Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Jadowita niespodzianka w praniu

Po moim mieszkaniu biega duży i podejrzanie wyglądający robak-takie nietypowe zgłoszenie odebrali strażnicy miejscy z Warszawy. Okazało się, że to skolopendra paskowana, która wypełzła z… prania.

Strażnicy natychmiast pojechali na miejsce. W mieszkaniu na Pradze-Południe zastali przestraszoną matkę z półtorarocznym dzieckiem. Kobieta opowiedziała strażnikom, że zbierając suche pranie, zauważyła pomiędzy ubraniami dziwnego robaka, który wypełzł na mieszkanie. Ekopatrol sprawdził co to za stworzenie i okazało się, że to dwunastocentymetrowa, jadowita skolopendra paskowana. Najprawdopodobniej uciekła hodowcy.

Strażnicy odłowili skolopendrę i przewieźli ją do warszawskiego zoo. Pomogli też kobiecie sprawdzić całe mieszkanie, aby mieć pewność, że nie ma w nim więcej takich niespodzianek.

Skolopendra paskowana jest największą skolopendrą żyjącą w południowej Europie. Jej naturalne środowisko to wzgórza oraz góry Francji, Włoch, Hiszpanii i Grecji. Skolopendra nie lubi ostrego światła, poluje w nocy. Można ją spotkać pod skałami i kamieniami, gdzie chowa się przed słońcem.