Kupując karmę kieruję się
wróć

Cieczka

 

Cieczka

Cieczką nazywamy czas, w którym realizuje się aktywna część cyklu rozrodczego suk. Jest to czas wyjątkowy zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Fizjologia wywiera wówczas zauważalny wpływ na zachowanie i reakcje naszej podopiecznej. Jest to proces całkowicie naturalny.

Pierwsza cieczka

Dojrzałość płciową suki osiągają pomiędzy 6 a 12, a w skrajnych przypadkach nawet 20 miesiącem życia.
Przyczyną tak dużej rozbieżności może być rasa (wielkość), cechy osobnicze a nawet sposób i warunki wychowywania pupilki.

Po wspomnianym okresie czasu następuje pierwsza cieczka. Standardowo trwa ona 3 -4 tygodnie, jednak możliwe są aberracje wydłużające ten czas nawet do 6 tygodni.

Wynika to z faktu, iż gospodarka hormonalna zwierzaka po raz pierwszy daje o sobie znać (przynajmniej w tak bezpośredniej formie). Kolejne cykle pojawiać się będą co 6 miesięcy. Tutaj również możliwe jest przesunięcie w czasie - zdarzają się samice, u których cieczka występuje do trzech razy w roku (rzadki przypadek) lub też tylko raz w roku. Pamiętajmy jednak, że krwawienie zaobserwowane podczas okresu bezrujowego może świadczyć o zakażeniu macicy, warto więc każde odstępstwo od normy (także wydłużający się period pomiędzy cieczkami) skonsultować z lekarzem weterynarii.
Bardzo istotnym jest fakt, że osiągnięcie dojrzałości płciowej nie jest równoznaczne z dojrzałością fizyczną.
Pod żadnym pozorem nie wolno więc dopuścić do ciąży podczas pierwszej cieczki !
W zależności od tego, do jakiej rasy należy nasza podopieczna, wiek jej dojrzałości plasuje się między 18 a 24 miesiącem życia. Dopiero od tego momentu jej organizm przygotowany jest do zniesienia trudów macierzyństwa.

Objawy

Niektóre suki już na kilka dni przed spodziewanym rozpoczęciem cieczki wylizują krocze, stają się niespokojne, mogą stracić apetyt i czuć potrzebę częstszego oddawania moczu. Ich cykl rozrodczy przedstawia się następująco :

Faza I - przedrujowa ( proestrus )

Za jej początek przyjmuje się dzień, w którym rozpoczęło się krwawienie. Najczęściej mamy okazję dostrzec krople krwi na podłodze (krew ciemnoczerwona). Jest to czas, w którym macica przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionych komórek jajowych. Niektóre suki w tym czasie mniej jedzą, wydają się nieco rozbite, nie dopuszczają psów do siebie (lub bawią się z nimi, ale nie przyzwalają na krycie). W tym okresie zewnętrzne narządy rozrodcze są dużo bardziej ukrwione, mogą być nabrzmiałe i bardziej widoczne. Faza ta trwa ok. 7 - 10 dni.

Faza II - ruja ( estrus )

Krew zwierzęcia wydaje się bardzo rozrzedzona (kolor popłuczyn mięsnych, różowawy), ewentualnie śluzowata. Nasza podopieczna jest wówczas bardziej łasa na pieszczoty, silnie przywiera do głaszczącego ją człowieka, odchyla sztywno ogon, popiskuje, wydaje się być podniecona - wyraża ewidentną gotowość na kopulację. Jest to znak, że następuje owulacja - suczka instynktownie będzie próbowała realizować popęd rozrodczy. Cykl ten trwa przeważnie około 4 dni, u niektórych osobników dłużej. W tym czasie suka jest fabryką feromonów, które przyciągają przedstawicieli płci przeciwnej, czasem bardzo zdeterminowanych przez popęd seksualny. Jeśli planujemy potomstwo naszej podopiecznej, jest to idealny czas na dopuszczenie do krycia (najlepiej pomiędzy 9 a 13 dniem cyklu,dwukrotnie w odstępie 48 godzin). Częstsze oddawanie moczu w czasie cieczki związane jest z celową dystrybucją feromonów, mających przywołać samce gotowe do prokreacji.

Faza III - porujowa ( metoestrus

Trwa od 1 do 5 dni, w trakcie których kształtują się ciałka żółte. Produkują one hormony pobudzające błonę macicy i przygotowujące ją do przyjęcia zapłodnionej komórki. Jeśli takowa istnieje dochodzi do ciąży. Wydzielina dróg rodnych może mieć w tym czasie znów ciemniejsze zabarwienie - będzie się wydostawała jeszcze przez kilka dni. Genitalia naszej podopiecznej stają się bardziej miękkie, nie będzie już tak silnie reagować na dotyk człowieka ani na zaloty psich kawalerów.

Faza IV - bezrujowa ( anestrus )

Suka wchodzi w nią płynnie, właściwie niepostrzeżenie, z poprzedniej fazy. Jest to czas spoczynku płciowego. Trwa do następnej cieczki (średnio 6 -8 miesięcy).

Pamiętajmy, że przez cały czas trwania cieczki musimy bardzo mocno pilnować naszej pupilki. Jeżeli ciąża nie jest pożądana trzeba zastosować kilka metod zapobiegawczych, uniemożliwiających samcom dostęp do suki. Przede wszystkim zawsze należy wyprowadzać ją na smyczy. Nie wolno puszczać jej luzem nawet na terenie ogrodzonym - dla wielu psów sforsowanie płotu jest łatwiejsze niż zapanowanie nad popędem seksualnym. Psy, czując wydzielane przez sukę w rui feromony, potrafią uciec z mieszkania, podkopać ogrodzenie, przeskoczyć płot. Najlepiej w czasie cieczki trzymać podopieczną w domu. Na spacery powinny ją zabierać osoby dorosłe - dziecko może nie poradzić sobie z zapanowaniem nad sforą psów, będących we władzy instynktu.

Zwierzęta reprezentują skrajnie różne typy osobowości. Może mieć to wyraz w sposobie zachowania podczas cieczki. U niektórych suk zew krwi jest tak silny, że uciekają z domu, chcąc go zrealizować. Inne przechodzą ten czas właściwie bezobjawowo - mamy wtedy do czynienia z tzw. cichą rują. Jest ona o tyle niebezpieczna, że - pozostając niezauważoną przez opiekuna - skończyć się może nieplanowanym miotem. Niektóre suki tak skrupulatnie przeprowadzają zabiegi higieny intymnej, że nie zostawiają nawet lekkich śladów krwawienia w swoim otoczeniu.

Brak cieczki

Przyczyn braku występowania cieczki może być kilka. Przede wszystkim należy się upewnić, czy wkroczenie w wiek sugerujący osiągnięcie dojrzałości płciowej rzeczywiście się z nią łączy. Za patologiczny uważa się brak pierwszej cieczki po ukończeniu drugiego roku życia. W każdym innym przypadku, jeśli nie występują dodatkowe objawy, sugerujące stan chorobowy, zazwyczaj nie ma się czym martwić, gdyż prawdopodobnie suka nie dojrzała płciowo. Należy ją jednak uważnie obserwować, bowiem każda nieprawidłowość może być wskazówką, że nie wszystkie procesy w jej organizmie przebiegają zgodnie z prawidłowym rytmem. Jakość i ilość oddawanego moczu i kału, skłonność do tycia lub nadmierna szczupłość, ospałość, agresja, zmiany skórne, apatia - to tylko niektóre z czynników, jakie w połączeniu z brakiem cieczki powinny zwrócić naszą uwagę. Mogą one wskazywać na problemy z tarczycą, trzustką, wątrobą bądź nerkami.
Na brak rui wpływ może wywierać także nieodpowiednie żywienie. Organizm przekarmionej lub, dla odmiany, wygłodzonej suki, może nie posiadać wystarczającej ilości składników odżywczych, stymulujących prawidłowy przebieg fazy estrus. Niedobór fosforu sprzyja na przykład zaistnieniu tzw. cichej rui, przyczyniając się jednocześnie do rozregulowania całego cyklu płciowego. Podobnie działa brak witamin A i E. Niedobór białek hamuje procesy tworzenia się niezbędnych aminokwasów, konsekwencją czego obniża się płodność zwierzęcia. Tym samym pojawia się ryzyko całkowitego braku owulacji.
Na przesunięcie w czasie lub całkowity brak cieczki bezwzględnie może mieć wpływ zarobaczenie suki. Podobnie rzecz się ma ze zwierzętami zbyt wyeksploatowanymi - czy to w wyniku częstych ciąż, przebytych chorób bądź też z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie można także wykluczyć wadliwej budowy lub policystyczności jajników.
Niebagatelny wpływ na kondycję suki, także w kontekście jej cyklu rozrodczego, ma środowisko w jakim zwierzę żyje oraz poziom odczuwalnego stresu. Niepokój, lęk, zmiany w najbliższej (dotąd stałej) przestrzeni mogą spowodować poważne zaburzenia owulacji.

Jak widać, przyczyn braku cieczki może być naprawdę wiele. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do przebiegu okresu rozrodczego, niezmiernie ważna jest gruntowna kontrola lekarska, połączona z wywiadem oraz badaniami diagnostycznymi. Tylko dzięki niej możemy mieć szansę na przeciwdziałanie ewentualnym, być może bardzo poważnym w skutkach, zaburzeniom.

Jak zapobieć ciąży u suki

Zdecydowanie opowiadamy się za obaleniem wciąż pokutującej opinii, jakoby ciąża była niezbędna dla prawidłowego rozwoju suk. Pamiętajmy, że posiadanie potomstwa jest w przypadku zwierząt potrzebą biologiczną, a nie psychologiczną. W świecie psów i kotów więzi między zwierzętami nie są oparte na koligacjach rodzinnych. Nasza pupilka z pewnością nie dozna uszczerbku na zdrowiu (zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej), jeżeli zdecydujemy się na pozbawienie jej zdolności rozrodczych - stosując np.sterylizację. Można także wprowadzić antykoncepcję hormonalną. Jest ona jednak dość kosztowna, ponadto wymaga wcześniej przygotowanego planu podawania hormonów oraz grozi powikłaniami w zakresie działania i budowy narządów rodnych - zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia ropomacicza i nowotworów. Z tego powodu coraz więcej lekarzy weterynarii jednoznacznie opowiada się za sterylizacją, która w ogólnym rozrachunku przyczynia się do poprawy jakości życia tak podopiecznej jak i jej właściciela.

Pozwala także przyczynić się do minimalizowania jakże istotnego problemu - wciąż powiększającej się populacji psów i kotów nie posiadających domu ani opiekuna, których wegetacja w schroniskach i na ulicach miast jest efektem ludzkiej bezradności i braku odpowiedzialności.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Beneful Tasty Choice 2in1

  14 kg
  94.80

  Duże opakowanie Hills + TubiDOG pasta gratis!

  Adult, jagnięcina i ryż, 12 kg
  142.80

  Duże opakowanie Bosch + Kong Classic, średni gratis!

  Adult Poultry & Spelt, drób i orkisz, 15 kg
  99.80

  Happy Dog Supreme Maxi Baby GR 29

  2 x 15 kg
  339.00
 • Vitakraft, udka z kurczaka

  3 x 80 g
  19.80

  Kong Football Tennis z piszczałką

  L
  24.80

  Royal Canin Calm CD 25

  2 x 4 kg
  229.80

  14 kg Pro Plan + oryginalny pojemnik na karmę gratis!

  Puppy Original, kurczak i ryż
  164.80
 • Hunter Outdoor transporter

  XL: dł x szer x wys: 106 x 71 x 68,5 cm
  399.00

  Dwupak Happy Dog Natur, 2 x 10/15 kg

  Pełnowartościowe płatki, 2 x 10 kg
  199.00

  CANIBIT Mix przysmaków z jelenia

  600 g
  54.80

  Acana Chicken & Burbank Potato

  2,27 kg
  59.80
 • Integra Protect Renal

  6 x 600 g
  39.80

  Mera Dog Pure, śledź, kryl i ziemniaki

  12,5 kg
  179.00

  Izolacja do budy Spike Komfort

  L: dł. x szer. x wys.: 81 x 66 x 59 cm
  169.00

  Mieszany pakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia

  4 różne rodzaje, 48 x 5 cm
  39.80
 • Sweterek Hamilton

  Rozm. M: dł. grzbietu 50 cm
  49.80

  Royal Canin Medium Adult Sterilised

  2 x 12 kg
  334.80

  38 + 10 gratis! Animonda vom Feinsten, 48 x 150 g

  Classic: 3 smaki
  112.60

  Integra Protect Sensitive, 6 x 600 g

  Indyk i ryż
  39.80
 • Wapno budulcowe Ebi-vet

  2 x 500 g
  29.80

  Integra Protect Renal

  6 x 600 g
  39.80

  Grau Excellence Premium Mix Reismix z warzywami

  5 kg
  99.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, z jagnięciną

  2 x 10 cm
  11.80
 • Ostrza wymienne do maszynek Oster

  Nr. 4 (dł. 9,5 mm)
  139.00

  Vitakraft, paseczki jagnięce

  80 g
  6.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Żwacz
  109.00

  Kliker

  3 sztuki
  12.80
 • Szelki Julius-K9 Power Black

  Mini-Mini
  69.80

  Josera Miniwell Adult Mini/Sensitive

  2 x 15 kg
  279.00

  Duże opakowanie Bosch + Kong Classic, średni gratis!

  Adult Maxi, drób, 15 kg
  99.80

  Purina Dog Chow Adult Active Chicken, kurczak

  2 x 14 kg
  194.80
 • Rinti Gold Adult, 6 x 185 g

  Kawałki wołowiny
  19.80

  Dwupak Purina Pro Plan

  Adult Digestion, jagnięcina i ryż, 2 x 14 kg
  294.80

  Josera karma 4 kg w najniższej cenie!

  Emotion Festival
  49.80

  10 / 15 kg Yarrah Bio + 2 x 3 Yarrah Bio Pałeczki gratis!

  Ekologiczna karma z kurczakiem i zbożami, 15 kg
  228.80
 • Trixie legowisko Sammy - - Ø 50 cm

  29.80

  Odblaskowa obroża Karlie, pomarańczowa

  Rozm. 2
  16.80

  Hills Canine Sensitive Stomach, kurczak - - 3 kg

  69.80

  12/15 kg Eukanuba + 250 g Rocco Chings gratis!

  Puppy All Breeds, jagnięcina i ryż, 12 kg
  149.80
 • GranataPet Lieblings Mahlzeit Junior, drób

  10 kg
  169.00

  Eukanuba Jack Russell Terrier

  2 kg
  44.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Renifer

  69.80

  Podwójna miska ze stali szlachetnej, czarny metallic

  2 x 0,75 l, Ø 16 cm
  39.80
 • Trixie zabawka - sęp Gustav

  28 cm
  29.80

  Rocco Sensible, 6 x 800 g

  Dziczyzna z makaronem
  39.80

  Royal Canin Urban Life Small Junior

  2 x 1,5 kg
  89.80

  Sweterek z norweskim wzorem

  Rozm. L: dł. grzbietu 35 cm
  39.80
 • Josera Balance Senior/Light - - 15 kg

  139.00

  Legowisko Sleepy Time , szare

  120 x 95 x 30 cm
  299.00

  DogMio Mark Nuggets, przysmak

  3 x 1 kg
  34.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Drobiowy Mix II
  67.80
 • Royal Canin Breed German Shepherd Adult

  2 x 12 kg
  334.80

  Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak

  12,5 kg
  249.00

  Royal Canin Size 15 + 3 kg EXTRA!

  Medium Adult
  179.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Duck & Potato

  12 kg
  199.00
 • Happy Dog Pure, 6 x 800 g

  Jagnięcina
  79.80

  Trixie Walker Care Comfort buty

  Rozm. L, 4 szt.
  34.80

  Pakiet mieszany Taste of the Wild, 2 x 13,6 kg

  Pacific Stream Puppy i High Prairie Puppy
  372.00

  Mera Dog Agility

  2 x 12,5 kg
  241.20
 • HOKAMIX30 Snack - - 800 g

  74.80

  Defu Bio Sensitive, 6 x 820 g

  Sensitive, wołowina
  99.80

  Terra Canis Struppis Ciasteczka

  3 opakowania, mieszanka: drób, jagnię i królik
  79.80

  Royal Canin Gastro Intestinal GI 25

  2 kg
  67.80
 • Megapakiet Rocco Classic, 24 x 400 g

  Czysta wołowina
  74.80

  Lukullus Natural, drób i jagnięcina

  6 x 400 g
  29.80

  Terra Canis Sensitive, 6 x 400 g

  Kurczak z pasternakiem, dmuchawcem i rumiankiem
  69.80

  Lilys Kitchen Dinner bez zbóż, 12 x 400 g

  Z bażantem i dziczyzną
  129.00
 • Acana Grasslands karma

  2 x 13 kg
  499.00

  Integra Sensitive, 6 x 150 g

  Indyk i ziemniak
  19.80

  Kość Cookie´s Seaside Bone

  10 x 16 cm
  44.80

  Megapakiet Lukullus Junior, 24 x 400 g

  Serca indycze z jagnięciną
  99.00
 • Taste of the Wild Pacific Stream Canine

  2 x 13,6 kg
  349.00

  Bozita Original 21/10 - - 15 kg

  119.00

  Dwupak Happy Dog Natur, 2 x 10/15 kg

  Natur-Croq Active, 2 x 15 kg
  229.00

  Trixie Mata ochronna do bagażnika - - 1,64 x 1,25 m

  119.00
 • Bezprzewodowa szlifierka do pazurów Oster

  21 x 3,5 x 4 cm
  99.80

  Hunter Listeczki miętowe

  M, 3 sztuki
  7.80

  Royal Canin Breed 12 + 2 kg EXTRA!

  Boxer Adult
  189.80

  Pedigree Biscrok w 3 różnych smakach

  500 g
  6.40

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

oddam psa
0