2018-12-05 22:27

Mała żubrzyca nowym członkiem wrocławskiego stada

Wrocławskie ZOO pochwaliło się narodzinami nowego członka stada żubrów. Do piątki osobników zamieszkujących ogród zoologiczny dołączyła mała żubrzyca – Portmonetka.

Żubrzyca urodzona we wrocławskim ZOO ma już miesiąc. Zwierzę urodziło się 6 listopada i nosi imię Portmonetka. Należy do linii nizinno-kaukaskiej. Jest szóstym członkiem stada. Najstarszy i najważniejszy jest Kaligula – wrocławianin z urodzenia, jego partnerkami są: wrocławianka - Poducha i bydgoszczanka – Porina. Pozostałe osobniki to potomstwo wcześniej wymienionych. Są to Porfiry – syn Poduchy, Powolniak (Polewoj) i właśnie Portmonetka – cielęta od Poriny. Opiekunowie twierdzą, że wrocławskie żubry są spokojne, ale jednak 2 metry w kłębie w połączeniu z masą dochodzącą do tony, budzi szacunek i respekt do tych dużych zwierząt.

W naszym kraju żyje ponad 1 870 żubrów z tego 238 w hodowlach zamkniętych. Żubry wymagają ochrony, gdyż są „wrażliwe na wyginięcie” – taki mają status w Czerwonej Księdze Zagrożonych Gatunków. Ich populacja rośnie, ale nie uznaje się ją jeszcze za stabilną.

Mamy długą historię hodowli żubrów. Osobniki z wrocławskim rodowodem od początku brały udział w odtwarzaniu gatunku, z czego jesteśmy dumni. Kontynuujemy tę pracę, nie tylko prowadząc hodowlę zachowawczą na terenie zoo, ale również aktywnie angażując się w ochronę żubrów w środowisku naturalnym poprzez działania zmierzające do zapewnienia wzrostu ich populacji. W tym celu współpracujemy ze Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów – podkreśla Łukasz Karolik, opiekun zwierząt z wrocławskiego ZOO
.

Te piękne i majestatyczne zwierzęta, jeden z symboli Europy obecne są na wielu herbach regionów i miast, w tym polskich. Można je podziwiać przez cały rok we wrocławskim ZOO. Ich wybieg znajduje się w europejskiej części ogrodu, w pobliżu siedlisk żbików, rysi i niedźwiedzi brunatnych.

Popularne teraz

Komentarze