Kupując karmę kieruję się
wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Herrmanns Bio-Menu karma dla kota, 6 x 85 g

  Ryba ze szpinakiem i ryżem
  22.80

  Pakiet Cosma Thai Snackies, 5 x 22 g

  Kaczka z wątróbką i ryżem, 110 g
  44.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Śledź z krewetkami
  89.80

  Wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa

  4 x 3 m
  64.80
 • Cosma Thai Snackies

  Kurczak z wątróbką i ryżem, 22 g
  9.80

  Miamor Cat Confect Sticks, pałeczki

  Kurczak i kaczka, 3 x 50 g
  19.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Tuńczyk atlantycki
  34.80

  Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Instinctive w galarecie
  69.80
 • Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż

  3 kg
  74.80

  Royal Canin Hair & Skin 33 - - 10 kg

  185.00

  5 + 1 gratis! Feringa Menu 2 smaki, 6 x 200 g

  Łosoś i indyk z cukinią i rukwią wodną
  19.80

  Podkładka Cats Favorite Dinner

  44 × 28 cm
  6.80
 • Kitekat saszetki w sosie, 48 x 85 g

  Ryba w sosie
  29.80

  15 kg Purina Cat Chow + Ceramiczna miska z motywem gratis!

  Kitten Chicken, kurczak
  144.80

  Megapakiet Cosma Original, 24 x 170 g

  Kurczak
  94.80

  Royal Canin Intense Hairball 34

  2 x 10 kg
  364.80
 • 20+4 gratis!Pakiet mieszany Royal Canin w sosie i galaretce

  Ageing +12
  66.00

  Porta 21, 6 x 90 g

  Tuńczyk z krewetkami
  22.80

  Kattovit Low Protein

  Kurczak, 24 x 175 g
  89.80

  Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 100 g

  Kitten Kurczak z ryżem
  74.80
 • Whiskas Adult saszetki, 24 x 100 g

  Delikatne smakołyki w sosie
  23.80

  Benek Super Compact żwirek dla kota

  25 l (ok. 20 kg)
  46.80

  Megapakiet Cosma Original, 24 x 170 g

  Pakiet mieszany
  94.80

  Smilla Puszki z rybą, 6 x 185 g

  Tuńczyk
  14.80
 • Szelki i smycz dla kota z zamknięciem na zatrzask

  Czarne
  14.80

  Mieszany pakiet próbny Purizon Adult dla kota

  2 x 400 g
  24.80

  Wędka z myszką wydającą dźwięk

  3 sztuki
  27.20

  Korzystny pakiet Bozita Feline, 2 x 10 kg

  Outdoor & Active
  349.00
 • 28 + 4 gratis! Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g - - Serca indycze

  56.60

  Whiskas Senior

  1,75 kg
  19.80

  Smilla Kitten pakiet startowy + legowisko

  1 kg suchej karmy+ 6 x 200 g mokrej karmy z cielęciną
  39.80

  Royal Canin Light 40

  2 x 10 kg
  364.80
 • Royal Canin Sterilised w sosie

  24 x 85 g
  69.80

  Pakiet próbny Eukanuba Adult Premium, 3 x 400 g

  3 x 400 g
  49.80

  Miamor Cat Confect Malt-Cream pasta ze słodem

  6 x 15 g
  4.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Dziczyzna
  49.80
 • Megapakiet Thrive Complete, 24 x 75 g

  Kurczak
  89.80

  Żwirek Golden White

  14 kg
  44.80

  Miamor Feine Filets Naturelle, 6 x 80 g

  Tuńczyk bonito
  19.80

  Applaws Selection, 12 x 70 g

  Tuńczyk i krewetki
  42.80
 • Drapak słupek Natural Paradise XXL

  Kremowy
  499.00

  Korzystny pakiet Perfect Fit, 24 x 85 g

  Junior
  67.80

  Siatka ochronna w rolce

  Oliwkowa wzmocniona drutem
  699.00

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Filet z tuńczyka
  22.80
 • Bozita Katty, z mięsem

  15 kg
  129.00

  Gimpet Beauty pasta dla kota

  3 x 50 g
  34.80

  Catessy Miseczki Delikatne Paszteciki

  8 x 100 g
  7.80

  Gimpet zestaw past: Witaminowa, Beauty, Creme Gourmet Ser

  3 częściowy zestaw
  29.80
 • Piłki- jeże

  3 x 4 sztuki
  15.80

  SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów

  Przedłużenie tunelu białe
  29.80

  Cosma Thai Snackies

  Kurczak z wątróbką i ryżem, 22 g
  9.80

  36 + 12 gratis! Whiskas Supreme (Naturstücke), 48 x 85 g

  Mięsne Specjały w galarecie
  59.40
 • Opakowanie próbne Sanabelle, 400 g

  Light
  7.80

  Catit Design Senses Trawa ogrodowa

  Ø 24 cm
  49.80

  3 kg Purina Pro Plan + Cosma Original Snackies gratis!

  Delicate
  74.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Makrela
  84.80
 • Porta 21 Feline Finest Adult Cat

  2 kg
  29.80

  Purina Pro Plan Adult, kurczak i ryż

  3 kg
  74.80

  Sanabelle Dental Snack

  12 x 20 g
  17.80

  Korzystny pakiet Hills Feline Adult Light, 12 x 85 g

  Mięso i ryba
  39.80
 • Felix Sensation Crunchy Crumbles z posypką, 10 x 100 g

  Rybna rożnorodność
  19.80

  Kattovit Gastro

  Kaczka, 24 x 85 g
  49.80

  Royal Canin Babycat Instinctive Mousse

  12 x 195 g
  85.80

  28 + 4 gratis! Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g - - Drób z cielęciną

  56.60
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w saszetkach, 24 x 100 g

  Kurczak z tuńczykiem
  64.80

  Vet Care Nutrition Neutered Young Female

  2 x 10 kg
  394.80

  Cosma Thai w saszetkach, 6 x 100 g

  Tuńczyk
  14.80

  Almo Nature Legend, Ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk z kalmarami
  19.80
 • Pakiet Catessy Kawałeczki w galarecie, 12 x 400 g

  Z łososiem
  22.40

  28 + 4 gratis! Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g - - Drób z cielęciną

  56.60

  Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Tuńczyk i surimi
  57.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 400 g

  Kurczak w sosie własnym
  108.00
 • Bozita Feline w galarecie, 6 x 190 g

  Outdoor & Active
  19.80

  Royal Canin Intense Hairball 34

  4 kg
  104.80

  400 g Bozita + 2 x 190 g Bozita w korzystnej cenie!

  Outdoor & Active
  17.80

  5 + 1 gratis! Lilys Kitchen Organic tacki, 6 x 100g

  Ryba
  27.20
 • Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Indyk i krewetki
  17.80

  Benek Super Zielony Las żwirek dla kota

  25 l (ok. 20 kg)
  42.80

  Korzystny pakiet Porta 21, 12 x 156 g - - Tuńczyk z aloesem

  54.80

  Korzystny pakiet Purina ONE, 12 x 85 g

  Indoor Formula, Tuńczyk z zieloną fasolką
  26.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

oddam psa
0