Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Bozita Feline Diet & Stomach - Sensitive

  10 kg
  179.80

  Perfect Fit In-Home, z drobiem w galarecie

  24 x 85 g
  67.80

  Pakiet próbny Applaws Cat Pot, 8 x 60 g

  Wariacje rybne
  29.80

  Beaphar Malt Bits

  3 x 150 g
  27.80
 • Cats Best Nature Gold

  20 l
  64.80

  Animonda Carny Senior, 6 x 200 g

  Wołowina z sercami indyczymi
  17.80

  Bird - wędka dla kota

  3 sztuki
  19.80

  GimCat Nutri Pockets

  Taurine-Beauty-Mix, 150 g
  7.80
 • Rolln Clean Omega Paw kuweta samoczyszcząca

  Szaro-brązowa
  169.00

  Korzystny pakiet Grau Puszka dla Łasucha, 12 x 400 g

  Jagnięcina z ryżem pełnoziarnistym
  92.80

  Dwupak Almo Nature Holistic, 2 x 12 kg

  Kurczak z ryżem
  329.80

  20 + 4 gratis! Almo Nature Label dla kota, 24 x 55 / 70 g

  Orange Label Bio Pouches: Kurczak z warzywami, 70 g
  66.00
 • Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Makrela
  24.80

  Trixie Premio Chicken Cubes

  3 x 50 g
  7.80

  Cat Activity Fun Circle, zabawka dla kota

  Ø x wys.: 25 x 4 cm
  54.80

  20 + 4 gratis! Almo Nature Label dla kota, 24 x 55 / 70 g

  Orange Label Pouches: Tuńczyk i drób, 70 g
  49.20
 • Pakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g

  Delicato, indyk w galarecie
  49.80

  Royal Canin Norwegian Forest Cat

  2 kg
  74.80

  Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Tuńczyk z kurczakiem
  19.80

  Happy Cat Fit & Well Adult Large Breed

  4 kg
  79.80
 • Josera SensiCat Adult Sensitive

  10 kg
  149.80

  Smilla Adult, kaczka z ziemniakami i pomarańczą

  3 x 1,8 kg
  59.80

  Hills Natures Best Feline Adult, kurczak - - 4 kg

  119.80

  Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g

  Tuńczyk z doradą
  34.80
 • Felix Sensation w sosie, 12 x 100 g

  Mięsna różnorodność
  19.80

  Hills Feline Adult, tuńczyk

  10 + 2 kg gratis!
  189.80

  Myszka z kocimiętką i dźwiękiem, zabawka dla kota

  3 sztuki
  17.80

  Pakiet próbny Integra Protect Struvit

  Pakiet próbny I
  49.80
 • 10 + 2 gratis! Animonda Carny, 12 x 200 g

  Senior: Wołowina z sercami indyczymi
  29.80

  Karma sucha Perfect Fit + 6 x 85 g karmy mokrej Perfect Fit

  In-Home, z kurczakiem
  35.80

  8 + 2 kg gratis! Bozita Feline, 10 kg

  Outdoor & Active
  143.20

  10 kg Josera + 5 l Tigerino Crystals żwirek gratis!

  SensiCat Adult Sensitive
  149.80
 • Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - - Kurczak

  45.80

  Dirt Devil Fello szczotka do usuwania sierści

  Dirt Devil Fello szczotka
  99.80

  Trixie ceramiczna miska z motywem dla kota

  300 ml
  6.80

  Pakiet Cosma Snackies, 5 tubek

  Wołowina, 115 g
  44.80
 • Miamor Ragout Royale w sosie, 22 x 100 g

  Indyk z dziczyzną
  35.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Czysta wołowina
  17.80

  12 x 90 g Porta 21 + Gimpet Gras Bits gratis! - - Tuńczyk i szprotki

  45.60

  Pakiet Gourmet A la Carte, 24 x 85 g

  Pstrąg z warzywami
  49.80
 • Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Śledź z krewetkami
  49.80

  4,5 kg Purina Pro Plan w niskiej cenie!

  Sterilised
  106.80

  Royal Canin Exigent 35/30 - specjalna struktura

  2 x 10 kg
  344.80

  Purina Pro Plan Adult 7+

  3 kg
  69.80
 • Pakiet Schmusy Nature w puszkach, 12 x 190 g

  Wołowina, drób i ryż
  34.80

  Josera Carismo Adult Senior/Renal

  2 kg
  49.80

  Happy Cat Fit & Well Adult Large Breed

  1, 8 kg
  44.80

  Korzystny pakiet Grau Puszka dla Łasucha, 12 x 400 g

  Jagnięcina z ryżem pełnoziarnistym
  92.80
 • Royal Canin 10 + 2 kg EXTRA!

  Fit 32
  189.80

  Megapakiet Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100g - - Kurczak z szynką

  51.60

  1,5 kg Purina ONE + Snackball, kula na smakołyki gratis!

  Z formułą Indoor
  21.80

  Hills Feline Adult Light - - 6 x 156 g

  34.80
 • Bozita Katty, z mięsem

  15 kg
  119.80

  Nova Food Trainer Natural Adult, z tuńczykiem

  2 x 10 kg
  319.80

  Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Digest Sensitive w sosie
  69.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mix Kawałków w Sosie, 48 x 85 g

  Kaczka i indyk
  74.80
 • Cat Mate poidełko fontanna

  Białe
  129.00

  Purina ONE Coat & Hairball

  2 x 1,5 kg
  37.80

  Pakiet próbny Schmusy Nature, 12 x 100 g

  4 smaki
  24.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Wołowina i kurczak
  29.80
 • Josera Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami

  10 kg
  149.80

  10 + 2 gratis! Animonda Carny, 12 x 200 g

  Adult: Wołowina i serca
  29.80

  Smilla Adult Wołowina

  1 kg
  12.80

  Smilla Mrrrau, 20 x 400 g

  Łosoś
  69.80
 • Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g

  Kurczak z szynką
  19.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Śledź z krewetkami
  34.80

  Schesir Kitten dla kociąt, 6 x 85 g

  Tuńczyk z aloesem
  19.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Wołowina i kurczak
  32.80
 • Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Jagnięcina z królikiem
  49.80

  Żwirek Extreme Classic, o zapachu pudru

  15 kg
  59.80

  2,55 / 3 kg Iams + 12 x 100 g Iams, 4 smaki gratis!

  Adult Multi-Cat
  54.80

  Pochłaniacz zapachów Versele-Laga Deodo

  Świeże kwiaty, 750 g
  19.80
 • Grau Cat CarePlus żołądkowo-jelitowa pasta dla kota, ziołowa

  100 g
  34.80

  Megapakiet Animonda Rafiné Soupé, 24 x 100 g

  Adult, wołowina i gęś z jabłkiem
  44.80

  Drinkwell Platinum poidełko fontanna dla kotów i psów

  Filtr zapasowy (3 szt.)
  19.80

  Royal Canin Sensitivity Control SC 27

  3,5 kg
  109.80
 • Catessy Kawałeczki w galarecie, 6 x 400 g

  Z łososiem
  11.80

  Feringa Menu, 6 x 200 g

  Królik z pasternakiem i kocimiętką
  44.80

  12 x 90 g Porta 21 + Gimpet Gras Bits gratis! - - Tuńczyk i surimi

  45.60

  Pakiet Gourmet Gold Kawałki w Pasztecie, 48 x 85 g

  Wołowina z marchewką
  74.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

oddam psa
0