2018-09-17 16:11

Jaka jest rola żółwi w ekosystemie?

Na Ziemi zidentyfikowano 356 gatunków żółwi. Ponad 60% z nich jest na liście gatunków zagrożonych wyginięciem albo żyje jedynie w niewoli. Czy wymarcie żółwi grozi szerszymi konsekwencjami dla ekosystemu? Naukowcy z Tennessee Aquarium Conservation Insitute pokazali światu pracę, z której jasno wynika konkretna rola żółwi w przyrodzie.

Żółwie są aktualnie jednymi z najbardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt. Poprzez niszczenie ich naturalnych miejsc bytowania, odławianie na cele spożywcze lub jako towarzyszy człowieka w domu powoduje zanikanie ich populacji. Do tego choroby oraz zmiany klimatyczne. Dla żółwi w zasadzie nie ma już ratunku.

Czy zniknięcie żółwi z naszej planety może poważnie zaburzyć funkcjonowanie całych ekosystemów? Te zwierzęta bardzo silnie oddziałują na dobrostan między innymi pustyń, mokradeł, jezior i mórz. Ich nieoczywisty wpływ to utrzymanie w dobrej kondycji całego łańcuchu pokarmowego, żółwie wspomagają też rozsiewanie roślin. Niektóre żółwie skupione są w dużych grupach, co oznacza, że ich masa jest też spora.

Jeśli umrą to ekosystem wiele straci. Ponad to żółwie kopią jamy, które służą także innym zwierzętom za schronienie i miejsce spoczynku, żeru.
Nie doceniamy wartości tych cichych zwierząt. A powinniśmy, bo z badań wynika, że stanowią one ogromną wartość dla ekosystemów. Wiele gatunków zwłaszcza słodkowodnych nie jest dobrze zbadanych, więc też nie można dokładnie oszacować strat wynikających z ich wyginięcia.

data publikacji artykułu: 2018-09-17

Popularne teraz

Komentarze