Czasowy paraliż

Witam, mam 13-letniego owczarka niemieckiego. Waży około 36kg. Nie wiem za bardzo od czego zacząć, to może prosto z mostu:

jakiś czas temu pies z godziny na godzinę zaczął zataczać się jak człowiek w stanie totalnego upojenia alkoholowego. Znosiło go na boki i zwyczajnie się przewracał, jakby został ogłuszony. Minęło kilka godzin i jego stan znacznie się pogorszył. Pies zwymiotował 8 razy jaskrawą, żółto-zieloną wydzieliną (coś w rodzaju piany). Kilka godzin później po prostu się przewrócił i nie mógł wstać. Nic nie jadł, pił jedynie wodę. Po około dobie pies zaczął robić pierwsze kroki, jednak nadal zachowywał się jak pijany. Po kilku dniach doszedł do siebie. Od tego czasu minęły jakieś 2 tygodnie. Co jakiś czas pies dostaje tak jakby porażenia kończyn (wygląda to tak, jakby przez łapę płynął prąd - prostuje się i pies wyje z bólu lub strachu, tego nie wiem). Taki atak przychodzi znienacka i czasami po prostu w sekundę paraliżuje mu jedną, dwie, trzy lub cztery łapy, pies upada i się "wykręca" jakby dostawał skurczy całego ciała. Proszę o porady, co to może być i jak to leczyć. Lokalni weterynarze mówili wprost, że nie mają pojęcia co mu jest. Brali pieniądze, dawali mu coś na niewydolność serca i wzmocnienie. Pies jest na podwórku, jak na swój wiek jest bardzo żywotny - uwielbia spacery, biega, szczeka, wariuje, bawi się. Jest zadbany, na zdrowiej diecie (karmy suche i z puszek, różnych firm). Pieniądze nie grają roli, chcę przedłużyć życie mojego pupila, albo chociaż zapewnić mu spokojną starość. Nie chcę, żeby się męczył. Pozdrawiam i proszę o wszelkie sugestie. Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odpowiedź

Witam,


z opisu objawów można by wnioskować że mamy do czynienia z problemem neurologicznym (np. padaczka) jednak to nie takie proste. Pytanie nie zawiera żadnych wyników badań przprowadzonych przez lekarza. Psu należy wykonać cały szereg badań (szczegółowe badanie biochemiczne i morfologiczne krwi, badanie serca, badanie neurologiczne jeżeli będzie potrzeba to również inne ) i dopiero na tej podstawie stawiać diagnozę i podejmować leczenie. Można też nagrać np. telefonem komórkowym jeden z takich ataków aby pokazać to lekarzowi podczas wizyty. Niestety nic więcej nie mogę podpowiedzieć.


Pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl