wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Beaphar Malt Bits

  3 x 150 g
  27.80

  Łopatka do żwirku drobnoziarnistego

  1 sztuka
  4.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio Dinner Pâté, 12 x 400 g - - Ryba

  69.80

  Whiskas Anti-Hairball - - 60 g

  5.80
 • Cosma Original Snackies, duża tuba

  Wołowina, 23 g
  9.80

  Felix Mięsne Kawałeczki w galarecie, 32 x 100 g - - Kaczka z wołowiną

  45.80

  Almo Nature Green Label Filets, 6 x 55 g

  Filet z tuńczyka z sardynkami
  19.80

  Kamera dla zwierząt Eyenimal

  Kompletny zestaw
  299.00
 • Wahre Liebe dla smakoszy z nadwagą

  2 x 4 kg
  161.60

  Retro Pet Nest White gniazdo dla zwierząt, białe

  Ø 60 cm
  439.00

  Porta 21, 6 x 156 g

  Kurczak z aloesem
  29.80

  Megapakiet Cosma Glory, 3 różne smaki

  24 x 170 g
  89.20
 • Royal Canin Sensible 33

  2 kg
  59.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Tuńczyk i wodorosty
  22.80

  Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g

  6 różnych smaków
  43.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g - - Koktajl wielomięsny

  64.80
 • Pitti Cats Dinner 20 kg

  Z drobiem
  99.80

  Korzystny pakiet Purina ONE, 12 x 85 g

  Sterlised, Indyk z zieloną fasolką
  32.00

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Jagnięcina z indykiem
  17.80

  Bob Martin Spot On dla kotów

  6 x 0,7 ml
  40.80
 • 16 + 4 gratis! Animonda Rafine Soupe (Kitten, Adult, Senior)

  Senior, Indyk i kaczka z szynką
  44.80

  2 kg Josera Emotion + Cosma Thai Snackies gratis!

  Minette Kitten
  55.20

  Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g

  Cielęcina
  29.80

  Hills Feline Adult, królik - - 10 kg

  189.00
 • Megapakiet Felix Raffiniert Mariniert, 48 x 100 g

  2 smaki
  59.80

  Classy Cat żwirek dla kota

  2 x 15 kg
  89.60

  Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Tuńczyk i surimi
  57.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Filet z tuńczyka z serem
  84.80
 • Odświeżacz Biokats Summerbreeze

  700 g
  24.80

  Megapakiet Miamor Pastete Sterilised, 24 x 85 g

  Cielęcina i kurczak
  43.80

  Mucki Dywan Termiczny Arktis Grau, szary

  150 x 100 cm
  179.00

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 140 g - - Tuńczyk i kurczak

  64.80
 • Kratka ochronna na okno - - Nr 2: przymocowanie nad lub pod oknem

  17.80

  O´Canis karma dla kota, 6 x 400 g

  Gęś, kurczak i olej szafranowy
  59.80

  Applaws Selection saszetki, 6 x 70g

  Drób
  22.80

  Sanabelle Hair & Skin

  10 kg
  149.00
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Select, 22 x 85 g

  Filety z kurczaka z białym tuńczykiem
  59.80

  Bird - wędka dla kota

  1 sztuka
  7.80

  Sanabelle Adult, pstrąg

  10 kg
  129.00

  Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g

  Kurczak i ryż
  71.20
 • GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Jagnięcina z indykiem
  17.80

  Applaws z kurczakiem i łososiem

  400 g
  13.80

  Bozita w sosie, 6 x 370 g

  Łosoś
  26.80

  Banana Leaf Budka dla kota

  Dł. x Ø : 61 x 53 cm
  399.00
 • Bozita Feline Indoor & Sterilised

  2 x 10 kg
  349.00

  Dwupak Almo Nature Holistic, 2 x 12 kg

  Biała ryba i ryż
  339.00

  Sanabelle No Grain

  2 x 10 kg
  289.00

  Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 100 g

  Tuńczyk z krewetkami
  71.20
 • Hills Feline Adult, 6 x 85 g

  Wołowina
  21.80

  Smilla Adult Wołowina

  1 kg
  12.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Active Longevity, kurczak - - 10 kg

  179.00

  Drapak Nautilus

  45 x 35 x 47 cm
  89.80
 • Royal Canin Hair & Skin 33 - - 10 kg

  185.00

  Royal Canin Sensitivity Control SC 27

  1,5 kg
  59.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Kitten, 30 x 100 g

  Z jagnięciną
  64.80

  Catessy Adult Mix Drób

  1 kg
  6.80
 • Megapakiet Cosma Original, 24 x 170 g

  Tuńczyk
  94.80

  Applaws Kitten

  7,5 kg
  159.00

  10 kg Josera + Catit Design Senses, tor do zabawy gratis!

  Minette Kitten
  149.00

  Drapak Natural Home I

  45 x 45 x 54,5 cm
  149.00
 • Platinum Pets Modern Diner podwójna miska, czarna

  2 x 175ml, Ø 12,5 cm, wys.:10 cm
  69.80

  Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Instinctive +7 w galarecie
  71.20

  7,5 kg Applaws + 3 x 5g Almo Nature Azul Label gratis!

  Applaws, Kitten
  159.00

  Perfect Fit Adult, z dużą ilością kurczaka

  750 g
  12.80
 • Perfect Fit Adult, z dużą ilością łososia

  2 x 2,9 kg
  76.80

  Royal Canin British Shorthair Kitten

  2 kg
  74.80

  Catessy Chrupiący przysmak 65 g

  Łosoś
  2.80

  Zestaw Felix Fatastic i Sensation w niskiej cenie! 48x100 g

  Mięso
  59.80
 • Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g

  Kurczak i ryż
  19.80

  Kitekat saszetki, 20 + 4 gratis

  Mieszanka w galarecie
  19.00

  Benek Super Compact żwirek dla kota

  25 l (ok. 20 kg)
  54.80

  Purina ONE Adult, łosoś ze zbożem pełnoziarnistym

  800 g
  12.80
 • Perfect Fit In-Home, z drobiem w galarecie

  24 x 85 g
  64.00

  Hills Prescription Diet Feline Gastrointestinal Health I/D

  5 kg
  139.00

  Tigerino Crystals Lavender żwirek dla kota

  5 l (ok. 2,1 kg)
  16.80

  Migający jeż, zabawka dla kota

  3 sztuki
  23.60
 • 10 + 2 gratis! Miamor Feine Filets, 12 x 100 g

  Jasny tuńczyk i krewetki
  35.60

  Whiskas Mini, 6 x 50 g

  Kurczak, indyk, drób w sosie
  6.80

  Royal Canin Sterilised 7+ Appetite Control

  400 g
  16.80

  Dwupak dużego opakowania GranataPet

  Kitten, kurczak, 2 x 10 kg
  412.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

Tomografia komputerowa w weterynarii

 Tomografia komputerowa (TK) jest metodą obrazowania bazującą na tomografii rentgenowskiej. Pozwala ona uzyskać obrazy przekrojowe ciała zwierzęcia przy użyciu aparatu emitującego..

Rezonans magnetyczny w weterynarii

 Rezonans magnetyczny (MRI, z ang. magnetic resonance imaging ) to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii). Jest ona szeroko stosowana w medycynie, staje się także..

Kolonoskopia u zwierząt

 Badania endoskopowe zapoczątkowane zostały w XIX w. we Frankfurcie. Dużą rolę w rozwoju tej metody diagnostycznej odegrał polski profesor Mikulicz, który nieustannie pracował nad..

oddam psa
0