wróć

Cieczka

 

Cieczka

Cieczką nazywamy czas, w którym realizuje się aktywna część cyklu rozrodczego suk. Jest to czas wyjątkowy zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Fizjologia wywiera wówczas zauważalny wpływ na zachowanie i reakcje naszej podopiecznej. Jest to proces całkowicie naturalny.

Pierwsza cieczka

Dojrzałość płciową suki osiągają pomiędzy 6 a 12, a w skrajnych przypadkach nawet 20 miesiącem życia.
Przyczyną tak dużej rozbieżności może być rasa (wielkość), cechy osobnicze a nawet sposób i warunki wychowywania pupilki.

Po wspomnianym okresie czasu następuje pierwsza cieczka. Standardowo trwa ona 3 -4 tygodnie, jednak możliwe są aberracje wydłużające ten czas nawet do 6 tygodni.

Wynika to z faktu, iż gospodarka hormonalna zwierzaka po raz pierwszy daje o sobie znać (przynajmniej w tak bezpośredniej formie). Kolejne cykle pojawiać się będą co 6 miesięcy. Tutaj również możliwe jest przesunięcie w czasie - zdarzają się samice, u których cieczka występuje do trzech razy w roku (rzadki przypadek) lub też tylko raz w roku. Pamiętajmy jednak, że krwawienie zaobserwowane podczas okresu bezrujowego może świadczyć o zakażeniu macicy, warto więc każde odstępstwo od normy (także wydłużający się period pomiędzy cieczkami) skonsultować z lekarzem weterynarii.
Bardzo istotnym jest fakt, że osiągnięcie dojrzałości płciowej nie jest równoznaczne z dojrzałością fizyczną.
Pod żadnym pozorem nie wolno więc dopuścić do ciąży podczas pierwszej cieczki !
W zależności od tego, do jakiej rasy należy nasza podopieczna, wiek jej dojrzałości plasuje się między 18 a 24 miesiącem życia. Dopiero od tego momentu jej organizm przygotowany jest do zniesienia trudów macierzyństwa.

Objawy

Niektóre suki już na kilka dni przed spodziewanym rozpoczęciem cieczki wylizują krocze, stają się niespokojne, mogą stracić apetyt i czuć potrzebę częstszego oddawania moczu. Ich cykl rozrodczy przedstawia się następująco :

Faza I - przedrujowa ( proestrus )

Za jej początek przyjmuje się dzień, w którym rozpoczęło się krwawienie. Najczęściej mamy okazję dostrzec krople krwi na podłodze (krew ciemnoczerwona). Jest to czas, w którym macica przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionych komórek jajowych. Niektóre suki w tym czasie mniej jedzą, wydają się nieco rozbite, nie dopuszczają psów do siebie (lub bawią się z nimi, ale nie przyzwalają na krycie). W tym okresie zewnętrzne narządy rozrodcze są dużo bardziej ukrwione, mogą być nabrzmiałe i bardziej widoczne. Faza ta trwa ok. 7 - 10 dni.

Faza II - ruja ( estrus )

Krew zwierzęcia wydaje się bardzo rozrzedzona (kolor popłuczyn mięsnych, różowawy), ewentualnie śluzowata. Nasza podopieczna jest wówczas bardziej łasa na pieszczoty, silnie przywiera do głaszczącego ją człowieka, odchyla sztywno ogon, popiskuje, wydaje się być podniecona - wyraża ewidentną gotowość na kopulację. Jest to znak, że następuje owulacja - suczka instynktownie będzie próbowała realizować popęd rozrodczy. Cykl ten trwa przeważnie około 4 dni, u niektórych osobników dłużej. W tym czasie suka jest fabryką feromonów, które przyciągają przedstawicieli płci przeciwnej, czasem bardzo zdeterminowanych przez popęd seksualny. Jeśli planujemy potomstwo naszej podopiecznej, jest to idealny czas na dopuszczenie do krycia (najlepiej pomiędzy 9 a 13 dniem cyklu,dwukrotnie w odstępie 48 godzin). Częstsze oddawanie moczu w czasie cieczki związane jest z celową dystrybucją feromonów, mających przywołać samce gotowe do prokreacji.

Faza III - porujowa ( metoestrus

Trwa od 1 do 5 dni, w trakcie których kształtują się ciałka żółte. Produkują one hormony pobudzające błonę macicy i przygotowujące ją do przyjęcia zapłodnionej komórki. Jeśli takowa istnieje dochodzi do ciąży. Wydzielina dróg rodnych może mieć w tym czasie znów ciemniejsze zabarwienie - będzie się wydostawała jeszcze przez kilka dni. Genitalia naszej podopiecznej stają się bardziej miękkie, nie będzie już tak silnie reagować na dotyk człowieka ani na zaloty psich kawalerów.

Faza IV - bezrujowa ( anestrus )

Suka wchodzi w nią płynnie, właściwie niepostrzeżenie, z poprzedniej fazy. Jest to czas spoczynku płciowego. Trwa do następnej cieczki (średnio 6 -8 miesięcy).

Pamiętajmy, że przez cały czas trwania cieczki musimy bardzo mocno pilnować naszej pupilki. Jeżeli ciąża nie jest pożądana trzeba zastosować kilka metod zapobiegawczych, uniemożliwiających samcom dostęp do suki. Przede wszystkim zawsze należy wyprowadzać ją na smyczy. Nie wolno puszczać jej luzem nawet na terenie ogrodzonym - dla wielu psów sforsowanie płotu jest łatwiejsze niż zapanowanie nad popędem seksualnym. Psy, czując wydzielane przez sukę w rui feromony, potrafią uciec z mieszkania, podkopać ogrodzenie, przeskoczyć płot. Najlepiej w czasie cieczki trzymać podopieczną w domu. Na spacery powinny ją zabierać osoby dorosłe - dziecko może nie poradzić sobie z zapanowaniem nad sforą psów, będących we władzy instynktu.

Zwierzęta reprezentują skrajnie różne typy osobowości. Może mieć to wyraz w sposobie zachowania podczas cieczki. U niektórych suk zew krwi jest tak silny, że uciekają z domu, chcąc go zrealizować. Inne przechodzą ten czas właściwie bezobjawowo - mamy wtedy do czynienia z tzw. cichą rują. Jest ona o tyle niebezpieczna, że - pozostając niezauważoną przez opiekuna - skończyć się może nieplanowanym miotem. Niektóre suki tak skrupulatnie przeprowadzają zabiegi higieny intymnej, że nie zostawiają nawet lekkich śladów krwawienia w swoim otoczeniu.

Brak cieczki

Przyczyn braku występowania cieczki może być kilka. Przede wszystkim należy się upewnić, czy wkroczenie w wiek sugerujący osiągnięcie dojrzałości płciowej rzeczywiście się z nią łączy. Za patologiczny uważa się brak pierwszej cieczki po ukończeniu drugiego roku życia. W każdym innym przypadku, jeśli nie występują dodatkowe objawy, sugerujące stan chorobowy, zazwyczaj nie ma się czym martwić, gdyż prawdopodobnie suka nie dojrzała płciowo. Należy ją jednak uważnie obserwować, bowiem każda nieprawidłowość może być wskazówką, że nie wszystkie procesy w jej organizmie przebiegają zgodnie z prawidłowym rytmem. Jakość i ilość oddawanego moczu i kału, skłonność do tycia lub nadmierna szczupłość, ospałość, agresja, zmiany skórne, apatia - to tylko niektóre z czynników, jakie w połączeniu z brakiem cieczki powinny zwrócić naszą uwagę. Mogą one wskazywać na problemy z tarczycą, trzustką, wątrobą bądź nerkami.
Na brak rui wpływ może wywierać także nieodpowiednie żywienie. Organizm przekarmionej lub, dla odmiany, wygłodzonej suki, może nie posiadać wystarczającej ilości składników odżywczych, stymulujących prawidłowy przebieg fazy estrus. Niedobór fosforu sprzyja na przykład zaistnieniu tzw. cichej rui, przyczyniając się jednocześnie do rozregulowania całego cyklu płciowego. Podobnie działa brak witamin A i E. Niedobór białek hamuje procesy tworzenia się niezbędnych aminokwasów, konsekwencją czego obniża się płodność zwierzęcia. Tym samym pojawia się ryzyko całkowitego braku owulacji.
Na przesunięcie w czasie lub całkowity brak cieczki bezwzględnie może mieć wpływ zarobaczenie suki. Podobnie rzecz się ma ze zwierzętami zbyt wyeksploatowanymi - czy to w wyniku częstych ciąż, przebytych chorób bądź też z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie można także wykluczyć wadliwej budowy lub policystyczności jajników.
Niebagatelny wpływ na kondycję suki, także w kontekście jej cyklu rozrodczego, ma środowisko w jakim zwierzę żyje oraz poziom odczuwalnego stresu. Niepokój, lęk, zmiany w najbliższej (dotąd stałej) przestrzeni mogą spowodować poważne zaburzenia owulacji.

Jak widać, przyczyn braku cieczki może być naprawdę wiele. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do przebiegu okresu rozrodczego, niezmiernie ważna jest gruntowna kontrola lekarska, połączona z wywiadem oraz badaniami diagnostycznymi. Tylko dzięki niej możemy mieć szansę na przeciwdziałanie ewentualnym, być może bardzo poważnym w skutkach, zaburzeniom.

Jak zapobieć ciąży u suki

Zdecydowanie opowiadamy się za obaleniem wciąż pokutującej opinii, jakoby ciąża była niezbędna dla prawidłowego rozwoju suk. Pamiętajmy, że posiadanie potomstwa jest w przypadku zwierząt potrzebą biologiczną, a nie psychologiczną. W świecie psów i kotów więzi między zwierzętami nie są oparte na koligacjach rodzinnych. Nasza pupilka z pewnością nie dozna uszczerbku na zdrowiu (zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej), jeżeli zdecydujemy się na pozbawienie jej zdolności rozrodczych - stosując np.sterylizację. Można także wprowadzić antykoncepcję hormonalną. Jest ona jednak dość kosztowna, ponadto wymaga wcześniej przygotowanego planu podawania hormonów oraz grozi powikłaniami w zakresie działania i budowy narządów rodnych - zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia ropomacicza i nowotworów. Z tego powodu coraz więcej lekarzy weterynarii jednoznacznie opowiada się za sterylizacją, która w ogólnym rozrachunku przyczynia się do poprawy jakości życia tak podopiecznej jak i jej właściciela.

Pozwala także przyczynić się do minimalizowania jakże istotnego problemu - wciąż powiększającej się populacji psów i kotów nie posiadających domu ani opiekuna, których wegetacja w schroniskach i na ulicach miast jest efektem ludzkiej bezradności i braku odpowiedzialności.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Giant Adult, 15 kg
  165.00

  Fortan Cafortan

  300 g
  79.80

  Happy Dog Supreme ""Podróże Kulinarne"", 3 x 4 kg

  Toskania, Nowa Zelandia, Irlandia
  179.00

  Dwupak Eukanuba Daily Care, 2 x 12,5 kg

  Overweight & Sterilised
  289.00
 • Royal Canin Renal RF 16

  14 kg
  239.80

  Bozita Original Mini 21/10

  5 kg
  49.80

  Korzystny pakiet Royal Canin Mini, 12 x 195 g

  Starter Mousse Mother & Babydog
  64.80

  Bosch Bio Senior, kurczak

  2 x 11,5 kg
  245.00
 • Innotek Obroża antyszczekowa

  Zestaw: obroża, 2 x spray bezwonny i bateria
  199.00

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 12 x 800 g

  Pakiet mieszany: Jagnięcina i wołowina
  139.00

  Pedigree Adult Classic, 12 x 400 g

  3 rodzaje drobiu
  45.80

  Bozita Robur Maintenance 27/15

  2 x 15 kg
  359.00
 • Hagen Dogit duże automatyczne poidło

  Zapasowy filtr oczyszczyjący
  14.80

  Rinti Nature´s Balance, 6 x 800 g

  Renifer, makaron pełnoziarnisty, granat i zioła
  54.80

  Mieszany pakiet: Przysmaki FutterBar, 3 x 100 g

  Jagnięcina z ziemniakimi i jabłkiem (bez dodatku zbóż!)
  19.80

  Bozita Original 21/10

  2 x 15 kg
  219.00
 • Acana Adult Dog

  13 kg
  159.00

  Mera Dog Junior 2

  12,5 kg
  139.00

  Buda Sylvan Special

  S: szer. x gł. x wys.: 98 x 78 x 73 cm
  329.00

  Orijen Original przysmak

  3 x 56,7 g
  61.20
 • Kosz Lindo z poduszką Aumüller Lindo, ciemnobrązowy

  Rozm. 5: dł. x szer. x wys.: 91 x 64 x 30 cm
  119.00

  Miękkie szelki , czarne

  Rozm. L
  24.80

  Acana Adult Small Breed

  2 x 6,8 kg
  229.00

  5 + 1 gratis! - 6 x 95 g Almo Nature Classic

  Filet z kurczaka
  20.60
 • Karma Nutrivet Instinct Growth & Nutrients

  12 kg
  199.00

  5 + 1 gratis! Rinti Pur, 6 x 800 g - - Jagnięcina

  41.40

  Orijen Regional Red

  2 x 13 kg
  599.00

  Purina Veterinary Diets Joint Mobility - JM

  2 x 14 kg
  469.80
 • Orijen Senior

  2,27 kg
  74.80

  Eukanuba Puppy Large Breed, kurczak

  15 + 3 kg
  159.00

  Applaws All Breed Senior, kurczak

  2 kg
  59.80

  Nutrivet Instinct Dog Treat Farm Chicken

  250 g
  17.80
 • Kosz do roweru z ochronną kratką - - Standard: dł. x szer. x gł.: 52 x 38 x 39 cm

  229.00

  Happy Dog NaturCroq Active

  15 kg
  119.00

  CANIBIT Mini-kiełbaski z jelenia

  54 sztuki
  26.80

  Puppy Kong Goodie Bone

  Small
  19.80
 • Innotek Obroża antyszczekowa

  Zestaw: obroża, 2 x spray bezwonny i bateria
  199.00

  Hunter Vario Basic Obroża z zapięciem aluminiowym

  Rozm. M: obwód: 40 - 55 cm
  44.80

  Royal Canin Breed Cavalier King Charles Adult

  7,5 kg
  169.00

  Rinti Nature´s Balance, 6 x 400 g

  Jagnięcina, ryż brunatny, drożdze piwne i zioła
  34.80
 • Dwupak Bozita

  Original, 2 x 15 kg
  219.00

  Korzystny pakiet Herrmanns Mięso, 12 x 800 g

  Bio indyk
  179.00

  10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Wołowina z sercami drobiowymi, 6 x 800 g
  89.80

  Dwupak karmy Beneful, 2 x 14/15 kg

  Healthy Weight
  169.00
 • Royal Canin Mini Adult 8+

  2 x 8 kg
  269.00

  Megapakiet Rocco Menu, 24 x 800 g

  Wołowina z warzywami i ryżem
  129.00

  Eukanuba Puppy Medium Breed

  15 + 3 kg
  159.00

  Korzystny pakiet Terra Canis Sensitive, 12 x 800 g

  Wołowina z cukinią, dynią i oregano
  179.00
 • Bosch Adult Menu, drób - - 15 kg

  109.00

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  3 x ok. 22 cm
  22.80

  Dog Pool basen

  Ø x wys.: 120 x 30 cm
  149.00

  Dwupak Royal Canin Club/Selection, 2 x 15 kg

  Club Adult CC, 15 k, 2 x 15 kg
  214.80
 • Zestaw: Buda Spike Komfort z drzwiczkami i izolacją

  M: szer. x gł. x wys.: 78 x 88 x 81 cm
  319.00

  Mera Dog Pure Senior, indyk i ryż

  12,5 kg
  139.00

  Uszy wieprzowe

  5000 g (różne wielkości)
  269.00

  Dwupak Bozita

  Light Chicken & Rice, 2 x 12 kg
  259.00
 • 126 / 150 g przekąska Beneful+ 320 g DeliBakie Snack gratis!

  Zdrowa Różnorodność 150 g + DeliBakie Rolls
  7.80

  Royal Canin Breed Cavalier King Charles Junior

  2 x 1,5 kg
  94.80

  Pedigree Jumbone Medium

  Kurczak, 2 x 100g
  6.80

  Tunel Agility - - 5 m

  299.00
 • HALTI kaganiec, czarny

  Rozm. 3
  39.00

  Buda Sylvan Basic

  L: szer. x gł. x wys.: 101 x 89 x 86 cm
  449.00

  Duże opakowanie Eukanuba + zabawka sęp Gustav gratis!

  Mature & Senior All Breeds, jagnięcina i ryżem, 12 kg
  149.00

  Wysokotonowy, bezdźwiękowy gwizdek na psa - - 8 cm

  7.80
 • Kamizelka Illume Nite Neon

  Rozm. XXL: dł. grzbietu 70 cm
  89.80

  Royal Canin Breed Yorkshire Terrier Adult

  7,5 kg
  149.00

  Suszone mięso Dibo premium

  500 g
  41.80

  10/12 kg Royal Canin Breed + Prezent Niespodzianka Gratis!

  German Shepherd Adult, 12 kg
  169.80
 • Bosch Senior - - 12,5 kg

  99.80

  Dwupak Hills

  Mature Adult 7+ Light , kurczak, 2 x 12 kg
  299.00

  12 x 150 g Animonda vom Feinsten Light Lunch + Dokas gratis!

  Indyk z szynką
  35.60

  Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Żwacze, 4 x 200 g
  29.80
 • Nutro Choice Puppy, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  339.00

  Duże opakowanie Hills + 2 miski z podstawką gratis!

  Puppy, jagnięcina i ryż, 12 kg
  149.00

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g

  Królik
  69.80

  Płaszcz Legend

  Rozm. S: dł. grzbietu ok. 25 cm
  19.80
 • Wątróbka z konia

  400 g
  24.80

  Happy Dog Supreme ""Podróże Kulinarne"", 3 x 4 kg

  Toskania, Nowa Zelandia, Irlandia
  179.00

  Innotek Obroża antyszczekowa

  Obroża
  139.00

  Trixie Walker Care Comfort buty

  Rozm. XXL, 4 szt.
  44.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Łysienie psa

 Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne..

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

oddam psa
0