyk z kurczakiem
  16.40

  Wahre Liebe dla małego odkrywcy

  1,5 kg
  49.80
 • Hills Feline Mature Adult 7+ Light Kurczak

  2 x 1,5 kg
  99.80

  Trixie Fresh Flow Deluxe Automat na wodę

  Czarny
  89.80

  Felix Sensation w galarecie, 12 x 100 g

  Rybna różnorodność
  19.80

  10 + 2 gratis! Schmusy Fish, 12 x 185 g

  Tuńczyk
  24.60
 • 10 + 2 gratis! Miamor Feine Filets, 12 x 100 g

  Tuńczyk z serem
  32.80

  Schesir Small w galarecie, 6 x 50 g

  Tuńczyk z okoniem morskim
  14.80

  Sanabelle Light

  2 kg
  39.80

  Hills Natures Best Feline Adult, tuńczyk

  2 x 2 kg
  129.00
 • Rosewood leżanka na kaloryfer 2 in 1, kremowa

  Ø x dł.: 23 x 45 cm
  59.80

  Hills Feline Adult, kurczak - - 2 kg

  59.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 140 g - - Kurczak z dynią

  64.80

  Royal Canin Fit 32

  2 x 10 kg
  349.80
 • Miamor Ragout Royale w sosie, 22 x 100 g

  Indyk z dziczyzną
  39.80

  Hills Feline Indoor Cat Adult, kurczak - - 4 kg

  114.80

  Transporter Nobby Avior

  57 x 39 x 40 cm
  59.80

  Trixie Minou Budka dla kota

  41 x 35 x 26 cm, różowo/szara
  49.80
 • Pakiet próbny Kattovit Urinary

  Pakiet próbny I
  21.80

  Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Kurczak z aloesem
  57.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Wołowina i kurczak
  52.80

  Hills Feline Mature Adult 7+, indyk - - 6 x 156 g

  34.80
 • Biokats Duo Active Fresh żwirek dla kota

  14 l
  39.80

  Catz Finefood Snackz, przysmaki dla kota

  Drób, wątroba i ziemniaki, 3 x 75 g
  24.80

  Royal Canin Calm CC 36

  2 x 4 kg
  284.80

  Tunel dla kota Paw

  Dł. 100 cm x Ø 25 cm
  39.80
 • Schesir w galarecie, 6 x 85 g

  Filety z kurczaka z szynką
  19.80

  Perfect Fit Junior, z kurczakiem

  750 g
  12.80

  Trixie Premio, krem drobiowy

  75 g
  8.80

  15 kg Purina Cat Chow+Round About, karuzela dla kota gratis!

  Adult Salmon & Tuna, łosoś i tuńczyk
  129.80
 • 10 kg Smilla sucha karma w niskiej cenie!

  Adult Ryba
  79.80

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 170 g

  Kurczak z tuńczykiem
  27.80

  Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 100 g

  Tuńczyk z aloesem
  81.20

  Tigeria dropsy dla kota Happy Hearts

  3 x 50 g
  12.80
 • Royal Canin Hair & Skin 33

  4 kg
  99.80

  Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g

  Diabetes, 24 x 100 g
  69.80

  Pakiet mieszany Royal Canin w sosie i galaretce, 12 x 85 g

  Ageing +12
  34.80

  Wieża Diogenes XXL

  Beżowy
  199.00
 • Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g - - Tuńczyk z małymi sardelami

  34.80

  Classy Cat żwirek dla kota

  2 x 15 kg
  89.80

  Sanabelle Senior

  2 kg
  39.80

  Cats Best Nature Gold

  2 x 20 l
  109.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w saszetkach, 24 x 100 g

  Tuńczyk z warzywami
  64.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Kitten, 30 x 100 g

  Z wołowiną
  67.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Dziczyzna z okoniem czerwonym
  49.80

  Pitti trawa dla kotów w szalce - - 100 g

  6.80
 • 10 + 2 gratis! Miamor Feine Filets, 12 x 100 g

  Tuńczyk z warzywami
  32.80

  Felix Fantastic 24 x 100 g + Catessy Sticks 15 sztuk

  Felix Fantastic Mięsne Smaki + Catessy Królik z indykiem
  39.80

  Gimpet polyetylenowe worki do kociej toalety

  12 sztuk
  12.80

  Royal Canin Indoor 27

  2 x 10 kg
  349.80
 • Zabawka do drapaka

  3 sztuki
  19.80

  Miamor Milde Mahlzeit, 6 x 100g - - Kurczak z łososiem

  15.80

  Gourmet A la Carte, 6 x 85 g

  Wołowina
  12.80

  Zabawka Moppi z kocimiętką

  Jeż jasnoniebieski, owieczka różowa
  9.80
 • Megapakiet Cosma Thai w saszetkach, 24 x 100 g

  Kurczak z tuńczykiem
  49.80

  Iams Hairball Control System

  300 g
  8.80

  Schesir Small w galarecie, 6 x 50 g

  Tuńczyk z wołowiną
  14.80

  Royal Canin Instinctive +7 w galaretce

  24 x 85 g
  69.80
 • 5 + 1 gratis! GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Biała ryba z wątróbką z dziczyzny
  14.80

  Sheba Cuisine, 5 x 85 g w super cenie!

  Cuisine, kurczak w sosie
  9.80

  Żwirek Golden Grey Master - - 2 x 14 kg

  79.80

  Pakiet Gourmet A la Carte, 24 x 85 g

  Indyk z warzywami
  49.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

oddam psa
0