2018-12-12 08:10

Papuga – inteligentny i długowieczny ptak

Papugi mają zapisaną w genach długowieczność i intelekt. Stwierdzili to naukowcy z Oregon Health & Science University na podstawie badań 31 gatunków ptaków, w tym 5 gatunków papug. Eksperci zaobserwowali również, że niektóre zmiany w genach uczestniczących w rozwoju mózgu papug, przypominają zmiany zaobserwowane u ludzi.

Papugi, takie jak na przykład amazonka niebieskoczelna żyją ponad 65 lat. Badacze z Oregon Health & Science University odkryli, że długowieczność tych zwierząt to zasługa zmian w szeregu genów. Oprócz tego w piśmie „Current Biology” opisano inne spostrzeżenie z badań. Zidentyfikowano kilkadziesiąt genów specyficznych dla papug, które mogą być kluczowe dla niektórych cech tych ptaków, takich jak ich zdolność do imitowania dźwięków.

Zdaniem naukowców niektóre zdolności poznawcze papug i ludzi wyewoluowały zbieżnie. Jak zauważają eksperci zarówno ludzie jak i papugi żyją w dużych grupach i budują relacje społeczne. Wydawane przez te ptaki dźwięki odzwierciedlają zależności społeczne. Trzeba zauważyć, że złożone społeczne struktury przyczyniły się do wykształtowania się zdolności językowych ludzi. „Nauka imitowania dźwięków to podstawa ludzkiej mowy oraz komunikacji ptaków” – podkreśla współautor badania prof. Claudio Mello.

data publikacji artykułu: 2018-12-12

Popularne teraz

Komentarze