Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Wilcze gody na Walentynki

W lutym, basior z waderą rozpoczynają sezon na rozmnażanie.

Wśród wilków szarych (Canis Lupus), przywilej do rozmnażania posiada jedynie dominująca para w stadzie. Pozostałe osobniki również są zdolne do rozrodu, a istniejąca aktualnie wewnętrzna hierarchia może ulec zmianie w przeciągu kolejnych lat. Para złożona z przywódcy watahy i silnej wilczycy, trzyma się blisko siebie, często obwąchując partnera. Ruja, zwana cieczką występuje najczęściej pod koniec zimy, na przestrzeni lutego i marca. Wilk wyczuwa idealny moment na zapłodnienie.

Ciąża samicy trwa zwykle około 60-65 dni, a w jednym miocie przychodzi na świat 4-7 wilcząt. Zdarzają się przypadki powicia nawet 12 maluchów. Wadery szczenią się w norach, wykrotach lub bezpośrednio na ziemi, w osłoniętym legowisku. W czasie 8 – tygodniowej laktacji, opiekę nad wilczycą i młodymi stanowią samiec wraz z resztą stada. Młode wilki osiągają samodzielność w wieku 2 lat.
W Polsce możemy spotkać wilki min. na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Luty jest miesiącem okazywania miłości nie tylko wśród ludzi. U wielu innych ssaków, głównie drapieżnych, trwa w tym okresie ruja. Rysie, żbiki, czy lisy rozpoczynają sezon godowy. Basiory w poszukiwaniu partnerki potrafią w przeciągu 2 tygodni pokonać nawet 600 km.