wróć

Cieczka

 

Cieczka

Cieczką nazywamy czas, w którym realizuje się aktywna część cyklu rozrodczego suk. Jest to czas wyjątkowy zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Fizjologia wywiera wówczas zauważalny wpływ na zachowanie i reakcje naszej podopiecznej. Jest to proces całkowicie naturalny.

Pierwsza cieczka

Dojrzałość płciową suki osiągają pomiędzy 6 a 12, a w skrajnych przypadkach nawet 20 miesiącem życia.
Przyczyną tak dużej rozbieżności może być rasa (wielkość), cechy osobnicze a nawet sposób i warunki wychowywania pupilki.

Po wspomnianym okresie czasu następuje pierwsza cieczka. Standardowo trwa ona 3 -4 tygodnie, jednak możliwe są aberracje wydłużające ten czas nawet do 6 tygodni.

Wynika to z faktu, iż gospodarka hormonalna zwierzaka po raz pierwszy daje o sobie znać (przynajmniej w tak bezpośredniej formie). Kolejne cykle pojawiać się będą co 6 miesięcy. Tutaj również możliwe jest przesunięcie w czasie - zdarzają się samice, u których cieczka występuje do trzech razy w roku (rzadki przypadek) lub też tylko raz w roku. Pamiętajmy jednak, że krwawienie zaobserwowane podczas okresu bezrujowego może świadczyć o zakażeniu macicy, warto więc każde odstępstwo od normy (także wydłużający się period pomiędzy cieczkami) skonsultować z lekarzem weterynarii.
Bardzo istotnym jest fakt, że osiągnięcie dojrzałości płciowej nie jest równoznaczne z dojrzałością fizyczną.
Pod żadnym pozorem nie wolno więc dopuścić do ciąży podczas pierwszej cieczki !
W zależności od tego, do jakiej rasy należy nasza podopieczna, wiek jej dojrzałości plasuje się między 18 a 24 miesiącem życia. Dopiero od tego momentu jej organizm przygotowany jest do zniesienia trudów macierzyństwa.

Objawy

Niektóre suki już na kilka dni przed spodziewanym rozpoczęciem cieczki wylizują krocze, stają się niespokojne, mogą stracić apetyt i czuć potrzebę częstszego oddawania moczu. Ich cykl rozrodczy przedstawia się następująco :

Faza I - przedrujowa ( proestrus )

Za jej początek przyjmuje się dzień, w którym rozpoczęło się krwawienie. Najczęściej mamy okazję dostrzec krople krwi na podłodze (krew ciemnoczerwona). Jest to czas, w którym macica przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionych komórek jajowych. Niektóre suki w tym czasie mniej jedzą, wydają się nieco rozbite, nie dopuszczają psów do siebie (lub bawią się z nimi, ale nie przyzwalają na krycie). W tym okresie zewnętrzne narządy rozrodcze są dużo bardziej ukrwione, mogą być nabrzmiałe i bardziej widoczne. Faza ta trwa ok. 7 - 10 dni.

Faza II - ruja ( estrus )

Krew zwierzęcia wydaje się bardzo rozrzedzona (kolor popłuczyn mięsnych, różowawy), ewentualnie śluzowata. Nasza podopieczna jest wówczas bardziej łasa na pieszczoty, silnie przywiera do głaszczącego ją człowieka, odchyla sztywno ogon, popiskuje, wydaje się być podniecona - wyraża ewidentną gotowość na kopulację. Jest to znak, że następuje owulacja - suczka instynktownie będzie próbowała realizować popęd rozrodczy. Cykl ten trwa przeważnie około 4 dni, u niektórych osobników dłużej. W tym czasie suka jest fabryką feromonów, które przyciągają przedstawicieli płci przeciwnej, czasem bardzo zdeterminowanych przez popęd seksualny. Jeśli planujemy potomstwo naszej podopiecznej, jest to idealny czas na dopuszczenie do krycia (najlepiej pomiędzy 9 a 13 dniem cyklu,dwukrotnie w odstępie 48 godzin). Częstsze oddawanie moczu w czasie cieczki związane jest z celową dystrybucją feromonów, mających przywołać samce gotowe do prokreacji.

Faza III - porujowa ( metoestrus

Trwa od 1 do 5 dni, w trakcie których kształtują się ciałka żółte. Produkują one hormony pobudzające błonę macicy i przygotowujące ją do przyjęcia zapłodnionej komórki. Jeśli takowa istnieje dochodzi do ciąży. Wydzielina dróg rodnych może mieć w tym czasie znów ciemniejsze zabarwienie - będzie się wydostawała jeszcze przez kilka dni. Genitalia naszej podopiecznej stają się bardziej miękkie, nie będzie już tak silnie reagować na dotyk człowieka ani na zaloty psich kawalerów.

Faza IV - bezrujowa ( anestrus )

Suka wchodzi w nią płynnie, właściwie niepostrzeżenie, z poprzedniej fazy. Jest to czas spoczynku płciowego. Trwa do następnej cieczki (średnio 6 -8 miesięcy).

Pamiętajmy, że przez cały czas trwania cieczki musimy bardzo mocno pilnować naszej pupilki. Jeżeli ciąża nie jest pożądana trzeba zastosować kilka metod zapobiegawczych, uniemożliwiających samcom dostęp do suki. Przede wszystkim zawsze należy wyprowadzać ją na smyczy. Nie wolno puszczać jej luzem nawet na terenie ogrodzonym - dla wielu psów sforsowanie płotu jest łatwiejsze niż zapanowanie nad popędem seksualnym. Psy, czując wydzielane przez sukę w rui feromony, potrafią uciec z mieszkania, podkopać ogrodzenie, przeskoczyć płot. Najlepiej w czasie cieczki trzymać podopieczną w domu. Na spacery powinny ją zabierać osoby dorosłe - dziecko może nie poradzić sobie z zapanowaniem nad sforą psów, będących we władzy instynktu.

Zwierzęta reprezentują skrajnie różne typy osobowości. Może mieć to wyraz w sposobie zachowania podczas cieczki. U niektórych suk zew krwi jest tak silny, że uciekają z domu, chcąc go zrealizować. Inne przechodzą ten czas właściwie bezobjawowo - mamy wtedy do czynienia z tzw. cichą rują. Jest ona o tyle niebezpieczna, że - pozostając niezauważoną przez opiekuna - skończyć się może nieplanowanym miotem. Niektóre suki tak skrupulatnie przeprowadzają zabiegi higieny intymnej, że nie zostawiają nawet lekkich śladów krwawienia w swoim otoczeniu.

Brak cieczki

Przyczyn braku występowania cieczki może być kilka. Przede wszystkim należy się upewnić, czy wkroczenie w wiek sugerujący osiągnięcie dojrzałości płciowej rzeczywiście się z nią łączy. Za patologiczny uważa się brak pierwszej cieczki po ukończeniu drugiego roku życia. W każdym innym przypadku, jeśli nie występują dodatkowe objawy, sugerujące stan chorobowy, zazwyczaj nie ma się czym martwić, gdyż prawdopodobnie suka nie dojrzała płciowo. Należy ją jednak uważnie obserwować, bowiem każda nieprawidłowość może być wskazówką, że nie wszystkie procesy w jej organizmie przebiegają zgodnie z prawidłowym rytmem. Jakość i ilość oddawanego moczu i kału, skłonność do tycia lub nadmierna szczupłość, ospałość, agresja, zmiany skórne, apatia - to tylko niektóre z czynników, jakie w połączeniu z brakiem cieczki powinny zwrócić naszą uwagę. Mogą one wskazywać na problemy z tarczycą, trzustką, wątrobą bądź nerkami.
Na brak rui wpływ może wywierać także nieodpowiednie żywienie. Organizm przekarmionej lub, dla odmiany, wygłodzonej suki, może nie posiadać wystarczającej ilości składników odżywczych, stymulujących prawidłowy przebieg fazy estrus. Niedobór fosforu sprzyja na przykład zaistnieniu tzw. cichej rui, przyczyniając się jednocześnie do rozregulowania całego cyklu płciowego. Podobnie działa brak witamin A i E. Niedobór białek hamuje procesy tworzenia się niezbędnych aminokwasów, konsekwencją czego obniża się płodność zwierzęcia. Tym samym pojawia się ryzyko całkowitego braku owulacji.
Na przesunięcie w czasie lub całkowity brak cieczki bezwzględnie może mieć wpływ zarobaczenie suki. Podobnie rzecz się ma ze zwierzętami zbyt wyeksploatowanymi - czy to w wyniku częstych ciąż, przebytych chorób bądź też z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie można także wykluczyć wadliwej budowy lub policystyczności jajników.
Niebagatelny wpływ na kondycję suki, także w kontekście jej cyklu rozrodczego, ma środowisko w jakim zwierzę żyje oraz poziom odczuwalnego stresu. Niepokój, lęk, zmiany w najbliższej (dotąd stałej) przestrzeni mogą spowodować poważne zaburzenia owulacji.

Jak widać, przyczyn braku cieczki może być naprawdę wiele. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do przebiegu okresu rozrodczego, niezmiernie ważna jest gruntowna kontrola lekarska, połączona z wywiadem oraz badaniami diagnostycznymi. Tylko dzięki niej możemy mieć szansę na przeciwdziałanie ewentualnym, być może bardzo poważnym w skutkach, zaburzeniom.

Jak zapobieć ciąży u suki

Zdecydowanie opowiadamy się za obaleniem wciąż pokutującej opinii, jakoby ciąża była niezbędna dla prawidłowego rozwoju suk. Pamiętajmy, że posiadanie potomstwa jest w przypadku zwierząt potrzebą biologiczną, a nie psychologiczną. W świecie psów i kotów więzi między zwierzętami nie są oparte na koligacjach rodzinnych. Nasza pupilka z pewnością nie dozna uszczerbku na zdrowiu (zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej), jeżeli zdecydujemy się na pozbawienie jej zdolności rozrodczych - stosując np.sterylizację. Można także wprowadzić antykoncepcję hormonalną. Jest ona jednak dość kosztowna, ponadto wymaga wcześniej przygotowanego planu podawania hormonów oraz grozi powikłaniami w zakresie działania i budowy narządów rodnych - zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia ropomacicza i nowotworów. Z tego powodu coraz więcej lekarzy weterynarii jednoznacznie opowiada się za sterylizacją, która w ogólnym rozrachunku przyczynia się do poprawy jakości życia tak podopiecznej jak i jej właściciela.

Pozwala także przyczynić się do minimalizowania jakże istotnego problemu - wciąż powiększającej się populacji psów i kotów nie posiadających domu ani opiekuna, których wegetacja w schroniskach i na ulicach miast jest efektem ludzkiej bezradności i braku odpowiedzialności.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Bosch

  Menu, drób, 2 x 15 kg
  189.80

  Forza 10 Mini Maintenance, ryba

  2 x 4 kg
  149.80

  Trixie Sammy legowisko dla kota, czarno / beżowe

  50 cm
  34.80

  Greenwoods karma Adult, Ryba i ryż

  2 x 12 kg
  279.80
 • Multipak Almo Nature Holistic, 5 x 2 kg

  Kurczak z ryżem
  189.80

  Kaganiec Baskerville Ultra

  Rozm. 6
  59.80

  Bosch HPC Soft Kaczka & ziemniaki

  12,5 kg
  184.80

  Klatka dla chomika Savic Bristol

  59 x 36 x 37 cm
  179.80
 • Kolba do chrupania Mr. Woodfield - pełnoziarnista

  1 sztuka
  13.80

  Miamor Cat Confect pasta słodowa o smaku sera

  6 x 15 g
  5.80

  Rinti Chicko, 170 g

  Jagnięcina
  17.80

  Megapakiet Cosma Thai, 24 x 170 g

  Kurczak z wątróbką kurzą
  99.00
 • Rinti Pur, 6 x 800 g

  Dzik
  44.80

  Bozita Paté, 6 x 635 g - - Indyk

  39.80

  Happy Dog Supreme Sensible Karaiby

  12,5 kg
  259.80

  Integra Protect Renal

  Wieprzowina, 6 x 100 g
  17.80
 • Eheim uniwersalny zestaw szczotek do czyszczenia

  1 zestaw
  35.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Junior, 24 x 400 g

  Wołowina z sercami indyczymi
  89.80

  Hills Feline Hairball Control Adult, kurczak

  1,5 kg
  54.80

  JR Farm Pakiet dla papużek i kanarków

  Pakiet 3-częściowy (365 g)
  34.80
 • Bunny YOUNG - Marzenie królika

  1,5 kg
  39.80

  Pitti Boris Batoniki z jagnięciną i ryżem

  3 x 800 g
  64.80

  Pop-Up jajko - niespodzianka

  1 sztuka
  9.80

  Royal Canin Sporting Life Endurance

  2 x 15 kg
  449.80
 • Pasta Kong Stuff´n Easy Treat

  O smaku wątróbki
  17.80

  Royal Canin German Shepherd Junior

  12 kg
  179.80

  20+4 gratis! Animonda GranCarno Adult, 24 x 800g

  Koktajl wielomięsny
  132.60

  Koszyk z poduszką Cities

  Rozm. 2, dł. x szer. x wys.: 49 x 36 x 17,5 cm
  89.80
 • Trixie lateksowa zabawka ""chrumkająca świnka""

  różowa, ok. 23 cm,
  17.80

  Beaphar wiążący zapach dezodorant - - 100 ml

  19.80

  19 + 5 gratis! Schesir w bulionie, 24 x 70 g

  Filet z kurczaka
  62.60

  Rocco Menu, 6 x 400 g

  Wołowina z warzywami i ryżem
  19.80
 • Professional Classic Żwirek z pochłaniaczem zapachów

  2 x 15 kg
  79.80

  Puppy Trainer Pads wkładki do kuwety i transportera

  M, 50 sztuk
  29.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g

  Kurczak i młode sardynki
  49.80

  Brit Premium Junior M

  15 kg
  109.80
 • Royal Canin Golden Retriever Junior

  12 kg
  179.80

  Smycz Flexi New Classic S czerwona, 5 m

  Czerwona smycz
  29.80

  10 kg Royal Canin dla kota + 12 x 85 g Royal Canin gratis!

  Hair & Skin Care 33 + Intense Beauty w sosie
  179.80

  7,5 kg karmy Applaws + podkładka Fancy Paws gratis!

  Adult Small & Medium Breed, kurczak z jagnięciną
  149.80
 • Mera Dog Pure, indyk i ziemniaki

  2 x 12,5 kg
  379.80

  Czterokątny kojec Parcour

  144 cm x 116 cm x 58 cm
  229.00

  Miamor Ragout Royale Cream, 6 x 100 g

  Cielęcina w kremie z pomidorów
  15.80

  Piłka ROGZ Grinz

  Ø 6,5 cm
  19.80
 • Terra Canis bez zbóż, 6 x 800 g

  Wołowina z cukinią, dynią i oregano
  99.80

  CANIBIT suszone mięso jelenia

  600 g
  64.80

  Korzystny pakiet Terra Canis bez zbóż, 12 x 800 g

  Kurczak z pasternakiem, dmuchawcem i rumiankiem
  189.80

  SureFeed automat na karmę na mikrochip

  300 ml
  449.80
 • Komplet Heim Buffalo koniakowy obroża + smycz - - Obwód szyi: 45-55 cm + smycz

  128.80

  Applaws Cat Pot, 6 x 60 g

  Soczysty tuńczyk z mięsem krabim
  22.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Makrela
  4.80

  Biokats Classic Fresh 3in1 o zapachu pudru dla dzieci

  3 x 10 l
  79.80
 • JBL CristalProfi greenline filtr zewnętrzny

  e901, do 300 litrów
  349.80

  Smilla Adult Ryba

  1 kg
  12.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g

  Kurczak z szynką
  19.80

  Taste of the Wild Pacific Stream Puppy

  2 x 13,6 kg
  389.80
 • Uszy jagnięce

  200 g
  19.80

  Szeleszczące piłki

  4 sztuki
  3.80

  2,5 kg Grau Miezelinos + Pasta Grau gratis!

  Adult, z drobiem i łososiem
  89.80

  Pakiet mieszany Animonda Favourite meat, 6 x 410 g / 430 g

  3 różne smaki
  69.80
 • Catessy Kawałeczki w sosie, 6 x 400 g

  Cielęcina z kurczakiem
  12.80

  Tetratec® IN Komfort Plus Filtr wewnętrzny, 600, 800 i 1000

  IN 1000, do 200 l
  199.80

  Przysmaki Thrive, kurczak

  3 x 25 g
  34.80

  Gourmet Perle, 12 x 85 g

  Delicate Meats Duo
  21.80
 • Nova foods Trainer Natural Medium Puppy & Junior

  12,5 kg
  169.80

  Royal Canin Mini Adult - - 8 kg

  119.80

  Dog Pool basen

  Ø x wys.: 120 x 30 cm
  179.80

  3 kg Royal Canin Breed + 6 kości do żucia Barkoo gratis!

  Miniature Schnauzer Adult
  76.80
 • Dennerle Nano Catappa Leaves

  12 sztuk
  19.80

  Taste of the Wild Canyon River Feline

  6,8 kg
  119.80

  Happy Dog Pure, 6 x 800 g

  Indyk
  74.80

  Whiskas Mini, 6 x 50 g

  Indyk, cielęcina i groszek, wołowina i marchewka
  6.80
 • Yarrah Bio soczyste kawałki w sosie, 6 x 150 g

  Wołowina z pietruszką i tymiankiem
  21.80

  Brit Premium Junior M

  15 kg
  109.80

  Trixie szelki dla kota XCat z naklejkami i smyczą

  Czerwony
  29.80

  CANIBIT Mini kiełbaski ze strusiego mięsa

  54 sztuki
  26.80
 • Schesir Tuńczyk, 6 x 150 g

  Tuńczyk
  31.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Filet z tuńczyka z serem
  79.80

  Bosch Junior Mini, drób - - 2 x 15 kg

  219.80

  Transporter Nobby Avior

  57 x 39 x 40 cm
  59.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa