Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Kozy lubią szczęśliwych

Kozy to niezwykle inteligentne zwierzęta potrafią rozróżnić ludzką twarz i zdecydowanie wolą być w kontakcie z uśmiechniętymi osobami.

Naukowcy z Queen Mary University of London po raz pierwszy podjęli się przebadania pod tym względem kóz. Dzięki temu wiadomo już, że zdolność postrzegania mimiki człowieka nie jest zdolnością tylko udomowionych zwierząt takich jak pies czy kot.

Badacze przeprowadzili eksperyment z udziałem dwudziestu osobników, zwierzętom pokazywano zdjęcia uśmiechniętych i złych ludzi. Kozy dłużej patrzyły na zadowolone osoby. Zdjęcia, które pokazywali naukowcy kozom, były utrzymane w szarej tonacji, na fotografiach za każdym razem widniała ta sama osoba, tylko w różnych stanach emocjonalnych.

Zwierzęta z zaciekawieniem przyglądały się szczęśliwym twarzom, a także zbliżały się do nich i wąchały. Te zachowania zdarzały się jeszcze częściej, kiedy zdjęcie umieszczono w prawej stronie areny testowej, co sugeruje, że kozy wykorzystują do przetwarzania pozytywnych emocji lewą półkulę swojego mózgu.