2018-10-06 09:17

Kot jasnowidz

Doktor David Rosa podchodził sceptycznie do wiadomości, że mieszkający w domu spokojnej starości kot Oscar jest w stanie przewidzieć śmierć pacjentów domu, wtulając się do nich w ostatnich godzinach ich życia. Uwierzył dopiero po 50 trafnych diagnozach dokonanych przez Oscara na przełomie 5 lat. Śmierć bynajmniej nie jest dla niego tematem tabu.

Całą historię kota dr Rosa opisał w książce ‘’Oscar. Kot, który przeczuwa śmierć’’. Lekarz pracuje w Steere House Nursing and Rehabilitation Center w Providence w stanie Rhode Island w USA. Leczeni są tam pacjenci dotknięci Alzheimerem, demencją, Parkinsonem i innymi chorobami w stadium terminalnym. Najczęściej jest to ostatni przystanek dla tych osób, które nie są w stanie już mówić ani rozpoznać swoich bliskich.

Oscar trafił do domu starości w 2005 roku. Personel uznał, że zwierzaki mają na te miejsca dobry wpływ – sprawiają, że zaczynają one przypominać prawdziwy dom. Są także dobrym towarzystwem dla personelu i podopiecznych.
Pracownicy już jakiś czas temu zaczęli obserwować zachowanie Oscara. Spacerując po domu, na dłużej zatrzymywał się przy osobach, którym zostało kilka godzin życia. Jest na tyle dokładny, że personel wie, kiedy nadchodzi czas, aby poinformować bliskich pacjenta. Rozciąga się wtedy przy nim, a kiedy nie może wejść do środka – drapie w drzwi.

Pielęgniarki położyły kiedyś kota na łóżku pacjenta, który był rzekomo śmiertelnie chory i lekarze nie zostawiali mu żadnych szans. Ku zdziwieniu personelu, kot nie chciał pozostać przy pacjencie, więc stwierdzili, że się pomylił. Okazało się jednak, że to oni byli w błędzie, gdy po kilku dniach pacjent odzyskał siły.

Dosa w swojej książce nie pozostawia odpowiedzi jak Oscar przewiduje śmierć. Przypuszcza jedynie, że naśladuje pielęgniarki, przez które został wychowany, lub wyczuwa zapach wydalany przez umierające komórki.

data publikacji artykułu: 2018-10-06

Popularne teraz

Komentarze