Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Najstarszy rekin świata

Rekin grenlandzki został ogłoszony najprawdopodobniej jednym z najstarszych żyjących kręgowców na świecie przez naukowców w czasopiśmie „Science”. Znaleziona kilka miesięcy temu w północnych wodach Atlantyku ryba liczy sobie 512 lat.

Model matematyczny, którym posłużyli się badacze do ustalenia wieku osobnika, opierał się na analizie jądra soczewki oka, a także rozmiarów rekina. Jądro soczewki oka formuje się już w trakcie rozwoju płodu i w związku z tym jest tak stare jak sama ryba.

Największy osobnik, jaki został złapany, mierzył 6,4 m, ale średnia długość ciała tego gatunku mierzy 4-5 m, a masa może osiągać do 1,5 tony. Samce są zazwyczaj mniejsze od samic. Ryby te rosną ok. 1 cm rocznie.

Miejsca, w których można spotkać rekina grenlandzkiego to północne rejony Oceanu Atlantyckiego, Morze Białe oraz Ocean Arktyczny. Jego organizm przystosowany jest do życia w głębinach. Osobniki spotykano już na głębokości rzędu 2200 m, ale z reguły pływają one trochę wyżej – do poziomu 1200 m. Rekiny grenlandzkie zimą podpływają bliżej powierzchni, zaś latem zanurzają się głębiej, co ciekawe są one bardzo powolnymi mieszkańcami wód - osiągają prędkość od 1,2 do 2,6 km/h.

Długowieczność zawdzięczają sobie prawdopodobnie powolnemu metabolizmowi i zimniej wodzie, która zdaniem uczonych, opóźnia procesy starzenia.