2018-08-19 16:08

Daj się zaskoczyć zwierzakom!

Naukowcy i przyrodnicy nieustannie obserwują różne gatunki zwierząt. Dzięki temu dowiadują się o wielu zachowaniach, które nawet nie przyszłyby nam do głowy. Poznaj kilka ciekawych faktów z życia zwierząt!

Jak się okazuje od szympansów różni nas naprawdę niewielki procent genów. Co za tym idzie część z naszych reakcji jest bardzo podobnych, między innymi zabawy małych szympansów. Według naukowców ich zabawy są zbliżone do aktywności dzieci - fikanie koziołków, popychanie się, zabieranie sobie wzajemne różnych rzeczy. Szympansiątka wybierają sobie też towarzyszów w podobnym wieku. Zabawy są nieodłącznym elementem rozwoju - kształcą dzięki nim mimikę, wyrażanie emocji, w tym śmiech. To samo dzieje się u ludzi.

Koty kochają muzykę. Ale pod jednym warunkiem - musiała zostać napisana specjalnie dla nich. Według kociego naukowca, Charlesa Snowdena, muzyka zbliżona do częstotliwości i rytmu kociego miauczenia powoduje bardzo pozytywną odpowiedź u kotów. W przeciwieństwie do dzieł muzyki klasycznej. psycholog i przyrodnik puszczał różne utwory grupie 47 kotów. Klasyczna niestety nie spowodowała zwiększonego zainteresowania, przeciwieństwie do kocich rytmów. Te spowodowały ocieranie się o głośniki i żywe zainteresowanie melodią.

Ludzie instynktownie rozpoznają czerwony kolor jako ostrzegawczy i stopujący, dlatego też światła uliczne sygnalizujące STOP są właśnie takiej barwy. Część świata zwierząt podobnie na nie reaguje. Niestety nie należą do nich zamieszkujące miasta nietoperze. Plagą stało się więc ich przelatywanie na „czerwonym”, co nierzadko kończy się dla nich tragicznie.

Aligatory i krokodyle na pewno nie należą do zwierząt kojarzących się nam z zabawami. Uzbrojone w ostre zęby stanowią raczej inspiracje do filmów sensacyjnych z gadami w tle. Jak się jednak okazuje i one czasem potrzebują chwili wytchnienia. Dzięki obserwacji wiemy, że aligatory lubią surfować po falach, wozić się wzajemnie na plecach i bawić kłodami w rzece.

Czy wiedzieliście, że jerzyki potrafią spędzać w powietrzu nawet 2 - 3 lata jedząc, śpiąc i kopulując? Ptaki te wykazują tą umiejętność jedynie poza okresem lęgowym, kiedy potrzebują nakarmić młode i wysiedzieć jaja w gniazdach. Naturalnym rejonem ich występowania jest Japonia.

data publikacji artykułu: 2018-08-19

Popularne teraz

Komentarze