2019-01-16 08:00

Inwazja obcych gatunków

Aż 329 potencjalnie niebezpiecznych gatunków zwierząt i roślin może zagrażać europejskiej przyrodzie. Tak wynika z najnowszych badań naukowców.

Ponad 40 naukowców z całej Europy, oceniło gatunki groźne dla środowiska oraz sposoby w jakie mogłyby one dostać się na nasz kontynent. Z badań wynika, że najbardziej zagrożony jest obszar kontynentalny i śródziemnomorski oraz rejon wysp wulkanicznych na Oceanie Atlantyckim. To właśnie tam ryzyko najazdu obcych gatunków jest największe. Natomiast najmniejsze dotyczy rejonów polarnych i wysokogórskich, Bałtyku i Morza Czarnego.

Za potencjalnie najbardziej niebezpieczne badacze uznali siedem gatunków zwierząt i jedną roślinę. To drapieżna ryba okoniokształtna Channa argus oraz sumik koralowy Plotosus lineatus, który wytwarza toksyny groźne dla człowieka. Na listę trafił też ślimak Crepidula onyx, dwa gatunki małży-Limnoperna fortunei i Mytilopsis sallei oraz rak Orconectes rusticus i wiewiórka czarna Sciurus niger. Z kolei jeśli chodzi o roślinę, to zagrożeniem może być glon Codium parvulum.

Jak podkreślają naukowcy-zdecydowana większość obcych gatunków pochodzi z tropików i nawet jeśli nie uda im się zadomowić w Europie, to i tak mogą być groźne. Egzotyczni przybysze mogą bowiem przenosić choroby czy pasożyty, a nawet powodować straty w gospodarce. Dla Polski największym zagrożeniem mógłby być rak Orconectes rusticus i wiewiórka czarna Sciurus niger. Żyją one w Ameryce Północnej i pochodzą ze stref klimatycznych podobnych do naszej. Na szczęście, na razie w Polsce nie stwierdzono występowania żadnego z tych gatunków.

data publikacji artykułu: 2019-01-16

Popularne teraz

Komentarze