2018-10-24 08:00

Święto niedźwiedzia Wojtka w Szkocji

Pierwsza edycja "Wojtek Day" odbyła się w Edynburgu 20 października. Święto ku czci słynnego niedźwiedzia, który brał udział w działaniach wojennych wraz z żołnierzami generała Władysława Andersa to nie jedyna inicjatywa upamiętniająca słynnego misia.

Najpierw pomnik, teraz święto

fot:Taras Young
fot:Taras Young

Uroczystości upamiętniające historię niedźwiedzia syryjskiego - Wojtka oraz polskich żołnierzy - jego współtowarzyszy miały miejsce pod pomnikiem misia w samej stolicy Szkocji.
W wydarzeniu udział wzięli członkowie Polskiego Związku Kombatantów oraz Konsul Generalny RP w Edynburgu Ireneusz Truszkowski - poinformował szkocki portal "Edinburgh News".

To już kolejne przedsięwzięcie honorujące Wojtka. Jednym z pierwszych było odsłonięcie w 2015 r. posągu wykonanego przez rzeźbiarza Alana Beattie Herriota. Naturalnej wielkości pomnik niedźwiedzia wraz z żołnierzem stanął w Princes Street Gardens.

Książka o kapralu Wojtku

Zwierzę, które podczas II wojny światowej zostało oficjalnie wciągnięte na stan ewidencyjny 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa zostało bohaterem książki Aileen Orr - "Niedzwiedź Wojtek".
Miś wraz z polskimi żołnierzami przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, gdzie brał udział w bitwie o Monte Cassino. Powojenne lata spędził w zoo w Edynburgu.

data publikacji artykułu: 2018-10-24

Popularne teraz

Komentarze