2018-10-05 08:40

Chomik Roborowskiego uroczy i niezależny

Ten uroczy gryzoń jest najmniejszy wśród wszystkich chomików. Charakteryzują go długie wąsy na swoim małym pyszczku, więc nie sposób pomylić go z innym zwierzakiem. Jakie są jednak jego potrzeby?

Mimo, że jest najmniejszym gatunkiem chomika – mierzy zaledwie od 6 do 9cm, to temperamentu i charakterku bynajmniej mu nie brakuje. Jego usposobienie, szybkość, zwinność i upartość zdecydowanie skłaniają do podziwu.
Tak jak inne chomiki, tak i ten zdecydowanie jest samotnikiem. I tak, jak każdy chomik ma swoje potrzeby, które powinniśmy mu zapewnić.
Pierwszą kwestią, którą poruszaliśmy w niedawnym artykule jest oczywiście klatka dla chomika, która musi spełniać odpowiednie wymiary. Chomikowi potrzebna jest bowiem przestrzeń, aby w swoim lokum czuł się dobrze i komfortowo. Ma ona ogromny wpływ na charakter i psychikę gryzonia. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, chomik Roborowskiego ma dosyć wysokie wymagania co do klatki – jej wymiary wynosić powinny 60x40cm i jest to minimum. Im większa powierzchnia, tym lepiej dla zwierzątka.
Wbrew opinii i przekonaniu wielu osób – chomiki nie posiadają zdolności wspinaczki, a więc wysokie konstrukcje, a także piętrowe klatki nie tylko nie sprawdzą się, ale są również zwyczajnie niebezpieczne. Ważny jest także rozstaw prętów w klatce, aby chomik nie zdołał się przez nie przecisnąć. W przypadku Roborowskiego odstęp między nimi powinien wynosić 0,7cm. Klatce przyda się także szczelna pokrywa, lub jej osiatkowanie.
Jeśli chodzi o kwestię żywienia, warto postawić na naturalność mieszanki zbóż. Nie powinna zawierać ona niepotrzebnych kolorowych chrupek i sztucznych dodatków. W przypadku odpowiednio zbilansowanej karmy, chomik nie będzie potrzebował dodatkowej suplementacji.
Wyposażenie klatki
Urządzając ‘’mieszkanie’’ dla naszego chomika, warto uwzględnić w nim:
• Średnicę kołowrotka – jest to minimum 20cm
• Domki bez okien
• Zabawki – najlepiej drewniane, aby chomik mógł bezpiecznie je gryźć

data publikacji artykułu: 2018-10-05

Popularne teraz

Komentarze