wróć

Cieczka

 

Cieczka

Cieczką nazywamy czas, w którym realizuje się aktywna część cyklu rozrodczego suk. Jest to czas wyjątkowy zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Fizjologia wywiera wówczas zauważalny wpływ na zachowanie i reakcje naszej podopiecznej. Jest to proces całkowicie naturalny.

Pierwsza cieczka

Dojrzałość płciową suki osiągają pomiędzy 6 a 12, a w skrajnych przypadkach nawet 20 miesiącem życia.
Przyczyną tak dużej rozbieżności może być rasa (wielkość), cechy osobnicze a nawet sposób i warunki wychowywania pupilki.

Po wspomnianym okresie czasu następuje pierwsza cieczka. Standardowo trwa ona 3 -4 tygodnie, jednak możliwe są aberracje wydłużające ten czas nawet do 6 tygodni.

Wynika to z faktu, iż gospodarka hormonalna zwierzaka po raz pierwszy daje o sobie znać (przynajmniej w tak bezpośredniej formie). Kolejne cykle pojawiać się będą co 6 miesięcy. Tutaj również możliwe jest przesunięcie w czasie - zdarzają się samice, u których cieczka występuje do trzech razy w roku (rzadki przypadek) lub też tylko raz w roku. Pamiętajmy jednak, że krwawienie zaobserwowane podczas okresu bezrujowego może świadczyć o zakażeniu macicy, warto więc każde odstępstwo od normy (także wydłużający się period pomiędzy cieczkami) skonsultować z lekarzem weterynarii.
Bardzo istotnym jest fakt, że osiągnięcie dojrzałości płciowej nie jest równoznaczne z dojrzałością fizyczną.
Pod żadnym pozorem nie wolno więc dopuścić do ciąży podczas pierwszej cieczki !
W zależności od tego, do jakiej rasy należy nasza podopieczna, wiek jej dojrzałości plasuje się między 18 a 24 miesiącem życia. Dopiero od tego momentu jej organizm przygotowany jest do zniesienia trudów macierzyństwa.

Objawy

Niektóre suki już na kilka dni przed spodziewanym rozpoczęciem cieczki wylizują krocze, stają się niespokojne, mogą stracić apetyt i czuć potrzebę częstszego oddawania moczu. Ich cykl rozrodczy przedstawia się następująco :

Faza I - przedrujowa ( proestrus )

Za jej początek przyjmuje się dzień, w którym rozpoczęło się krwawienie. Najczęściej mamy okazję dostrzec krople krwi na podłodze (krew ciemnoczerwona). Jest to czas, w którym macica przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionych komórek jajowych. Niektóre suki w tym czasie mniej jedzą, wydają się nieco rozbite, nie dopuszczają psów do siebie (lub bawią się z nimi, ale nie przyzwalają na krycie). W tym okresie zewnętrzne narządy rozrodcze są dużo bardziej ukrwione, mogą być nabrzmiałe i bardziej widoczne. Faza ta trwa ok. 7 - 10 dni.

Faza II - ruja ( estrus )

Krew zwierzęcia wydaje się bardzo rozrzedzona (kolor popłuczyn mięsnych, różowawy), ewentualnie śluzowata. Nasza podopieczna jest wówczas bardziej łasa na pieszczoty, silnie przywiera do głaszczącego ją człowieka, odchyla sztywno ogon, popiskuje, wydaje się być podniecona - wyraża ewidentną gotowość na kopulację. Jest to znak, że następuje owulacja - suczka instynktownie będzie próbowała realizować popęd rozrodczy. Cykl ten trwa przeważnie około 4 dni, u niektórych osobników dłużej. W tym czasie suka jest fabryką feromonów, które przyciągają przedstawicieli płci przeciwnej, czasem bardzo zdeterminowanych przez popęd seksualny. Jeśli planujemy potomstwo naszej podopiecznej, jest to idealny czas na dopuszczenie do krycia (najlepiej pomiędzy 9 a 13 dniem cyklu,dwukrotnie w odstępie 48 godzin). Częstsze oddawanie moczu w czasie cieczki związane jest z celową dystrybucją feromonów, mających przywołać samce gotowe do prokreacji.

Faza III - porujowa ( metoestrus

Trwa od 1 do 5 dni, w trakcie których kształtują się ciałka żółte. Produkują one hormony pobudzające błonę macicy i przygotowujące ją do przyjęcia zapłodnionej komórki. Jeśli takowa istnieje dochodzi do ciąży. Wydzielina dróg rodnych może mieć w tym czasie znów ciemniejsze zabarwienie - będzie się wydostawała jeszcze przez kilka dni. Genitalia naszej podopiecznej stają się bardziej miękkie, nie będzie już tak silnie reagować na dotyk człowieka ani na zaloty psich kawalerów.

Faza IV - bezrujowa ( anestrus )

Suka wchodzi w nią płynnie, właściwie niepostrzeżenie, z poprzedniej fazy. Jest to czas spoczynku płciowego. Trwa do następnej cieczki (średnio 6 -8 miesięcy).

Pamiętajmy, że przez cały czas trwania cieczki musimy bardzo mocno pilnować naszej pupilki. Jeżeli ciąża nie jest pożądana trzeba zastosować kilka metod zapobiegawczych, uniemożliwiających samcom dostęp do suki. Przede wszystkim zawsze należy wyprowadzać ją na smyczy. Nie wolno puszczać jej luzem nawet na terenie ogrodzonym - dla wielu psów sforsowanie płotu jest łatwiejsze niż zapanowanie nad popędem seksualnym. Psy, czując wydzielane przez sukę w rui feromony, potrafią uciec z mieszkania, podkopać ogrodzenie, przeskoczyć płot. Najlepiej w czasie cieczki trzymać podopieczną w domu. Na spacery powinny ją zabierać osoby dorosłe - dziecko może nie poradzić sobie z zapanowaniem nad sforą psów, będących we władzy instynktu.

Zwierzęta reprezentują skrajnie różne typy osobowości. Może mieć to wyraz w sposobie zachowania podczas cieczki. U niektórych suk zew krwi jest tak silny, że uciekają z domu, chcąc go zrealizować. Inne przechodzą ten czas właściwie bezobjawowo - mamy wtedy do czynienia z tzw. cichą rują. Jest ona o tyle niebezpieczna, że - pozostając niezauważoną przez opiekuna - skończyć się może nieplanowanym miotem. Niektóre suki tak skrupulatnie przeprowadzają zabiegi higieny intymnej, że nie zostawiają nawet lekkich śladów krwawienia w swoim otoczeniu.

Brak cieczki

Przyczyn braku występowania cieczki może być kilka. Przede wszystkim należy się upewnić, czy wkroczenie w wiek sugerujący osiągnięcie dojrzałości płciowej rzeczywiście się z nią łączy. Za patologiczny uważa się brak pierwszej cieczki po ukończeniu drugiego roku życia. W każdym innym przypadku, jeśli nie występują dodatkowe objawy, sugerujące stan chorobowy, zazwyczaj nie ma się czym martwić, gdyż prawdopodobnie suka nie dojrzała płciowo. Należy ją jednak uważnie obserwować, bowiem każda nieprawidłowość może być wskazówką, że nie wszystkie procesy w jej organizmie przebiegają zgodnie z prawidłowym rytmem. Jakość i ilość oddawanego moczu i kału, skłonność do tycia lub nadmierna szczupłość, ospałość, agresja, zmiany skórne, apatia - to tylko niektóre z czynników, jakie w połączeniu z brakiem cieczki powinny zwrócić naszą uwagę. Mogą one wskazywać na problemy z tarczycą, trzustką, wątrobą bądź nerkami.
Na brak rui wpływ może wywierać także nieodpowiednie żywienie. Organizm przekarmionej lub, dla odmiany, wygłodzonej suki, może nie posiadać wystarczającej ilości składników odżywczych, stymulujących prawidłowy przebieg fazy estrus. Niedobór fosforu sprzyja na przykład zaistnieniu tzw. cichej rui, przyczyniając się jednocześnie do rozregulowania całego cyklu płciowego. Podobnie działa brak witamin A i E. Niedobór białek hamuje procesy tworzenia się niezbędnych aminokwasów, konsekwencją czego obniża się płodność zwierzęcia. Tym samym pojawia się ryzyko całkowitego braku owulacji.
Na przesunięcie w czasie lub całkowity brak cieczki bezwzględnie może mieć wpływ zarobaczenie suki. Podobnie rzecz się ma ze zwierzętami zbyt wyeksploatowanymi - czy to w wyniku częstych ciąż, przebytych chorób bądź też z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie można także wykluczyć wadliwej budowy lub policystyczności jajników.
Niebagatelny wpływ na kondycję suki, także w kontekście jej cyklu rozrodczego, ma środowisko w jakim zwierzę żyje oraz poziom odczuwalnego stresu. Niepokój, lęk, zmiany w najbliższej (dotąd stałej) przestrzeni mogą spowodować poważne zaburzenia owulacji.

Jak widać, przyczyn braku cieczki może być naprawdę wiele. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do przebiegu okresu rozrodczego, niezmiernie ważna jest gruntowna kontrola lekarska, połączona z wywiadem oraz badaniami diagnostycznymi. Tylko dzięki niej możemy mieć szansę na przeciwdziałanie ewentualnym, być może bardzo poważnym w skutkach, zaburzeniom.

Jak zapobieć ciąży u suki

Zdecydowanie opowiadamy się za obaleniem wciąż pokutującej opinii, jakoby ciąża była niezbędna dla prawidłowego rozwoju suk. Pamiętajmy, że posiadanie potomstwa jest w przypadku zwierząt potrzebą biologiczną, a nie psychologiczną. W świecie psów i kotów więzi między zwierzętami nie są oparte na koligacjach rodzinnych. Nasza pupilka z pewnością nie dozna uszczerbku na zdrowiu (zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej), jeżeli zdecydujemy się na pozbawienie jej zdolności rozrodczych - stosując np.sterylizację. Można także wprowadzić antykoncepcję hormonalną. Jest ona jednak dość kosztowna, ponadto wymaga wcześniej przygotowanego planu podawania hormonów oraz grozi powikłaniami w zakresie działania i budowy narządów rodnych - zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia ropomacicza i nowotworów. Z tego powodu coraz więcej lekarzy weterynarii jednoznacznie opowiada się za sterylizacją, która w ogólnym rozrachunku przyczynia się do poprawy jakości życia tak podopiecznej jak i jej właściciela.

Pozwala także przyczynić się do minimalizowania jakże istotnego problemu - wciąż powiększającej się populacji psów i kotów nie posiadających domu ani opiekuna, których wegetacja w schroniskach i na ulicach miast jest efektem ludzkiej bezradności i braku odpowiedzialności.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Orijen Puppy

  2,27 kg
  74.80

  Bosch Junior Mini, drób

  3 kg
  32.80

  Trixie Denta Fun

  Miętowa 11 cm, 60 g
  5.80

  Przełyki wołowe

  1000 g
  42.80
 • Herrmanns Bio-Menu, 6 x 400 g

  Indyk z owocami i warzywami (bez zbóż)
  49.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 400 g

  Czysta wołowina
  74.80

  Dwupak Trainer, 2 x 7,5 / 12,5 kg - Trainer Fitness 3 Puppy Med/Maxi ryba & ryż, 2 x 12,5 kg

  399.00

  Happy Dog Supreme Fit & Well Adult Mini

  4 kg
  62.80
 • Dwupak Bosch, różne smaki

  Senior, drób, 2 x 12,5 kg
  189.00

  Buty S & P Boots

  Rozm. XL
  44.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g

  Wołowina (Oryginał)
  29.80

  Materac Brownbay

  140 x 105 x 17 cm
  229.00
 • Buda Spike Komfort z plastikowymi drzwiczkami

  M: dł. x szer. x wys.: 88 x 78 x 81 cm
  249.00

  Płaszcz Legend

  Rozm. L: dł. grzbietu ok. 35 cm
  29.80

  Korzystny pakiet Exclusion Diet, 12 x 400 g

  Ryba z ziemniakami
  129.00

  Hunter Szelki do auta Easy Comfort

  Rozmiar M: regulowany obwód brzucha 50 - 66 cm
  169.00
 • Buda Spike 4-Seasons, z termoizolacją

  M: szer. x gł. x wys. : 93 x 86 x 84 cm
  429.00

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Senior, indyk

  2 x 10 kg
  339.00

  Pet Head BFF spray przeciw plątaniu się sierści

  450 ml
  49.80

  8in1 Vitality drożdże piwne

  260 tabletek
  32.80
 • Hills Canine Puppy, jagnięcina i ryż

  3 kg
  62.80

  11 + 1 gratis! GranCarno Adult, 12 x 400 g

  Pakiet 2
  45.20

  Royal Canin Medium, korzystne dwupaki

  Dermacomfort, 2 x 10 kg
  269.00

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 400 g

  Wołowina z dziczyzną
  89.80
 • Trixie poduszka Winny

  80 x 55 cm
  69.80

  Dwupak Lukullus, 2 x 15 kg

  Kurczak i łosoś z Morza Północnego
  268.00

  Royal Canin Mini, korzystne dwupaki

  Sensible Sensitive Digestion, 2 x 10 kg
  299.00

  Terra Canis Sensitive, 6 x 800 g

  Kurczak z pasternakiem, dmuchawcem i rumiankiem
  99.80
 • Bosch Goodies Dental, przysmak

  3 x 450 g
  29.80

  Rinti Gold, 6 x 185 g

  Kawałki kurczaka
  19.80

  Płaszcz No Limit, czerwony

  Rozm. XL: dł. grzbietu 56 cm
  69.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Wołowina z jagnięciną
  44.80
 • Integra Protect Renal

  6 x 600 g
  39.80

  Bosch Junior Maxi

  3 kg
  35.80

  Buda Spike Standard

  XXL: dł. x szer. x wys.: 123 x 98 x 110 cm
  379.00

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Wołowina z sercami
  159.00
 • Mera Dog Active

  2 x 12.5 kg
  189.00

  Megapakiet Lukullus Junior, 24 x 400 g

  Kurczak z cielęciną
  99.00

  Transporter Feria

  4 kółka
  49.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g

  Renifer
  69.80
 • Royal Canin Medium Light

  13 kg
  169.00

  Josera SensiPlus Adult Sensitive

  15 kg
  149.00

  Zestaw 3-ech zabawek Bionic

  Zestaw 3-ech elementów
  119.00

  Buda Trixie Natura z przedsionkiem

  M: szer. x gł. x wys. 100 x 82 x 90 cm
  549.00
 • Purina Dog Chow Adult Mixed Meat, kurczak indyk

  2 x 15 kg
  184.80

  Mera Dog Pure Goody Snacks, 600 g

  Indyk i ziemniaki, bez zbóż
  17.80

  Dwupak Trainer, 2 x 7,5 / 12,5 kg - Trainer Fitness 3 Adult Med/Maxi, jagnięcina z ryżem , 2 x 12,5 kg

  349.00

  Beneful Small Bites

  2 x 1,4 kg
  34.80
 • Korzystny pakiet Trainer Natural Medium, 12 x 400 g

  Puppy & Junior
  89.80

  Royal Canin Mini Junior

  8 kg
  129.80

  Lukullus Menu Gustico Sensitive, z wołowiną

  6 x 200 g
  26.80

  Royal Canin Maxi Adult 5+

  15 kg
  175.00
 • Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Koktajl wielomięsny
  44.80

  Rocco Sensible, 6 x 400 g

  Kurczak z ziemniakami
  22.80

  Trixie Denta Fun Veggies, 8 szt.

  8 x 11 cm. 480 g
  19.80

  Innotek Obroża antyszczekowa

  Obroża, rozmiar standardowy
  279.00
 • Animonda mięsne paski

  100 sztuk
  29.80

  Trixie Walker Care Comfort buty

  Rozm. XL, 2 szt.
  25.80

  Korzystny pakiet Naturediet CH Sensitive,12 x 390g

  Łosoś z warzywami i ryżem
  44.40

  Torba transportowa Pet Home

  XL: dł x szer x wys: 106 x 71 x 68,5 cm
  249.00
 • Proszek wzmacniający stawy Luposan Original

  2400 g
  299.00

  Dwupak Eukanuba Puppy

  Medium Breed, 2 x 15 kg
  309.00

  Korzystny pakiet Trainer Natural Maxi, 12 x 400 g

  Adult, Wołowina, ryż i żeń-szeń
  89.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  159.00
 • Dokas Rolki do żucia z kurczaka

  450 g
  25.80

  Koktajl Carnello i kota

  5 x 250 g
  64.80

  Korzystny pakiet Trainer Natural Mini, 12 x 150 g

  Adult , Kurczak, ryż i aloes
  54.80

  Hills Canine Adult, kurczak

  12 kg
  139.80
 • 10 + 2 gratis! Rinti Pur Kennerfleisch, 12 x 400 g

  Żwacz
  49.60

  Duże opakowanie Bosch + Dysk Trixie Dog Activity gratis!

  Puppy, drób, 2 x 7,5 kg
  149.60

  Royal Canin X-Small, korzystne dwupaki

  Adult, 2 x 3 kg
  139.00

  Eukanuba Daily Care Overweight & Sterilised

  2 x 12,5 kg
  289.80
 • 8in1 Fillets Pro Digest, 80 g

  L
  9.80

  Defu Bio Organic przysmak

  200 g
  14.80

  Trixie Beany kocyk z flauszu

  Beżowy z łapkami
  11.80

  8in1 Delights piłkeczki do żucia

  M, 6 x 42 g
  47.80
 • Happy Dog Supreme Irlandia

  4 kg
  69.80

  8in1 Delights kość do żucia z kurczakiem

  L, 100 g
  15.80

  Kosz , jasnobrązowy

  100 x 80 x 28 cm
  149.00

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  6 x 75 g
  17.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Łysienie psa

 Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne..

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

Zatrucie cebulą

 Jak powszechnie wiadomo, naszym pupilom nie zawsze na zdrowie wychodzi spożywanie produktów pochodzących z ludzkiego stołu. Niektóre elementy naszej diety, które dla nas są cennymi..

Przewlekła niewydolność nerek - PNN..

 Podczas przebiegu przewlekłej niewydolności nerek (PNN) następuje stopniowe zanikanie czynności narządowych. Jej efektem są : nieprawidłowa filtracja krwi, złe zarządzanie odpadami ..

oddam psa
0