2018-11-05 08:53

Psy pomogą wykryć malarię

Psy pomagają ludziom w różnych dziedzinach życia. Są psy ratownicy, policjanci, tym razem ich węch może przydać się w diagnozowaniu malarii. Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy, którzy o wynikach swoich eksperymentów poinformowali podczas konferencji American Society of Tropical Medicine and Hygiene w Nowym Orleanie.

Do siedziby fundacji Medical Detection Dogs w Milton Keynes w Wielkiej Brytanii przywieziono próbki zapachu (stylonowe skarpetki) dzieci z Gambii. Specjalnie wyszkolona Lexi – krzyżówka labradora i golden retrievera oraz labrador Sally wykryły woń chorych dzieci z 70 proc. dokładnością, zdrowych z 90 proc. dokładnością. W testach bierze udział również trzeci pies springer spaniel o imieniu Freya.

Naukowcy upatrują w przeprowadzonych badaniach szansy na szybsze i mniej inwazyjne diagnozowanie malarii, a także innych chorób. W przypadku tej tropikalnej choroby pasożytniczej szczególnie ważne jest skuteczne wdrożenie terapii, tak aby zmniejszyć ryzyko jej rozprzestrzeniania się.

Biorący udział w projekcie prof. Steve Lindsay z Durham University stwierdził:

To otwiera drogę do nowej, nieinwazyjnej metody diagnozowania ludzi choćby na lotniskach, tak jak psy są w stanie wykrywać choćby narkotyki.

Na malarię co roku zapada 210 milionów ludzi, z czego prawie 500 tysięcy umiera. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia w 2016 roku zachorowało o 5 milionów więcej osób niż rok wcześniej.

data publikacji artykułu: 2018-11-05

Popularne teraz

Komentarze