Kupując karmę kieruję się
wróć

Cieczka

 

Cieczka

Cieczką nazywamy czas, w którym realizuje się aktywna część cyklu rozrodczego suk. Jest to czas wyjątkowy zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Fizjologia wywiera wówczas zauważalny wpływ na zachowanie i reakcje naszej podopiecznej. Jest to proces całkowicie naturalny.

Pierwsza cieczka

Dojrzałość płciową suki osiągają pomiędzy 6 a 12, a w skrajnych przypadkach nawet 20 miesiącem życia.
Przyczyną tak dużej rozbieżności może być rasa (wielkość), cechy osobnicze a nawet sposób i warunki wychowywania pupilki.

Po wspomnianym okresie czasu następuje pierwsza cieczka. Standardowo trwa ona 3 -4 tygodnie, jednak możliwe są aberracje wydłużające ten czas nawet do 6 tygodni.

Wynika to z faktu, iż gospodarka hormonalna zwierzaka po raz pierwszy daje o sobie znać (przynajmniej w tak bezpośredniej formie). Kolejne cykle pojawiać się będą co 6 miesięcy. Tutaj również możliwe jest przesunięcie w czasie - zdarzają się samice, u których cieczka występuje do trzech razy w roku (rzadki przypadek) lub też tylko raz w roku. Pamiętajmy jednak, że krwawienie zaobserwowane podczas okresu bezrujowego może świadczyć o zakażeniu macicy, warto więc każde odstępstwo od normy (także wydłużający się period pomiędzy cieczkami) skonsultować z lekarzem weterynarii.
Bardzo istotnym jest fakt, że osiągnięcie dojrzałości płciowej nie jest równoznaczne z dojrzałością fizyczną.
Pod żadnym pozorem nie wolno więc dopuścić do ciąży podczas pierwszej cieczki !
W zależności od tego, do jakiej rasy należy nasza podopieczna, wiek jej dojrzałości plasuje się między 18 a 24 miesiącem życia. Dopiero od tego momentu jej organizm przygotowany jest do zniesienia trudów macierzyństwa.

Objawy

Niektóre suki już na kilka dni przed spodziewanym rozpoczęciem cieczki wylizują krocze, stają się niespokojne, mogą stracić apetyt i czuć potrzebę częstszego oddawania moczu. Ich cykl rozrodczy przedstawia się następująco :

Faza I - przedrujowa ( proestrus )

Za jej początek przyjmuje się dzień, w którym rozpoczęło się krwawienie. Najczęściej mamy okazję dostrzec krople krwi na podłodze (krew ciemnoczerwona). Jest to czas, w którym macica przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionych komórek jajowych. Niektóre suki w tym czasie mniej jedzą, wydają się nieco rozbite, nie dopuszczają psów do siebie (lub bawią się z nimi, ale nie przyzwalają na krycie). W tym okresie zewnętrzne narządy rozrodcze są dużo bardziej ukrwione, mogą być nabrzmiałe i bardziej widoczne. Faza ta trwa ok. 7 - 10 dni.

Faza II - ruja ( estrus )

Krew zwierzęcia wydaje się bardzo rozrzedzona (kolor popłuczyn mięsnych, różowawy), ewentualnie śluzowata. Nasza podopieczna jest wówczas bardziej łasa na pieszczoty, silnie przywiera do głaszczącego ją człowieka, odchyla sztywno ogon, popiskuje, wydaje się być podniecona - wyraża ewidentną gotowość na kopulację. Jest to znak, że następuje owulacja - suczka instynktownie będzie próbowała realizować popęd rozrodczy. Cykl ten trwa przeważnie około 4 dni, u niektórych osobników dłużej. W tym czasie suka jest fabryką feromonów, które przyciągają przedstawicieli płci przeciwnej, czasem bardzo zdeterminowanych przez popęd seksualny. Jeśli planujemy potomstwo naszej podopiecznej, jest to idealny czas na dopuszczenie do krycia (najlepiej pomiędzy 9 a 13 dniem cyklu,dwukrotnie w odstępie 48 godzin). Częstsze oddawanie moczu w czasie cieczki związane jest z celową dystrybucją feromonów, mających przywołać samce gotowe do prokreacji.

Faza III - porujowa ( metoestrus

Trwa od 1 do 5 dni, w trakcie których kształtują się ciałka żółte. Produkują one hormony pobudzające błonę macicy i przygotowujące ją do przyjęcia zapłodnionej komórki. Jeśli takowa istnieje dochodzi do ciąży. Wydzielina dróg rodnych może mieć w tym czasie znów ciemniejsze zabarwienie - będzie się wydostawała jeszcze przez kilka dni. Genitalia naszej podopiecznej stają się bardziej miękkie, nie będzie już tak silnie reagować na dotyk człowieka ani na zaloty psich kawalerów.

