2019-05-27 10:26

Narodziny wilcząt w Puszczy Rzepińskiej

W województwie lubuskim obecnie żyje około 9-11 wilczych grup. W styczniu tego roku leśnicy uratowali z wnyków wilczycę. Niedawno samica została matką.

Rzepka, bo tak nazwano uratowane zwierzę, nosi zamontowaną obrożę GPS, dzięki której przyrodnicy mogą na bieżąco śledzić jej losy. Niecały miesiąc temu wilczyca urodziła szczenięta. Informacje dostarczane są przez nadajnik oraz badanie centralnej strefy terytorium Rzepki. Samica jest w bardzo dobrej kondycji. Większość czasu spędza z młodymi, ale także udaje się na polowania. Co ciekawe, w opiece nad potomstwem pomaga jej partner i drugi osobnik, będący prawdopodobnie starszym dzieckiem Rzepki.

W Polsce wilki są gatunkiem chronionym od 1998 roku. W województwie lubuskim zamieszkują północno – zachodnią część Puszczy Rzepińskiej oraz część Borów Dolnośląskich. Wilki należą do zwierząt migrujących. Przez korytarze ekologiczne przybywają do Polski z Niemiec. Obecnie w naszym kraju bytuje około 1,3 tysięcy wilków,a ich liczba stopniowo rośnie.

Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, które w styczniu zajęło się ranną wilczycą, ma nadzieję, że dzięki zamontowaniu fotopułapki w miejscu wychowu młodych będzie można zdobyć więcej informacji na temat tych ciekawych zwierząt.

data publikacji artykułu: 2019-05-27

Popularne teraz

Komentarze