Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Menu szczura domowego

Jest on jednym z najczęściej wybieranych towarzyszy rodziny. Aby zapewnić mu komfort i szczęście, należy jednak spełnić odpowiednie warunki – jednym z nich jest pożywienie dla szczura. Czym zatem go karmić?

Można nauczyć je wielu sztuczek, nie bez powodu więc uważane są za najinteligentniejsze gryzonie. To bardzo łagodne i przyjazne zwierzęta, jednak podobnie jak kot, wybierają własne ścieżki. Podstawą odpowiedniej opieki szczurów jest oczywiście żywienie – to od niego zależy ich zdrowie i kondycja.
Ogólno pojętą prawdą jest, że szczury są wszystkożerne – nie powinny jednak jeść wszystkiego. Podstawą zbilansowanej diety szczurów powinny być:
• Nasiona
• Zboża
• Pestki
• Owoce
• Warzywa
• Zioła
Poza pożywieniem, szczurkowi należy zapewnić dostęp do świeżej, czystej wody – wymienianej codziennie. Powinna być to woda źródlana lub filtrowana.
Ważne jest aby pamiętać o tym, że szczurom nie należy podawać żywności przetworzonej, przyprawionej, smażonej lub pieczonej. Zakazane są również wszelkie słodycze. Podawaj mu jedynie naturalną żywność – taką, jaką wybrałby sam.
Wybierając karmę dla szczura warto w nią zainwestować, a nie kupować tej najtańszej na wagę. Zwykle jest ona bardzo słabej jakości i nie mamy pewności, co się w niej znajduje. Lepiej jest kupić zbilansowaną, wartościową karmę.
Szczur karmiony zdrowo, będący pod kontrolną opieką weterynarza, z pewnością będzie żył długo i szczęśliwie!