wróć

Cieczka

 

Cieczka

Cieczką nazywamy czas, w którym realizuje się aktywna część cyklu rozrodczego suk. Jest to czas wyjątkowy zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Fizjologia wywiera wówczas zauważalny wpływ na zachowanie i reakcje naszej podopiecznej. Jest to proces całkowicie naturalny.

Pierwsza cieczka

Dojrzałość płciową suki osiągają pomiędzy 6 a 12, a w skrajnych przypadkach nawet 20 miesiącem życia.
Przyczyną tak dużej rozbieżności może być rasa (wielkość), cechy osobnicze a nawet sposób i warunki wychowywania pupilki.

Po wspomnianym okresie czasu następuje pierwsza cieczka. Standardowo trwa ona 3 -4 tygodnie, jednak możliwe są aberracje wydłużające ten czas nawet do 6 tygodni.

Wynika to z faktu, iż gospodarka hormonalna zwierzaka po raz pierwszy daje o sobie znać (przynajmniej w tak bezpośredniej formie). Kolejne cykle pojawiać się będą co 6 miesięcy. Tutaj również możliwe jest przesunięcie w czasie - zdarzają się samice, u których cieczka występuje do trzech razy w roku (rzadki przypadek) lub też tylko raz w roku. Pamiętajmy jednak, że krwawienie zaobserwowane podczas okresu bezrujowego może świadczyć o zakażeniu macicy, warto więc każde odstępstwo od normy (także wydłużający się period pomiędzy cieczkami) skonsultować z lekarzem weterynarii.
Bardzo istotnym jest fakt, że osiągnięcie dojrzałości płciowej nie jest równoznaczne z dojrzałością fizyczną.
Pod żadnym pozorem nie wolno więc dopuścić do ciąży podczas pierwszej cieczki !
W zależności od tego, do jakiej rasy należy nasza podopieczna, wiek jej dojrzałości plasuje się między 18 a 24 miesiącem życia. Dopiero od tego momentu jej organizm przygotowany jest do zniesienia trudów macierzyństwa.

Objawy

Niektóre suki już na kilka dni przed spodziewanym rozpoczęciem cieczki wylizują krocze, stają się niespokojne, mogą stracić apetyt i czuć potrzebę częstszego oddawania moczu. Ich cykl rozrodczy przedstawia się następująco :

Faza I - przedrujowa ( proestrus )

Za jej początek przyjmuje się dzień, w którym rozpoczęło się krwawienie. Najczęściej mamy okazję dostrzec krople krwi na podłodze (krew ciemnoczerwona). Jest to czas, w którym macica przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionych komórek jajowych. Niektóre suki w tym czasie mniej jedzą, wydają się nieco rozbite, nie dopuszczają psów do siebie (lub bawią się z nimi, ale nie przyzwalają na krycie). W tym okresie zewnętrzne narządy rozrodcze są dużo bardziej ukrwione, mogą być nabrzmiałe i bardziej widoczne. Faza ta trwa ok. 7 - 10 dni.

Faza II - ruja ( estrus )

Krew zwierzęcia wydaje się bardzo rozrzedzona (kolor popłuczyn mięsnych, różowawy), ewentualnie śluzowata. Nasza podopieczna jest wówczas bardziej łasa na pieszczoty, silnie przywiera do głaszczącego ją człowieka, odchyla sztywno ogon, popiskuje, wydaje się być podniecona - wyraża ewidentną gotowość na kopulację. Jest to znak, że następuje owulacja - suczka instynktownie będzie próbowała realizować popęd rozrodczy. Cykl ten trwa przeważnie około 4 dni, u niektórych osobników dłużej. W tym czasie suka jest fabryką feromonów, które przyciągają przedstawicieli płci przeciwnej, czasem bardzo zdeterminowanych przez popęd seksualny. Jeśli planujemy potomstwo naszej podopiecznej, jest to idealny czas na dopuszczenie do krycia (najlepiej pomiędzy 9 a 13 dniem cyklu,dwukrotnie w odstępie 48 godzin). Częstsze oddawanie moczu w czasie cieczki związane jest z celową dystrybucją feromonów, mających przywołać samce gotowe do prokreacji.

Faza III - porujowa ( metoestrus

Trwa od 1 do 5 dni, w trakcie których kształtują się ciałka żółte. Produkują one hormony pobudzające błonę macicy i przygotowujące ją do przyjęcia zapłodnionej komórki. Jeśli takowa istnieje dochodzi do ciąży. Wydzielina dróg rodnych może mieć w tym czasie znów ciemniejsze zabarwienie - będzie się wydostawała jeszcze przez kilka dni. Genitalia naszej podopiecznej stają się bardziej miękkie, nie będzie już tak silnie reagować na dotyk człowieka ani na zaloty psich kawalerów.

Faza IV - bezrujowa ( anestrus )

Suka wchodzi w nią płynnie, właściwie niepostrzeżenie, z poprzedniej fazy. Jest to czas spoczynku płciowego. Trwa do następnej cieczki (średnio 6 -8 miesięcy).

Pamiętajmy, że przez cały czas trwania cieczki musimy bardzo mocno pilnować naszej pupilki. Jeżeli ciąża nie jest pożądana trzeba zastosować kilka metod zapobiegawczych, uniemożliwiających samcom dostęp do suki. Przede wszystkim zawsze należy wyprowadzać ją na smyczy. Nie wolno puszczać jej luzem nawet na terenie ogrodzonym - dla wielu psów sforsowanie płotu jest łatwiejsze niż zapanowanie nad popędem seksualnym. Psy, czując wydzielane przez sukę w rui feromony, potrafią uciec z mieszkania, podkopać ogrodzenie, przeskoczyć płot. Najlepiej w czasie cieczki trzymać podopieczną w domu. Na spacery powinny ją zabierać osoby dorosłe - dziecko może nie poradzić sobie z zapanowaniem nad sforą psów, będących we władzy instynktu.

Zwierzęta reprezentują skrajnie różne typy osobowości. Może mieć to wyraz w sposobie zachowania podczas cieczki. U niektórych suk zew krwi jest tak silny, że uciekają z domu, chcąc go zrealizować. Inne przechodzą ten czas właściwie bezobjawowo - mamy wtedy do czynienia z tzw. cichą rują. Jest ona o tyle niebezpieczna, że - pozostając niezauważoną przez opiekuna - skończyć się może nieplanowanym miotem. Niektóre suki tak skrupulatnie przeprowadzają zabiegi higieny intymnej, że nie zostawiają nawet lekkich śladów krwawienia w swoim otoczeniu.

Brak cieczki

Przyczyn braku występowania cieczki może być kilka. Przede wszystkim należy się upewnić, czy wkroczenie w wiek sugerujący osiągnięcie dojrzałości płciowej rzeczywiście się z nią łączy. Za patologiczny uważa się brak pierwszej cieczki po ukończeniu drugiego roku życia. W każdym innym przypadku, jeśli nie występują dodatkowe objawy, sugerujące stan chorobowy, zazwyczaj nie ma się czym martwić, gdyż prawdopodobnie suka nie dojrzała płciowo. Należy ją jednak uważnie obserwować, bowiem każda nieprawidłowość może być wskazówką, że nie wszystkie procesy w jej organizmie przebiegają zgodnie z prawidłowym rytmem. Jakość i ilość oddawanego moczu i kału, skłonność do tycia lub nadmierna szczupłość, ospałość, agresja, zmiany skórne, apatia - to tylko niektóre z czynników, jakie w połączeniu z brakiem cieczki powinny zwrócić naszą uwagę. Mogą one wskazywać na problemy z tarczycą, trzustką, wątrobą bądź nerkami.
Na brak rui wpływ może wywierać także nieodpowiednie żywienie. Organizm przekarmionej lub, dla odmiany, wygłodzonej suki, może nie posiadać wystarczającej ilości składników odżywczych, stymulujących prawidłowy przebieg fazy estrus. Niedobór fosforu sprzyja na przykład zaistnieniu tzw. cichej rui, przyczyniając się jednocześnie do rozregulowania całego cyklu płciowego. Podobnie działa brak witamin A i E. Niedobór białek hamuje procesy tworzenia się niezbędnych aminokwasów, konsekwencją czego obniża się płodność zwierzęcia. Tym samym pojawia się ryzyko całkowitego braku owulacji.
Na przesunięcie w czasie lub całkowity brak cieczki bezwzględnie może mieć wpływ zarobaczenie suki. Podobnie rzecz się ma ze zwierzętami zbyt wyeksploatowanymi - czy to w wyniku częstych ciąż, przebytych chorób bądź też z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie można także wykluczyć wadliwej budowy lub policystyczności jajników.
Niebagatelny wpływ na kondycję suki, także w kontekście jej cyklu rozrodczego, ma środowisko w jakim zwierzę żyje oraz poziom odczuwalnego stresu. Niepokój, lęk, zmiany w najbliższej (dotąd stałej) przestrzeni mogą spowodować poważne zaburzenia owulacji.

Jak widać, przyczyn braku cieczki może być naprawdę wiele. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do przebiegu okresu rozrodczego, niezmiernie ważna jest gruntowna kontrola lekarska, połączona z wywiadem oraz badaniami diagnostycznymi. Tylko dzięki niej możemy mieć szansę na przeciwdziałanie ewentualnym, być może bardzo poważnym w skutkach, zaburzeniom.

Jak zapobieć ciąży u suki

Zdecydowanie opowiadamy się za obaleniem wciąż pokutującej opinii, jakoby ciąża była niezbędna dla prawidłowego rozwoju suk. Pamiętajmy, że posiadanie potomstwa jest w przypadku zwierząt potrzebą biologiczną, a nie psychologiczną. W świecie psów i kotów więzi między zwierzętami nie są oparte na koligacjach rodzinnych. Nasza pupilka z pewnością nie dozna uszczerbku na zdrowiu (zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej), jeżeli zdecydujemy się na pozbawienie jej zdolności rozrodczych - stosując np.sterylizację. Można także wprowadzić antykoncepcję hormonalną. Jest ona jednak dość kosztowna, ponadto wymaga wcześniej przygotowanego planu podawania hormonów oraz grozi powikłaniami w zakresie działania i budowy narządów rodnych - zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia ropomacicza i nowotworów. Z tego powodu coraz więcej lekarzy weterynarii jednoznacznie opowiada się za sterylizacją, która w ogólnym rozrachunku przyczynia się do poprawy jakości życia tak podopiecznej jak i jej właściciela.

Pozwala także przyczynić się do minimalizowania jakże istotnego problemu - wciąż powiększającej się populacji psów i kotów nie posiadających domu ani opiekuna, których wegetacja w schroniskach i na ulicach miast jest efektem ludzkiej bezradności i braku odpowiedzialności.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Drzwiczki Swing 11, z tunelem - Kolor biały

  129.80

  Dwupak Purina Cat Chow, 2 x 15 kg - Adult Salmon & Tuna, łosoś i tuńczyk

  244.80

  GranataPet DeliCatessen, 12 x 200 g - Dziczyzna z kaczką

  54.80

  Almo Nature, 24 x 70 g w super cenie! - Classic, kurczak i mango

  67.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g - 4 smaki, Mieszany pakiet 1

  48.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Ocean, 12 x 80 g - 4 smaki, Mieszany pakiet

  35.80

  Happy Dog Supreme Mini Light Low Fat - 4 kg

  69.80

  Pedigree Biscrok w 3 różnych smakach - 500 g

  7.80
 • Sera vipan płatki - 1000 ml

  37.80

  Eukanuba Mature & Senior All Breeds, jagnięcina i ryż - 12 kg

  139.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g - Mus z kaczką

  9.80

  Megapakiet zoolove, 24 x 800 g - Drób, 24 x 800 g

  144.80
 • Rinti Sensible, 6 x 400 g - Kurczak z ziemniakami

  29.80

  Torba transportowa Easy Go - Rozm. M: dł. x szer. x wys.: 65 x 49 x 50 cm

  129.80

  Professional Classic Żwirek o zapachu pudru - 15 kg

  45.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g - Kurczak

  156.00
 • Hills Canine Adult, kurczak - 2 x 12 kg

  289.80

  Yarrah Bio kawałki kurczaka w sosie - 12 x 405 g

  74.80

  Belka oświetleniowa Juwel T5 High-Lite - 2 x 45 Watt T5, 100 cm, pasuje do Rio 180, Trigon 350

  449.80

  12 kg / 2 x 7,5kg Royal Canin + Pedigree DentaStix gratis! - Dachshund Adult, 2 x 7,5 kg

  267.60
 • Animonda vom Feinsten Classic, bezzbożowa, 6 x 150 g - Wołowina z sercami indyczymi

  13.80

  Leo - wędka dla kota - 3 sztuki

  14.80

  Hill´s Prescription Diet Canine r/d - 24 x 350 g

  214.80

  Sheba Cuisine, 6 x 85 g - Delicato, kurczak w galarecie

  13.80
 • Wahre Liebe dla szarej eminencji - 4 kg

  89.80

  Koc pluszowy Leo - 100 x 70 x 3 cm

  69.80

  Bozita Naturals Pate, 6 x 410 g - Wołowina

  34.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + przysmak Greenies gratis! - Medium Light Weight Care, 13 kg

