2018-09-12 14:43

Dobre żywienie kota

Nie jest proste odnaleźć się w gąszczu karm i dodatków żywieniowych dla swojego pupilka. Tym bardziej, że producenci kuszą nas na liczne sposoby: a to wołowinka ze smakowitymi warzywami, a to delikatny króliczek, kurczaczek z wolnego wybiegu. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie? Zazwyczaj nasze zakupy dla kota kończą się na wyborze 3 - 4 puszek, które nasz pupil łaskawie zaakceptuje.

Co jakiś czas je wymieniamy i na tym kończą się nasze dobre chęci. Nie czytamy etykiet i za bardzo ufamy producentom, którzy lubią manipulować informacjami i statystykami. Wśród 300 rodzajów karm na pewno znajdziemy tą wyjątkową, jednak trzeba uważnie czytać składy produktów. Zanim mięso od rzeźnika trafi do kociej puszki czeka je bardzo długa droga - jest ono rozdrabniane, mieszane, odsączane i sztucznie podrasowane witaminami i mikroelementami. Dodatkowo mięso jest sztucznie natłuszczane oraz doprawione sztucznymi aromatami, czy smakami. Dopiero tak spreparowane mięso trafia na miseczkę kota. A to chyba nie o taką karmę nam chodziło. Najczęściej na etykietach możemy się spotkać z określeniem „mączka z kurczaka”.

To zmielone mięso z całego ptaka zawierająca także pazury, pióra, skórę i kości. I uwaga - to nasze zwierzaki spokojnie mogą zjeść. W diecie kota pióra i pazury to naturalne źródło białka. Jednak po obróbce chemicznej koty przyswajają około 30% takiego białka. Czytajmy jednak dalej! Jeśli w składzie znajdziemy informację, że produkt jest o smaku królika, to oznacza to, że zawiera on najwyżej 4% danego mięsa. To są naprawdę niewielkie ilości mięsa! Zatem jeśli na karmie widzimy, że zawiera ona jedynie 4% królika, to co jest ukryte w reszcie?

Zbożowe wypełniacze - a więc cukry i gluten, dzięki którym karma uzyskuje ładny kształt wybranych figur geometrycznych. Koty nie są zaadoptowane do zjadania typowych resztek ze stołu człowieka. Ich układ trawienny nie trawi produktów pochodzenia roślinnego. To typowi mięsożercy, a ich zapotrzebowanie na produkty roślinne jest naprawdę bardzo małe. Warto o tym pamiętać widząc na opakowaniu informację, że zawartość stanowi także kukurydza, mączka kukurydziana lub ziarna kukurydzy. Co polecamy jako idealny składnik diety dla kota? Świeże mięso. Pamiętajmy także o tym, że nie każde będzie się nadawać. Wybierajmy zatem: surową wołowinę, cielęcinę i jagnięcinę.

Dobry będzie także gotowany drób. Ryby i podroby powinniśmy podawać koty maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. W mniejszych ilościach możemy uzupełnić dietę kota marchewką, dynią, groszkiem czy kukurydzą.

Zapraszamy do działu żywienie kota na naszej stronie, gdzie możecie znaleźć o wiele więcej informacji na ten temat!

data publikacji artykułu: 2018-09-12

Popularne teraz

Komentarze