2019-01-04 00:08

Tych zwierząt już nie zobaczycie

Liściowiec leśny, hawajka czarnolica i cieślik duży-to trzy gatunki ptaków, które wymarły w 2018 roku. Nie ma już też samca białego nosorożca północnego. Ostatni na świecie samiec tego gatunku-o imieniu Sudan-został uśpiony wiosną ubiegłego roku.

Jak wynika z raportu organizacji WWF, gatunki zwierząt na całym świecie wymierają w zastraszającym tempie, nawet tysiąc razy szybciej, niż prognozowano. W ciągu niespełna pół wieku-dokładnie od 1970 roku-z powierzchni Ziemi zniknęło 60 procent ssaków, gadów, ryb i ptaków.

Ptaki, które wyginęły w ubiegłym roku, występowały i żyły w Brazylii (cieślik duży i liściowiec leśny) oraz na Hawajach (hawajka czarnolica). Zostały po nich tylko wspomnienia, zdjęcia i opracowania naukowe. Tych gatunków ptaków na pewno już nie zobaczycie. Jest natomiast szansa na sztuczne zapłodnienie jednej z dwóch żyjących samic białego nosorożca północnego. To dzięki materiałowi genetycznemu, który pobrano od uśpionego w marcu 2018 roku ostatniego na Ziemi samca białego nosorożca północnego.

Kolejnym gatunkiem, którego przyszłość jawi się w czarnych barwach jest morświn kalifornijski. Jeszcze 20 lat temu na świecie było ponad 560 takich delfinów, natomiast obecnie jest ich tylko 30. Jak twierdzą naukowcy, gatunek ten jest bardzo mocno zagrożony wyginięciem i niestety może się to stać w każdej chwili.


data publikacji artykułu: 2019-01-04

Popularne teraz

Komentarze