Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Kruk - niezwykle bystry ptak

O tym, że kruki są bardzo inteligentne, wiadomo od dawna. Teraz naukowcy odkryli również, że ptaki te mają sporą wyobraźnię i zdolność przewidywania.

Ornitolodzy zauważyli zaskakujące zjawisko. Kruki, które podglądali, przewidywały, że może je obserwować inny ptak i przez to jeszcze dokładniej i z rozmysłem ukrywały swoje pożywienie. Takie zachowanie oznacza, że kruki potrafią myśleć abstrakcyjnie, wczuć się w rywala i przewidzieć jego zachowanie.

Eksperyment został przeprowadzony na 10 krukach z hodowli. Przez pół roku, co tydzień, naukowcy umieszczali ptaki w specjalnych, stykających się ze sobą pomieszczeniach z oknem, tak aby mogły się nawzajem widzieć. Co jakiś czas okno niemal zupełnie zasłaniano, zostawiając tylko niewielki otwór. Jeden z kruków mógł podglądać jak drugi dostaje pożywienie i gdzie je ukrywa. Te wyjątkowo bystre ptaki szybko zorientowały się w całej sytuacji. Jeśli w zasłonie znajdował się akurat otworek umożliwiający obserwację, ptak który dostał jedzenie, starał się je ukryć jeszcze dokładniej.

Kruki posiadają wiele niezwykłych cech. Znane są z umiejętności naśladowania mowy ludzkiej oraz z wyjątkowej wierności. Tworzą pary na całe życie i razem bronią swojego terytorium. Dorosłe kruki mają smukłą głowę, długi ogon i ważą do 2 kilogramów. Na wolności żyją średnio 10-15 lat, ale zdarzają się też niecodzienne przypadki. W londyńskiej twierdzy Tower mieszkał kruk, który dożył 44 lat.