Problem z tylnymi nogami u psa

Witam, jestem właścicielką 14 letniej suni u której w tamtym roku rozpoznano kardiomiopatie rozstrzeniową. Jest na lekach - cardisure, karsivan, cardalis i furosemidzie. Oprócz tego dodatkowo bierzę komplex wit. B, immunodol i essentiale forte na podwyższone próby wątrobe. W związku ze swoim wiekiem coraz bardziej doskierwają jej bóle stawow zwłaszcza w tynich łapach. Sunia w wyniku tego często się przewraca, ciężko jej się wstaje i porusza. Chciałam jej jakoś wspomóc te stawy i od dłuższego czasu sunia jest na arthrofos forte. Jednak widzę, że nie jest to wystarczające. Chciałam jej podać jeszcze inne preparaty - zamówiłam preparat hmb na odbudowę masy mięśniowej ponieważ zaczęła się już także krzywić. Sunia niekiedy podczas upadku zaczyna potem utykać na jedną z tylnych nóg przeważnie jest to prawa łapa - sunia oszczędza tą nogę, ale chodzi na niej, dotykanie tej łapki czy ruch nią nie sprawia jej problemu, próbuje także sama wskoczyć na łóżko - czy mogę w takim przypadku doraźnie podać jej opokan w wielkości 1/4 tabletki i czy preparat hmb będzie w jej przypadku pomocny ? Słyszałam kiedyś u weterynarza że ten lek można podawać psu, tylko żeby dawka była odpowiednia do wagi psa. Moja sunia waży 25 kg. Konsultowałam się z 2 weterynarzamii co do leczenia tych łap mojej suni, ale wszyscy odradzali leki sterydowe i niesterydowe ze względu na chorobę serca i podwyższone próby wątrobowe psa. Sunia przez pewien czas miała także podwyższony mocznik, ale od kiedy jest na karmie renal i hepatic wyniki dotyczące nerek są w normie, tak samo morfologia jest w porządku.

Odpowiedź

Biorąc pod uwagę Dyrektywę 2001/82/WE, stan zwierzęcia oraz leki przez niego przejmowane podanie Opokanu jest niewłaściwe.


Można zastanowić się nad terapią PRP/IRAP lub komórkami macierzystymi, można też rozważyć zastosowanie preparaty Cartrophen Vet oraz fizykoterapię.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl