2023-06-27 15:29

Nagła choroba kotów

Instytut Badawczy w Puławach potwierdził na wstępie obecność wirusa grypy, który może stanowić zagrożenie dla kotów. Pomimo że sytuacja jest poważna, mamy do dyspozycji pewne środki, które mogą pomóc nam zredukować ryzyko dla naszych domowych zwierząt.

Porady dla posiadaczy kotów:

- Koty nie powinny być wypuszczane na zewnątrz, na balkony, tarasy i parapety.
- Karmienie kotów surowym mięsem powinno być unikane. Mięso powinno przejść obróbkę termiczną.
- Po powrocie do domu, konieczne jest dokładne i długie mycie rąk.
- Po wycieczkach z psem, łapy zwierzęcia można przemywać octeniseptem. To samo dotyczy dezynfekcji obuwia.
- Nasze osobiste higieniczne praktyki i zachowanie mają znaczenie, zarówno dla nas, jak i dla naszych zwierząt!
- Bezpieczne i zalecane jest regularne wietrzenie pomieszczeń.

Co to jest grypa ptaków?

Grypa ptaków jest chorobą zwierzęcą wywoływaną przez określone typy wirusów, które zazwyczaj infekują ptaki, a czasami świnie. Mimo że te wirusy są typowe dla tych zwierząt, czasami przenikają one przez barierę gatunkową i infekują ludzi.

Gdy wirus grypy ptaków infekuje hodowane ptaki, możemy zauważyć dwa główne typy choroby o różnym stopniu agresywności. "Forma o niskiej zjadliwości" zwykle wywołuje tylko łagodne objawy, takie jak rozczochrane pióra czy spadek produkcji jaj, i może być łatwo przeoczona. Forma o wysokiej zjadliwości jest bardziej intensywna, atakuje wiele organów wewnętrznych zainfekowanych ptaków, i jej śmiertelność może wynosić nawet 100%, często w ciągu tylko 48 godzin.

Jakie wirusy są odpowiedzialne za formę choroby o wysokiej zjadliwości?

Wirusy grypy typu A1 są podzielone na 16 podtypów H i 9 podtypów N. Tylko wirusy podtypów H5 i H7 mogą wywołać formę choroby o wysokiej zjadliwości, ale nie wszystkie wirusy tych podtypów są wysoko zjadliwe ani nie wszystkie powodują ciężką chorobę u drobiu. Wirusy H5 i H7 infekują drób powodując formę o niskiej zjadliwości, ale mogą ulec mutacji i przekształcić się w formę o wysokiej zjadliwości, jeśli krążą niekontrolowanie wśród drobiu. Dlatego obecność wirusa H5 lub H7 u drobiu jest zawsze powodem do niepokoju, nawet jeśli początkowe objawy infekcji są łagodne.

Wirusy grypy są podzielone na trzy typy: A, B i C. Typy A i B mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, ale tylko typ A może spowodować pandemię.

Z punktu widzenia epidemiologii, najważniejsze są podtypy białka H wirusa, które umożliwiają wirusowi przyczepianie się i przenikanie do komórek, gdzie następnie wirus się rozmnaża. Białko N umożliwia uwolnienie nowo utworzonych wirusów z komórek.

Czy ptaki migrujące przenoszą wirusy ptasiej grypy o wysokiej zjadliwości?

Nie jest całkowicie zrozumiane, jaką rolę migrujące ptaki odgrywają w rozprzestrzenianiu wirusów ptasiej grypy o wysokiej zjadliwości. Dzikie ptaki wodne są naturalnym rezerwuarem wszystkich wirusów grypy typu A i prawdopodobnie przez wiele lat przenosiły te wirusy bez szkodliwych skutków. Wiadomo, że przenoszą również wirusy podtypów H5 i H7, ale zazwyczaj są to formy o niskiej zjadliwości. Istnieją dowody, że ptaki migrujące mogą zarażać hodowlane ptaki wirusami H5 i H7, które potem mogą ulec mutacji i przekształcić się w formę o wysokiej zjadliwości. W przeszłości wirusy o wysokiej zjadliwości były rzadko izolowane od ptaków migrujących, zwykle w przypadkach znalezienia martwych ptaków blisko ognisk epidemii w hodowlach drobiu. Przez długi czas uważano, że dzikie ptaki wodne nie są czynnikiem dalszego rozprzestrzeniania tych wirusów. Jednak najnowsze zdarzenia sugerują, że obecnie niektóre ptaki migrujące bezpośrednio przenoszą formę wirusa H5N1 o wysokiej zjadliwości i można oczekiwać dalszego rozprzestrzeniania wirusa na nowe obszary.

data publikacji artykułu: 2023-06-27

Popularne teraz

Komentarze