wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Iams Adult, 6 x 100 g

  Łosoś w sosie
  19.80

  Beaphar Multi Vitamin pasta dla kota, z tauryną

  250 g
  22.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Pierś z kurczaka z serem
  22.80

  Trixie Legowisko Leika, beżowe z centkami

  Ø 50 cm
  59.80
 • Felix Sensation w galarecie, 12 x 100 g

  Mięsna różnorodność
  19.80

  Snackball, kula na smakołyki

  Ø 5,5 cm
  5.80

  Kattovit Sensitive

  1 kg
  27.80

  10 + 2 gratis! 12 x 170 g Cosma

  Original: Kurczak
  44.60
 • Pakiet Schmusy Nature Kitten w puszkach, 12 x 190 g

  Łosoś z jagnięciną, ryżem i olejem rybnym
  34.80

  12 + 6 gratis! 18 x 200 g Feringa Menu

  Królik z pasternakiem i kocimiętką
  89.60

  Korzystny pakiet Lilys Kitchen, 12 x 100 g

  Indyk
  59.80

  Nova Food Trainer Personal Beauty

  2 kg
  69.80
 • Cosma Original w galarecie, 6 x 85 g

  Tuńczyk
  12.80

  Przysmak dla kota Sanabelle w niskiej cenie!

  Grain Free, 200 g
  9.80

  Whiskas Adult, puszki 12 x 400 g

  Cielęcina i indyk w sosie
  36.80

  5 + 1 gratis! Almo Nature Mięso, 6 x 70 g

  Legend, Kitten Kurczak
  19.00
 • Royal Canin Urinary S/O Moderate Calorie UMC 34

  9 kg
  209.80

  Royal Canin British Shorthair Adult

  4 kg
  105.80

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 170 g

  Kurczak z krewetkami
  26.80

  Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Tuńczyk z młodymi sardelami
  22.80
 • Royal Canin Maine Coon Kitten

  4 kg
  104.80

  10 + 2 kg gratis! 12 kg GranataPet

  Adult, krewetki
  229.00

  Miamor Mild, 6 x 100g

  Kurczak i pstrąg
  15.80

  Animonda Carny Adult, 24 x 200 g w korzystnej cenie!

  Pakiet mieszany II
  59.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Senior, 30 x 100 g

  Z jagnięciną
  67.80

  Royal Canin British Shorthair Adult

  10 kg
  174.80

  Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Duża ilość kurczaka
  26.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Jagnięcina z mięsem z bawołu
  34.80
 • Opakowanie próbne Sanabelle, 400 g

  Urinary
  9.80

  Royal Canin Kitten Instinctive w galarecie

  6 x 85 g
  19.80

  Hills Feline Adult Light, 6 x 100 g

  Kurczak
  21.80

  Josera, 10 kg + 400 g gratis!

  Emotion Culinesse
  159.00
 • Royal Canin Ageing +12

  4 kg
  104.80

  24 x 400 g Animonda Carny Adult + 4 myszki Catnip gratis!

  Czysta wołowina
  119.20

  Dwupak Royal Canin Care Nutrition

  Light 40, 2 x 10 kg
  364.80

  Sanabelle Kitten

  2 kg
  39.80
 • Perfect Fit Sensitive, z kurczakiem

  1,4 kg
  22.80

  18 x 370 g Bozita + Zabawka dla kota Motyl gratis!

  Królik w galerecie
  80.40

  Animonda Rafiné Cross, 15 kg + Animonda Cat Snack gratis!

  Kurczak, łosoś i krewetki
  129.00

  10 + 2 kg gratis! 12 kg GranataPet

  Adult, kaczka
  229.00
 • Hills Feline Hairball Control Adult, kurczak

  300 g
  12.80

  Korzystny pakiet Schesir Kitten dla kociąt, 12 x 85 g

  Kurczak z aloesem
  39.80

  Almo Nature Rouge Label Filets, 6 x 55 g

  Tuńczyk z algami
  19.80

  Kattovit Urinary, z tuńczykiem

  1 kg
  27.80
 • Cosma Thai w galarecie, 6 x 85 g

  Kurczak z tuńczykiem
  14.80

  Dwupak Royal Canin Care Nutrition

  Oral Sensitive 30, 2 x 8 kg
  329.00

  Pakiet dla kociąt Animonda

  Pakiet dla kociąt
  17.80

  Pompon piłeczki z kocimiętką

  4 sztuki
  5.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets, 24 x 100 g

