Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Cieczka

 

Cieczka

Cieczką nazywamy czas, w którym realizuje się aktywna część cyklu rozrodczego suk. Jest to czas wyjątkowy zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Fizjologia wywiera wówczas zauważalny wpływ na zachowanie i reakcje naszej podopiecznej. Jest to proces całkowicie naturalny.

Pierwsza cieczka

Dojrzałość płciową suki osiągają pomiędzy 6 a 12, a w skrajnych przypadkach nawet 20 miesiącem życia.
Przyczyną tak dużej rozbieżności może być rasa (wielkość), cechy osobnicze a nawet sposób i warunki wychowywania pupilki.

Po wspomnianym okresie czasu następuje pierwsza cieczka. Standardowo trwa ona 3 -4 tygodnie, jednak możliwe są aberracje wydłużające ten czas nawet do 6 tygodni.

Wynika to z faktu, iż gospodarka hormonalna zwierzaka po raz pierwszy daje o sobie znać (przynajmniej w tak bezpośredniej formie). Kolejne cykle pojawiać się będą co 6 miesięcy. Tutaj również możliwe jest przesunięcie w czasie - zdarzają się samice, u których cieczka występuje do trzech razy w roku (rzadki przypadek) lub też tylko raz w roku. Pamiętajmy jednak, że krwawienie zaobserwowane podczas okresu bezrujowego może świadczyć o zakażeniu macicy, warto więc każde odstępstwo od normy (także wydłużający się period pomiędzy cieczkami) skonsultować z lekarzem weterynarii.
Bardzo istotnym jest fakt, że osiągnięcie dojrzałości płciowej nie jest równoznaczne z dojrzałością fizyczną.
Pod żadnym pozorem nie wolno więc dopuścić do ciąży podczas pierwszej cieczki !
W zależności od tego, do jakiej rasy należy nasza podopieczna, wiek jej dojrzałości plasuje się między 18 a 24 miesiącem życia. Dopiero od tego momentu jej organizm przygotowany jest do zniesienia trudów macierzyństwa.

Objawy

Niektóre suki już na kilka dni przed spodziewanym rozpoczęciem cieczki wylizują krocze, stają się niespokojne, mogą stracić apetyt i czuć potrzebę częstszego oddawania moczu. Ich cykl rozrodczy przedstawia się następująco :

Faza I - przedrujowa ( proestrus )

Za jej początek przyjmuje się dzień, w którym rozpoczęło się krwawienie. Najczęściej mamy okazję dostrzec krople krwi na podłodze (krew ciemnoczerwona). Jest to czas, w którym macica przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionych komórek jajowych. Niektóre suki w tym czasie mniej jedzą, wydają się nieco rozbite, nie dopuszczają psów do siebie (lub bawią się z nimi, ale nie przyzwalają na krycie). W tym okresie zewnętrzne narządy rozrodcze są dużo bardziej ukrwione, mogą być nabrzmiałe i bardziej widoczne. Faza ta trwa ok. 7 - 10 dni.

Faza II - ruja ( estrus )

Krew zwierzęcia wydaje się bardzo rozrzedzona (kolor popłuczyn mięsnych, różowawy), ewentualnie śluzowata. Nasza podopieczna jest wówczas bardziej łasa na pieszczoty, silnie przywiera do głaszczącego ją człowieka, odchyla sztywno ogon, popiskuje, wydaje się być podniecona - wyraża ewidentną gotowość na kopulację. Jest to znak, że następuje owulacja - suczka instynktownie będzie próbowała realizować popęd rozrodczy. Cykl ten trwa przeważnie około 4 dni, u niektórych osobników dłużej. W tym czasie suka jest fabryką feromonów, które przyciągają przedstawicieli płci przeciwnej, czasem bardzo zdeterminowanych przez popęd seksualny. Jeśli planujemy potomstwo naszej podopiecznej, jest to idealny czas na dopuszczenie do krycia (najlepiej pomiędzy 9 a 13 dniem cyklu,dwukrotnie w odstępie 48 godzin). Częstsze oddawanie moczu w czasie cieczki związane jest z celową dystrybucją feromonów, mających przywołać samce gotowe do prokreacji.

Faza III - porujowa ( metoestrus

Trwa od 1 do 5 dni, w trakcie których kształtują się ciałka żółte. Produkują one hormony pobudzające błonę macicy i przygotowujące ją do przyjęcia zapłodnionej komórki. Jeśli takowa istnieje dochodzi do ciąży. Wydzielina dróg rodnych może mieć w tym czasie znów ciemniejsze zabarwienie - będzie się wydostawała jeszcze przez kilka dni. Genitalia naszej podopiecznej stają się bardziej miękkie, nie będzie już tak silnie reagować na dotyk człowieka ani na zaloty psich kawalerów.

Faza IV - bezrujowa ( anestrus )

Suka wchodzi w nią płynnie, właściwie niepostrzeżenie, z poprzedniej fazy. Jest to czas spoczynku płciowego. Trwa do następnej cieczki (średnio 6 -8 miesięcy).

Pamiętajmy, że przez cały czas trwania cieczki musimy bardzo mocno pilnować naszej pupilki. Jeżeli ciąża nie jest pożądana trzeba zastosować kilka metod zapobiegawczych, uniemożliwiających samcom dostęp do suki. Przede wszystkim zawsze należy wyprowadzać ją na smyczy. Nie wolno puszczać jej luzem nawet na terenie ogrodzonym - dla wielu psów sforsowanie płotu jest łatwiejsze niż zapanowanie nad popędem seksualnym. Psy, czując wydzielane przez sukę w rui feromony, potrafią uciec z mieszkania, podkopać ogrodzenie, przeskoczyć płot. Najlepiej w czasie cieczki trzymać podopieczną w domu. Na spacery powinny ją zabierać osoby dorosłe - dziecko może nie poradzić sobie z zapanowaniem nad sforą psów, będących we władzy instynktu.

Zwierzęta reprezentują skrajnie różne typy osobowości. Może mieć to wyraz w sposobie zachowania podczas cieczki. U niektórych suk zew krwi jest tak silny, że uciekają z domu, chcąc go zrealizować. Inne przechodzą ten czas właściwie bezobjawowo - mamy wtedy do czynienia z tzw. cichą rują. Jest ona o tyle niebezpieczna, że - pozostając niezauważoną przez opiekuna - skończyć się może nieplanowanym miotem. Niektóre suki tak skrupulatnie przeprowadzają zabiegi higieny intymnej, że nie zostawiają nawet lekkich śladów krwawienia w swoim otoczeniu.

Brak cieczki

Przyczyn braku występowania cieczki może być kilka. Przede wszystkim należy się upewnić, czy wkroczenie w wiek sugerujący osiągnięcie dojrzałości płciowej rzeczywiście się z nią łączy. Za patologiczny uważa się brak pierwszej cieczki po ukończeniu drugiego roku życia. W każdym innym przypadku, jeśli nie występują dodatkowe objawy, sugerujące stan chorobowy, zazwyczaj nie ma się czym martwić, gdyż prawdopodobnie suka nie dojrzała płciowo. Należy ją jednak uważnie obserwować, bowiem każda nieprawidłowość może być wskazówką, że nie wszystkie procesy w jej organizmie przebiegają zgodnie z prawidłowym rytmem. Jakość i ilość oddawanego moczu i kału, skłonność do tycia lub nadmierna szczupłość, ospałość, agresja, zmiany skórne, apatia - to tylko niektóre z czynników, jakie w połączeniu z brakiem cieczki powinny zwrócić naszą uwagę. Mogą one wskazywać na problemy z tarczycą, trzustką, wątrobą bądź nerkami.
Na brak rui wpływ może wywierać także nieodpowiednie żywienie. Organizm przekarmionej lub, dla odmiany, wygłodzonej suki, może nie posiadać wystarczającej ilości składników odżywczych, stymulujących prawidłowy przebieg fazy estrus. Niedobór fosforu sprzyja na przykład zaistnieniu tzw. cichej rui, przyczyniając się jednocześnie do rozregulowania całego cyklu płciowego. Podobnie działa brak witamin A i E. Niedobór białek hamuje procesy tworzenia się niezbędnych aminokwasów, konsekwencją czego obniża się płodność zwierzęcia. Tym samym pojawia się ryzyko całkowitego braku owulacji.
Na przesunięcie w czasie lub całkowity brak cieczki bezwzględnie może mieć wpływ zarobaczenie suki. Podobnie rzecz się ma ze zwierzętami zbyt wyeksploatowanymi - czy to w wyniku częstych ciąż, przebytych chorób bądź też z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie można także wykluczyć wadliwej budowy lub policystyczności jajników.
Niebagatelny wpływ na kondycję suki, także w kontekście jej cyklu rozrodczego, ma środowisko w jakim zwierzę żyje oraz poziom odczuwalnego stresu. Niepokój, lęk, zmiany w najbliższej (dotąd stałej) przestrzeni mogą spowodować poważne zaburzenia owulacji.

Jak widać, przyczyn braku cieczki może być naprawdę wiele. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do przebiegu okresu rozrodczego, niezmiernie ważna jest gruntowna kontrola lekarska, połączona z wywiadem oraz badaniami diagnostycznymi. Tylko dzięki niej możemy mieć szansę na przeciwdziałanie ewentualnym, być może bardzo poważnym w skutkach, zaburzeniom.

Jak zapobieć ciąży u suki

Zdecydowanie opowiadamy się za obaleniem wciąż pokutującej opinii, jakoby ciąża była niezbędna dla prawidłowego rozwoju suk. Pamiętajmy, że posiadanie potomstwa jest w przypadku zwierząt potrzebą biologiczną, a nie psychologiczną. W świecie psów i kotów więzi między zwierzętami nie są oparte na koligacjach rodzinnych. Nasza pupilka z pewnością nie dozna uszczerbku na zdrowiu (zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej), jeżeli zdecydujemy się na pozbawienie jej zdolności rozrodczych - stosując np.sterylizację. Można także wprowadzić antykoncepcję hormonalną. Jest ona jednak dość kosztowna, ponadto wymaga wcześniej przygotowanego planu podawania hormonów oraz grozi powikłaniami w zakresie działania i budowy narządów rodnych - zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia ropomacicza i nowotworów. Z tego powodu coraz więcej lekarzy weterynarii jednoznacznie opowiada się za sterylizacją, która w ogólnym rozrachunku przyczynia się do poprawy jakości życia tak podopiecznej jak i jej właściciela.

Pozwala także przyczynić się do minimalizowania jakże istotnego problemu - wciąż powiększającej się populacji psów i kotów nie posiadających domu ani opiekuna, których wegetacja w schroniskach i na ulicach miast jest efektem ludzkiej bezradności i braku odpowiedzialności.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Obroża Hunter Ecco Sport Vario Basic, czarna

  Rozm. M: dł. x szer.: 35 - 53 x 2 cm
  11.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Skin

  2 x 12 kg
  284.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z reniferem
  36.80

  Terra Canis, 6 x 800 g

  Królik z cukinią, amarantem i czosnkiem niedźwiedzim
  99.80
 • Savic Dog Residence Mobile klatka z poduszką

  dł. x szer. x wys.: 91 x 61 x 71 cm
  299.00

  10/12 kg Royal Canin Breed + podwójne punkty bonusowe!

  Sterilised Retriever Adult, 12 kg
  184.80

  Dwupak Applaws

  Adult Large Breed, kurczak, 2 x 12,5 kg
  454.80

  Trixie Walker Care Comfort buty

  Rozm. L, 2 szt.
  19.80
 • Paluszki ze żwaczy wołowych

  10 sztuk
  5.80

  Mera Dog Pure, indyk i ryż

  12,5 kg
  139.80

  Racice cielęce

  10 sztuk
  11.80

  Mera Dog Pure, indyk i ryż

  4 kg
  59.80
 • Travel Trolley Set

  dł. x szer. x wys: 47 x 27 x 31 cm
  99.80

  FURminator Zgrzebło

  12 x 6 x 4 cm
  49.80

  Duże opakowanie Eukanuba + 2 x przysmaki Eukanuba gratis!

  Cocker Spaniel, 2 x 7,5 kg
  219.80

  Trixie Natura buda z przedsionkiem

  L: szer. x gł. x wys. 130 x 100 x 105 cm
  699.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Wołowina
  169.80

  Trixie uniwersalne zgrzebło - - 10 x 19 cm

  24.80

  Vetbed® Isobed SL Fale koc, kremowy/brązowy

  75 x 50 cm
  39.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet

  Obesity Management DP 34, 2 x 14 kg
  469.80
 • Terra Canis, 1 x 400 g

  Indyk z ryżem naturalnym i świeżym mniszkiem lekarskim
  12.80

  Exclusion Diet, królik z ziemniakami

  12 x 400 g
  129.80

  Płaszcz Legend

  Rozm. M: dł. grzbietu ok. 28 cm
  24.80

  Legowisko Dreambay, piaskowe

  100 x 75 x 25 cm
  229.00
 • Trixie odblaskowa obroża łapka, szara

  L-XL: obw. 40 - 65 cm, szer. 2,5 cm
  19.80

  Buda Spike Standard

  M: dł. x szer. x wys.: 88 x 65 x 76 cm
  199.80

  Yarrah Bio z kurczakiem i zbożami

  15 kg
  219.80

  Fitmin Dog for Life Junior Large Breed

  2 x 15 kg
  189.80
 • FutterBar, Jagnięcina z gryką i cukinią

  2,5 kg
  44.80

  Duże opakowanie Bosch + Dibo Olej z łososia gratis!

  Adult Menu, drób, 15 kg
  104.80

  Podwójna miska ze stali szlachetnej, czarny metallic

  2 x 0,75 l, Ø 16 cm
  39.80

  Josera bez zbóż, łosoś z ziemniakiami

  15 kg
  219.80
 • Taste of the Wild Wetlands Canine

  6,8 kg
  109.80

  Uszy jagnięce

  600 g
  49.80

  Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Żwacze, 4 x 200 g
  29.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g

  Kurczak z ziemniakami
  169.80
 • 8in1 Delights kosteczki z kurczakiem

  S, 6 x 40 g
  39.80

  Podwójna miska ze stali szlachetnej

  2 x 200 ml, Ø 13 cm
  19.80

  Happy Dog Supreme Mini Nowa Zelandia

  2 x 4 kg
  129.80

  Pitti Boris Aktiv, jagnięcina z ryżem

  2 x 15 kg
  92.80
 • Rocco Classic 6 x 400 g

  Wołowina z sercami drobiowymi
  19.80

  Bozita Original Mini 21/10

  5 kg
  49.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Duck & Potato

  12 kg
  199.80

  Rinti Extra Chicko kurczak XXL

  2 x 900 g (1,8 kg)
  94.80
 • Beaphar Dog-A-Dent szczoteczka do mycia zębów

  3 sztuki
  15.80

  Eukanuba Yorkshire Terrier

  2 kg
  44.80

  Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i cielęcina
  64.80

  Karma Nutrivet Instinct Regional Meat Farmer

  12 kg
  229.80
 • Lupo Sensitiv 20/8

  5 kg
  79.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Senior, indyk

  4 kg
  84.80

  12,5/15 kg + 2 kg gratis! Bozita karma

  Original Plus 22/11, 15 +2 kg
  124.80

  Legowisko Outdoor Memory

  100 x70 x 12 cm
  179.00
 • Pedigree Kaumix

  4 sztuki
  3.80

  Grau Mączka z wodorostów

  400 g
  27.80

  Rinti Bio, 11 x 150 g - - Indyk

  36.80

  Duże opakowanie Bosch + Dibo Olej z łososia gratis!

  Adult Menu, drób, 15 kg
  104.80
 • Schesir Tuńczyk, 6 x 150 g

  Tuńczyk
  31.80

  Caniland Soft, kawałki mięsa strusia bez zbóż

  540 g
  17.80

  Herrmanns Bio-Mięso, 6 x 400 g

  Indyk
  49.80

  Purina Dog Chow Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  2 x 14 kg
  194.80
 • Royal Canin Medium Light

  2 x 13 kg
  334.80

  Purina Pro Plan Puppy Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  14 kg
  154.80

  Meradog Pure Mini, kurczak i ryż

  2 x 3 kg
  99.80

  Bozita Robur Performance 33/20 - - 15 kg

  199.80
 • Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Menu, 12 x 400 g

  Ryba z kamutem, owocami i warzywami
  87.80

  15 + 3 gratis! Animona Vom Feinsten, 18 x 150 g

  Classic, Indyk z jagnięciną
  44.40

  Dwupak Purina Veterinary Diets, 2 x 14 kg

  Joint Mobility - JM
  474.80

  Trixie Natura buda z płaskim dachem

  L: dł x szer x wys: 104 x 68 x 72 cm
  349.80
 • Mera Dog Energy

  12,5 kg
  139.80

  2 + 1 gratis! 3 x 450 g Bosch Goodies

  Light
  29.80

  Rinti Sensible, 6 x 185 g

  Kurczak z ryżem
  19.80

  Rinti Chicko, kaczka

  2 x 250 g
  29.80
 • Buda Polly z tworzywa sztucznego

  S: dł. x szer. x wys.: 72 x 87 x 75 cm
  199.00

  Kość Cookie´s Seaside Bone

  10 x 16 cm
  44.80

  Karma sucha Lukullus 15 kg + 3 kg gratis!

  Kurczak i łosoś z Morza Północnego
  159.80

  Royal Canin Sensitivity Control SC 21

  7 kg
  159.80
 • Zabawka Doggy Brain Train Shell

  ok. 18 x 18 cm
  24.80

  Megapakiet Rocco Junior, 24 x 400 g

  2 smaki, Mieszany pakiet
  79.80

  Lukullus Junior, serca indycze z jagnięciną

  6 x 400 g
  29.80

  Terra Canis, 1 x 400 g

  Jagnię z cukinią, prosem i koperkiem
  12.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

oddam psa
0