Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Poznaj cechy kur, o których nie wiedziałeś!

Kury kojarzą się nam przede wszystkim z jajkami, smacznymi skrzydełkami i wiejskim klimatem. Od wieków panuje przekonanie, że kury są głupie i jakoś tak się utarło, że nie mają wiele do zaoferowania. Tymczasem kury nie jednym mogą nas zaskoczyć!

Wszystkie zwierzęta posiadają osobowość, emocje i inteligencję. Jeśli myślisz, że kura ma „kurzy móżdżek”, to grubo się mylisz! Kura ma zadziwiająco długą pamięć! Kura może zapamiętać i rozróżnić blisko 100 innych kur, a do tego potrafi rozpoznać inne kury po miesiącu odseparowania. Kury potrafią też zrezygnować z otrzymania natychmiastowej nagrody za ćwiczenie, jeśli wiedzą, że czeka je coś lepszego, jeżeli nieco wydłużą wykonywanie ćwiczenia. To wymaga od kur pewnego namysłu oraz odniesienia tego do przyszłości.

Młode kurczęta wychowywane przez matki uczą się konkretnych zachowań, a kurze mamy potrafią dopasować się do możliwości swoich dzieci - nie stawiają wysokiej poprzeczki, tylko cierpliwie pokazują zachowanie, nierzadko modyfikując swoje. Jak się okazuje kurze maluchy zaraz po wykluciu totalnie nie rozróżniają tego, co jest do jedzenia, a co nie. Kurze mamy dokładnie pokazują więc co można jeść, specjalnie dziobiąc i wydając konkretnie dźwięki. Kura potrafi idealnie dostroić się do swoich kurczaków. Denerwują się widząc, że ich pisklętom może coś zaszkodzić.
Zanim powiesz, że kura to głupi ptak poznaj ją najpierw. W internecie jest także masa filmów świadczących o przywiązaniu się kur do swoich właścicieli. Może sam pokusisz się o wyjazd na wieś, aby przestudiować zachowanie tych pozornie poznanych ptaków?