Dysplazja stawu łokciowego

posiadam 7-miesięcznego berneńczyka, który 3 tygodnie temu przeszedł operację polegającą na skróceniu kości łokciowej, która rosła wolniej od kości promieniowej co spowodowało zmiany zwyrodnieniowe w stawie łokciowym i nadgarstkowym i w efekcie kulawiznę. W miejsce przeciętej kości została wprowadzona tkanka tłuszczowa pobrana z części brzusznej w celu dostarczenia komórek macierzystych. Przez pierwsze 2 tygodnie piesek zaczął obciążać chorą łapę i układał ją prosto. Tydzień temu było wykonane rtg i diagnoza, że jest lepiej. Niestety od kilku dni szczeniak znowu zaczął bardziej utykać (utykanie jest oczywiście w dużym stopniu spowodowane usztywnieniem łapy) i wyraźnie oszczędzać łapę aż do tego stopnia, że czasem nawet siedząc podnosi ją lekko do góry. Zaczął ją również wykręcać na bok. Dodam jeszcze, że obecnie szczeniak jest w okresie intensywnego wzrostu i przybiera parę kilogramów na tydzień (obecnie waży 37 kg). Również lewa przednia łapa ulega widocznej deformacji w stawie nadgarstkowym i też ma być operowana po wyleczeniu pierwszej i na dodatek inną metodą (ma być wstawiany tzw gwóźdź). Mam pytanie, co może być przyczyną obecnych niekorzystnych zmian w zoperowanej łapie i czy mam czekać do umówionego terminu zdjęcia opatrunku (jeszcze 2 tygodnie) czy jednak natychmiast zrobić prześwietlenie ? Czy rtg wykonywane w odstępach tygodniowych (w okresie 2 miesięcy były już 3 prześwietlenia) mogą mieć jakieś skutki uboczne ? W chorej łapie zapewne następuje zanik mięśni a zatem jak prowadzić rehabilitację (pływanie pewnie odpada z uwagi na opatrunek) ? Czy czekanie z operacją drugiej łapy do czasu wyleczenia pierwszej jest słuszne ? Z góry dziękuję za poradę
z poważaniem
marek lyska

Odpowiedź

Dzień dobry,


Zachęcam do przyśpieszenia wizyty kontrolnej, ponieważ nasilenie objawów jest niepokojące. Niestety określenie przyczyny obecnego stanu bez przeprowadzenia odpowiednich badań jest niemożliwe.


W przypadku opisanych zmian postępowaniem z wyboru jest wykonanie 2 zabiegów. Jest to związane zapewnieniem psu odpowiedniego komfortu ( możliwość poruszania się). W takiej sytuacji należy liczyć się z możliwością nasilenia objawów w nieoperowanej łapie ze względu na dalszy rozwój choroby, a także z powodu nadmiernego jej obciążania wynikającego z czasowego osłabienia przeciwstawnej kończyny.


Rehabilitacja będzie możliwa po zdjęciu opatrunku usztywniającego.


Pozdrawiam


lek. wet. Michał Czingon specjalista chirurg

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl