Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Maltańczyk – wrażliwiec i manipulant

Maltańczyki – małe, białe i puchate pieski. Dosyć popularne w naszym kraju, ze względu na swój gabaryt. Są uwielbiane przez najmłodszych, lubią się przytulać, a każda pieszczota sprawia im największą radość.

Maltańczyki to jedna z najstarszych ras świata, jej dokładne pochodzenie nigdy nie zostało poznane, wiadomo jednak, że pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą ze Starożytnego Egiptu, Rzymu i Grecji. Ich nazwa wcale nie pochodzi od Malty, co dla wielu ludzi może być zaskoczeniem. „Maltański” pochodzi od słowa „Malat”, które oznacza przystań. Przezwisko to otrzymały psiaki, ponieważ były wykorzystywane w portach do łapania małych gryzoni. To tylko pierwsza teoria, druga mówi, że wyspa Maleda, którą zamieszkiwały zwierzaki była często mylona z Maltą, stąd nazwa ich rasy.

O Maltańczyku można potocznie powiedzieć, że to „francuski piesek”, w okresie, w którym panował Ludwik XIV psy tej rasy były prawdziwymi przyjaciółmi damy, które przebywały na dworach, ponieważ łagodziły bóle menstruacyjne. Dorosłe psy tej rasy ważą od dwóch do czterech kilogramów. Ich charakterystyczną cechą jest piękna, lśniąca i jedwabista sierść, która zawsze ma biały kolor. Właściciele tych psiaków doskonale wiedzą, że należy poświęcić ich sierści dużo uwagi, bo bez odpowiedniej higieny piękny maltaniec zamienia się w brunatną kulkę z polepioną sierścią. Zaletą tych psów jest to, że nie linieją. Pomimo wszystko ich właściciele decydują się strzyżenie, ze względów wygody.

Maltańczyki to psy, które bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, naciskają n spanie w jednym łóżku, potrzebują kontaktu z człowiekiem. Te psy wymagają dużej ilości czasu, który musicie spędzać razem, w innym wypadku są one po prostu nieszczęśliwe. Co ważne nie są jednak kanapowcami, lubią ruch i zabawy na świeżym powietrzu, dla nich najważniejsze jest to by nie były samotne. Są świetnym kompanami do zabawy dla dzieci, należy jednak z ostrożnością podchodzić do relacji dziecko-maltańczyk, bo lubią one też pokazać swój charakterek.

Psy tej rasy są inteligentne i nie powinno sprawiać trudu ich wyszkolenie, należy jednak pamiętać, że mają wrażliwe usposobienie – krzyk jest dla nich wystarczającą karą. Są też manipulantami, jeśli raz spełnisz ich zachciankę będziesz musiał robić to już zawsze. W szczególności, kiedy piesek prosił o przysmaki – są strasznym łasuchami. Potrafią zjeść zdecydowanie więcej niż potrzebuję ich organizm.