Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Najszybsze ptaki świata

Ptaki, to niesamowite istoty. Niektóre z nich mają w taki sposób ukształtowane skrzydła, które pozwalają im na pokonywanie bardzo dużych odległości. Mamy więc ptaki “długodystansowe” ale mamy także... “ptasich sprinterów”, bijących wszelkie rekordy prędkości. A o jakich prędkościach mowa?

Ptasi sprinterzy


 • Na czele rankingu bezapelacyjnie króluje sokół wędrowny, który w czasie tzw. lotu nurkowego (czyli między innymi w sytuacji, kiedy wypatrzył niczego nie spodziewającą się zwierzynę i właśnie pędzi w jej stronę), potrafi osiągnąć prędkość od 300 do nawet 350 km/h. Jest to zawrotna prędkość, której nie jest w stanie rozwinąć niejeden samochód, jakie jest więc Nasze odczucie wiedząc, że udało się udokumentować lot sokoła wędrownego o prędkości aż 389km/h?!

 • Równie szybkim zwierzęciem, jednak osiągającym nieco mniejsze prędkości lotu od sokoła wędrownego, jest orzeł przedni. Jest to ptak o wiele większy od sokoła, jednak to tylko wzmaga poczucie respektu co do niego, wiedząc, że w trakcie nurkowania potrafi lecieć z prędkością aż 320 km/h. Warto także wspomnieć, że jego gniazdo daje schronienie także innym zwierzętom, o wiele mniejszym ptakom, których nie atakuje bez wyraźnej potrzeby.

 • Igłosternik białogardły - to ptak zajmujący trzecią pozycję w Naszym rankingu najszybszych gatunków ptaków. Tutaj mowa już o nieco mniejszych prędkościach w porównaniu do poprzednich, wymienionych gatunków, jednak równie imponująca. Igłosternik białogardły potrafi osiągać prędkość w locie nurkowym – 169km/h. Mimo dopiero trzeciego miejsca w rankingu gatunków ptaków “nurkujących”, jest uznawany za najszybszego na świecie ptaka, jeśli chodzi o prędkość lotu w płaszczyźnie poziomej!

 • Kobuz – niezwykle sprawny i zwinny ptak, który lata z prędkością 160 km/h. Jest ptakiem charakteryzującym się największą sprawnością, czego dowodem jest fakt posiadania umiejętności łapania w locie innych ptaków (nawet tych bardzo małych), oraz co jest niezwykle imponujące, małych ważek!

 • Fregata wielka – to ptak z gatunku stricte “morskich”. Większość swojego życia spędza w locie a na ziemię osiada jedynie w razie konieczności. W Polsce niestety nie występuje, można ją spotkać tylko i wyłącznie na wyspach i wybrzeżach, gdzie nie występuje wysoki typ roślinności. Prędkość maksymalna Fregaty wielkiej to 153 km/h.

 • Gołąb skalny – potrafi rozwinąć prędkość nawet 148 km/h a spotkać je można niemalże wszędzie (z wyjątkiem obszarów Antarktydy). Co cechuje gołębie skalne, oprócz prędkości maksymalnej 148 km/h? Gołębie skalne to urodzeni nawigatorzy - znajdą drogę do celu w każdych warunkach i nie straszna jest im żadna odległość.

 • Gąsiec lata z prędkością 142 km/h. Co ciekawe – to ptak bardzo niebezpieczny dla człowieka, co spowodowane jest tym, że poluje i konsumuje pewien rodzaj chrząszcza, który wytwarza kantarydynę, śmiertelnie trującą truciznę. Gąśćce pożerając chrząszcze, wchłaniają truciznę w swoje ciało, przez co niebezpieczny jest jakikolwiek kontakt ludzkiego ciała z ciałem tego ptaka.

 • Szlachar to ptak z gatunku kaczek. W Polsce objęty jest ścisłą ochroną. Prędkość maksymalna, z jaką lata to 129 km/h.

 • Albatros szarogłowy - bardzo piękny ptak, który potrafi przelecieć nawet 15 tysięcy kilometrów! To ogromne ptaki, które mogą szybować przez setki kilometrów, ani razu nie poruszając skrzydłami. Żyją głównie w powietrzu a latając, osiągają prędkości rzędu 127 km/h.

 • Miejsce 10-te przypada dla koliberka żarogłowego. To niewielki ptaszek o charakterystycznym różowym ”kapturku” na głowie. Warto także wspomnieć, że jako jedyne – kolibry potrafią latać do tyłu! Prędkość maksymalna kolibra żarogłowego to 98 km/h.

 • Jak widać powyżej, ptaki to istne “demony prędkości”, i to dosłownie, ponieważ przykładowo sokół wędrowny, osiągający prędkości rzędu 389 km/h, uznawany jest za najszybsze zwierzę na świecie.