wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Akwarium Juwel Rio 300 - zestaw - ciemnobrązowe

  3199.80

  Sanabelle Hair & Skin - 10 kg

  124.80

  Sanabelle Hair & Skin - 2 x 10 kg

  239.80

  Megapakiet Applaws karma w galarecie dla kota, 24 x 70 g - Senior: kurczak

  79.80
 • SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów, duże - Przedłużenie tunelu, białe

  34.80

  Zestaw Hydor Prime, filtr zewnętrzny + pompa przepływowa - Prime 10, filtr zewnętrzny+ Koralia Nano 900, pompa przepływowa

  299.80

  20 + 4 gratis! GimCat ShinyCat w galarecie, 24 x 70 g - Kurczak

  66.00

  Hunter Szelki do auta Easy Comfort - Rozmiar L:regulowany obwód brzucha 60- 80 cm

  119.80
 • Hagen Fluval Seria U wkład filtracyjny z węglem aktywnym - 2 wkłady do filtra U3

  19.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, 12 x 5 cm - Z kurczakiem, marchewką i rozmarynem

  11.80

  Pro Plan Medium Puppy Sensitive Optidigest, kurczak i ryż - 12 kg

  154.80

  20 + 4 gratis! GimCat ShinyCat w galarecie, 24 x 70 g - Kitten, tuńczyk

  66.00
 • Herrmanns Menu, 6 x 400 g - Indyk z ryżem i warzywami (bezglutenowy)

  46.80

  Royal Canin Sensitivity Control SC 27 - 3,5 kg

  98.80

  Megapakiet Greenwoods Adult , 24 x 395 g - Pakiet mieszany

  89.80

  Hills Canine Adult Perfect Weight, 6 x 363 g - Drób z warzywami

  42.80
 • Puppy Trainer Pads wkładki do kuwety i transportera - M, 50 sztuk

  29.80

  Trixie Premio Sushi Light Kosteczki z białej ryby - 225 g

  15.80

  Poidełko Catit Design Fresh & Clear - Pompa zapasowa

  45.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 375 g - Tuńczyk z ryżem

  46.80
 • Royal Canin Jack Russell Junior - 1,5 kg

  49.80

  Pakiet mieszany przysmaków Bosch 3 x 1 kg w super cenie! - 3 x 1 kg

  29.80

  Pro Plan Medium Adult Optihealth, kurczak i ryż - 14 kg

  163.80

  Josera Nature Cat - 2 kg

  39.80
 • Schesir Fruit, 6 x 75 g - Kurczak z jabłkiem

  19.80

  Easy Life Voogle - 500 ml

  59.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, mięso, 12 x 70 g - Kurczak i tuńczyk

  33.80

  Litter Locker II pojemnik na kocie odchody - Zapasowa kasetka z workami

  39.80
 • Pakiet Gourmet Perle, 24 x 85 g - Indyk

  39.80

  Rinti Pur Junior, 6 x 800 g - Kurczak

  42.80

  Megapakiet Hills Feline, 24 x 85 g - Senior, kurczak i łosoś

  64.80

  Orijen Cat & Kitten, kurczak - 6,8 kg

  196.80
 • Pakiet mieszany Exclusion Diet, 12 x 400 g - Koń, Jeleń, Królik

  109.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g - Jagnięcina z ryżem

  114.80

  Pakiet próbny: 400 g Concept for Life + Cosma Nature 6 x 70g - Sterilised Cats + Cosma Nature

  29.80

  10 kg / 2 x 4 kg Happy Cat Supreme / Sensitive + 1,4 kg gratis! - Indoor Adult, z jagnięciną, 9,4 kg

  145.60
 • Eukanuba Puppy Medium Breed, kurczak - 3 kg

  39.80

  Miamor Ragout Royale Cream, 6 x 100 g - Kurczak w kremie z marchewek

  14.80

  Smycz Flexi Vario S turkusowa, 8 m - Lampka LED-Lighting-System

  39.80

  48 x 85 g Sheba Duett w super cenie! - Łosoś

  87.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg - Healthy Mobility Medium Breed, kurczak, 2 x 12 kg

  309.80

  Dwupak Hills, 2 x 12 kg - Adult Perfect Weight Large Breed, 2 x 12 kg

  359.80

  Megapakiet Cosma Thai w galarecie, 24 x 100 g - Kurczak z krewetkami

  59.80

  Wieża Diogenes M Basic drapak dla kota - Beżowy

  169.80
 • Markus-Mühle Black Angus Senior - 2 x 15 kg

  339.80

  Concept for Life Large Senior - 2 x 12 kg

  249.80

  Karma sucha Perfect Fit + Snackball, kula na smakołyki gratis! - Senior z kurczakiem, 3 x 750 g

  35.40

  Megapakiet Cosma Thai, 24 x 170 g - Tuńczyk z krabami

  99.80
 • Cookie´s Delikatess Ślimaki rybne, półwilgotne - 200 g

  12.80

  Royal Canin Labrador Retriever Junior - 2 x 12 kg

  329.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 280 g - Kurczak i szynka drobiowa

  89.80

  Korzystny pakiet mieszany Feringa w saszetkach, 24 x 85 g - 2 x Pakiet II

  66.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Classic, 24 x 150 g - Indyk z jagnięciną

  54.80

  Gimpet rybne tabletki dla kota z biotyną - 350 sztuk

  19.80

  Podwójne punkty bonusowe! Duże opakowanie Josera - Profiline Solido

  79.80

  Josera Culinesse Adult, z łososiem - 2 x 10 kg

  229.80
 • Savic Psi bar Ergo Feeder - 2 x 850 ml

  49.80

  JBL AquaBasis Plus - 5 l dla 100 l akwarium

  56.80

  Vitakraft Multipack krakersy dla szynszyli - 5 x zioła (2 szt. w opakowaniu)

  26.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g - Wołowina, indyk i krewetki

  24.80
 • TetraTest 6 w 1 Paski do testowania jakości wody - 25 pasków

  54.80

  Belcando Adult Dinner - 15 kg

  159.80

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 6 x 400 g / 375 g - No. 113, owca (6 x 400 g)

  64.80

  Dibo proszek z nowozelandzkiej małży zielonej - 2 x 400 g

  229.80
 • Szelki Julius-K9 Power, limonkowe - Rozm. 0

  89.80

  Catessy kawałeczki w sosie, 12 x 415 g - Pakiet mieszany

  25.80

  20 + 4 gratis! Pakiet mieszany Cesar Classic, 24 x 150 g - 24 x 150 g

  56.80

  Megapakiet Sheba, 72 x 85 g - Sauce Lover, drób

  149.80
 • Duży pakiet przysmaków Tigeria Sticklettis, 6 x 50 g - 3 różne smaki

  24.80

  Felix Sensations Extras w galarecie, 12 x 100 g - Rybna różnorodność

  17.80

  Concept for Life Medium Adult - 12 kg

  119.80

  Megapakiet MAC´s w saszetkach, 24 x 100 g - Kaczka & krewetki

  77.80
 • Buda Spike Standard - XL: dł. x szer. x wys.: 111 x 86 x 99 cm

  349.80

  Bird - wędka dla kota - 3 sztuki

  15.80

  Applaws sucha karma dla kota 400 g - Z kurczakiem i jagnięciną

  11.80

  Sanabelle Dental - 2 kg

  49.80
 • Zestaw past GimCat dla kota: MULTIwitamina + Malt-Soft Extra - 4 x 50 g

  34.80

  Megapakiet Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100g - Kurczak z ryżem

  56.80

  Smycz Flexi Vario M brązowa, 8 m - Antracytowy pojemnik Multibox

  17.80

  9 + 3 gratis! Greenwoods Adult karma dla kota, 12 x 70 g - Filet z kurczaka

  26.60

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa