2019-02-25 11:29

Niezwykła sowa odwiedziła Podlasie

Rzadko widywana w Polsce sowa jarzębata pojawiła się w leśnictwie Cieliczanka. Zauważył ją i sfotografował podleśniczy z Nadleśnictwa Żednia.

Sowa jarzębata występuje głównie w Eurazji oraz w lasach Ameryki Północnej. Do Polski przylatuje rzadko i raczej tylko zimą. Odwiedza nasze lasy, gdy w rejonach jej występowania zima jest wyjątkowo mroźna i zaczyna brakować pożywienia. Ostatni raz była widziana w Polsce w listopadzie 2013 roku w miejscowości Pniewo w powiecie pułtuskim. Kilka lat wcześniej można ją było zaobserwować na Bagnach Biebrzańskich i koło Białowieży. Teraz przyleciała na Podlasie.

Jest to smukły ptak z długim ogonem i małą, jak na sowę, głową. Ma około 40 centymetrów długości i waży do 370 gramów. Jej ciemnobrązowe ciało pokryte jest białymi plamami, które układają się w nieregularne, poprzeczne paski. Skrzydła ma krótkie i spiczaste, a ich rozpiętość dochodzi do 80 centymetrów.

Sowa jarzębata żywi się głównie małymi gryzoniami, na przykład myszami i nornikami. A gdy ich zabraknie, potrafi zapolować na osobnika znacznie większego i cięższego od siebie. Ma doskonały słuch, który umożliwia jej zlokalizowanie i wydobycie swojej ofiary nawet spod grubej warstwy śniegu.
data publikacji artykułu: 2019-02-25

Popularne teraz

Komentarze