2018-10-17 09:50

Ciąża u małych gryzoni

Małe gryzonie bardzo często są w ciąży – zdarza się, że kupujemy samiczkę, która jest już w ciąży, przez trudności w rozpoznawaniu płci bywa, że nieświadomie mamy w jednej klatce zwierzęta różnych płci, a czasem zbyt późno rozdzielimy rodzeństwo z miotu. Większość gryzoni świetnie sobie radzi w czasie ciąży i nie wymaga konkretnej pomocy. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach w opiece nad ciężarną samicą.

Czas trwania ciąży

Czas trwania ciąży zależy od gatunku gryzonia:

u myszy – 18-21 dni,
u chomika – 15-18 dni,
u szczura – 21-23 dni,
u koszatniczki 87-93 dni,
u burunduka – 28-35 dni,
u myszoskoczka – 24-26 dni.

Długość ciąży jednak może zależeć także od tego, ile młodych będzie miała samica – im więcej maluchów, tym krótsza ciąża. Ciąża z kolei wydłuża się, jeśli samica zachodzi w nią, gdy jeszcze karmi poprzedni miot.

Zachowanie higieny

Regularne sprzątanie klatki jest oczywiście ważne także w przypadku gryzoni, które nie są aktualnie w ciąży, jednak w przypadku samic w tym stanie znacznie zyskuje na znaczeniu. Oczywiście należy sprzątać w taki sposób, by nie straszyć samicy – spokojnymi ruchami, najlepiej żeby sprzątała też osoba, którą zwierzę dobrze zna. Ostatnie sprzątanie należy przeprowadzić jak najbliżej porodu, ponieważ przez pierwsze 10 dni życia maluchów lepiej nie niepokoić samicy.

Prawidłowe żywienie

Zwierzęta muszą być karmione różnorodną dietą przez całe swoje życie, jednak w czasie ciąży konieczne jest zwrócenie na to szczególnej uwagi. Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, należy zaoferować samicy zwiększone dawki pokarmu. Należy także zadbać, by pokarmy mokre zawsze były świeże, a woda – zawsze czysta.

Materiał na gniazdo

Tuż przed porodem samice budują gniazdo. W ostatnim tygodniu ciąży należy dostarczyć do klatki materiał, z którego będą mogły te gniazda zbudować – może to być lignina, bawełniane szmatki, siano. Należy pamiętać, że niektóre gryzonie – np. burunduki, wymagają dostarczenia domku lęgowego, ponieważ w naturze zakładają gniazda w dziuplach.

Zmniejszenie stresu

Bardzo ważne jest zapewnienie samicy spokoju, szczególnie pod koniec ciąży, ale także w pierwszych dniach po porodzie. Nie należy w tym czasie przenosić ich do nowych klatek, ani robić znaczących przemeblowań w starych klatkach. Niekorzystne może być także sprowadzanie nowych zwierząt, do domu. Jeśli wcześniej samica mieszkała z innymi zwierzętami w klatce, lepiej na jakiś czas przenieść je do innej klatki. Należy także unikać brania samicy na ręce, zaglądania do gniazda, wyciągania maluchów z gniazda.

Jak zapobiegać ciążom?

Większość małych gryzoni może zachodzić w ciążę przez cały rok. Zwierzęta te osiągają dojrzałość płciową bardzo wcześnie – np. chomiki już w wieku 5-8 tygodni. Na dodatek często możliwe jest zapłodnienie samicy w czasie kiedy jeszcze karmi młode z poprzedniego miotu. Ciąże są problemem nie tylko ze względu na młode, dla których trzeba szukać nowych domów, ale też ze względu na duże obciążenie dla samicy. Dlatego też warto im zapobiegać. Część gryzoni w naturze prowadzi samotniczy tryb życia – np. chomiki czy burunduki. W ich przypadku wystarczy trzymać zwierzęta pojedynczo. W przypadku zwierząt stadnych, takich jak: myszoskoczki, myszy, szczury czy koszatniczki, warto trzymać albo tylko zwierzęta jednej płci, albo rozważyć ich kastrację.

data publikacji artykułu: 2018-10-17

Popularne teraz

Komentarze