2020-02-19 09:42

Telemetria chroni polskie rysie i wilki

Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” lokalizuje dzikie koty za pomocą nadajników GPS.

Wilki i rysie to gatunki ściśle chronione w Polsce. Aktualnie, największym zagrożeniem dla kotów jest ruch samochodowy na drogach, gdzie w wyniku kolizji ginie ponad 60 osobników rocznie. Dzięki współpracy naukowców ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” i Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego wraz z roztoczańskim Parkiem Narodowym, udało się wyposażyć w obroże telemetryczne 4 dorosłe wilki i rysia. Umieszczone w obrożach miniaturowe nadajniki GPS, poprzez sieć telefonii komórkowej przekazują bieżące informacje o miejscach pobytu ssaków. Dane wskazują, iż w trakcie pierwszego roku badań, zgromadzono aż 15.563 lokalizacji.

Raport stowarzyszenia trafi do zarządców dróg i służb ochrony przyrody. Do tej pory wyznaczenie newralgicznego terenu kocich wędrówek było bardzo trudne. Wilki i rysie prowadzą skryty tryb życia. Obecnie, dzięki telemetrii wyłoniły się fragmenty dróg wojewódzkich i powiatowych, gdzie bytują drapieżniki. Badany teren to roztoczański Park Narodowy wraz z otuliną. Niedługo pojawią się raporty z innych obszarów w Polsce.

Zgodnie z polskim prawem powstaną odpowiednio zaprojektowane i ogrodzone przejścia dla zwierząt na drogach szybkiego ruchu. Wysoką śmiertelność w wypadkach samochodowych można ograniczyć przez znaki ostrzegawcze, ograniczenia prędkości, fotoradary i tablice informacyjne. Telemetria to szansa na wzmocnienie bezpieczeństwa kotów.

data publikacji artykułu: 2020-02-19

Popularne teraz

Komentarze