2 tygodniowy króliczek odseparowany od matki

Niedawno kupiłam 2 tygodniowego króliczka - samiczkę nazywa się plama . Zauważyłam że ona bardzo mało je, ciągle ma dostęp do karmy, sianka i wody ale tylko od czasu do czasu skubnie sianka i wypije wodę ale jak już je karmę i sianko to żuje dokładnie, długo i takie średnie porcje . Martwię się trochę czy może plama jest za młoda na odseparowanie od matki i że powinna jeść jeszcze mleko ale w sklepie zoologicznym też nie było jej mamy tylko siedziała z innym króliczkiem też 2 tygodniowym . Wiem że takie maleństwa nie potrzebują dużo jedzenia ale jednak trochę się martwię . Czy powinnam ją karmić mlekiem ? A jeśli tak to jak i jakim ? Czy jeszcze jakoś szczególnie muszę się nią zająć ( ona jest w klatce z moją świnką morską - polly i świetnie się dogadują )

Odpowiedź

Podejrzewam, że w opisie pytania wkradł się błąd: czy jest Pani pewna, że Plama ma 2 tygodnie a nie 2 miesiące? Pytam, gdyż hodowcy nie stosują odstawiania młodych królików poniżej 4-5 tygodnia życia. Wynika to min. z faktu, że laktacja samicy czyli okres karmienia młodych wynosi około 5-6 tygodni i jeśli króliczki odstawi się zbyt wcześnie (czyli np. w okresie kiedy matka je jeszcze karmi) odbija się to bardzo niekorzystnie na ich stanie zdrowia doprowadzając nieraz do śmierci. Dopiero w 2 - 3 tygodniu życia młode zaczynają interesować się innym pokarmem niż mleko matki.


Natomiast w przypadku, gdy Plama ma faktycznie 2 tygodnie można dokarmiać ją preparatem mlekozastępczym przeznaczonym dla kociąt (noworodków) - do nabycia w lecznicy weterynaryjnej lub sklepach zoologicznych (ewentualnie mleko kozie, nieodtłuszczone!). Mleko dajemy dwa razy dziennie, a w wieku 6 tygodni rezygnujemy całkowicie z jego podawania. Jeśli króliczka została Pani sprzedana w wieku 2 tygodni (czyli zdecydowanie zbyt wcześnie) może Pani zgłosić ten fakt lokalnej organizacji działającej na rzecz praw zwierząt. pozdrawiam. K. G

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl