Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Cieczka

 

Cieczka

Cieczką nazywamy czas, w którym realizuje się aktywna część cyklu rozrodczego suk. Jest to czas wyjątkowy zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Fizjologia wywiera wówczas zauważalny wpływ na zachowanie i reakcje naszej podopiecznej. Jest to proces całkowicie naturalny.

Pierwsza cieczka

Dojrzałość płciową suki osiągają pomiędzy 6 a 12, a w skrajnych przypadkach nawet 20 miesiącem życia.
Przyczyną tak dużej rozbieżności może być rasa (wielkość), cechy osobnicze a nawet sposób i warunki wychowywania pupilki.

Po wspomnianym okresie czasu następuje pierwsza cieczka. Standardowo trwa ona 3 -4 tygodnie, jednak możliwe są aberracje wydłużające ten czas nawet do 6 tygodni.

Wynika to z faktu, iż gospodarka hormonalna zwierzaka po raz pierwszy daje o sobie znać (przynajmniej w tak bezpośredniej formie). Kolejne cykle pojawiać się będą co 6 miesięcy. Tutaj również możliwe jest przesunięcie w czasie - zdarzają się samice, u których cieczka występuje do trzech razy w roku (rzadki przypadek) lub też tylko raz w roku. Pamiętajmy jednak, że krwawienie zaobserwowane podczas okresu bezrujowego może świadczyć o zakażeniu macicy, warto więc każde odstępstwo od normy (także wydłużający się period pomiędzy cieczkami) skonsultować z lekarzem weterynarii.
Bardzo istotnym jest fakt, że osiągnięcie dojrzałości płciowej nie jest równoznaczne z dojrzałością fizyczną.
Pod żadnym pozorem nie wolno więc dopuścić do ciąży podczas pierwszej cieczki !
W zależności od tego, do jakiej rasy należy nasza podopieczna, wiek jej dojrzałości plasuje się między 18 a 24 miesiącem życia. Dopiero od tego momentu jej organizm przygotowany jest do zniesienia trudów macierzyństwa.

Objawy

Niektóre suki już na kilka dni przed spodziewanym rozpoczęciem cieczki wylizują krocze, stają się niespokojne, mogą stracić apetyt i czuć potrzebę częstszego oddawania moczu. Ich cykl rozrodczy przedstawia się następująco :

Faza I - przedrujowa ( proestrus )

Za jej początek przyjmuje się dzień, w którym rozpoczęło się krwawienie. Najczęściej mamy okazję dostrzec krople krwi na podłodze (krew ciemnoczerwona). Jest to czas, w którym macica przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionych komórek jajowych. Niektóre suki w tym czasie mniej jedzą, wydają się nieco rozbite, nie dopuszczają psów do siebie (lub bawią się z nimi, ale nie przyzwalają na krycie). W tym okresie zewnętrzne narządy rozrodcze są dużo bardziej ukrwione, mogą być nabrzmiałe i bardziej widoczne. Faza ta trwa ok. 7 - 10 dni.

Faza II - ruja ( estrus )

Krew zwierzęcia wydaje się bardzo rozrzedzona (kolor popłuczyn mięsnych, różowawy), ewentualnie śluzowata. Nasza podopieczna jest wówczas bardziej łasa na pieszczoty, silnie przywiera do głaszczącego ją człowieka, odchyla sztywno ogon, popiskuje, wydaje się być podniecona - wyraża ewidentną gotowość na kopulację. Jest to znak, że następuje owulacja - suczka instynktownie będzie próbowała realizować popęd rozrodczy. Cykl ten trwa przeważnie około 4 dni, u niektórych osobników dłużej. W tym czasie suka jest fabryką feromonów, które przyciągają przedstawicieli płci przeciwnej, czasem bardzo zdeterminowanych przez popęd seksualny. Jeśli planujemy potomstwo naszej podopiecznej, jest to idealny czas na dopuszczenie do krycia (najlepiej pomiędzy 9 a 13 dniem cyklu,dwukrotnie w odstępie 48 godzin). Częstsze oddawanie moczu w czasie cieczki związane jest z celową dystrybucją feromonów, mających przywołać samce gotowe do prokreacji.

Faza III - porujowa ( metoestrus

Trwa od 1 do 5 dni, w trakcie których kształtują się ciałka żółte. Produkują one hormony pobudzające błonę macicy i przygotowujące ją do przyjęcia zapłodnionej komórki. Jeśli takowa istnieje dochodzi do ciąży. Wydzielina dróg rodnych może mieć w tym czasie znów ciemniejsze zabarwienie - będzie się wydostawała jeszcze przez kilka dni. Genitalia naszej podopiecznej stają się bardziej miękkie, nie będzie już tak silnie reagować na dotyk człowieka ani na zaloty psich kawalerów.

Faza IV - bezrujowa ( anestrus )

Suka wchodzi w nią płynnie, właściwie niepostrzeżenie, z poprzedniej fazy. Jest to czas spoczynku płciowego. Trwa do następnej cieczki (średnio 6 -8 miesięcy).

Pamiętajmy, że przez cały czas trwania cieczki musimy bardzo mocno pilnować naszej pupilki. Jeżeli ciąża nie jest pożądana trzeba zastosować kilka metod zapobiegawczych, uniemożliwiających samcom dostęp do suki. Przede wszystkim zawsze należy wyprowadzać ją na smyczy. Nie wolno puszczać jej luzem nawet na terenie ogrodzonym - dla wielu psów sforsowanie płotu jest łatwiejsze niż zapanowanie nad popędem seksualnym. Psy, czując wydzielane przez sukę w rui feromony, potrafią uciec z mieszkania, podkopać ogrodzenie, przeskoczyć płot. Najlepiej w czasie cieczki trzymać podopieczną w domu. Na spacery powinny ją zabierać osoby dorosłe - dziecko może nie poradzić sobie z zapanowaniem nad sforą psów, będących we władzy instynktu.

Zwierzęta reprezentują skrajnie różne typy osobowości. Może mieć to wyraz w sposobie zachowania podczas cieczki. U niektórych suk zew krwi jest tak silny, że uciekają z domu, chcąc go zrealizować. Inne przechodzą ten czas właściwie bezobjawowo - mamy wtedy do czynienia z tzw. cichą rują. Jest ona o tyle niebezpieczna, że - pozostając niezauważoną przez opiekuna - skończyć się może nieplanowanym miotem. Niektóre suki tak skrupulatnie przeprowadzają zabiegi higieny intymnej, że nie zostawiają nawet lekkich śladów krwawienia w swoim otoczeniu.

Brak cieczki

Przyczyn braku występowania cieczki może być kilka. Przede wszystkim należy się upewnić, czy wkroczenie w wiek sugerujący osiągnięcie dojrzałości płciowej rzeczywiście się z nią łączy. Za patologiczny uważa się brak pierwszej cieczki po ukończeniu drugiego roku życia. W każdym innym przypadku, jeśli nie występują dodatkowe objawy, sugerujące stan chorobowy, zazwyczaj nie ma się czym martwić, gdyż prawdopodobnie suka nie dojrzała płciowo. Należy ją jednak uważnie obserwować, bowiem każda nieprawidłowość może być wskazówką, że nie wszystkie procesy w jej organizmie przebiegają zgodnie z prawidłowym rytmem. Jakość i ilość oddawanego moczu i kału, skłonność do tycia lub nadmierna szczupłość, ospałość, agresja, zmiany skórne, apatia - to tylko niektóre z czynników, jakie w połączeniu z brakiem cieczki powinny zwrócić naszą uwagę. Mogą one wskazywać na problemy z tarczycą, trzustką, wątrobą bądź nerkami.
Na brak rui wpływ może wywierać także nieodpowiednie żywienie. Organizm przekarmionej lub, dla odmiany, wygłodzonej suki, może nie posiadać wystarczającej ilości składników odżywczych, stymulujących prawidłowy przebieg fazy estrus. Niedobór fosforu sprzyja na przykład zaistnieniu tzw. cichej rui, przyczyniając się jednocześnie do rozregulowania całego cyklu płciowego. Podobnie działa brak witamin A i E. Niedobór białek hamuje procesy tworzenia się niezbędnych aminokwasów, konsekwencją czego obniża się płodność zwierzęcia. Tym samym pojawia się ryzyko całkowitego braku owulacji.
Na przesunięcie w czasie lub całkowity brak cieczki bezwzględnie może mieć wpływ zarobaczenie suki. Podobnie rzecz się ma ze zwierzętami zbyt wyeksploatowanymi - czy to w wyniku częstych ciąż, przebytych chorób bądź też z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie można także wykluczyć wadliwej budowy lub policystyczności jajników.
Niebagatelny wpływ na kondycję suki, także w kontekście jej cyklu rozrodczego, ma środowisko w jakim zwierzę żyje oraz poziom odczuwalnego stresu. Niepokój, lęk, zmiany w najbliższej (dotąd stałej) przestrzeni mogą spowodować poważne zaburzenia owulacji.

Jak widać, przyczyn braku cieczki może być naprawdę wiele. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do przebiegu okresu rozrodczego, niezmiernie ważna jest gruntowna kontrola lekarska, połączona z wywiadem oraz badaniami diagnostycznymi. Tylko dzięki niej możemy mieć szansę na przeciwdziałanie ewentualnym, być może bardzo poważnym w skutkach, zaburzeniom.

Jak zapobieć ciąży u suki

Zdecydowanie opowiadamy się za obaleniem wciąż pokutującej opinii, jakoby ciąża była niezbędna dla prawidłowego rozwoju suk. Pamiętajmy, że posiadanie potomstwa jest w przypadku zwierząt potrzebą biologiczną, a nie psychologiczną. W świecie psów i kotów więzi między zwierzętami nie są oparte na koligacjach rodzinnych. Nasza pupilka z pewnością nie dozna uszczerbku na zdrowiu (zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej), jeżeli zdecydujemy się na pozbawienie jej zdolności rozrodczych - stosując np.sterylizację. Można także wprowadzić antykoncepcję hormonalną. Jest ona jednak dość kosztowna, ponadto wymaga wcześniej przygotowanego planu podawania hormonów oraz grozi powikłaniami w zakresie działania i budowy narządów rodnych - zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia ropomacicza i nowotworów. Z tego powodu coraz więcej lekarzy weterynarii jednoznacznie opowiada się za sterylizacją, która w ogólnym rozrachunku przyczynia się do poprawy jakości życia tak podopiecznej jak i jej właściciela.

Pozwala także przyczynić się do minimalizowania jakże istotnego problemu - wciąż powiększającej się populacji psów i kotów nie posiadających domu ani opiekuna, których wegetacja w schroniskach i na ulicach miast jest efektem ludzkiej bezradności i braku odpowiedzialności.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Josera High Energy Adult Active

  2 x 15 kg
  269.80

  Pedigree DentaStix, 7 sztuk

  Dla dużych psów, 270 g
  7.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Salmon & Potato

  12 kg
  179.80

  Trixie ceramiczna miseczka z motywem łapek, brązowa

  0,3 l/Ø 12 cm
  9.80
 • Dwupak Josera, 2 x 15 kg

  Miniwell
  279.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Menu, 24 x 150 g

  Drób z makaronem
  59.80

  Purina Pro Plan Puppy Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  2 x 14 kg
  319.80

  Rocco Classic 6 x 400 g

  Czysta wołowina
  19.80
 • Dwupak Yarrah Bio

  2 x 10 kg Yarrah Bio Vegetarian
  249.80

  Korzystny pakiet Exclusion Diet, 12 x 400 g

  Kaczka z ziemniakami
  129.80

  Multipak Lukullus kości do gryzienia z kaczką

  6 x 10 cm
  29.40

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg

  Balance
  269.80
 • Dwupak Eukanuba Breed

  West Highland White Terrier, 2 x 2,5 kg
  89.80

  Duże opakowanie Bosch + Bosch Biscuit 1 kg gratis!

  Senior, 12,5 kg
  99.80

  Dokas Przysmak z kurczaka i jabłka

  210 g
  15.80

  8in1 Fillets Pro Digest, 80 g

  S
  9.80
 • Szelki Julius-K9 Power Black

  Mini-Mini
  69.80

  Dwupak Bozita

  Junior, 2 x 12,5 kg
  249.80

  Meradog Pure Mini, kurczak i ryż

  3 kg
  54.80

  Mieszany dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Kurczak z rybą i jagnięcina z łososiem
  399.80
 • 15 kg karmy Josera + naturalne uszy wołowe Rocco gratis!

  Family
  139.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Kawałki cielęciny
  64.80

  Pakiet Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  12 x ok. 11 cm
  36.40

  Purizon Adult Black Angus , wołowina z indykiem

  13,5 kg
  219.80
 • Legowisko Sleepy Time , szare

  100 x 75 x 30 cm
  199.00

  Legowisko Dreambay, brązowe

  120 x 95 x 28 cm
  349.80

  Almo Nature Classic Puppy

  6 x 280 g
  54.80

  Dwupak Royal Canin Maxi

  Adult 5+, 2 x 15 kg
  334.80
 • Kong Cozie Ali

  1 sztuka
  29.80

  Canibit skóra wołowa z sierścią

  1000 g
  49.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Menu, 24 x 150 g

  Wołowina z ziemniakami
  59.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 800 g

  Dziczyzna i bawół
  57.80
 • Trixie Natura buda o spiczastym dachu

  M: dł. x szer. x wys.: 88 x 77 x 82 cm
  299.80

  Canibit penisy cielęce, długie

  660 g
  99.80

  Trixie aluminiowy transporter, duży

  93 × 81 x 65 cm
  799.00

  HUNTER legowisko University

  80 x 60 x 25 cm
  299.00
 • Korzystny pakiet Trixie Kość z farszem ze żwaczy - - 5 x 12 cm. 600 g

  34.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g

  Serca z indyka i gęś
  149.80

  Sofa Wellness Divan

  85 x 65 x 30 cm
  249.00

  Purina Pro Plan Puppy Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  14 kg
  164.80
 • Bosch Adult Poultry & Spelt, drób i orkisz - - 2 x 15 kg

  194.80

  Commander obroża antyszczekowa ze sprayem i pilotem

  Spray bezwonny, 2 x 85 g
  69.80

  Dwupak Bozita

  Junior, 2 x 12,5 kg
  249.80

  Royal Canin Breed Cavalier King Charles Junior

  1,5 kg
  49.80
 • FutterBar, mieszanka płatków

  2 x 10 kg
  149.00

  Taste of the Wild High Prairie Canine

  2 x 13,6 kg
  329.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Szynka
  99.80

  3 + 1 gratis! 4 x Rocco Chings

  Wołowina, 4 x 120 g
  35.40
 • FutterBar Light, Jagnięcina + Rocco Chings, 250 g

  2,5 kg + Rocco Chings, pierś kurczaka
  54.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g

  Wołowina z ryżem
  169.80

  Applaws, 6 x 156 g

  Kurczak z warzywami
  36.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet

  Sensitivity Control SC 21, 2 x 14 kg
  469.80
 • Lukullus Gustico kości do gryzienia, z jagnięciną

  1 x 15 cm
  11.80

  Lukullus Natural, drób i jagnięcina

  6 x 800 g
  44.80

  13 kg Acana + CANIBIT, Uszy wołowe, 15 szt. gratis!

  Wild Prairie
  219.80

  Kamizelka Illume Nite Neon

  Dł. grzbietu: 50 cm
  59.80
 • Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Drób, 200 g
  8.80

  Defu Bio Sensitive, 6 x 820 g

  Sensitive, wołowina
  99.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Filet z kurczaka, 280 g
  54.80

  Barkoo piłki do żucia z wypełnieniem

  12 x ok. 4,7 cm
  17.80
 • Trixie Tcoat Orléans płaszczyk

  Dł. grzbietu: 45 cm
  39.80

  Replus, miska ceramiczna Meshidai, tabak

  XS
  49.80

  Terra Canis Struppis Ciasteczka

  Kaczka, banan i kwiat rumianku
  27.80

  Cookie´s Delikatess Pałeczki rybne

  2 x 200 g
  24.80
 • Purina Dog Chow Adult Light Turkey, indyk

  14 kg
  99.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Medium Light, 15 kg
  169.80

  Royal Canin Sporting Life Trail

  2 x 15 kg
  449.80

  Dwupak Forza 10, 2 x 15 kg

  Medium Maintenance, ryba
  299.80
 • Cesar Mini Filets, 24 x 150 g

  Drób z warzywami
  74.80

  Nutram Grain-Free, łosoś i pstrąg

  2 x 11,34 kg
  389.80

  Lukullus Menu Gustico, z łososiem

  6 x 400 g
  46.80

  Royal Canin Giant Starter Mother & Babydog

  2 x 15 kg
  384.80
 • Płaszcz Wolters Softshell Basic, czarny/limonkowy

  Dł. grzbietu: 52 cm
  159.80

  Higieniczne legowisko , tabac

  100 x 80 cm
  149.80

  Trixie Premio Chicken Drumsticks Light

  30 sztuk
  37.80

  Bob Martin Spray All-in-one

  300 ml
  27.80
 • Royal Canin Mini Ageing 12+

  2 x 3,5 kg
  154.80

  Duże opakowanie Nutro Choice + Kawałki z jagnięciny gratis!

  Adult Sensitive, kurczak i ryż, 12 kg
  179.80

  Beneful Doskonała Nagroda

  3 x 126 g
  21.80

  15 kg karmy Josera + naturalne uszy wołowe Rocco gratis!

  Festival
  149.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

oddam psa
0