  Tuńczyk i jajko przepiórki w galarecie
  74.80

  Felix Raffiniert Mariniert, 12 x 100 g

  Mięsna różnorodność
  19.80

  Cosma Glory w galarecie, 6 x 170 g

  Kurczak z jajkiem przepiórczym
  26.80

  Porta 21 Holistic Cat, kaczka i ryż

  10 kg
  179.00
 • Hills Feline Mature Adult 7+ Light Kurczak

  1,5 kg
  51.80

  12 + 6 gratis! 18 x 200 g Feringa Menu

  Wołowina z twarogiem i walerianą
  89.60

  Happy Cat Fit & Well Adult, z wołowiną alpejską

  10 kg
  159.00

  Iams Kitten & Junior, z dużą porcją kurczaka

  10 kg
  139.00
 • Schesir Adult w saszetkach, 6 x 100 g

  Tuńczyk
  22.80

  Oryginalny FURminator deLuxe dla kota

  Duże koty / długość sierści do 5 cm
  109.00

  Korzystny pakiet Schmusy Fish 12 x 400 g

  Tuńczyk
  44.80

  Pakiet mieszany Royal Canin w sosie i galaretce, 12 x 85 g

  Intense Beauty
  34.80
 • Korzystny pakiet Porta 21, 12 x 156 g

  Tuńczyk z wołowiną
  49.60

  Drinkwell poidełko fontanna

  Filtry zapasowe (3 szt.)
  24.80

  Sanabelle Grande

  10 kg
  149.00

  Schesir Fruit, 6 x 75 g

  Tuńczyk z mango
  23.80
 • Almo Nature Azul Label, 6 x 70 g

  Tuńczyk i łosoś
  19.80

  Nova Foods Trainer Natural Kitten

  2 kg
  64.80

  Almo Nature Holistic Kurczak z ryżem

  2 x 12 kg
  339.00

  Perfect Fit Senior, z kurczakiem

  3 x 750 g
  36.80
 • Iams korzystny pakiet, 12 x 100 g

  Adult, 2 smaki w sosie (kurczak, wołowina)
  29.80

  Poduszka Baldini z walerianą dla kociąt

  2 sztuki
  9.80

  Hills Prescription Diet Feline Urinary Tract C/D, saszetki

  24 x 85 g
  99.80

  Łopatka do karmy i żwirku

  Rozmiar ok. 24 cm
  2.80
 • Miamor Cat Confect pasta dla kota, z wątróbką

  66 x 15 g
  54.80

  Cosma Thai w saszetkach, 6 x 100 g

  Kurczak z tuńczykiem
  12.80

  Josera, 10 kg + 400 g gratis!

  Emotion Minette
  159.00

  Podwójne punkty bonusowe Cosma Thai w saszetkach, 24 x 100 g

  Tuńczyk
  49.80
 • Miamor Cat Confect Kitten pasta mleczna

  55 x 15 g
  54.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Filet z tuńczyka
  79.80

  Happy Cat Supreme Adult, 3 x 4 kg

  3 warianty smakowe
  219.00

  Megapakiet Gourmet Gold Delikatne Kąski, 24 x 85 g

  4 smaki
  39.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

Tomografia komputerowa w weterynarii

 Tomografia komputerowa (TK) jest metodą obrazowania bazującą na tomografii rentgenowskiej. Pozwala ona uzyskać obrazy przekrojowe ciała zwierzęcia przy użyciu aparatu emitującego..

Rezonans magnetyczny w weterynarii

 Rezonans magnetyczny (MRI, z ang. magnetic resonance imaging ) to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii). Jest ona szeroko stosowana w medycynie, staje się także..

Kolonoskopia u zwierząt

 Badania endoskopowe zapoczątkowane zostały w XIX w. we Frankfurcie. Dużą rolę w rozwoju tej metody diagnostycznej odegrał polski profesor Mikulicz, który nieustannie pracował nad..

oddam psa
0