  159.80
 • GranataPet Kitten, kurczak - 400 g

  17.80

  Torba transportowa First Class Basic - L

  139.80

  Bosch Adult Mini Lamb & Rice, jagnięcina i ryż - 3 kg

  29.80

  Whiskas 1+ saszetki, 24 x 100 g - Drób w sosie

  27.80
 • Animonda vom Feinsten Classic, bezzbożowa, 6 x 150 g - Wołowina z sercami indyczymi

  13.80

  Pakiet próbny Purina One, 3 x 800 g -Wołowina, Łosoś i Kurczak

  32.80

  Trainer Natural Adult świeży kurczak - 7,5 kg

  119.80

  Korzystny pakiet Sheba Varieties, 18 x 85 g - Finesse Mousse, drób

  42.80
 • Dwupak Royal Canin Maxi - Health Nutrition Dermacomfort Maxi, 2 x 12 kg

  294.80

  Megapakiet Whiskas Adult, puszki 24 x 400 g - Pasztet z tuńczyka

  65.80

  10 kg + 2,5 kg gratis! Karma sucha Mera Dog, 12,5 kg - Pure, indyk i ryż, 12,5 kg

  103.00

  Korzystny pakiet Schesir Small w galarecie, 12 x 50 g - Tuńczyk z krabami

  24.80
 • Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g - Morskie skorupiaki

  83.80

  Catz Finefood w puszkach, 6 x 800 g - Drób

  84.80

  Biokats Men żwirek dla kocurów - 3 x 10 l

  79.80

  12 kg Greenwoods + Trixie Beany kocyk z flauszu gratis! - Adult, Ryba i ryż

  149.80
 • Almo Nature Daily Menu 6 x 70 g - Kurczak i łosoś

  12.80

  Royal Canin Maxi Ageing 8+ - 15 kg

  158.80

  Świecący pasek LED Flash, flexi - do smyczy flexi Vario L

  34.80

  Megapakiet Sheba Fusion, 48 x 80 g - Cielęcina i kurczak

  134.80
 • Żwirek Extreme Classic, o zapachu pudru - 7 kg

  34.80

  Edupet Cat Center, zabawka dla kota - 1 szt.

  89.80

  Belcando Finest Croc - 12,5 kg

  184.80

  MeatHit Dental Care z indyka - 454 g

  24.80
 • Quiko pokarm jajeczny - 2 x 500 g

  24.80

  Animonda Daily Mix - 420 g

  14.80

  Purina ONE Coat & Hairball - 1,5 kg

  19.80

  Pedigree Adult Mini, wołowina z warzywami - 1,4 kg

  17.80
 • Żwirek Extreme Classic, bezzapachowy - 15 kg

  59.80

  Trixie Natura buda z płaskim dachem - L: dł x szer x wys: 104 x 68 x 72 cm

  379.80

  Sanabelle przysmak bezzbożowy - Łosoś i figa, 3 x 55 g

  14.80

  Rinti Sensible, 6 x 185 g - Kurczak z ryżem

  19.80
 • Lillebro Ziarno słonecznika - 5 kg

  29.80

  Josera SensiPlus Adult Sensitive - 15 kg

  114.80

  GranataPet Sterilised, drób - 2 kg

  79.80

  Integra Protect Diabetes - 2 x 1,75 kg

  74.80
 • Hills Feline Hairball Control Adult, kurczak - 5 kg

  119.80

  Felix Party Mix Beach - 3 x 60 g

  11.80

  Hill´s Prescription Diet Feline y/d - 5 kg

  142.80

  Josera Profiline Solido - 15 kg

  79.80
 • Exclusion, konina z ziemniakami - 12,5 kg

  229.80

  Stojak z dwiema miskami stalowymi - 2 x 2,8 l, Ø 25 cm, wysokość do 50 cm

  69.80

  1,5 + 0,5 kg gratis! Sanabelle karma dla kota, 2 kg - Sterilized

  37.20

  Biokats Duo Active Fresh - 3 x 10 l

  99.80
 • Przysmaki dla kota Dreamies 2 smaki, 60 g - Łosoś z serem

  5.80

  Trixie pas bezpieczeństwa dla psów - Rozm. S: obwód 30 - 60 cm

  15.80

  Savic Klatka dla gryzoni Zeno 2 - Dł. x szer. x wys. 80 x 50 x 70 cm

  299.80

  Josera Culinesse Adult, z łososiem - 10 kg

  112.80
 • Happy Cat Fit & Well Best Age 10+ - 2 x 4 kg

  142.80

  Terra Canis Light, 6 x 400 g - Indyk z selerem, ananasem i owocem rokitnika

  69.80

  Eukanuba Top Condition 1+ Adult - 400 g

  16.80

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg - SensiPlus

  225.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa