2022-03-30 09:39

Masowe wyrabianie paszportów dla zwierząt

W ostatnim czasie Polacy masowo ustawiają się w kolejce po paszporty. Taki sam problem ma Krajowa Izba Lekarsko- Weterynaryjna, ktora wystawia paszporty dla zwierząt. Jest to niezbędny dokument jaki musi posiadać zwierzę, kiedy chcemy przekroczyć z nim granicę.

- W związku z agresją Rosji na Ukrainę ogromnie wzrosło zainteresowanie wydawaniem paszportów dla zwierząt. Zazwyczaj tak dużą aktywność notowaliśmy w okresie wakacji, ferii i urlopów. Natomiast teraz w ogromnych ilościach lekarze weterynarii zamawiają te paszporty w izbach okręgowych, a izby u nas. Myślę, że właściciele zwierząt postanowili na zapas wyposażyć się w te druki - mówi agencji Newseria Biznes lek. wet. Marek Mastalerek, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej (KRLW)
Krajowa Rada Lekarsko- Weterynaryjna od początku marca wydala ok. 23 tysięcy paszportów dla zwierząt a kolejka wciąż rośnie. Dla porównania w poprzednich latach ilość ta wynosiła 8-10 tysięcy rocznie.
Paszport to dokument potwierdzający tożsamość zwierzęcia. Znajdują się w nim m.in. informacje o jego właścicielach. szczepieniach oraz badaniu potwierdzającym, ze zwierze jest zdrowe. Aby posiadać taki dokument należy zgłosić się do lekarza weterynarii, który posiada upoważnienie do wydawania tego typu dokumentów. Rejestr takich lekarzy jest dostępny m.in. na stronie internetowej KRLW. Trzeba pamiętać, ze paszporty mogą być wydane tylko dla zwierząt które ukończyły 12 tygodni i posiadają aktualne szczepienie na wściekliznę. Opłata urzędowa wynosi 100 zł.

data publikacji artykułu: 2022-03-30

Popularne teraz

Komentarze