Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

5 tys. złotych za spacer z psem bez smyczy

5 tys. złotych i ograniczenie wolności – tyle grozi właścicielowi psa za prowadzenie go bez smyczy. 15 listopada zaczęły obowiązywać nowe przepisy kodeksu wykroczeń.

Znacznie zaostrzono dotychczasowe sankcje za niedopilnowanie zwierzęcia. Z dwustu pięćdziesięciu złotych do nawet pięciu tysięcy złotych wzrosła kara grzywny dla właścicieli groźnych czworonogów, które puszczane ze smyczy podczas spacerów, trzymane na posesji bez ogrodzenia, zagrażają zdrowiu lub życiu innych ludzi. Za te wykroczenia grozi w skrajnych przypadkach ograniczenie wolności.

Wśród zwolenników i przeciwników nowego prawa rozgorzała już gorąca dyskusja. Ci pierwsi twierdzą, że właściciele będą bardziej pilnować swoich pupili i obowiązkowo chodzić z psami na spacery na smyczy. Wysokie grzywny wpłyną na wzrost świadomości ludzi. Natomiast przeciwnicy wskazują na to, że to nieuchronność kary powinna wpłynąć na świadomość właścicieli czworonogów. Zwracają również uwagę na funkcję smyczy, która ma z założenia chronić zwierze np. przed zaginięciem lub wypadkiem.

Nowe prawo uchwalono 4 października, a obowiązuje od 15 listopada br.