Dlaczego małpy nie mówią
Makaki posiadają anatomiczne możliwości wydawania dźwięków podobnych do ludzkich, jednak brakuje im odpowiednich sieci neuronowych, które umożliwiłyby im mówienie – wynika z najnowszych badań. Sugeruje to, że zdolność mówienia wynika głównie z unikalnej ewolucji ludzkiego mózgu, a nie z różnic anatomicznych między ludźmi a naczelnymi.
Profesor Asif Ghazanfar z Uniwersytetu Princeton wraz ze swoim zespołem wykorzystał filmy rentgenowskie do badania ruchów części aparatu głosowego makaków, takich jak język, wargi i krtań, podczas różnych zachowań oralno-twarzowych. Dane te zostały następnie przekształcone w model komputerowy, który symulował zakres wokalny makaków.
Ku zaskoczeniu badaczy okazało się, że makaki mogłyby produkować zrozumiałe samogłoski, a nawet całe zdania, gdyby miały odpowiednie zdolności neuronowe.
Laurie Santos, profesor psychologii na Uniwersytecie Yale, skomentowała, że badanie otwiera nowe możliwości w zrozumieniu unikalności ludzkiej zdolności językowej. Jeśli gatunek tak stary jak makak posiada trakt wokalny zdolny do produkcji słów, może to oznaczać, że inne gatunki ewoluujące później, takie jak szympansy, mogą mieć podobne zdolności wokalne. Badanie mózgu szympansów mogłoby więc pomóc w odkryciu sieci neuronowych, które pozwalają ludziom mówić.
Badanie to sugeruje, że naczelne, takie jak makaki, mogą być używane jako modele do zrozumienia rozwoju ludzkiego języka i jego ewolucji.