Odrobaczanie

Witam

od dwóch tygodni jestem posiadaczką 9 tyg pieska rasy shih tzu. Dziś pierwszy raz od jego kupna byliśmy u weterynarza. Poprzedni właściciele do tej pory pieska nawet nie raczyli odrobaczyć. Podczas wizyty piesek otrzymał tabletkę odrobaczającą. Po powrocie do domu (około godziny później) zwymiotował. Zdarzyło my się to tylko raz. Ponadto nie zauważyłam, by w wymiotach były robaki. Z kolei kupki robi normalne (co prawda dostrzegam w nich jakby ziarnka sezamu, ale ostatnimi czasy karmię pieska raz dziennie ryżem pomieszanym ze starterem więc nie wiem czy to nie od tego. ) piesek się nie drapie, nie ociera. Ogólnie dopisuje mu apetyt i humorek. W związku z tym nasuwa się moje pytanie czy wymioty po odrobaczeniu u pieska zawsze oznaczają robaki w organizmie zwierzaka? Czy jest to po prostu reakcja obronna organizmu na środek, który mu podano?

Odpowiedź

 Witam Panią i gratuluję nowego nabytku. Cieszę się równiez, że nie muszę Pani przekonywać do potrzeby profilaktyki.  


odrobaczanie takiego maluszka jest ważne z 2 powodów - zdrowia pieska i właściciela. Kontakt człowieka z psem, szczególnie takim maleństwem jest bardzo bliski, większość szczeniaków sypia w łózku z właścicielami, dziećmi, są przytulane, pieszczone i całowane. Dlatego też warto zadbać o zdrowie zwierzęcia jednocześnie zabezpuieczajac się przed groźnymi chorobamoi odzwierzęcymi. Szkoda , że wielu "hodowców" zaniedbuje wczesną profilaktykę, czynia to z niewiedzy, oszczędności lub lenistwa, tymczasem kupując szczeniaka z hodowli powinniście Państwo otrzymać poza metryką, także książeczkę zdrowia, w której lekaż weterynarii wpisał ( i potwierdził swoją pieczątką i podpisem) odrobaczenie i pierwsze szczepienie. Taki szczeniak idzie w świat chroniony przed najgroźniejszymi chorobami zakaźnymi i wolny od pasożytów wewnętrznych.  


Dobra kondycja, apetyt i ładny wyglad pieska niestety  nie gwarantują nam , że nie ma pasożytów, dlatego lekarze weterynarii zalecają odrobaczanie szczeniąt ( i suki) jeszcze przez hodowcę, warto też wykonać we własnym zakresie odrobaczenie zakupionego pieska . Zalecamy równiez podawanie profilaktyczne leków przeciwrobaczych co 3-6 m-cy, także psów dorosłych - zwłaszcza jeśli są w domu dzieci.  


W kwestii wymiotów . Zwrócenie treści pokarmowej w krótkim czasie po podaniu leku powoduje, że nie możemy uznać takiego podania za skuteczne. Po upływie godziny w zasadzie lek powinien już zadziałać. Wymioty natomiast nie są wyznacznikiem zarobaczenia. Zarówno wymioty jak i biegunka moga pojawiać się prz silnym zarobaczeniu , jednakże nie są tu tzw. objawem patognomicznym - wskazujacym jednoznacznie na przyczynę.  Proszę więc się na zrażać, odrobaczyć pieska ponownie i pamiętać o regularnym  odrobaczaniu w przyszłości.


 


Pozdrawiam, lek. wet. Roman Kulpa.  

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl