wróć

Cieczka

 

Cieczka

Cieczką nazywamy czas, w którym realizuje się aktywna część cyklu rozrodczego suk. Jest to czas wyjątkowy zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Fizjologia wywiera wówczas zauważalny wpływ na zachowanie i reakcje naszej podopiecznej. Jest to proces całkowicie naturalny.

Pierwsza cieczka

Dojrzałość płciową suki osiągają pomiędzy 6 a 12, a w skrajnych przypadkach nawet 20 miesiącem życia.
Przyczyną tak dużej rozbieżności może być rasa (wielkość), cechy osobnicze a nawet sposób i warunki wychowywania pupilki.

Po wspomnianym okresie czasu następuje pierwsza cieczka. Standardowo trwa ona 3 -4 tygodnie, jednak możliwe są aberracje wydłużające ten czas nawet do 6 tygodni.

Wynika to z faktu, iż gospodarka hormonalna zwierzaka po raz pierwszy daje o sobie znać (przynajmniej w tak bezpośredniej formie). Kolejne cykle pojawiać się będą co 6 miesięcy. Tutaj również możliwe jest przesunięcie w czasie - zdarzają się samice, u których cieczka występuje do trzech razy w roku (rzadki przypadek) lub też tylko raz w roku. Pamiętajmy jednak, że krwawienie zaobserwowane podczas okresu bezrujowego może świadczyć o zakażeniu macicy, warto więc każde odstępstwo od normy (także wydłużający się period pomiędzy cieczkami) skonsultować z lekarzem weterynarii.
Bardzo istotnym jest fakt, że osiągnięcie dojrzałości płciowej nie jest równoznaczne z dojrzałością fizyczną.
Pod żadnym pozorem nie wolno więc dopuścić do ciąży podczas pierwszej cieczki !
W zależności od tego, do jakiej rasy należy nasza podopieczna, wiek jej dojrzałości plasuje się między 18 a 24 miesiącem życia. Dopiero od tego momentu jej organizm przygotowany jest do zniesienia trudów macierzyństwa.

Objawy

Niektóre suki już na kilka dni przed spodziewanym rozpoczęciem cieczki wylizują krocze, stają się niespokojne, mogą stracić apetyt i czuć potrzebę częstszego oddawania moczu. Ich cykl rozrodczy przedstawia się następująco :

Faza I - przedrujowa ( proestrus )

Za jej początek przyjmuje się dzień, w którym rozpoczęło się krwawienie. Najczęściej mamy okazję dostrzec krople krwi na podłodze (krew ciemnoczerwona). Jest to czas, w którym macica przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionych komórek jajowych. Niektóre suki w tym czasie mniej jedzą, wydają się nieco rozbite, nie dopuszczają psów do siebie (lub bawią się z nimi, ale nie przyzwalają na krycie). W tym okresie zewnętrzne narządy rozrodcze są dużo bardziej ukrwione, mogą być nabrzmiałe i bardziej widoczne. Faza ta trwa ok. 7 - 10 dni.

Faza II - ruja ( estrus )

Krew zwierzęcia wydaje się bardzo rozrzedzona (kolor popłuczyn mięsnych, różowawy), ewentualnie śluzowata. Nasza podopieczna jest wówczas bardziej łasa na pieszczoty, silnie przywiera do głaszczącego ją człowieka, odchyla sztywno ogon, popiskuje, wydaje się być podniecona - wyraża ewidentną gotowość na kopulację. Jest to znak, że następuje owulacja - suczka instynktownie będzie próbowała realizować popęd rozrodczy. Cykl ten trwa przeważnie około 4 dni, u niektórych osobników dłużej. W tym czasie suka jest fabryką feromonów, które przyciągają przedstawicieli płci przeciwnej, czasem bardzo zdeterminowanych przez popęd seksualny. Jeśli planujemy potomstwo naszej podopiecznej, jest to idealny czas na dopuszczenie do krycia (najlepiej pomiędzy 9 a 13 dniem cyklu,dwukrotnie w odstępie 48 godzin). Częstsze oddawanie moczu w czasie cieczki związane jest z celową dystrybucją feromonów, mających przywołać samce gotowe do prokreacji.

Faza III - porujowa ( metoestrus

Trwa od 1 do 5 dni, w trakcie których kształtują się ciałka żółte. Produkują one hormony pobudzające błonę macicy i przygotowujące ją do przyjęcia zapłodnionej komórki. Jeśli takowa istnieje dochodzi do ciąży. Wydzielina dróg rodnych może mieć w tym czasie znów ciemniejsze zabarwienie - będzie się wydostawała jeszcze przez kilka dni. Genitalia naszej podopiecznej stają się bardziej miękkie, nie będzie już tak silnie reagować na dotyk człowieka ani na zaloty psich kawalerów.

Faza IV - bezrujowa ( anestrus )

Suka wchodzi w nią płynnie, właściwie niepostrzeżenie, z poprzedniej fazy. Jest to czas spoczynku płciowego. Trwa do następnej cieczki (średnio 6 -8 miesięcy).

Pamiętajmy, że przez cały czas trwania cieczki musimy bardzo mocno pilnować naszej pupilki. Jeżeli ciąża nie jest pożądana trzeba zastosować kilka metod zapobiegawczych, uniemożliwiających samcom dostęp do suki. Przede wszystkim zawsze należy wyprowadzać ją na smyczy. Nie wolno puszczać jej luzem nawet na terenie ogrodzonym - dla wielu psów sforsowanie płotu jest łatwiejsze niż zapanowanie nad popędem seksualnym. Psy, czując wydzielane przez sukę w rui feromony, potrafią uciec z mieszkania, podkopać ogrodzenie, przeskoczyć płot. Najlepiej w czasie cieczki trzymać podopieczną w domu. Na spacery powinny ją zabierać osoby dorosłe - dziecko może nie poradzić sobie z zapanowaniem nad sforą psów, będących we władzy instynktu.

Zwierzęta reprezentują skrajnie różne typy osobowości. Może mieć to wyraz w sposobie zachowania podczas cieczki. U niektórych suk zew krwi jest tak silny, że uciekają z domu, chcąc go zrealizować. Inne przechodzą ten czas właściwie bezobjawowo - mamy wtedy do czynienia z tzw. cichą rują. Jest ona o tyle niebezpieczna, że - pozostając niezauważoną przez opiekuna - skończyć się może nieplanowanym miotem. Niektóre suki tak skrupulatnie przeprowadzają zabiegi higieny intymnej, że nie zostawiają nawet lekkich śladów krwawienia w swoim otoczeniu.

Brak cieczki

Przyczyn braku występowania cieczki może być kilka. Przede wszystkim należy się upewnić, czy wkroczenie w wiek sugerujący osiągnięcie dojrzałości płciowej rzeczywiście się z nią łączy. Za patologiczny uważa się brak pierwszej cieczki po ukończeniu drugiego roku życia. W każdym innym przypadku, jeśli nie występują dodatkowe objawy, sugerujące stan chorobowy, zazwyczaj nie ma się czym martwić, gdyż prawdopodobnie suka nie dojrzała płciowo. Należy ją jednak uważnie obserwować, bowiem każda nieprawidłowość może być wskazówką, że nie wszystkie procesy w jej organizmie przebiegają zgodnie z prawidłowym rytmem. Jakość i ilość oddawanego moczu i kału, skłonność do tycia lub nadmierna szczupłość, ospałość, agresja, zmiany skórne, apatia - to tylko niektóre z czynników, jakie w połączeniu z brakiem cieczki powinny zwrócić naszą uwagę. Mogą one wskazywać na problemy z tarczycą, trzustką, wątrobą bądź nerkami.
Na brak rui wpływ może wywierać także nieodpowiednie żywienie. Organizm przekarmionej lub, dla odmiany, wygłodzonej suki, może nie posiadać wystarczającej ilości składników odżywczych, stymulujących prawidłowy przebieg fazy estrus. Niedobór fosforu sprzyja na przykład zaistnieniu tzw. cichej rui, przyczyniając się jednocześnie do rozregulowania całego cyklu płciowego. Podobnie działa brak witamin A i E. Niedobór białek hamuje procesy tworzenia się niezbędnych aminokwasów, konsekwencją czego obniża się płodność zwierzęcia. Tym samym pojawia się ryzyko całkowitego braku owulacji.
Na przesunięcie w czasie lub całkowity brak cieczki bezwzględnie może mieć wpływ zarobaczenie suki. Podobnie rzecz się ma ze zwierzętami zbyt wyeksploatowanymi - czy to w wyniku częstych ciąż, przebytych chorób bądź też z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie można także wykluczyć wadliwej budowy lub policystyczności jajników.
Niebagatelny wpływ na kondycję suki, także w kontekście jej cyklu rozrodczego, ma środowisko w jakim zwierzę żyje oraz poziom odczuwalnego stresu. Niepokój, lęk, zmiany w najbliższej (dotąd stałej) przestrzeni mogą spowodować poważne zaburzenia owulacji.

Jak widać, przyczyn braku cieczki może być naprawdę wiele. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do przebiegu okresu rozrodczego, niezmiernie ważna jest gruntowna kontrola lekarska, połączona z wywiadem oraz badaniami diagnostycznymi. Tylko dzięki niej możemy mieć szansę na przeciwdziałanie ewentualnym, być może bardzo poważnym w skutkach, zaburzeniom.

Jak zapobieć ciąży u suki

Zdecydowanie opowiadamy się za obaleniem wciąż pokutującej opinii, jakoby ciąża była niezbędna dla prawidłowego rozwoju suk. Pamiętajmy, że posiadanie potomstwa jest w przypadku zwierząt potrzebą biologiczną, a nie psychologiczną. W świecie psów i kotów więzi między zwierzętami nie są oparte na koligacjach rodzinnych. Nasza pupilka z pewnością nie dozna uszczerbku na zdrowiu (zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej), jeżeli zdecydujemy się na pozbawienie jej zdolności rozrodczych - stosując np.sterylizację. Można także wprowadzić antykoncepcję hormonalną. Jest ona jednak dość kosztowna, ponadto wymaga wcześniej przygotowanego planu podawania hormonów oraz grozi powikłaniami w zakresie działania i budowy narządów rodnych - zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia ropomacicza i nowotworów. Z tego powodu coraz więcej lekarzy weterynarii jednoznacznie opowiada się za sterylizacją, która w ogólnym rozrachunku przyczynia się do poprawy jakości życia tak podopiecznej jak i jej właściciela.

Pozwala także przyczynić się do minimalizowania jakże istotnego problemu - wciąż powiększającej się populacji psów i kotów nie posiadających domu ani opiekuna, których wegetacja w schroniskach i na ulicach miast jest efektem ludzkiej bezradności i braku odpowiedzialności.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 400 g

  Wołowina z dziczyzną
  89.80

  Kawałki z jagnięciny

  600 g
  31.80

  10 kg GranataPet Lieblings Mahlzeit + zegarek gratis!

  Adult, drób
  169.00

  Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Żwacze, 200 g
  8.80
 • Beaphar Dog-A-Dent szczoteczka do mycia zębów

  3 sztuki
  17.80

  Kosz Sofà, beżowy

  93 x 68 x 28 cm
  269.00

  Bozita Robur Active & Sensitive 22/16

  15 kg
  189.00

  Hunter norweskie szelki Krazy Skull Flower

  Rozm. L
  89.80
 • Forza 10 Puppy Junior, ryba

  15 kg
  219.00

  Odblaskowa obroża Trixie Flash

  Rozm. M-L
  34.80

  Smycz Flexi Neon, 5 m

  Rozm. S
  39.80

  Dwupak Forza 10, 2 x 15 kg

  Medium Maintenance Light, tuńczyk i ryż
  359.00
 • Buda Spike Special

  S: dł. x szer. x wys.: 102 x 64 x 65 cm,
  279.00

  Integra Protect Adipositas

  24 x 150 g
  74.80

  Korzystny pakiet Naturediet CH Senior / Lite, 18 x 390 g

  Senior/ Lite
  69.80

  Acana Wild Prairie karma

  2 x 13 kg
  419.00
 • Trainer Fitness 3 Adult Med/Maxi ryba & kukurydza

  12,5 kg
  199.00

  Applaws Puppy Large Breed, kurczak

  12,5 kg
  249.00

  Trixie Rurki do żucia ze żwaczem

  12 sztuk
  21.80

  Obroża skórzana Heim Łapa

  Rozm. 35: obw. 27 - 33 cm
  69.80
 • 22 + 2 gratis ! Applaws karma , 24 x 156 g

  Kurczak z tuńczykiem i z warzywami
  131.20

  Purina Pro Plan Puppy Large Athletic, jagnięcina i ryż

  14 kg
  159.80

  Dwupak Mera Dog, 2 x 7,5/12,5/15 kg

  Univit, 2 x 12,5 kg
  189.00

  Chewies Kosteczki w niskiej cenie!

  Wołowina, 200 g
  7.80
 • Royal Canin Obesity Management DP 34

  14 kg
  229.80

  Duże opakowanie Royal Canin Breed + RC puszka gratis!

  Bulldog Adult, 12 kg
  185.00

  Przysmak Rocco Bar-B-Q, 12 sztuk

  Kaczka
  6.80

  5 + 1 gratis! Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 400 g

  Dziczyzna z warzywami i makaronem
  45.60
 • Korzystny pakiet Trainer Natural Medium, 12 x 400 g

  Adult , Wołowina, ryż i żeń-szeń
  89.80

  Korzystny pakiet Trixie Kość z farszem ze żwaczy

  5 x 22 cm. 1150 g
  49.80

  Korzystny pakiet Applaws Dog Paté, 12 x 150g

  Jagnięcina z warzywami
  39.80

  Bosch Light

  12,5 kg
  99.80
 • Eukanuba Daily Care Sensitive Skin

  2,3 kg
  52.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Skin

  2 x 12 kg
  289.80

  5+1 gratis! Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Adult, wołowina z kurczakiem
  37.20

  Rinti Extra Chicko

  2 x 500 g
  57.80
 • Dwupak Mera Dog, 2 x 7,5/12,5/15 kg

  Active, 2 x 12,5 kg
  189.00

  Korzystny pakiet Royal Canin Mini, 12 x 195 g

  Mature + 8
  69.80

  Royal Canin Giant Starter Mother & Babydog

  15 kg
  199.00

  Royal Canin Mini Light

  2 kg
  49.80
 • Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Senior kurczak z makaronem
  67.80

  Acana Light & Fit

  13 kg
  189.00

  Bosch Adult Poultry & Spelt, drób i orkisz

  3 kg
  29.80

  Dwupak Mera Dog, 2 x 7,5/12,5/15 kg

  Płatki, 2 x 7,5 kg
  109.00
 • Eukanuba Daily Care Sensitive Joints

  12,5 kg
  154.80

  Legowisko Niedźwiadek

  60 x 47 x 15 cm
  99.80

  Legowisko Dreambay, piaskowe

  100 x 75 x 25 cm
  239.00

  Krem z łojem jelenia do pielęgnacji łap psa

  2 szt. po 18 g
  29.80
 • Hunter Racing szelki norweskie

  Rozm. L
  109.00

  Fafle wołowe

  1000 g
  54.80

  Bosch Adult Mini Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  2 x 3 kg
  59.80

  Dwupak Almo Nature, 2 x 12 kg

  Medium, łosoś z ryżem, 2 x 12 kg
  299.00
 • Beneful 2 in 1 Small Breed

  2 x 1,4 kg
  34.80

  Purina Pro Plan Puppy Original, kurczak i ryż

  3 kg
  56.80

  Koktajl Carnello i kota

  250 g
  13.80

  Lukullus Winter Menu Natural, soczysta gęś

  6 x 400 g
  26.80
 • Korzystny pakiet Applaws Dog Paté, 12 x 150g

  Jagnięcina z warzywami
  39.80

  Grau Mączka kostna

  2 x 400 g
  49.80

  Purizon Adult, ryba

  2 kg
  52.80

  Forza 10 Mini Maintenance, ryba

  4 kg
  99.80
 • 15 kg Royal Canin Size + 3 kg GRATIS!

  Maxi Adult
  164.80

  Hills Prescription Diet Canine Gastrointestinal Health I/D

  2 x 12 kg
  459.00

  Purina Dog Chow Puppy Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  2 x 15 kg
  194.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio Wellness Pâté, 12 x 150 g

  Wołowina ze spiruliną
  39.80
 • Rinti Pur, 6 x 400 g

  Szynka
  29.80

  Płaszcz Legend

  Rozm. XL: dł. grzbietu ok. 40 cm
  39.80

  Eukanuba Adult Working & Endurance

  15 kg
  179.00

  Forza 10 Maintenance Light, tuńczyk i ryż

  15 kg
  189.00
 • Zestaw Heim smycz i obroża Stars

  Obroża 50 cm, smycz 200 cm
  149.00

  Duże opakowanie Royal Canin Size + RC puszka gratis!

  Giant Starter Mother & Babydog, 15 kg
  199.00

  Mera Dog Pure Junior, indyk i ryż

  4 kg
  69.80

  Applaws Dog Paté, 6 x 150g

  Wołowina z warzywami
  24.80
 • Dog’s Favorit Okruchy

  2 x 15 kg
  99.80

  Nutro Choice Senior, kurczak i ryż

  2 x 10 kg
  339.00

  Dibo Premium płuca jagnięce

  250 g
  16.80

  Hagen Dogit duże automatyczne poidło

  Dogit duże poidło
  249.00
 • Eukanuba Rottweiler

  12 kg
  159.00

  Schesir Tuńczyk, 6 x 150 g

  Tuńczyk
  31.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Adult Light

  4 kg
  62.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g

  Jagnięcina i ryż
  69.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Łysienie psa

 Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne..

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

Zatrucie cebulą

 Jak powszechnie wiadomo, naszym pupilom nie zawsze na zdrowie wychodzi spożywanie produktów pochodzących z ludzkiego stołu. Niektóre elementy naszej diety, które dla nas są cennymi..

Przewlekła niewydolność nerek - PNN..

 Podczas przebiegu przewlekłej niewydolności nerek (PNN) następuje stopniowe zanikanie czynności narządowych. Jej efektem są : nieprawidłowa filtracja krwi, złe zarządzanie odpadami ..

oddam psa
0