Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Czy wiesz, do czego służy tak długi nos znanemu nosaczowi polskości?

Z pewnością kojarzysz popularne memy z małpą o charakterystycznym nosie. Są to w rzeczywistości nosacze sundajskie. Twórcy memów wyśmiewają polskie przywary takie jak skąpstwo, małomiasteczkowość i gburostwo.

Skąd pomysł, aby nosacz sundajski stał się taką gwiazdą? Nie wiadomo, wiadomo jednak, dlaczego samce mają tak okazałe nosy. Jest to przykład tzw. dymorfizmu płciowego, dzięki któremu od razu widać, czy to samiec czy samica. Olbrzymi nos jest symbolem władzy i siły, badacze twierdzą, że im większy nos, tym większa ogólna masa nosacza. Odpowiadać też może temu, jakość nasienia danego osobnika.

Nosacze sundajskie są zagrożone wyginięciem. Ich miejscem zamieszkania jest wyspa Borneo w dalekiej Indonezji. Endemiczny gatunek małp skazany jest na wyginięcie, ponieważ wyniszczane są ich miejsca bytowania. Powolnie zmniejszająca się populacja to przykra wiadomość dla wielbicieli tych małp.

Czy nie próbowano wspierać gatunku? Oczywiście, jednak w niewoli wszystkie małpy umierały. Dlatego też od lat 90 zakazano hodowli tych zwierząt w ZOO.