Odkryto okaz nosorożca włochatego
Kilku górników z Republiki Sacha na Syberii niedawno odkryło cenny okaz zmumifikowanego nosorożca włochatego, który oprócz zachowanych tkanek miękkich posiada również nienaruszony róg. To rzadkość w tego typu znaleziskach.
Górnicy znaleźli zwierzę podczas pracy w nowym kamieniołomie i zdecydowali się natychmiast skontaktować z naukowcami, aby nie uszkodzić go przy próbie wydobycia z lodu.
Jego zdjęcia zostały najpierw opublikowane na Telegramie, a następnie na X (dawniej Twitter), wzbudzając zainteresowanie i podziw tysięcy entuzjastów.
Pierwszych wstępnych badań nosorożca na miejscu dokonali badacze z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego (NEFU) w Jakucku, którzy postanowili również zabezpieczyć róg, ze względu na ryzyko kradzieży.
Według naukowców, ten okaz pozwoli badaczom lepiej poznać biologię jego gatunku i nawyki żywieniowe w skomplikowanym ekosystemie syberyjskim pod koniec epoki lodowcowej.
Obecnie nosorożec, należący do gatunku Coelodonta antiquitatis, czeka na ostateczne uwolnienie z lodu w ciągu najbliższych miesięcy, ponieważ część jego przednich nóg i brzucha jest nadal uwięziona w wiecznej zmarzlinie, która zapewnia idealne warunki do zachowania szczątków pradawnych stworzeń.
Nosorożec włochaty nie był jedynym zwierzęciem z rogami, które zamieszkiwało Syberię w okresie epoki lodowcowej. W tym samym czasie żył tam również inny gatunek nosorożca, Elasmotherium, spokrewniony z nim tylko daleko.
Oba te duże zwierzęta jednak wydają się być ofiarami zmian klimatycznych, które dotknęły Ziemię po zakończeniu epoki lodowcowej, oraz człowieka, który ostatecznie dobił te gatunki, już cierpiące z powodu głodu i braku odpowiednich warunków do przetrwania.