wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Bosch Goodies Dental, przysmak

  450 g
  10.80

  Mucki trawa dla ptaków

  Opakowanie uzupełniające
  5.80

  Bozita Feline Outdoor & Active

  400 g
  12.80

  3,5/4 kg Royal Canin + zabawka mała żyrafa dla kota gratis!

  Kitten Sterilised, 4 kg
  99.80
 • Beneful Tasty Choice 2in1

  14 kg
  94.80

  Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, 3 x 15 cm

  Z kurczakiem
  29.80

  10 + 2 gratis! Terra Canis bez zbóż, 12 x 800 g

  Kurczak z pasternakiem, dmuchawcem i rumiankiem
  166.20

  Yarrah Bio Sensitive, kurczak z ryżem

  2 x 10 kg
  439.80
 • Hunter szelki Ecco Sport Vario Rapid - czarne

  Rozm. L
  24.80

  Happy Cat La Cuisine, ryba morska z drobiem

  1,8 kg
  64.80

  Hills Canine Mini, kurczak

  2 x 7 kg
  254.80

  RINTI Canine Mobility

  6 x 400 g
  34.80
 • Acana Wild Prairie

  2,27 kg
  62.80

  Cat & Clean Brilliant o zapachu dziecięcego pudru

  2 x 15 kg
  94.80

  Hill´s Prescription Diet Feline y/d, puszki

  6 x 156 g
  31.80

  Pakiet Royal Canin Urban Life, 20 x 150 g

  Adult
  74.80
 • Megapakiet Applaws, 24 x 156 g

  Filet z tuńczyka
  129.80

  Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Pstrąg z pomidorem
  19.80

  Drinkwell poidełko fontanna

  Filtry zapasowe (3 szt.)
  19.80

  Mieszany pakiet próbny Bosch Adult, 4 x 1 kg

  4 x 1 kg
  39.80
 • Pakiet oszczędnościowy Catessy Sticks, 45 sztuk

  Łosoś z pstrągiem
  16.80

  Tigeria dropsy dla kota Happy Hearts

  3 x 50 g
  12.80

  Royal Canin Mini Sensible

  2 x 10 kg
  316.80

  10 + 2 gratis! Wolf of Wilderness, 12 x 800 g

  Green Fields, jagnięcina
  116.20
 • Materac Mister Big, czarny

  100 x 70 x 4 cm
  69.80

  Josera Carismo Adult Senior/Renal

  400 g
  14.80

  Royal Canin Cocker Junior

  3 kg
  79.80

  18 + 6 gratis! Bozita, 24 x 635 g - - Żwacz

  119.40
 • Eheim Ecco Pro, filtr zewnętrzny

  2032, do akwariów 60-130 l
  324.00

  Puppy Trainer Starter Set, kuweta i wkładki

  L, kuweta i 7 podkładek
  79.80

  Pakiet próbny Schesir Wariacje 6 x 70 g / 75 g / 85 g

  Natural z ryżem, 6 x 85 g
  19.80

  Bozita Paté, 1 x 635 g

  Wołowina i ziemniaki
  6.80
 • Żwirek Extreme Classic, bezzapachowy

  15 kg
  59.80

  Royal Canin Norwegian Forest Cat

  2 kg
  69.80

  5 + 1 gratis! Almo Nature Daily Menu, 6 x 375 g

  Kurczak z wołowiną
  24.80

  15 + 1 kg gratis! Black Angus, 16 kg

  Senior
  179.80
 • Torba transportowa Vario

  Rozm. 50: dł. x szer. x wys.: 99 x 71/61 x 67 cm
  349.80

  Szelki Julius-K9 Power Red

  Mini-Mini
  79.80

  Trixie dyski treningowe - - 5 dysków

  7.80

  Bob Martin Spot On dla psów

  Duże psy (powyżej 15 kg)
  24.80
 • Buty S & P Boots

  Rozm. L
  54.80

  Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak

  7,5 kg
  149.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, 12 x 5 cm

  Z jagnięciną
  11.80

  Rocco Junior, 6 x 800 g

  Kurczak i dziczyzna z ryżem i wapniem
  37.80
 • Purina ONE Urinary Care

  800 g
  12.80

  Nova Foods Trainer Natural Medium Senior

  12,5 kg
  169.80

  10 + 2 gratis! Miamor Feine Filets w puszkach, 12 x 100 g - - Tuńczyk z kalmarami

  33.00

  Hagen Aqua-Glo, 2 Świetlówki

  2 x 20 W, dł. 58,98 cm
  111.60
 • Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Jagnięcina i ryż

  69.80

  Replus Meshidai, podwójna miska ceramiczna

  Rozm. S: 2 x 0,4 l
  149.80

  ROGZ Beltz Bronze nylonowe szelki , brązowe

  Obwód klatki piersiowej: 59 - 100 cm
  99.80

  Pakiet Rinti Chicko, 3 x 170 g

  Królik
  47.80
 • Korzystny pakiet Schesir, 12 x 150 g

  Filet z kurczaka z wołowiną
  54.80

  TetraMin Pokarm w płatkach

  10 l
  249.80

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Fit & Well Adult Sport, 2 x 15 kg
  359.80

  Miamor Ragout Royale Cream, 6 x 100 g

  Cielęcina w kremie z pomidorów
  15.80
 • Wędka dla kota Crinkle Dancer

  1 sztuka
  29.80

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Fit & Well Adult Sport, 2 x 15 kg
  359.80

  Nutrivet Instinct Dog Treat Regional Beef

  3 x 250 g
  49.80

  Opti Life Adult Skin Care Mini

  2 x 2,5 kg
  92.80
 • Suszone ścięgna z karczku wołowego

  500 g
  21.80

  ROGZ Beltz Bronze nylonowa obroża , brązowa

  Obwód szyi: 32-50 cm
  42.80

  Chewies, Kosteczki, 3 x 200 g

  Wołowina, żwacze, drób
  24.80

  JR Farm Pakiet Kolby

  2 x 180 g
  54.80
 • Royal Canin Sterilised Retriever Adult

  2 x 12 kg
  355.80

  Almo Nature Adult Kaczka

  750 g
  29.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g

  Drób
  64.80

  Gourmet Mon Petit, 6 x 50 g

  Ryby
  8.80
 • Josera Family Reproduction & Puppy 29/17

  15 kg
  134.80

  Trixie Natura buda o spiczastym dachu

  S: dł. x szer. x wys.: 76 x 71 x 77 cm
  279.80

  Korzystny pakiet Purina ONE, 12 x 85 g

  Adult, Kurczak z zieloną fasolką
  26.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 400 g

  Łosoś i indyk z cukinią i rukiew wodna
  44.80
 • Schesir Fruit, 6 x 75 g

  Tuńczyk z mango
  19.80

  Smilla Adult Drób

  10 kg
  79.80

  Happy Dog ArthroFit - - 1 kg

  129.00

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 480 g

  Łoś
  129.80
 • Buda Spike Standard

  L: dł. x szer. x wys.: 95 x 75 x 83 cm
  349.80

  Dwupak Purina Pro Plan, 2 x 3 kg

  Housecat
  135.80

  Opti Life Adult Skin Care Medium & Maxi

  2 x 12,5 kg
  339.80

  Beneful Healthy Weight

  2 x 15 kg
  169.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa