2019-01-12 07:19

Niepokojące zjawisko w polskich lasach

Naukowcy biją na alarm - w polskich lasach żyją sfory dzikich psów! Są one dużym zagrożeniem dla leśnej zwierzyny.

Zdziczałe psy gromadzą się w watahy i mogą polować na dzikie zwierzęta, zabijać je lub dotkliwie ranić, wypłaszać z kryjówek i opanowywać ich siedliska. Jak wynika z badań-każdego roku, tylko na obszarach łowieckich, dzikie psy zabijają 33 tysiące leśnej zwierzyny i prawie 300 zwierząt gospodarskich.

Przyrodnicy z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego-w ramach projektu naukowego-ustawili na terenie Parku 50 fotopułapek. Jedna z nich została zainstalowana obok nory rysia. Ze zdjęć wynika, że sfora dzikich psów wypłoszyła zwierzę, a kryjówkę oznaczyła moczem. Ryś nie wrócił już do swojego schronienia. Na fotografiach widać również, że w watahach pojawiają się szczenięta. Oznacza to, że dzikie psy prawdopodobnie rozmnażają się na obszarze Parku.

Szacuje się, że w Polsce żyje od 6 do 8 milionów psów, w tym od 70 do 650 tysięcy to psy zdziczałe. Naukowcy podkreślają, że winni tej sytuacji są ludzie, którzy pozwalają aby zwierzęta włóczyły się po okolicy i same musiały zadbać o pełne żołądki, albo-co nadal się niestety zdarza-wyrzucają psy z samochodów do lasu.


data publikacji artykułu: 2019-01-12

Popularne teraz

Komentarze