Pogotowie weterynaryjne - czy jest potrzebne?

Gdy dziesięć lat temu Vetopedia zaprojektowała i uruchomiła pierwszy projekt pogotowia weterynaryjnego dla zwierząt byliśmy bardzo podekscytowani rychłą wizją rozwiązania wielu problemów, zwłaszcza, że ani funkcjonowanie ani korzystanie z pogotowia nie było drogie czy skomplikowane.

Czy całodobowa opieka weterynaryjna jest potrzebna?

Cały pomysł opierał się na jednym, całodobowym numerze telefonu – osoba potrzebująca pomocy dzwoniła a dyżurujący lekarz odbierał telefon.
By jednak nie zmuszać nikogo do pełnienia dyżurów lekarze mogli dyżurować w domu. W przypadku, gdy osoba dyżurująca nie odbierała, system sam łączył z kolejnym lekarzem aż do skutku.

Uruchomiony w Szczecinie pilotażowy program szybko pokazał, że cały pomysł się sprawdza, a idea pogotowia pod jednym numerem jest jak najbardziej potrzebna.

Niestety wszystkie pisma wysłane do władz i instytucji weterynaryjnych pozostały bez odpowiedzi, pomimo funkcjonującego już pilotażowego programu.
Było to dla nas niezrozumiałe, biorąc pod uwagę, że nie wiązało się to z koniecznością ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych.

Mimo zainteresowania lekarzy do których udało nam się dotrzeć i właścicieli zwierząt, nie mając poparcia lub choćby aprobaty instytucji weterynaryjnych projekt powoli wygasł.

Jakie są przepisy

Przepisy mówią o pięciu typach zakładów leczniczych dla zwierząt, z czego dwa, powinny zapewniać całodobową obserwację i leczenie zwierząt – co oznacza ze każdy zakład leczniczy dla zwierząt mający w nazwie „Lecznica dla zwierząt” lub „Klinika dla zwierząt” - powinna taką całodobową opiekę zapewniać. Być może brak reakcji wynikał wprost z przepisów - w końcu jest sporo lecznic i klinik w Polsce.

Jak ta całodobowość wygląda w rzeczywistości – wie każdy właściciel zwierzaka.

Lata lecą

Minęło dziesięć lat. Pilotażowy program zamknęliśmy po sześciu miesiącach. Jako właściciele zwierząt nadal uważamy, że taka inicjatywa jest potrzebna - całodobowy dostęp do możliwości leczenia naszych zwierzaków.

Mamy gotowy, sprawdzony i przetestowany system z prostymi i nieskomplikowanymi rozwiązaniami dla lekarzy.

Jesteśmy w stanie uruchomić kolejny pilotażowy program naszego pogotowia w dowolnie wybranym mieście – oczywiście wymaga to współpracy przynajmniej kilku lekarzy weterynarii.

Macie zwierzęta? Zagłosujcie w ankiecie i zostawcie komentarz na naszym fanpage, czy Waszym zdaniem całodobowa opieka weterynaryjna jest potrzebna?

data publikacji artykułu: 2017-09-14

Popularne teraz

Komentarze