2022-04-26 19:21

Najlepszy bociani ojciec

Głośna historia bociana nazwanego Bukacek rozpalała serca i umysły wszystkich polskich i czeskich zwierzolubów. W zeszłym roku bohaterski tata bocian, po utracie swojej partnerki, Barunki, która zginęła wleciawszy w linie wysokiego napięcia, sam zajął się czwórką swoich piskląt.

Z drobną pomocą dwóch Czechów Sandora Havrana i Jirzego Zemana, którzy dokarmiali dzielnego tatę i pisklęta trzy razy dziennie - Bukacek odchował trójkę dzieci- jedno, to najsłabsze i najgorzej rozwijające się, zostało niestety wypchnięte z gniazda. Młode ptaki - Pankrác, Servác i Bonifacy- zostały również przez Havrána i Zemana zaobrączkowane.
Kiedy nadszedł czas do odlotu dla młodych bocianiąt- a odlatują one wcześniej niż dorosłe bociany- wszyscy oglądający i wspierający gniazdo w Młodych Bukach, kibicowali im i życzyli pomyślnych wiatrów. Bonifacy niestety nigdy nie doleciał do miejsca zimowania- podzielił los swojej matki i również zmarł rażony prądem z niezabezpieczonych linii wysokiego napięcia.

W tym roku Bukacek ponownie zaszczyca nas swoim widokiem, z nową partnerką u boku- Betynką. Bocianica na początku nie chciała gniazdować w Młodych Bukach i usiłowała zagonić Bukáčka do oddalonego o kilka kilometrów dalej Trutnova, jednak bocian postanowił zostać na miejscu. Doskonale wie ze w Młodych Bukach ma "obsługę naziemną" która pomoże jemu i jego rodzinie w razie najmniejszych nawet problemów.
Na chwilę obecną Bukacek i Betynka wysiadują 4 jajka, z których za około 30 dni wyklują się pisklęta.
Wszyscy oglądający kibicują bocianiej rodzinie i mają nadzieję, ze w tym roku nie przydarzy się im żadna tragedia.

data publikacji artykułu: 2022-04-26

Popularne teraz

Komentarze