wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Animonda Carny Exotic, 6 x 85 g

  Kangur
  19.80

  Lukullus Menu Gustico Sensitive, z wołowiną

  6 x 400 g
  46.80

  Pakiet próbny Cenpura Bio, 6 x 400 g

  3 mieszane smaki
  79.80

  Mera Dog Pure Senior, indyk i ryż

  2 x 12,5 kg
  254.80
 • Lukullus Menu Gustico Sensitive, z wołowiną

  6 x 800 g
  69.80

  Beaphar Malt Bits - - 150 g

  9.80

  Opakowanie próbne Sanabelle, 400 g

  Hair & Skin
  9.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Junior kawałki kurczaka
  34.80
 • Dwupak Hills Natures Best, 2 x 12 kg

  Adult Mini / Medium
  329.80

  Poduszka Aumüller Lindo

  76 x 55 x 5 cm pasuje do rozmiaru 5
  44.80

  Kocyk dla szczeniąt First Buddy

  100 x 70 cm
  22.80

  39 + 5 gratis! Megapakiet Felix Fantastic, 44 x 100 g

  Mięsne smaki
  43.40
 • Dwupak Trainer - Nova foods Trainer Natural Medium Puppy & Junior, 2 x 12,5 kg

  299.80

  KONG Squeezz Ball z uchwytem

  Dł: ok. 32,5 cm. piłka: Ø 8 cm. dł. uchwytu: 11 x 2 cm
  24.80

  Rocco Sensible, 6 x 400 g

  Kurczak z ziemniakami
  22.80

  Eukanuba Dachshund

  2 x 2,5 kg
  89.80
 • Dwupak Royal Canin Maxi

  Sterilised, 2 x 12 kg
  329.80

  2 +1 gratis! 3 x 4 kg karmy suchej Smilla

  Sensible
  79.60

  Whiskas Temptations, 105 g

  Wołowina, 3 x 105 g
  24.80

  Applaws Cat, polędwica z tuńczyka

  30 g
  6.80
 • Happy Dog NaturCroq, jagnięcina i ryż

  350 g
  8.80

  Eukanuba Healthy Biscuits Puppy & Junior

  3 x 200 g
  29.80

  Mieszany pakiet Sanabelle Snacks, 36 x 12 g

  Dental, Hairball i Thanks
  49.80

  Rinti Sensible, 1 x 400 g

  Kurczak z ryżem
  5.80
 • Dwupak Animonda vom Feinsten Deluxe, 2 x 10 kg

  Adult z pstrągiem
  239.00

  Trixie narożna kuweta dla gryzoni

  Wymiary: 26 x 35 x 17 cm
  14.80

  Taste of the Wild Pacific Stream Puppy

  13,6 kg
  199.80

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g

  Kurczak
  69.80
 • Vitakraft Cat Liquid pasta dla kota, z kurczakiem i tauryną

  6 x 15 g
  6.80

  Pakiet próbny Applaws Cat Pot, 8 x 60 g

  Wariacje rybne
  29.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g

  Kurczak z ryżem
  169.80

  Royal Canin Urban Life Adult

  6 x 150 g
  24.80
 • Applaws z kurczakiem i łososiem

  2 x 7,5 kg
  294.80

  Budka wiklinowa XXL

  Dł. x szer. x wys. 56 x 38 x 47 cm
  119.00

  Dwupak Bozita Feline, 2 x 10 kg

  Large
  354.80

  Whiskas Adult z kurczakiem - - 4 kg

  36.80
 • Nova Foods Trainer Natural Mini, kurczak, ryż i aloes

  2 x 7,5 kg
  249.80

  Barkoo Natur kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 24 cm
  29.80

  Rinti Sensible Pur, 6 x 400 g

  Wołowina
  32.80

  Chewies Mini, Kosteczki , 6 x 125 g

  6 różnych smaków
  39.80
 • PetSafe Deluxe Obroża antyszczekowa

  Zestaw: obroża + 2 x spray bezwonny
  249.00

  Opakowanie próbne Sanabelle, 400 g

  Light
  7.80

  2 x 15 kg żwirku dla kota Tigerino Canada w super cenie!

  Nieperfumowany
  75.80

  Trixie wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa

  8 x 3 m
  199.00
 • Trixie sęp Gustav zabawka

  28 cm
  29.80

  Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Instinctive w galarecie
  69.80

  Versele-Laga Cuni Adult Complete

  2 x 8 kg
  219.80

  Greenwoods karma Adult, Jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  279.80
 • Royal Canin Mini Dermacomfort

  4 kg
  89.80

  Royal Canin Club Junior - - 15 kg

  139.80

  Smilla Adult Sterilised

  10 kg
  79.80

  8/10 kg Happy Cat + Mata do drapania Welle gratis!

  Fit & Well Adult, z łososiem atlantyckim, 10 kg
  149.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Senior, 24 x 150 g

  Wołowina z drobiem
  59.80

  Kitekat, kurczak i warzywa

  2 x 900 g
  12.80

  Fitmin Dog Solution Salmon & Potato, łosoś i ziemniaki

  13 kg
  169.80

  Grau Kitty Puszka dla Łasucha, indyk z marchewką

  6 x 200 g
  24.80
 • Odblaskowa obroża Karlie, pomarańczowa

  Obwód szyi: 30-45 cm
  9.80

  Ferplast Rabbit 100 dla królików i świnek

  Szara kuweta ok. dł. 97 x szer. 60 x wys. 45,5 cm
  169.00

  Pedigree DentaStix Fresh

  Dla średnich psów, 180 g, 7 szt.
  7.40

  Brit Premium Junior L

  15 kg
  109.80
 • Dokas Przysmak z kurczaka i ryżu

  210 g
  15.80

  Dwupak Mera Dog

  Senior, indyk & ryż, 2 x 12,5 kg
  254.80

  JBL CristalProfi greenline filtr zewnętrzny

  e701, do 200 litrów
  329.80

  Royal Canin Sporting Life Trail

  3 kg
  84.80
 • Pedigree Jumbone Large - - Wołowina, 210 g

  5.80

  Buda Spike Komfort z plastikowymi drzwiczkami

  S: dł. x szer. x wys.: 76 x 72 x 76 cm
  179.80

  Ferplast Prima kuweta dla kota

  Biało-czarna
  49.80

  MeatHit Dental Care z indyka

  2 x 454 g
  39.80
 • Integra Protect Adipositas

  24 x 150 g
  74.80

  Nova Food Trainer Personal Light / Sterility

  2 x 2 kg
  129.80

  Korzystny pakiet Schesir Fruit, 12 x 75 g

  Kurczak z jabłkiem
  34.80

  Smycz Flexi New Classic M/L czarny, 5 m

  Lampka LED-Lighting-System
  49.80
 • Happy Cat La Cuisine Land, drób

  1,8 kg
  59.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki, 12 x 405 g - - Kurczak i Indyk

  69.80

  Purina Veterinary Diets Obesity Management - OM

  14 kg
  229.80

  Rocco, 1 x 400 g

  Classic: Czysta wołowina
  3.80
 • Pakiet Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  24 x ok. 18 cm
  74.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 280 g / 290 g

  Tuńczyk z kurczakiem, 290 g
  99.80

  Almo Nature Classic Jelly w galarecie, 6 x 55 g

  Kurczak
  14.80

  Marina Flexible LED Air Curtain

  Niebieska, dł. 35,5 cm
  119.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa