Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Psy pomogą wykryć nowotwór

W Stanach Zjednoczonych w ciągu 8 tygodni przeszkolono trzy psy rasy beagle, które z dokładnością 97% odróżniają próbki krwi pochodzące od pacjentów z rakiem płuc od próbek osób zdrowych.

Czworonogi rozróżniały preparaty za pomocą węchu, omijając te, które nie wskazywały na zmiany chorobowe. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "The Journal of the American Osteopathic Association". Naukowcy prowadzą kolejne eksperymenty, w których zwierzęta rozpoznają nowotwory jelita grubego, piersi i płuc z próbek zawierających wydychane przez pacjentów powietrze.

Planowane są kolejne badania. Z testerów mają zostać wyodrębnione poszczególne substancje, tak aby umożliwić pupilom wykrycie substancji występujących przy nowotworach. Ma to posłużyć w opracowaniu ogólnodostępnego i łatwego testu wykrywającego chorobę.

Analizy naukowców z Lake Erie College of Osteopathic Medicine w Pensylwanii mogą przynieść przełom w terapii raka. Dzięki naszym czworonożnym podopiecznym wykrycie i postawienie diagnozy stanie się znacznie szybsze.