2018-08-17 16:15

Plastik niszczy życie na naszej planecie!

Na plaży w Kornwalii znaleziono martwego żółwia. 2,5 metrowy i około 100 letni żółw w brzuchu miał plastik. Żółw był także mocno okaleczony.

Prawdopodobną przyczyną śmierci zwierzęcia mogło być zderzenie z łodzią. Spowodowało to liczne rany na ciele zwierzęcia. W brzuchu żółwia znaleziono też bardzo duże ilości plastiku. Badający go naukowcy ze smutkiem przyznają, że to nie pierwszy raz ukazuje im się obraz zanieczyszczonego śmieciami zwierzaka. Rocznie znajdują oni przeszło 1000 żółwi tego gatunku martwych z powodu zjedzenia plastikowych torebek
.
Dlaczego żółwie jedzą plastik? To proste - mylą go ze swoim podstawowym pokarmem meduzami. Folia blokuje ich układ pokarmowych. Nie mogąc trawić ani się wypróżniać powoli umierają.
Gatunek znalezionego zwierzęcia to żółw skórzasty. To gatunek uznawany za jeden z największych i najcięższych wśród innych gadów. Co ciekawe w tych kategoriach tylko niektóre krokodyle są większe. Żółw skórzasty znany jest od XVI wieku.

Od lat apeluje się o zmniejszenie produkcji plastiku. Nie tylko żółwiom on szkodzi. Wiele wodnych zwierząt ginie przez torebki, a całe połacie śmieci pływają po morzach odcinając dostęp światła i tlenu wielu gatunkom.

data publikacji artykułu: 2018-08-17

Popularne teraz

Komentarze