2019-01-09 22:48

Prawo Lucy - rewolucja w Kalifornii

W kalifornijskich sklepach ze zwierzętami można już kupić tylko psy pochodzące ze schronisk. W życie weszły nowe przepisy.

Każdy sklep ma obowiązek przedstawiania dokładnych informacji o sprzedawanych psach. Chodzi zarówno o ich pochodzenie, jak i stan zdrowia. Informacje takie muszą być wyraźnie opisane i wywieszone, na przykład obok kojca czy klatki. Jeśli właściciel danej placówki nie dostosuje się do nowych przepisów, będzie musiał zapłacić mandat w wysokości 500 dolarów.

Zmiana w sklepach, czyli sprzedaż psów tylko ze schroniska, nie oznacza jednak, że znikną prywatne hodowle. Osoby, które chcą kupić rasowego psa z hodowli, muszą zwrócić się bezpośrednio do jej właściciela.

Kalifornia to pierwszy stan w Ameryce, który wprowadził nowe zasady. Inspiracją była Wielka Brytania w której działają takie przepisy. Nazywane są Prawem Lucy, od imienia spaniela uratowanego 6 lat temu z farmy szczeniaków. Pies był w fatalnym stanie, a jego historię z przejęciem śledziła niemal cała Anglia.

Kalifornijska ustawa daje nadzieję na skuteczniejszą walkę z pseudohodowlami, w których modne, najlepiej sprzedające się rasy, są rozmnażane na masową skalę. Często dzieje się to w bestialski sposób i w koszmarnych warunkach.

Do amerykańskich schronisk-według organizacji American Society for the Prevention of Cruelty to Animals-co roku trafia około 6 i pół miliona zwierząt, a półtora miliona jest usypiane.


data publikacji artykułu: 2019-01-09

Popularne teraz

Komentarze