Faza IV - bezrujowa ( anestrus )

Suka wchodzi w nią płynnie, właściwie niepostrzeżenie, z poprzedniej fazy. Jest to czas spoczynku płciowego. Trwa do następnej cieczki (średnio 6 -8 miesięcy).

Pamiętajmy, że przez cały czas trwania cieczki musimy bardzo mocno pilnować naszej pupilki. Jeżeli ciąża nie jest pożądana trzeba zastosować kilka metod zapobiegawczych, uniemożliwiających samcom dostęp do suki. Przede wszystkim zawsze należy wyprowadzać ją na smyczy. Nie wolno puszczać jej luzem nawet na terenie ogrodzonym - dla wielu psów sforsowanie płotu jest łatwiejsze niż zapanowanie nad popędem seksualnym. Psy, czując wydzielane przez sukę w rui feromony, potrafią uciec z mieszkania, podkopać ogrodzenie, przeskoczyć płot. Najlepiej w czasie cieczki trzymać podopieczną w domu. Na spacery powinny ją zabierać osoby dorosłe - dziecko może nie poradzić sobie z zapanowaniem nad sforą psów, będących we władzy instynktu.

Zwierzęta reprezentują skrajnie różne typy osobowości. Może mieć to wyraz w sposobie zachowania podczas cieczki. U niektórych suk zew krwi jest tak silny, że uciekają z domu, chcąc go zrealizować. Inne przechodzą ten czas właściwie bezobjawowo - mamy wtedy do czynienia z tzw. cichą rują. Jest ona o tyle niebezpieczna, że - pozostając niezauważoną przez opiekuna - skończyć się może nieplanowanym miotem. Niektóre suki tak skrupulatnie przeprowadzają zabiegi higieny intymnej, że nie zostawiają nawet lekkich śladów krwawienia w swoim otoczeniu.

Brak cieczki

Przyczyn braku występowania cieczki może być kilka. Przede wszystkim należy się upewnić, czy wkroczenie w wiek sugerujący osiągnięcie dojrzałości płciowej rzeczywiście się z nią łączy. Za patologiczny uważa się brak pierwszej cieczki po ukończeniu drugiego roku życia. W każdym innym przypadku, jeśli nie występują dodatkowe objawy, sugerujące stan chorobowy, zazwyczaj nie ma się czym martwić, gdyż prawdopodobnie suka nie dojrzała płciowo. Należy ją jednak uważnie obserwować, bowiem każda nieprawidłowość może być wskazówką, że nie wszystkie procesy w jej organizmie przebiegają zgodnie z prawidłowym rytmem. Jakość i ilość oddawanego moczu i kału, skłonność do tycia lub nadmierna szczupłość, ospałość, agresja, zmiany skórne, apatia - to tylko niektóre z czynników, jakie w połączeniu z brakiem cieczki powinny zwrócić naszą uwagę. Mogą one wskazywać na problemy z tarczycą, trzustką, wątrobą bądź nerkami.
Na brak rui wpływ może wywierać także nieodpowiednie żywienie. Organizm przekarmionej lub, dla odmiany, wygłodzonej suki, może nie posiadać wystarczającej ilości składników odżywczych, stymulujących prawidłowy przebieg fazy estrus. Niedobór fosforu sprzyja na przykład zaistnieniu tzw. cichej rui, przyczyniając się jednocześnie do rozregulowania całego cyklu płciowego. Podobnie działa brak witamin A i E. Niedobór białek hamuje procesy tworzenia się niezbędnych aminokwasów, konsekwencją czego obniża się płodność zwierzęcia. Tym samym pojawia się ryzyko całkowitego braku owulacji.
Na przesunięcie w czasie lub całkowity brak cieczki bezwzględnie może mieć wpływ zarobaczenie suki. Podobnie rzecz się ma ze zwierzętami zbyt wyeksploatowanymi - czy to w wyniku częstych ciąż, przebytych chorób bądź też z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie można także wykluczyć wadliwej budowy lub policystyczności jajników.
Niebagatelny wpływ na kondycję suki, także w kontekście jej cyklu rozrodczego, ma środowisko w jakim zwierzę żyje oraz poziom odczuwalnego stresu. Niepokój, lęk, zmiany w najbliższej (dotąd stałej) przestrzeni mogą spowodować poważne zaburzenia owulacji.

Jak widać, przyczyn braku cieczki może być naprawdę wiele. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do przebiegu okresu rozrodczego, niezmiernie ważna jest gruntowna kontrola lekarska, połączona z wywiadem oraz badaniami diagnostycznymi. Tylko dzięki niej możemy mieć szansę na przeciwdziałanie ewentualnym, być może bardzo poważnym w skutkach, zaburzeniom.

Jak zapobieć ciąży u suki

Zdecydowanie opowiadamy się za obaleniem wciąż pokutującej opinii, jakoby ciąża była niezbędna dla prawidłowego rozwoju suk. Pamiętajmy, że posiadanie potomstwa jest w przypadku zwierząt potrzebą biologiczną, a nie psychologiczną. W świecie psów i kotów więzi między zwierzętami nie są oparte na koligacjach rodzinnych. Nasza pupilka z pewnością nie dozna uszczerbku na zdrowiu (zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej), jeżeli zdecydujemy się na pozbawienie jej zdolności rozrodczych - stosując np.sterylizację. Można także wprowadzić antykoncepcję hormonalną. Jest ona jednak dość kosztowna, ponadto wymaga wcześniej przygotowanego planu podawania hormonów oraz grozi powikłaniami w zakresie działania i budowy narządów rodnych - zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia ropomacicza i nowotworów. Z tego powodu coraz więcej lekarzy weterynarii jednoznacznie opowiada się za sterylizacją, która w ogólnym rozrachunku przyczynia się do poprawy jakości życia tak podopiecznej jak i jej właściciela.

Pozwala także przyczynić się do minimalizowania jakże istotnego problemu - wciąż powiększającej się populacji psów i kotów nie posiadających domu ani opiekuna, których wegetacja w schroniskach i na ulicach miast jest efektem ludzkiej bezradności i braku odpowiedzialności.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Bosch Junior Mini, drób - - 3 kg

  32.80

  Beneful Small Bites

  2 x 1,4 kg
  29.80

  Exclusion, ryba z ziemniakami

  12,5 kg
  229.00

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 800 g

  Dziczyzna i bawół
  99.80
 • 12 x 800 g Animonda GranCarno Adult w najniższej cenie!

  Wołowina z sercami
  79.60

  Megapakiet Cesar Mini Filets, 48 x 150 g

  Indyk z wołowiną
  139.00

  14 + 2,5 kg gratis! Purina Pro Plan, 16,5 kg

  Adult Original, kurczak i ryż
  159.80

  HURTTA płaszczyk zimowy , niebieski

  Dł. grzbietu: ok. 55 cm
  199.00
 • Royal Canin Mini Adult

  2 x 8 kg
  234.80

  Lupoderm kuracja dla zdrowej skóry i sierści - - 500 ml

  79.80

  Hills Natures Best Canine Adult Large / Giant - - 12 kg

  189.00

  Beneful Healthy Weight

  15 kg
  89.80
 • Skórzana obroża i smycz Buffalo, koniakowe - - Smycz, obroża 60 x 2,5 cm

  129.00

  Trixie zestaw rowerowy, uchwyt i smycz

  Zestaw
  89.80

  Rinti Extra Chicko Plus, z czosnkiem

  80 g
  7.40

  Royal Canin Breed Boxer Adult

  12 kg + 2 kg extra!
  189.80
 • Pakiet próbny Lukullus, 2 x 1,5 kg

  2 smaki
  44.80

  Nutram Grain-Free Mini, łosoś i pstrąg

  2 x 11,34 kg
  379.00

  Płaszcz ""Niedźwiedź polarny"", czerwono-czarny

  Rozm. L: dł. grzbietu 50 cm
  59.80

  Bosch Goodies Light, przysmak

  3 x 450 g
  29.80
 • Dwupak Royal Canin Veterinary Diet, 2 x 4 / 12 / 14 kg

  Satiety Support SAT 30, 2 x 12 kg
  419.00

  11,5 + 1 kg gratis! Exclusion Diet, 12,5 kg

  Jeleń z ziemniakami
  183.00

  14 + 2,5 kg gratis! Purina Pro Plan, 16,5 kg

  Adult Original, kurczak i ryż
  159.80

  Josera SensiPlus Adult Sensitive - - 15 kg

  139.00
 • Royal Canin Mini Adult - - 2 kg

  49.80

  Orijen Regional Red

  2 x 13 kg
  589.00

  Sweterek z norweskim wzorem

  Rozm. S: dł. grzbietu 25 cm
  29.80

  Owalna szczotka drewniana - - 22 x 5 cm

  7.80
 • Zabawka Kong Wobbler Snackball

  L
  44.80

  Zabawka do żucia GoodBite Natural, mała

  Drób, 2 x 40 g
  11.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 24 x 400 g

  Jagnięcina
  159.00

  Duże opakowanie Eukanuba + 250 g Rocco Chings gratis!

  Puppy All Breeds, jagnięcina i ryż, 12 kg
  149.80
 • Feel Free szelki

  XL
  19.80

  8in1 Delights Strong kości do żucia

  XS, 7 x 20 g
  15.80

  Mera Dog Pure, jagnięcina i ryż

  2 x 12,5 kg
  259.00

  Royal Canin Giant, 2 x 15 kg, korzystne dwupaki

  Puppy
  364.80
 • Vitakraft, paseczki jagnięce

  80 g
  6.80

  Klatka do transportu psa - - 93 x 62 x 69 cm

  179.00

  Duże opakowanie Hills + TubiDOG pasta gratis!

  Puppy Large Breed, kurczak, 11 kg
  149.00

  Dwupak Eukanuba Adult Large Breed

  Jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  274.80
 • Tigeria dropsy dla kota Happy Hearts

  50 g
  4.80

  Mera Dog Chrupiące biszkopty

  2 x 5 kg
  74.80

  Purina Veterinary Diets Renal Function - NF

  14 kg
  245.00

  Rocco Sensible, 6 x 800 g

  Jagnięcina z ryżem
  39.80
 • Hagen Dogit duże automatyczne poidło

  Dogit duże poidło
  219.00

  Fitmin Dog Solution Rabbit & Rice, królik i ryż

  2,5 kg
  39.80

  Kość Cookie´s Seaside Bone

  2 x 16 cm
  9.80

  Dwupak Bosch, różne smaki

  Maxi, drób, 2 x 15 kg
  189.80
 • Royal Canin Size 15 + 3 kg EXTRA!

  Medium Adult
  179.80

  Royal Canin Medium Sensible - - 4 kg

  77.80

  Trixie Denta Fun Veggies

  4 x 7 cm (44 g)
  2.80

  Dwupak Bozita

  Original XL, 2 x 15 kg
  219.00
 • Okrycie ochronne do samochodu Allside - - 140 cm x 145 cm

  179.00

  Bosch Junior Mini, drób - - 3 kg

  32.80

  Automat do karmy TX4 Plus

  Szaro-czarny
  149.00

  Trixie Denta Fun Veggies, 24 opakowania

  24 x 12 cm (1560 g)
  79.80
 • Dokas Pierś z kurczaka z rybą

  210 g
  14.80

  Josera karma 4 kg w najniższej cenie!

  Emotion SensiPlus
  49.80

  8in1 Delights Selection

  15 szt., 260 g
  36.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet, 2 x 4 / 12 / 14 kg

  Renal RF 16, 2 x 14 kg
  469.80
 • Yarrah Bio Vegetarian

  2 x 10 kg
  239.00

  Vitakraft, paseczki jagnięce

  3 x 80 g
  19.80

  Dwupak Purina Veterinary Diets, 2 x 14 kg

  Gastro Enteric - EN
  469.80

  Rocco Senior, 6 x 400 g

  Drób z płatkami owsianymi
  21.80
 • Podwójne punkty bonusowe: Uszy wieprzowe, 50 szt.

  50 sztuk
  139.00

  Premio pasztet z wątróbki w tubce

  3 x 110 g
  19.80

  Silver Line, miska ze stali szlachetnej - czarna matowa

  200 ml, Ø 15 cm
  9.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit Pur, 12 x 400 g

  Dziczyzna
  79.80
 • Dyski treningowe - - 5 dysków

  7.80

  5 kg Grau Reismix + 6 x 400 g Grau Przysmak Łakomczucha

  Jagnięcina z ryżem pełnoziarnistym
  129.00

  Acana Chicken & Burbank Potato

  18 kg
  219.80

  Royal Canin Breed Chihuahua Adult

  2 x 3 kg
  149.00
 • Beneful Zdrowa Różnorodność

  150 g
  7.80

  Exclusion Diet, kaczka z ziemniakami

  12 x 400 g
  129.00

  Maszynka Pet Clipper CP-7010

  Zestaw
  79.80

  Rocco Junior, 6 x 800 g

  Serca kurze z ryżem i wapniem
  37.80
 • Oryginalny FURminator do długiej sierści XL

  Szerokość grzebienia 12,7 cm
  199.00

  Black Angus Adult

  5 kg
  74.80

  Pedigree Adult Mini, 5 rodzajów mięs

  1,5 kg
  14.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Mini Adult, drób

  2 kg
  59.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

oddam psa
0