wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Akwarium Juwel Rio 180 - czarne

  1999.80

  Royal Canin Medium Digestive Care - 15 kg

  162.80

  Zestaw podróżny "Dog on Tour" - Zestaw podróżny

  29.80

  Gourmet Diamant, 24 x 85 g - Łosoś

  59.80
 • FURminator Zgrzebło - 12 x 6 x 4 cm

  35.80

  Royal Canin Sterilised 37 - 4 kg

  84.80

  Smilla pasta serowa - 100 g

  11.80

  10 + 2 kg gratis! Concept for Life karma dla kota, 12 kg - Outdoor Cats

  166.40
 • Hunter Olej z łososia - 500 ml

  39.80

  Mera Dog Care High Premium Reference - 2 x 12,5 kg

  233.80

  KONG Cuteseas ośmiornica - S, dł. x szer. x wys.: 17 x 6 x 6 cm

  19.80

  Duże opakowanie Nutro Choice + Pluszowa zabawka Dotti gratis! - Senior, kurczak i ryż, 10 kg

  159.80
 • Royal Canin Exigent 42 - Protein Preference - 2 kg

  57.80

  Royal Canin Club Adult CC - 15 kg

  105.80

  Felix Smakołyki w sosie, 6 x 400 g - Królik z kurczakiem

  17.80

  NON-PULL miękkie szelki - Rozm. L

  69.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Original Adult, 24 x 800 g - Czysta wołowina

  139.80

  Klatka dla ptaków Cezar - 123 x 82 x 178 cm

  959.80

  Pro Plan Large Adult Robust Optihealth, kurczak i ryż - 14 kg

  165.80

  Concept for Life All Cats - 10 kg

  149.80
 • Dwupak Mera Dog - Pure Senior, indyk & ryż, 2 x 12,5 kg

  247.80

  Perfect Fit Pro-Sterile - 2 x 1,4 kg

  36.80

  Royal Canin Indoor 27 - 2 kg

  58.80

  Markus-Mühle karma sucha bliska naturze - 2 x 15 kg

  234.80
 • Gourmet Diamant, 12 x 85 g - Dorsz i cukinia

  34.80

  Duże opakowanie Happy Dog Natur + 350 g Croq Snack gratis! - Active, 15 kg

  114.80

  zooplus Selection Adult, wołowina, bażant i gęś - 6 x 800 g

  69.80

  Nylabone Dental Chew Jeż kość do żucia ze szczoteczkami - Regular, dł. x szer. x wys.: 12 x 7 x 4 cm

  34.80
 • Kamizelka Illume Nite Neon - Dł. grzbietu: 70 cm

  104.80

  Royal Canin Ultra Light w galarecie - 12 x 85 g

  32.80

  Caniland Soft drobiowe smakołyki XXL w wiaderku - 2 x 2 kg

  66.80

  Trixie budka dla kota, montowanie ścienne - 44 × 29 × 30 cm

  119.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 55 g - Tuńczyk i kurczak

  16.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g - Dziczyzna

  49.80

  Pakiet Barkoo Natur kości do żucia z supełkiem, wołowe - 12 x ok. 16 cm

  74.80

  9 + 3 gratis! Thrive Complete, 12 x 75 g - Kurczak

  37.20
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g - Wołowina i serce

  47.80

  Smycz Trixie Hands Free - Dł. 100 - 135 cm

  59.80

  Dwupak Josera Profiline, 2 x 15 kg - Agilo

  179.80

  18 + 6 gratis! Cosma Thai w galarecie, 24 x 100 g - Tuńczyk

  50.40
 • 25% taniej! zooplus Selection karma mokra , 6 x 400 g - Adult Active, kurczak

  29.80

  6 x 100 g Yarrah Bio Wellness Pâté w super cenie! - Kurczak i indyk z aloesem

  15.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 60 g - Ser, 4 x 60 g

  18.80

  Animonda Integra Protect Diabetes - Kurczak, 24 x 100 g

  64.80
 • Purizon Puppy , kurczak z rybą - 13,5 kg

  199.80

  Pakiet Almo Nature Snack Azul Label 18 x 5 g - Kurczak, 18 x 5 g

  27.60

  Dwupak Purina Pro Plan - Large Adult Athletic Optihealth, kurczak i ryż, 2 x 14 kg

  309.80

  zoolove ręcznik z mikrofazy Turbo-Dry - 100 x 70 cm

  12.80
 • Megapakiet Miamor Ragout Royale w galarecie, 22 x 100 g - Tuńczyk

  34.80

  Animonda Carny Kitten, 6 x 200 g - Wołowina, cielęcina i kurczak

  15.80

  Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 24 x 85 g - Grilowany drób

  31.80

  Megapakiet Bozita w sosie, 16 x 370 g - Krewetki

  55.80
 • JR Birdys dla papug - 2 sztuki banany i daktyle

  10.80

  Royal Canin Outdoor 30 - 400 g

  16.80

  Megapakiet Rinti Feinest, 22 x 150 g - Drób z łososiem

  62.80

  Hill´s Feline Young Adult Sterilised Cat, tuńczyk - 3,5 kg

  109.80
 • Acana Adult Large Breed - 11,4 kg

  209.80

  Vitakraft Cat Liquid Snack z wołowiną i inuliną - 6 x 15 g

  6.80

  Dwupak Purizon Single Meat, 2 x 12 kg - Kaczka z jabłkiem

  399.80

  Feline Porta 21 w saszetkach,12 x 100 g w super cenie! - Tuńczyk z aloesem

  37.80
 • Szeleszczący tunel dla kota, biało/ zielony - Ø x dł.: 24 x 100 cm

  15.80

  Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - 6 różnych smaków

  42.80

  Porta Pellis granulat ze słomy - 60 l (ok. 25 kg)

  59.80

  Dennerle V30 Complete - 100 ml, wystarcza na 3.200 l wody w akwarium

  59.80
 • Automat do karmy TX4 Plus - Szaro-czarny

  154.80

  Perfect Fit In-Home, z kurczakiem - 2 x 1,4 kg

  36.80

  Purina DeliBakie Rolls - 320 g

  6.80

  Dibo mieszanka warzywno-owocowa - 3 x 1 kg

  109.80
 • Cat Mate poidełko fontanna - Zapasowa pompa

  39.80

  10 + 2 kg gratis! Almo Nature, 12 kg - Adult Medium, kurczak z ryżem

  133.20

  Pakiet Purizon Adult karma dla kota - Adult, jagnięcina i ryba (3 x 2,5 kg)

  199.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g - Pierś z kurczaka

  22.80
 • Happy Dog Mieszanka Płatków - 2 x 10 kg

  169.80

  Catessy Miseczki Delikatne Paszteciki - 16 x 100 g

  14.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Diabetic DS 37 - 2 x 12 kg

  384.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 800 g - Jagnięcina & ziemniaki z koprem, twarogiem i oliwą

  57.80
 • Herrmanns Menu, 6 x 400 g - Kurczak z ryżem i marchewką (bezglutenowy)

  46.80

  Felix Smakołyki w sosie, 32 x 100 g - Królik z kaczką

  39.80

  Sweterek z norweskim wzorem - Dł. grzbietu: 30 cm

  34.80

  26 + 6 gratis! Lilys Kitchen, 32 x 100 g - Kitten

  129.60

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa