2018-10-04 15:24

Światowy Dzień Zwierząt

Co roku, 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt, a wszystko za sprawą wspomnienia w Kościele św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologów, ekologii i zwierząt. Św. Franciszek z Asyżu wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń, w tym przymierze człowieka ze zwierzęciem.

Dzień ten przypomina nam o uszanowaniu praw zwierząt – nie tylko tych domowych, lecz także dzikich. Rozpoczyna ono także Światowy Tydzień Zwierząt, trwający do 10 października. Ustanowione zostało w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji.
Obchody tego Dnia mają na celu budowanie i szerzenie świadomości o zachowaniu ludzi wobec zwierząt, szacunku do nich i pamięci o fakcie, że zwierzę jest istotą żywą i ma swoje prawa. Światowy Dzień Zwierząt szczególnie celebrowany jest przez wszelkie organizacje ekologiczne, te działające na rzecz zwierząt, a nawet wegetarianie. Przykładowymi organizacjami są:
- PETA
- Animal Aid
- Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce
Podczas tych obchodów zwracana jest szczególna uwaga na los zwierząt bezdomnych, znęcanie się nad zwierzętami, ich życie w schroniskach czy nielegalne hodowle.

data publikacji artykułu: 2018-10-04

Popularne teraz

Komentarze