2018-11-28 23:17

Leki dla psów i kotów będą droższe

Utrzymanie kota czy psa będzie kosztować więcej niż dotąd. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić wyższy podatek na leki weterynaryjne. VAT na te towary wzrośnie z 8 do 23 procent. Aktor Marcin Dorociński chce zatrzymania zapowiadanych podwyżek i w tej sprawie wystosował apel do fanów.

Rynek leków weterynaryjnych jest wart prawie miliard złotych rocznie. Dzięki zwiększeniu stawki VAT z 8 do 23 procent do państwowej kasy wpłynie zaledwie ok. 150 mln złotych. Nie jest to zawrotna kwota, a decyzja o wyższym podatku uderza nie tylko we właścicieli kotów i psów, ale również w schroniska, stowarzyszenia i organizacje opiekujące się bezdomnymi zwierzętami, a nawet rolników i przedsiębiorców.

Wzrost zwiększonej stawki VAT przyczyni się do:
• Wzrostu cen szczepionek i leków przeciwpasożytniczych dla psów i kotów.
• Wzrosną koszty szczepień na wściekliznę (np. lisów) i zwalczania długiej listy chorób zakaźnych.
• Schroniska, stowarzyszenia i organizacje, które pomagają zwierzętom będą musiały przeznaczyć więcej pieniędzy na ich leczenie. To w te miejsca trafia najwięcej schorowanych osobników.
• Wzrosną koszty hodowli przemysłowej i wydatki drobnych rolników, czyli produkcji mięsa i nabiału.

Inne konsekwencje wzrostu podatku od towarów i usług, które mogą się pojawić:
• Zwierzęta będą porzucane albo nie będą leczone.
• Podwyżka kosztów produkcji przełoży się na wzrost cen mięsa i nabiału.

Trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Do dyskusji w mediach społecznościowych włączył się Marcin Dorociński, który jest miłośnikiem zwierząt. Aktor apeluje do fanów:

Wielu ludzi nie będzie stać by pomagać zwierzętom, kastrować je, leczyć, utrzymać. Łatwiej będzie je porzucić, przywiązać do drzewa lub uśpić. Niestety takie są brutalne realia. Od wielu lat staram się pomagać różnym instytucjom zajmującym się zwierzętami i wiem jakiego rzędu ponoszą koszty - są gigantyczne. Co będzie jak wzrosną? Dlatego zwracam się do polityków i do wszystkich ludzi dobrej woli, aby zatrzymali tę nowelizację. Nie jesteśmy sami na tej planecie, jesteśmy odpowiedzialni za zwierzęta. Nie utrudniajmy ich i tak bardzo ciężkiego losu w Polsce. Proszę pojechać do pierwszego lepszego schroniska i zobaczyć jak wyglądają ich realia.

data publikacji artykułu: 2018-11-28

Popularne teraz

Komentarze

  • Dla mnie jest to totalne nieporozumienie. Nie wiem co jeszcze opodatkują, ale sam fakt wzrostu kosztów w schroniskach gdzie i tak w większości przypadków jest naprawdę ciężko ...jest to coś przykrego i nie do pojęcia. Ja w tej chwili korzystam z medycyny naturalnej mamy też w Poznaniu weterynarza, który właśnie w ten sposób zajmuje się zwierzakami i na tym pozostanę, u nas jest padaczka i radzimy sobie z herbatą z cbd i olejem. Ataków nie ma już od 4 miesięcy. Ale są takie schorzenia na które sam olej nie wystarczy, a Ci, którzy traktują swoich pupili jak członków rodziny przecież są wstanie wydać wiele, niestety nie każdego stać ...