2018-10-05 08:35

Słonie też mają zmarszczki

Szwajcarscy naukowcy odpowiedzieli na pytanie, dlaczego skóra tych ssaków wygląda tak ciekawie - dlaczego słonie mają zmarszczki?


Badania prowadzone na Uniwersytecie Genewskim i w Szwajcarskim Instytucie Bioinformatyki nad słoniami afrykańskimi wykazały, że zmarszczki na ich skórze mają za zadanie chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zwalczać pasożyty, oraz przede wszystkim pomóc ochłodzić się. Wyniki te opublikowano na łamach pisma ‘’Nature Communications’’.
Okazuje się, że ze względu na wielkich rozmiarów ciało, słonie unikają przegrzania jedynie dzięki odparowaniu wody, która gromadzi się wewnątrz i na powierzchni skóry. Pokryta kanalikami skóra jest w stanie zatrzymać o wiele razy więcej wody niż gładka powierzchnia. Wilgoć nawilża skórę, a odparowując, chłodzi ciało słonia. Pomaga im to regulować temperaturę swojego ciała.
Słonie afrykańskie wyjątkowo lubują się w kąpielach błotnych, które utrzymują ich skórę elastyczną i wilgotną. Co więcej, błoto tworzy na ich skórze skorupę, która tworzy dodatkową warstwę ochronną.

data publikacji artykułu: 2018-10-05

Popularne teraz

Komentarze